• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stroj za mljevenje mesa

Bojana Brdarić

Novi član
Tu od
7 Lis 2022
Poruka
2
Postovanje,imam ideju da napravim stroj za mlevenje mesa. Masina32 i motor na remenicu. Nabavila sam neki motor,al ne znam da li je ok za tu namenu sto meni treba. Volela bih cuti Vasa iskustva.
 

Prilozi

  • IMG_20221007_140500.jpg
    IMG_20221007_140500.jpg
    51.2 KB · Pregleda: 26

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,367
Meni se to baš ne sviđa s remenicama na takvu mašinu jer treba dosta veliku temenicu stavljati na mašinu i remen kad se napne vuče puž u jednu stranu i ako nema pikse oštećuje kućište mašine.
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
215
Postovanje,imam ideju da napravim stroj za mlevenje mesa. Masina32 i motor na remenicu. Nabavila sam neki motor,al ne znam da li je ok za tu namenu sto meni treba. Volela bih cuti Vasa iskustva.
Bok...

Koliko se da iscitati sa natpisne plocice, el motor je 220V, uzima 3.4A struje za snagu od 0.5kW i ima 1340 okr/min. Nejasno mi je da li je to jednofazni ili trofazni motor. Predpostavljam da je jednofazni, jer trofazni bi imali malo vise detalja o naponu i struji za spajanje u zvijezdu ili trokut.

El motor po snazi je dovoljan za primjenu za pokretati masinu 32, ali problem je kako sniziti broj okretaja za primjenu na masini 32. Meni su samograditelji tih masina rekli da masina bi trebala imati od 90 do 95 okretaja u minuti. Razlika u okretajima el motora i masine je velika i rjesenje sa remenicama je jako nespretno.... npr formula za remenice je D1*N1=D2*N2. D1 promjer remenice pogonskog stroja, N1 rpm pogonskog stroja, D2 promjer remenice poganjanog stroja, N2 rpm poganjanog stroja. Znamo N1=1340, N2=95 i stavimo da je remenica D1= 50mm u promjeru. Ispada D2 705mm u promjeru... sto znaci da remenica koja se montira na masinu 32 mora biti 70,5 cm u promjeru.....i ispada besmisleno graditi takvu masinu....

Puno prakticnija rjesenja su rjesenja sa puznim prijenosima.... ja sam gradio takvu masinu i imas par slika dvije tri stranice unazad u ovoj temi....
 

Bojana Brdarić

Novi član
Tu od
7 Lis 2022
Poruka
2
Hvala vam na savetima. Motor je jednofazni,skinut sa nekog kompresora za vazduh.
Odustajem od ideje na remenicu. Druga ideja je da rashodujem muzilicu za krave, motor je 0,75 i vec ima reduktor.
Obzirom da se ta Masina ne koristi nesto preterano,tipa 150kg mesa godišnje,nebih da ulaze neke velike novce. A bas i nemam ambicije da pravim nesto sto ce ici po komšiluku u vreme svinjokolja.
 

davidescuvkci

Novi član
Tu od
12 Srp 2016
Poruka
14
Hvala vam na savetima. Motor je jednofazni,skinut sa nekog kompresora za vazduh.
Odustajem od ideje na remenicu. Druga ideja je da rashodujem muzilicu za krave, motor je 0,75 i vec ima reduktor.
Obzirom da se ta Masina ne koristi nesto preterano,tipa 150kg mesa godišnje,nebih da ulaze neke velike novce. A bas i nemam ambicije da pravim nesto sto ce ici po komšiluku u vreme svinjokolja.
Ja imam mašinu od motora od muzilice, ali je mašina 22. I relativno sporo okreće ali za naše potrebe i za ono što nam služi odlična je. Za pekmez ajvar i tako to je odlična,a za meso i za ozbiljnije stvari imam 32 i ona je stroj. Tako da mislim da ti taj motor neće moći pogoniti mašinu 32, ali probaj pa ćeš vidjeti.
 

husqvarna365

Aktivni član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
973
Pozdrav kolege.
Zanima me koliki bi trebao motor jacine sa reduktorom za masinu za meso..
Da nebude ni spor ni prebrzo
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
215
ovisi o kakvoj vrsti tj tipu reduktora se radi i koji elektromotor, da li je elektro motor sa 2800okr/min ili 1400okr/min.... elektromotor sa manje okretaja razvija veci okretni moment....mislim, sada ovdje sve izgleda apstraktno ovako govoreci, ali trebali bi krenuti od necega poznatog....

ja sam gradio par masina, i koristim jednofazni motor 220V 250W 1400okr/min sa puznim reduktorom prijenosa 1/15 i to poganja masinu velicine 32....

opet, puno nas misli da treba staviti tko zna kakve jacine motor, ali treba uzeti u obzir da i masina 32 i 22 su gradjene za rucni pogon, tako da nema potrebe pretjerivati u snazi motora kada ljudsko tijelo tj ruka ne moze proizvesti vise od stotinjak wata....
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
215

ovaj reduktor sa linka? link uzet sa protok stranice....

svi detalji pisu na toj stranici i nacin primjene na busilicu ili sa elektromotorom pa remenica 1/1.... omjer reduktora je 1/26, sto znaci da je gradjen za motor sa 3000/2900okr...

nisam radio sa njim i ne mogu rec, ali ono sto su me savjetovali "majstori" iz zeninog sela je to da taj reduktor je za dvije tri sezone... ali opet, pitanje je znacenja par sezona, jer da li to znaci mljet meso za kobasice jedne svinje ili pet svinja odjednom... isto tako da li to ide od kuce do kuce ili je samo za jedno kucanstvo....

ugl vidjevsi cijenu protok reduktora i cijenu malo profesionalnijeg reduktora, odlucio sam se za profesionalnijeg, jer protok reduktor onda je bio dvije trecine cijene profesionalnog reduktora....
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,564
Zašto 2800 o/min na ulazu? Puno bolje (zdravije) za reduktor je 1400 ili 900 na ulazu. Za mljevenje mesa mislim da bi na izlazu trebalo biti 50-60 o/min. Ako se prebrzo vrti grije meso kod mljevenja…
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,068
A zašto nisi tražio komplet pogon za flajšmašinu?
Nisam siguran za taj reduktor, navodno ima plastično pužno kolo.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,624
Negdje sam bio vidio da je netko složio makinu za mlit meso sa reduktorom od Tomosa koji ima omjer 3 : 1 i 2 : 1, e sad je pitanje koji motor je korišten za pogon ?:rolleyes:
reduktor-tomos-umo-06-33-slika-178514844.jpg reduktor-tomos-umo-06-33-slika-168232062.jpg
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
ja imam sa reduktorom i motorom od 0,5kw i masina 32, ali to je stroj koji radi jednom godisnje i mislim da je praqkticnije iskorisiti mjesalicu za ljepilo sa odgovarajucom rdukcijom za spoj osovina, ili mozda pokvarenu elektro dizalicu, cak i nove nisu skupea pase brzina ima toga
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Zna li netko koji model mesoreznice sličan ovima, a da pašu pločice od ručne br. 10?
 

Kruno2601

Novi član
Tu od
30 Ožu 2022
Poruka
17
Pozdrav,složio sam motor trofazni 0.55 kw 1410 okretaja i pužni reduktor protok 32 na mašinu 32,na izlazu imam sada 35 okretaja u min.,da li je to premalo,ako je kako povećati broj obrtaja,da li veću remenicu na motor i koliko bi trebala biti veća,nisam probao kako melje trenutno,kakva su vaša iskustva da li će to biti dobro ili ne?Hvala na odgovorima?Evo i slike
 

Prilozi

  • 20221203_132336.jpg
    20221203_132336.jpg
    35 KB · Pregleda: 24

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Ako tebi nije pre sporo ne diraj,max po mome bi trebao biti 1 okr. u sekundi, ali što sporije veća snaga mašine što će ti u nekim slučajevima dobro doć,npr. jako sitna šajba ,čvrsto meso, isprobaj sa svježim kruhom da vidiš kako se ponaša, a mali okretaji čuvaju mašinu i PRSTE ,što je dosta opasno kod njih !
Obavezno. prirediti drveni elipsasti valjak za pogurivanje i sretno u radu,
Trofazni motor dobar i neče ić puno po selu 😁
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Kruno2601

Novi član
Tu od
30 Ožu 2022
Poruka
17
Hvala ti na odgovoru,budem onda probao najprije, vidim da neki pišu 50-60 okretaja i više pa zato pitam za mišljenje ,reduktor protok znam da nije baš neki al sam ga kupio prije 6-7 god dok je bio duplo jeftiniji pa je to išlo na pogon preko bušilice što mi se ne sviđa preslabo je bilo pa sam našao na tavanu taj motor reko da probam,a po selu nebude išlo da zbog tri faze a i sam nemam neke velike količine valjda bude dobro😄👍
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,367
S takvim prijenosom moj tast ima motor 2800 okretaja i ide super.
 

husqvarna365

Aktivni član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
973
Kolege dali je to slagao masinu sa Motorom od Električne građevinske dizalice.
Nabavio sam 1 pa sam mislio složiti.
Ali bojim se da nebu prespor
 

Najnoviji postovi

Na vrh