• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

šumske dizalice i ostala pomogala koja koristite pri utovaru

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Razmislicu o tome. Mozda bi vec krenuo sa nabavkom materijala i delova da me taj stub i okretanje ne stavljaju na muke.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
Pa nije to neka velika muka , samo ima tu dosta posla .
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Sto kazes i nije neka muka. Vise sam mislio oko dimenzionisanja da ne zeznem. Bitno je da ne bude tesko, a opet treba da bude dovoljno jako da na prikolicu podigne recimo 350-400kg.
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,268
Takva dizalica dize 1.5 t bez gasa, za 300 400 kg podizne sile se ne isplati to raditi
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Daj ne zezaj. Licno sam citao tablice nekih sumskih dizalica i retke su one koje mogu da dignu 1,5t na kraju. Naracito jer mene zanima neka lagana konstrukcija i onda se postavlja pitanje koliko takva konstrukcija moze da izdrzi. Za moju prikolicu da dize trupce od 3m duzine taman, nesto tanje i na 4m nek bude i to je to. Videcu da odradim neku skicu pa da okacim ovde za savete.
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,268
Hm, ne znam kakve trupce ti imas, ali ako ti planiras dizati 3m trupac to ti ne bu islo s tom dizalicom.
To ti je 1 m trupac da ima 300+ kg.

Evo ovo na prikolici sam jedva dizao prednjom hidraulikom i a nisu nesto debeli. U dno su isli trupci 2.8m a gore 3 3.5m. Sirova roba
 

Prilozi

  • 20220527_193317.jpg
    20220527_193317.jpg
    53.2 KB · Pregleda: 42
  • 20220527_172714.jpg
    20220527_172714.jpg
    50.9 KB · Pregleda: 43

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,042
Da samo su kod tvoje "dizalice" drugačije sile s obzirom da su cilindri hidralike na kratkom kraku,a podizni je kran dugačak,pa ti je tu jako izražen efekt"obrnute poluge"
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,268
Ne trazim ja objasnjenje svoje dizalice.
Meni sluzi. I dobro dize... sve je na traktoru, prilicno jednostavno....
Samo ne kuzim kako trupac od 3m ima 300 400 kg. I kakva dizalica "podizne sile" 300 400 kg moze dic trupac od 3m, kad je on tezak tonu....sirov...
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,550
Da bi trupac od 3m imal tonu mora biti promjera cca 75-80 cm… To je jako ozbiljan trupac.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,385
Ne trazim ja objasnjenje svoje dizalice.
Meni sluzi. I dobro dize... sve je na traktoru, prilicno jednostavno....
Samo ne kuzim kako trupac od 3m ima 300 400 kg. I kakva dizalica "podizne sile" 300 400 kg moze dic trupac od 3m, kad je on tezak tonu....sirov...
25 cm prečnik x3 metra. Možda i manje kg. Nemora biti svaki prečnika od 80 do 100 cm prečnika.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
Kako je napomenuo kolega #AcA OPEL da razmišlja o samo izradi dizalice za pomoć u utovaru drva, i dalje napominje da bi mu bila dovoljna dizalica koja može dignuti 350 - 400 kg. I naravno da izrada košta što manje, što je jako bitno svakome od nas. Ali se je dalje u prijedlozima otišlo odmah na hidraulične dizalice koje mogu dizati trupčine od cca 1,5 T. Sve je to Ok, ali ići u izradu hidraulične dizalice i nije baš jednostavno a niti se to može napraviti u nekom manjem trošku. Naravno da je potrebno i određeno znanje. Itd.....:coffee:
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,268
Prodajem - Utovarivac RIKO po meni je ovo odlicno rijesenje za sumsku dizalicu. Ovo je kvalitetan stroj koji ce odraditi posao na duge staze. Ja sam ju planirao uzeti ali kako sam nastrado odustao sam od sume, ali cini mi se da je bolje rijesenje od samoizdre, jer koliko ces potrošiti vremena na samoizdradu, za to vrijeme izradis drva i prodas i otplatio si dizalicu i prikolicu. Sasija od tama 150, i stice koje se mogu lagano izraditi i posao bez muke. Tu nisam ukalkulirao usluge prijevoza, a vrijerujem da bi se naslo....da uz oristoju cijenu otpeljas nekom dvije tri fure za 100€...karikiram...


Jako sam skeptican za izradu dizalice koja ce na 3 ili 4 m dizati 300, 400 kg.
Iskustvo koje imam do sada u sumi je da to mora biti ozbiljna dizalica.

Ali ako kolega ima volju samo naprijed, tu smo da dijelimo iskustava i ja mozda grijesim....pa se mozda izrodi neka inovativa stvar...
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Koliko vidim neki ovde jako slabo poznaju materiju. Realno ovde dva-tri coveka znaju sta mi treba i da li moze i kako moze.
Sto se tice mog znanja i rada recimo da izmedju ostalog radim opremu za traktore za sumarstvo. Imam brusilice, busilice, aparate za varenje, strug, glodalicu. Znaci nije meni sad sinula ideja tek tako i sad ja nesto mastam. Jednostavno u slobodno vreme volim da odradim nesto i za sebe. Posto nisam sveznajuc i prepametan volim i da se posavetujem sa ljudima koji imaju znanje i iskustvo.
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,268
No hard feelings....
Napravi projekt i budzet... sad me bas zanima kaj ce to ispasti....
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,042
Da imaš pravo ne vide se slike,tek na 43 strani se vide,ali probaj ga zamoliti,vjerojatno ima spremljeno,ali mislim da imaš na you tubu slike složene kao video,uglavnom,kolega je odradio bolje nego tvornički
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,268
Da, zjocko je druga dimenzija, nedostizna vecini bravarskih radionica a kamoli nama amaterima.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,350
Sve ovisi koliko će kolegu koštati materijal, i sam imam istu dilemu ali ću ja ići gore s gramip utovarivačem. Isto sam bio skupljao materijal ali sam odustao jer nemam svoju obradu strojnu i ne vjerujem da bi me došlo jeftinije. Ako ide na samo jedan cilindar za dizanje i okretanje onda može proći jeftinije.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,385
Jako sam skeptican za izradu dizalice koja ce na 3 ili 4 m dizati 300, 400 kg.

Iskustvo koje imam do sada u sumi je da to mora biti ozbiljna dizalica.
Nemora biti skeptike, ljudi prave svašta. No rad sa dizalicom traži i neko poznavanje, jer se kombinuju osobine i nikad se nediže na maksimalnoj dužini, več se koristi privlačenje što bliže stubu da je manja poluga što kraća ruka tek onda podizanje.
Kolega AcA OPEL , kaže da mu treba nešto ozbiljno i čovjeka tako sam i shvatio, jer je naveo neke stavke koje želi da ima ta dizalica.
 

Najnoviji postovi

Na vrh