• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,356
Meni je malo smijesno da se sad za propast svinjogojstva u Hrvatskoj sad okrivljuje samo africka kuga. Ja sam svjedok strmoglavog propadanja i pada broja svinja u zadnjih 20 i vuse godina, a nikakve kuge nije bilo. Osim kuge lose cijene, kuge ne postojanja kupaca, kuge starenja ljudi i kuge mladih ljudi koji tome ne bi prisli ni za zivu glavu.
Slazem se da su svinje po 3 ili 4 e uzasno skupe. I ne bi me cudilo da za to ne postoji trziste, ali gdje ste bili kad su svinje bile i po 7 (sedam) kuna???
Kaj veli koega od te kategorije 3 se radi bauk kao da je cudo nevidjeno, a sasvim korektni uvjeti su to. I nitko vam ne brani doma klati ako ste u toj kategoriji.
Potražnja i ponuda prave cijenu. A i mi sami svšta bi đzabe, ali kad dodje na red naš proizvod onda jebig nije dobro. Sječam se u mom kraju pr 10 godina prase 25kg 50e, svi kukaju da je skupo, smiješno dok odu da dovezu to prase potroše u kafani pol. Dalje nebi, nek sad kupe..
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
727
Kada budemo za nekoliko mjeseci trebali ne pisati, nego samo zaokružiti, velika većina ljudi će kao nojevi samo gurnuti glavu u pijesak i zaokružiti a poslije će kukati da ne valja.
Dide, htio ja priznat ili ne, ovo sto je na vlasti u gradu Zagrebu meni ne odgovara. Aktivisti, sa dobrim namjerama, ali bez ikakave vizije i znanja su od najbogatijeg grada u RH napravili smrdljiv i zacrvljen, nepokosen okolis za svoje ljude. Nije tema, moje isprike, samo zelim napisat da opcija nema.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,697
Netko je napisao o cijeni odojaka. Kada mu ja kažem 5 eura za kilu onda mu je puno a kada mu pečenjar uzme 40 eura za pečenje onda je u redu. Sa tri cjepanice ispeče dojka ili više njih istovremeno a računa kao da na svakog troši metar drva.
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
412
krmače za klanje 2 eura/kg
ranjenici 150-170 kg 3 eura/kg
klanje u polovice 0,5 eura/kg
Sisak, s time da je većina svinja već bezecirana i sada je vrlo teško kupiti svinjče za klanje, jer ih nema...
odojci 5-6 eura/kg
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
A kaj..kad je trebalo registrati auto tu smo..kad treba osigurati auto biramo kasko..kad je trebalo polagati vozacku tu smo..kad je trebalo sto drugih stvari tu smo..sad je problem napraviti zid i mrežicu na vrata.

Budimo realni gdje netko drži te svinje i štakori bi krepali..
 
Posljednje uređivanje:

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,229
Tako razmišljaš Ti, ali velika većina ne.Meni je jednom rekao čovjek da on radije kupi polovice u centru jer ih plati na rate ;)
Jasno mi je to,al da mu veliš ajde odradi,znači netreba novac, ostavi si ga,dođi i odradi,jer vjerujem da bi se našao koji dobar zidar,tesar,ili što već ili pošten i vrijedan pomoćni radnik,da odradi, ali neće.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
sad je problem napraviti zid i mrežicu na vrata.

Malo preveč pojednostavljeno. Ako netko može dobiti kategoriju 3 bez da ispuni sve uvjete, svaka mu čast. Iako je formalno protuzakonito, s obzirom na namjeru zakonodavca, preciznije nalogodavca (ne javno deklariranu, nego skrivenu) nemam niš protiv. Ako se tradicija želi zadržati, treba se žestoko usprotiviti. Ako je zakon prošel ispod radara kad se pripremal i izglasal takav kakav je (žalosno za poljoprivrednu komoru), može se i promijeniti. S obzirom da, od strane vladajućih, očito ne postoji dobre volje za promjenu, jedini način je žestok pritisak. Pritiscima se najviše može postići upravo pred izbore, samo moraju biti dovoljno masovni.

Ako sam dobro informiran kaj sve treba navel bum samo par stavaka koje troškovno nisu usporedive s navedenim:
1. ograđeno dvorište,
2. vodoneprospuna gnojnica propisane veličine, s odvojenim dijelom za osoku,
3 ograđena gnojnica,
4. prostorija za presvlaćenje.

Ostale stavke nisu financijski toliko zahtjevne pa ih ne bum spominjal. Ili postoje još neke, financijski zahtjevnije, a meni nepoznate?

Tko treba sve legalno odraditi za hraniti, ne govorim o 10 ili više svinja za prodaju, nego 1-3 svinje za osobne potrebe, teško se bu odlučil za taj zahvat.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,229
Tko treba sve legalno odraditi za hraniti, ne govorim o 10 ili više svinja za prodaju, nego 1-3 svinje za osobne potrebe, teško se bu odlučil za taj zahvat.
Ministrica u nekom neslužbenom druženju u Slavoniji neki podrum ili slično je izjavila da najveći problem i prave ovi koji uzgajaju za vlastite potrebe da njih treba pritisnuti.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,582
@Viduka OPG ja sam stekao dojam da oni žele uništiti baš te uzgajivače koji drže svinje samo za sebe, veliki im nisu trn u oku.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
@iwanho ,pritisak može napraviti odgodu primjene od 2 godine ..ako je to nekome cilj ništa više .

ovo je gnojnik svinjca od mojih staraca , odvojena gnojnica vidi se u zadnjim sekundama filmića(betonska cijev od metra postavljena verikalno ).Moj ludi tata je to napravio prije 30 godina ..možda koja manje .

Zar je normalno da gnojnica teče uokolo bez grižnje savjesti uz cestu ..vočnjaku itd , ne rijetko i po tuđem .

Ministrica u nekom neslužbenom druženju u Slavoniji neki podrum ili slično je izjavila da najveći problem i prave ovi koji uzgajaju za vlastite potrebe da njih treba pritisnuti.
kome to još nije jasno ?
tebi to na primjer smeta , a da imaš farmu u kreditu i da svi oko tebe uzgajaju za svoje potrebe i uz to još 3-4 za "rodbinu" da li bi se borio da se njima zabrani držati svinje ili ne?
vinograd je sredio cvrčak , kuga svinjce ,na redu su krumpmir , vrt.. oranice , šume
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,697
Ograđeno dvorište prednje oko kuće i stražnje kao gospodarsko trebalo bi se smatrali pod normalno, propisana veličina gnojišta je 1,7 m3 za krmaču, 0,4 m3 za tovljenika i 0,09 m3 za odojka za korištenje u periodu od 6 mjeseci jer je pretpostavka da se dva puta godišnje prazni. Prostoriju za presvlačenje treba imati onaj tko ima više od 10 krmača ili više od 100 svinja ukupno. Odvojeni dio za osoku je diskutabilan jer na gnojište npr. 10m2 u središnjoj Hrvatskoj padne oko 7m3 kiše godišnje što znači da bi trebao imati jamu od oko 4 m3. Što je Puknuti napisao ovih dana se može vidjeti svinjaca na internetu gdje bi i štakor od muke krepao. Netko kaže da je svinja svinja ali ipak treba držati malo nekoga reda da i onom tko ih brine bude ugodnije raditi dok brine o njima.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,229
kome to još nije jasno ?
Ma jasno je meni, samo me zaboli za velike uzgajivače, jer im je kvalitet upitan,da smo načisto po njihovoj cijeni bi većini nas bilo lakše kupiti, ali me kvaliteta nikako ne zadovoljava, stoga radim kako znam i umijem,i nikoga ne ugrožavam stim što radim.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,696
Ugrožavaš itekak, jer ne kupuješ od takvih, ne plaćaš pdv na meso koje pojedeš niti doprinose za svoj rad dok hraniš te iste svinje...
A najveći ti je grijeh nezavisnost, jer te se onda nemre ucjenjivati (niti dobavljivošću, niti cijenom, a ponajmanje kvalitetom jer sam kontroliraš svoju hranu).
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
727
Opet ne vidim neki problem, mi doma cemo bit u ilegali. Zivim u okolici Karlovca, doslovno okruzen sumom, nagib gnojnice je na moju njivu i jos mi je bolje da iz gnojne jame preko cijevi curi direktno na njivu. Manje posla. Sad, normalno da nije u redu curenje na javni put, cestu, tude oranice, smrad susjedima. Drugim rijecima, kako sam dosada, tako cu i dalje. :D
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Viš, kak mi to ni palo na pamet? :unsure: A graba se već puuuno godina gotovo ne koristi. Čak sam razmišljal da je zatrpam, ali bolja bu prenamjena. ;)
 
  • Haha
Reactions: ZJ

Luka93

Član
Tu od
14 Lip 2020
Poruka
59
Kako najjednostavnije i najjeftinije napravit tu barijeru za dezinfekciju na ulazu u objekt?
Sve ostale uvjete za kategoriju 3 imam osim toga pa bi i to riješia...
 
Na vrh