• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trešnja

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
To je svakako dosta vode, idealno ako imas vise od jednog kapljaca po stablu. Koliki je razmak izmedju stabala?
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Razmak u redu 5 metara a red od reda 6 m.
Ove godine idu dvije kapaljke i ako uspijem staviti na žicu visine 60 cm. Kada naiđu divlje svinje da mogu proći ispod. Lani su mi ih izmješale na zemlji pa sam dvije cijevi oštetio malčerom.

Poslano sa mog ONEPLUS A5010 koristeći Tapatalk
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Ove godine su mi trešnje na Giseli 5 i 6 dobro urodile.
Posadio bih još neke ranijeg doba zriobe uz odlične sorte Giorgia i Grace Star. Najranije sorte mi napadaju dosta ptice i to je teško i mrežama braniti, a inače su osrednjih plodova (Rita, Early Bigi i Sweet Aryana).
Ima li netko Carmen i Samba trešnje?
Kakve su prema ove dvije spomenute sorte?
Ili da odaberem neke druge sorte kao npr.: New Star, Black Star, Summit, Celeste, Early Korvik,... Bitno da nisu trpkog/gorkog i izraženo kiselog okusa niti kad nisu do kraja zrele ili da ne ostaje trpko/gorki ugođaj u ustima nakon što ih se pojede, a prednost mi je hrskavost i čvrstoća mesa i manja koštica...
Giorgia mi je odličnog uroda, slabije bujnosti (treba je jače orezati), a plod je odlične čvrstoće malo manje veličine od Grace Star čiji su plodovi sočniji i manje tvrdoće.
Sylvia, Sunburst, Kordia i Regina su mi odlične kvalitete i one su mi za završiti sezonu.
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
899
ljudi nije mi jasno, iako se kasno javljam :D u vrijeme cvjetanja tresnja koja mi je stara 10 godina je bila puna cvijeta, grane se nisu vidjele, medjutim, na nju nije bilo svega 10 tresanja? koji je razlog tome oce li mi neko reci ? :(
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Mraz, suhi vjetar, kisa, monilia laxa, izostao oprasivac, pcele...
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Ovaj tjedan zvali savjetodavnu službu radi trešanja koje su se počele sušiti. Savjetnik obišao nasade kod mene i kod susjeda kod kojeg su starija stabla. Odgrnuli zemlju oko jednog stabla i došli do žila. Iznenađenje je bilo veliko. Tri generacije crva žilogriza pronađene oko žila koje jedu i njima se hrane.
Preporuka da još dok ima vegetacije poprskati s rogorom jer je on sistemik koji će ući u sokove i djelovati na crve a obvezno koristi na proljeće zemljišni insekticid.


Poslano sa mog ONEPLUS A5010 koristeći Tapatalk
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Onda taj problem i ja imam jer se i meni suše iz čistog mira,a sve je bilo u redu
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Ovaj tjedan zvali savjetodavnu službu radi trešanja koje su se počele sušiti. Savjetnik obišao nasade kod mene i kod susjeda kod kojeg su starija stabla. Odgrnuli zemlju oko jednog stabla i došli do žila. Iznenađenje je bilo veliko. Tri generacije crva žilogriza pronađene oko žila koje jedu i njima se hrane.
Preporuka da još dok ima vegetacije poprskati s rogorom jer je on sistemik koji će ući u sokove i djelovati na crve a obvezno koristi na proljeće zemljišni insekticid.


Poslano sa mog ONEPLUS A5010 koristeći Tapatalk


Rogor (Dimetoat) uopšte ne djelije na Žilogriza. i ko ti je dao takvu preporuku? To je vrlo komplikovana stetočina za suzbijanje. Drugo sad da pršćeš bilo čimo nema efekta. Zaštita mora biti planska. Prvo se mora suzbijati imago za vrjeme letenja tj početak parenja (preporuka Dimilin® SC-48) , zatim ide zemljišni insekticid koji se mora unjeti u tlo freziranjem,



Pogledaj dobar prilog https://www.youtube.com/watch?v=JQiBOkdEEwQ
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
@ majok Kod tebe vjerojatno nije zilogriz, ako nema bolesti prije ce biti voluharica. Tu je kolega Vito iz Dalmacije i kad sam pricao sa njime rekao je da se u zadnje vrijeme u Dalmaciji raskrcilo puno nasada tresnje jer nisu mogli na kraj sa zilogrizom.
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Suše se pojedine grane,listovi imaju neke crvene pjege...što bi to bilo?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Crvene pjege su ti pjegavost lista, vjerojatno imas i kozicavost a grane se suse najvjerojatnije od monilie makar moze i voluharica biti u pitanju.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Rogor (Dimetoat) uopšte ne djelije na Žilogriza. i ko ti je dao takvu preporuku? To je vrlo komplikovana stetočina za suzbijanje. Drugo sad da pršćeš bilo čimo nema efekta. Zaštita mora biti planska. Prvo se mora suzbijati imago za vrjeme letenja tj početak parenja (preporuka Dimilin[emoji2400] SC-48) , zatim ide zemljišni insekticid koji se mora unjeti u tlo freziranjem,



Pogledaj dobar prilog https://www.youtube.com/watch?v=JQiBOkdEEwQ
Preporuka savjetnika iz savjetodavne službe koji je bio na terenu. Da se prenosi sokovima voćke i da će još uspjeti djelomično do zime. A insekticid za zemlju otkopati do žila i posuti oko stabla. To sam već jednom uradio a sada ću opet. Ovaj zemljani ne ulazi u biljku i nema ga u plodovima.


Poslano sa mog ONEPLUS A5010 koristeći Tapatalk
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Bez komentara, samo nasmijati se na takvu preporuku, Bez ljutnje, ali daleko je to od stručnjaka. Taj ne poznaje ni mehanizam djelovanja preparata, a ni ciklus štetočine.


Nego ta stabla koja su napadnuta vadi i spaljuj. Tu više nema lijeka.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Uvaženi nije on rekao samo to što sam napisao. Pokazao je situacija puno više nego u onom videu. Ona stabla koja su počela sušenje pojedinih grana se ne mogu spasiti a ostale zaražene treba pokušati. Objasnio je kolanje sokova i vode i mogućnost djelovanja na 1., 2. i 3. generaciju. Nisu nađene kukuljice kao zadnja faza do kukca. Sve su zaražene.
Ja sam u svibnju stavio insekticid u zemlju i vidim poboljšanje.
Ima čovjek na Korčuli "agronom" koji ima odlične trešnje i on mi je isto rekao uz kemijsko djelovanje naglasio je važnost kvalitete zemlje, vrste podloge, navodnjavanje pa i obradu zemlje.
Mi na masline stavljamo sintetičko platno da jedan kukac ne ide gristi vrške mladica. Mora postojati i za trešnju slično rješenje osim kemijskog.
Najveći napad žilogriza je Dalmacija i dio Hercegovine tako da agronomi s ovih područja moraju znati najviše.

Poslano sa mog ONEPLUS A5010 koristeći Tapatalk
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Samo kažem da Rogor (Dimetoat) uopšte ne djeluje na njega. On slabo djeluje i na obične vaši, ali je zato zakon za voćne osice, muhe, savijače i ima djelimčno djelovanje na grinje. Jedini insekticid koji još nije izbačne iz upotrebe je na bazi Hlorpirifos-a, on je neselektivan i dosta otrovan, ostavlja velike rezidue, zato se nalazi na crnoj liste EU i hoće da ga izbace, ali još nema adekvatne zamjene.
Moj ti je savjet da sad ne pršćeš ničim, a to da će biljka uvući kroz sokove i spustiti do korijena je toliko zanemarljivo, kao kap vode u more. Čekaj sledeću sezonu pa zemljišni insekticid - frziranje, pa onda prati njegov let odnosno kad počne izlaziti odrasli insekt. Pa tad pršći u dva-tri tretmana.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Dobro onda da poslušan tvoj savjet a kad on dođe ponovno reći ću mu da imam bolji savjet od iskusne osobe pa da on i dalje nadgleda zdravlje u nasadima maslina, šljiva, jabuka, trešanja i višanja.
Jesi li ti ikada to radio i pregledao žile trešnje, šljive, kajsije, mjendula?
On jeste jer mu je to posao.

Poslano sa mog ONEPLUS A5010 koristeći Tapatalk
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Radi kako hoćeš, samo to neće riješiti problem. Ne znači ako mu je to posao da radi dobro. Sretno.
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
899
Imam jedno pitanje, uopsteno za sve vocke, sa cime tretirati sada zasade tresanja, visanja, kruski, jabuka... Lisce je pocelo opadati, pa me zanima kad je vrijeme za prskanje i sa cime?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Sada bakrom, pa 2 puta ulje tijekom zime, pa opet bakar kada krenu pucat pupovi. Dalje prema potrebi. Tako ja u ekoloskoj. Za konvencionalnu proizvodnju recimo pogledaj na stranici od fitoprometa, imaju programe prskanja za razlicite kulture.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Takođe ako je još list zelen barem 30-40% uradio bih jednu foliarnu prihranu kombinacija bor + urea 3%, pa kad opadne 70-80% lista onda bakar.
Preporuka. Ne treba žuriti sa bakrom, s obzirom da je jako topla jesen, a prognoze javljaju i dalje toplo, pa bi list trebalo sačuvati, kako nebi izazvalo kretanje pupoljaka. Već na dosta mjesta gdje je opao list vidim počinju cvjetavati.
 

Najnoviji postovi

Na vrh