• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

tema o čuvanju kukuruza

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
ja znam da se tone raznih žitarica čuvaju u limenim silosima , ali njima se kontrolira vlaga i sve ostalo kako bi ostale zdrave i suhe .
Mene bi bilo strah kondenzacije u ovom slučaju .
Također beton na dnu nije baš sretno rješenje , trebao si ga odvojiti od betona .
KAd bi dolje nagurao tvrdi stiropor odrezan na mjeru žitarice bi ti bile zadovoljnije ,xd

Provjereno nakon dvije godine, nema problema sa kondenzacijom,
Jedan dio drzim u silosima , a drugi na betonskoj ploci, i na toj ploci nedavno primjetio zizak. kukuruz u debljini 20cm, prskao u vise navrata sa nekim sredstvom, mislim rijesio sam, medjutim kako mu odogovara toplina on se povuka na dno. Danasa sam 2t ispustio u prikolicu koja je bila dole i sa jakim ventiliatorom sam u vecoj mjeri ispuhao stetocine i njihove produkte. U vise navrata sam opet prsako, sad to sve stoji u prikolici, pa cemo vidjeti sta dalje. zasad ih nema. Inace svaku godinu muku mucim sa ovom gamadi. kukuruz skladistim na tavanu zgrade gdje je toplo, pa im i to pomaze. Ima li koje ucinkovito sredstvo, k-obiol i ovo sto sad korisitim i nisu nestodjeluju kad direktno apliciras na nametnika.
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
796
Newholland
Kolega, gdje bi se moglo nabaviti to sredstvo? Kako se primjenjuje?
 

Mario1993

Aktivni član
Tu od
24 Velj 2015
Poruka
248
Imas u Bosni, mislim da je 4 kune tableta. Jedna tableta na 150kg kukuruza. Stavis na dno bacve, zatvoris i nakon 3 dana otvoris i provjetris i koristis.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Borba sa ziskom se i danas vodila, jojs nisam kapituirao, samljeo sam 1,5t, spremio u vrece (one pvc pletene), kad smo mljeli bilo je vruce, dali zbog trenja mlina ili je uzrok stanje kukuruza, Jos se hladi u vrecama, okolo nioje hladnop u sredini jos je, nadam se da preko noci ohladi. Ako se ohladi koliko ovako samljeven kukuruz moze biti u vrecama. Svinje ga za sada jedu, fino mirise.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,301
E ,,ebaji ga,, miriše ko kruh,, iliti lebac,, koji to kukuruz??
Sam sam mljeo kukuruz koji se počeo žižiti i to podobro,, mljeo ga u klipu,,
sipo ga u plastična burad od 500 l. i ostalo u te vreće,, ništa mu nije bilo, kod mene kravice sve pojele.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Kad smo ga iz mjesaone pustili u vrece bio je vruc, ostavio sam vrece par sati, nije se ohladilo. Istresao sam vrece u prikolicu, i vise puta mjesao. Temperatura je pala, nadam se da preko noci dok je svjeze padne na normalu. Da mirise zasad fino.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
E ,,ebaji ga,, miriše ko kruh,, iliti lebac,, koji to kukuruz??
Sam sam mljeo kukuruz koji se počeo žižiti i to podobro,, mljeo ga u klipu,,
sipo ga u plastična burad od 500 l. i ostalo u te vreće,, ništa mu nije bilo, kod mene kravice sve pojele.

Koliko dugo je bio u tim vrecama i buradima, jeli bio vruc
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,301
Pover, vidi, ja kukuruz držim u ambaru, zapremine nekih 25m3,, i u avgustu pripremam ambar za sljedeću sezonu,, tad mi se počinju pojavljivati leptirice,, a i žižak se vidi po kukuruzu.
Sve to sam mljeo u klipu,, pakovo u burad što sam imo, ostalo u vreće,, nešto sam te samljevene robe i poklanjao prijateljima,, i to sam znao trošiti do marta naredne godine,, ništa mu nije falilo, znači ko svako brašno da nije u dodiru s vlagom,, ja sam doduše gledo da nebude blizu sa ovogodišnjim kukuruzom.
Pazi on je vruć dok se samelje,, jebiga neki zakon termodinamike, al ako jer suh,, on se ohladi i sve je ok.
 

margonalis

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
45
Neopitroid - posipavanje kukuruza u bačvama

Pozdrav,

Pitanje. Skladištim kukuruz u zrnu u kartonskim bačvama, eh, pa su moji posipali taj kukuruz u bačvama sa Neopitroidom u prahu ( Generin proizvod u bijeloj plastičnoj bočici ).

Moji su " čuli da to svi rade ", pa eto. Pitanjce glasi : Kolika je karenca tom Neopitroidu u prahu ako se koristi u bačvama kao što su moji napravili. Tražio sam po netu i na bočici, no nema. Piše samo da je " produženog djelovanja " što god to značilo.

Hvala na odgovoru.

Lijep pozdrav,
Margonalis
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Neopitroid - posipavanje kukuruza u bačvama

Pise Mile a pise i hund.
Pise i kruzi prica da je jedino on bezopasan za toplokrvna bica.
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Re: Neopitroid - posipavanje kukuruza u bačvama

Dijatomejska zemlja je još bezopasnija.A neopitroid ti baš nije za to ako će se koristiti za ishranu bilo čega.Ima preparata za zaštitu žitarica kod skladištenja koliko hoćeš.Karenca im je oko 2 tjedna i onda možeš i lizati kukuruz ako baš hoćeš.Neznam čemu su išli sa pitroidom,tamo gdje su ga kupili su mogli kupiti i specijalni insekticid protiv žiška i ostalih štetnika
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,553
Re: Neopitroid - posipavanje kukuruza u bačvama

a sa druge strane, naprašiš mačka i cucka s time da su svi bijeli i niš im nije...a ližu se, nema kupanja...:icon_madu:
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Neopitroid - posipavanje kukuruza u bačvama

Ja sam ovo ljeto potrosio na tekuti i buhe cetri pakovanja neopitroida , dva tactika i dva biokila. Prasil sam i sprical na sve strane dok tu gamad nisam dotukel do kraja i po kokosima , kunicima , psima ,mackima, komarcima, muhama...Skakali su po metar u zrak. Odma su se lizali , a jedan dio je pao i na hranu i nista im nije bilo.
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Ma gle,može se i benzinom ložiti peć ali nije to to.Ja samo kažem da ima boljih rješenja,neopitrod nije štetan ako se primjenjuje na koži.Ali nije dodatak prehrani,to je jednostavna činjenica.I sigurno je štetan ako se proguta.Ista stvar kao one tekućine u aparatima protiv komaraca,cijelu noć ti može dimiti u sobi bez posljedica za zdravlje.Ali poliži samo kap i odmah si možeš naručiti nadgrobni spomenik.Čak i na neopitrodu piše da se mora držati daleko od hrane,a ne još stavljati ga u hranu.Ima lijek za žiška i za leptirice a to sigurno nije neopitroid.Taj insekticid za žitarice je čak i jeftiniji po kilogramu žitarica nego neopitroid.Taj prašak neće izhlapiti iz tih kukuruza,ostat će tamo i na kraju završiti u brašnu dok se sve samelje.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,685
Na akvacidu ne piše ništa za karencu, onda bi bilo da je nema. Ja ga koristim, i lepice ubija u letu, samo padaju.
 

Najnoviji postovi

Na vrh