• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Staja (objekt) bez nepotrebnog bacanja novca

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Povodom raznih pitanja o investicijama u objekte, evo male reportaže iz Austrije o imanju, koje vrlo racionalno prilazi ka investicijama.

Imanje se nalazi u planinskom kraju u okolini mjesta Bad St. Leonhart u istočnoj Koruškoj.

Gazda je preuzeo imanje pre 10 godina ko 17-godišnjak, jer su roditelji htjeli da prekinu sa mlijekarstvom, pa je on preuzeo imanje, dok su roditelji preuzeli drugo imanj u susjedstvu.
Tad je bilo 16 krava sa 75.000 kg kvote.
Danas ima kvotu 511.000 kg.

Prije je imao HF krave, prije 6 godina se poslije posjete Kanadi 'zaljubio' u Jersey rasu i polako se sastav stada mijenja prema 100% Jersey.
Sa HF je imao prosjek preko 9.000 kg, sad planira imat više krava s 4-5.000 kg mlijeka s višim udijelom masnće i proteina.

22007750.jpg


22007752.jpg


Stari objekat za krave sad služi za telenja i krave u suhostaju, ove daske desno su u zimi zaštita od vjetra za novorođenu telad, a sva je ta konstrukcija na zglobu, pa se ljeti spusti i time se kravama naprave lige boksevi i otvori prostor za ventilaciju,

22007751.jpg


zimi je sva površina slobodna, a obrađuje se cijele godine ko kompostni hlev, ljeti podigne te pregrade da prođe traktorom

22007760.jpg


22007759.jpg


Krave se zimi hrane sa silažom i sjenom, sa vrlo malo koncentrata. U jasle im jednom tjedno naloži rol bale i onda jedu po želji. Ostatak dobiju junice.

22007764.jpg


22007754.jpg


22007758.jpg


Nova štala za krave u proizvodnji ima veliku površinu za krave između krmenog i leželnog dijela. Čisti se traktorom i gura u lagunu, za zaštitu služi fosna koja visi na lancima.

22007749.jpg


22007762.jpg


Objekat za prezimljavanje junica, trošak je bio 2.000 €.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Re: bez nepotrebnog bacanja novca

22025206.jpg


Pa kad su toliko uštedjeli, u ovoj palati nalazi se...

22025169.jpg


22025166.jpg


...ovo

pošto su krave u sezoni na ispaši, robot nije u stanju da pomuze u kratko vrijeme dok su krave 'kod kuće'...

22007753.jpg


...pa se u špici proizvodnje koristi i to izmuzište. Koštalo je oko 5.000 €.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Re: bez nepotrebnog bacanja novca

Lijepo nema sta,samo kad bi mi bili normalna drzava pa da je to jos i izvedivo.Kam god ides pitat svi ti samo namecu uvjete i zakone koji ti odnesu love da bi vec 2 stale napravil a ne jednu :mad::
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Re: bez nepotrebnog bacanja novca

Nisam pobornik nekih megalomanskih investicija i uvijek sam za jeftiniju varijantu,al ovo mi stvarno nehumano dijeluje prema životinjama :confused:
Snijeg direktno pada po njima,praktički da ni nemaju zaštitu,vjerovatno je i vlažno ispod,a uz sve to mogu si samo mislit kakva je klima i temperature tamo u sred zime:icon_question:
Također kod nas teško da bi i dobio sve potrebne dozvole da bi napravio tako šta...uvijetovali bi ti milion stvari tak da ????
Prije mjesec-dva sam imao kontrolu gospodarstva ,brojno stanje,dokumentacija,di,šta kako.....izmeđuostalog i uvijete u kojim borave životinje,baš me zanima da gospođa iz selekcije vidi ovako šta ,koja bi bila reakcija:confused:
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Re: bez nepotrebnog bacanja novca

Bolji su im tu uvjeti neg u velikom dijelu novih betonskih objekata.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Re: bez nepotrebnog bacanja novca

Ma sve ok,samo da im baš ovako direktno nepiri i nepada unutra....objekti su dosta visoki ,vjetra ima i snjeg direktno šiba po njima,to mi se nesviđa....
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Re: bez nepotrebnog bacanja novca

Vidi, svi ti objekti su napravljeni s znanjem.

Svi imaju neki vid zaštite od najčeščih vjetrova, uvijek imaju životinje dovoljno suhe stelje i hrane i vode.
I u svim tim visokim objektima ima dolje dovoljno nekih uglova, koji služe za zaštitu u najružnijem vrijemenu.

Dok sam ne vidiš, obično misliš, da je to neka katastrofa od uslova.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: bez nepotrebnog bacanja novca

Jako lijepo!!
A kod nas, naši "stručnjaci" i dalje smatraju da je humanije kravu držati na lancu!! Kod nas još i konja smiješ zavezati!! U njemačkoj je hvala bogu narod humaniji i čak u ustavu imaju zaštitu životinja, a mi? Važno da imamo kontrole koje same ne znaju ništa i sami kontroleri se bune da je zakon smiješan, a "zakon", tj.zakonodavac ih plača!!
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
423
Re: bez nepotrebnog bacanja novca

E sad dal je njima ovako bolje ili nije to je druga priča.(po meni je ipak malo preotvoreno i premalo suhog mjesta). Ali da se životinje drže na lancu, za to nisam nikako!
Ali dobiti sve potrebne papire za ovako nesto je ja mislim skoro pa nemoguće. Ja bih bio najsretniji kad nebi morao ulagati znacajnije u staju. A i ovako ne planiram ulagati prevelike novce. Samo da dobim papire i najvjerojatnije ću ju ja sam napraviti (normalno veći dio koji mogu). Toliko da si ja sam sebi olakšam posao. Jer ovaj stara staja je katastrofa, na neke poslove izgubim skoro duplo više vremena nego je to ustvari potrebno.

Edit: @tine - svaka čast na trudu i slikama
 
Posljednje uređivanje:

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: bez nepotrebnog bacanja novca

Ja se ne kužim previše u štale ali tu kod nas u Frkanovcu je čovek pred par godina napravil takvu otvorenu staju samo malo ljepše dizajniranu i vele da je to najbolje za krave kaj postoji. Nema tolko amonijaka i oboljenja grla su puno manja zbog držanja na svježem zraku, bitno je samo da su zaštičene od direktnog sjevera. Inače je to kopiral neku farmu u švabiji, a tamo se ih sve više opredjeljuje na takav način držanja i država navodno čak i potiče takvu izgradnju.

Sent from my move 2 using Tapatalk 2
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Re: bez nepotrebnog bacanja novca

marginalne stvari postoju od davnina i intezivni i neintezivni uzgoj!

Postoje po Dinari stada buša koje vlasnici samo poje, štitu od vukova...i zimi hranu.
Od njih uzimaju samo meso.
Ovaj uzima jos i mlijeko, gnjoj...sto bi znacilo da je na neki nacin spojio osobine oba modela...al dobro, radi vise oko njih
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Re: bez nepotrebnog bacanja novca

u HR te više koštaju dozvole za takvi objekt nego sam objekt, a ako ga napraviš na svoju ruku dobivanje dozvole za uporabu još više, plus di su tu sve regulative s kubicima za gnojište, kubicima za gnojevku... da ti pamet stane... Austrija je 100 godina ispred nas, već su ohoho u EU pa je kod njih to moguće i sve je po PS-u, čak sam vidio na jednom dokumentarcu, farma od 100 krava, čovjek ju izradil u sredini sela, pokraj njega vrtić, preko puta crkva, i nitko se ne buni... probajte kod nas to napraviti pa ćete vidjeti :icon_axe:
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: bez nepotrebnog bacanja novca

Ja se vozim pokraj te farme dok šogoru idem u šumu i izgleda čisto ok. Mislim da je to najjeftinije za napraviti a i dok. je sigurno jeftinija nego za zidanu jer je to montažni objekt a ne zidani. Sastoji se od željezne konstrukcije polukružnog oblika, poda i limeni pokrov.

Sent from my move 2 using Tapatalk 2
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Re: bez nepotrebnog bacanja novca

Tko ti je sogor?
To je po njemackoj normalno, koliko puta sam se prenul kad bi ugledal krave...mislil sam da.to ide hrpa gnoja ili stog sijena.
na tu farmu sam se i ja nekoliko puta osvrnuo u pisanju. Kad je on to pocel tak uzgajat stariji ljudi su se lovili za glavu. Snjag pada, kravice lezu u toj bljuzgi. Rekao bi covjek, jadno za vidjet. To je valjda takav odnos od vajkada. Kravica je bila hrqniteljica, i tko ju je imao smatralo se da moze prezivjet. Polagala joj se maksimalna paznja. Oduvijek mi je bilo fascinantno gledajuci ona stara, zaista stara dvorista, u kojima je kucica drvena, ali stala bude jedina zidanica na dvoristu.
Ot:
Jesi videl kakav vozni park ima, koliko cujem ne buni se po pitanju otkupa, ocito mu ide. On to polako, mic po mic. Kucu je 20 godina gradil, vozi se golf3, ali u proizvodnju ulaze. Ma nebi on to bez pokojne punice:biggrin:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,727
Re: bez nepotrebnog bacanja novca

Kak su ovo montažni objekti, bez temelja, netrebaju dozvole :)
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: bez nepotrebnog bacanja novca

Mario mu ime Mrgud ga zoveju :) Ne poznam čoveka, nego mi je tud najbliže v Gradišćak pa navek bacim pogled usput i čisto mi se dopada objekat i način držanja i kad bi danas sutra radil farmu definitivno bi tak zgledala jer sam 100% uvjeren da je kravi u takvim uvjetima puno bolje nego dok je zaprta u štali i cjeli život gleda 4 zida na lancu. I moji su nekad držali kravu dve u štali z blokom veličine dva pedja i sigurno im nije bilo bajno ali tak se to radilo, a sad su neka nova vremena i neke nove spoznaje i nema šanse da bi danas tak živele kod mene da ih još držimo.

Sent from my move 2 using Tapatalk 2
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Re: bez nepotrebnog bacanja novca

Aha, ja mislil da je tam negde. Imam baku i dedu u toj ulici pa mi je to, ajmo rec, domovina.
Stala je hangarskog tipa, dole je beton, bocne stranice zidane, tak da je to prav, zaprav prava stala, ali je otvorenog tipa i krave lunjaju okolo. Gdje ju zapadne mrak, ili ak joj se neda vratiti tu zalegne. Najvise vole biti pod sljivom, obicno sa teladi. Jedino ne znam kak je organizirana muznja.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: bez nepotrebnog bacanja novca

Kak su ovo montažni objekti, bez temelja, netrebaju dozvole :)

Pa temelj valjda ima kad je stelja pretpostavljam betonirana a i nekaj mora držati tu konstrukciju gore, ali sigurno je oho ho jeftinija nego one multi miljunske s poljoprivredne emisije koje se jednu godinu dičiju kao posao stolječa a drugu godinu banka ima licitažu!

Sent from my move 2 using Tapatalk 2
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,727
Re: bez nepotrebnog bacanja novca

Ravna betonska ploha ("mršavi beton") ne smatra se temeljem. Čak i da su stupovi na betonskim "babicama", to nije temelj. A na slici su direktno zakopani u zemlju.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
A otkud si ti Hodor? Ma šogorica v bregima herbala šumu pa svake godine letim gore po 10-15m drva. Gle besne kredite svaki bedak može dignuti, ali treba to i vratiti. Ima i u Totovcu jedna takvog sistema gradnje ali ako sam dobro videl tam su i boksevi složeni da krave ne lutaju okolo.

Sent from my move 2 using Tapatalk 2

Ravna betonska ploha ("mršavi beton") ne smatra se temeljem. Čak i da su stupovi na betonskim "babicama", to nije temelj. A na slici su direktno zakopani u zemlju.

Nisam ti upoznat baš previše sa zakonima i propisima kaj se gradnje tiče tak da nemrem ništ reći po tom pitanju. To kaj zoves "mršavi beton" do koje to debljine prolazi?

Sent from my move 2 using Tapatalk 2
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh