• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ugovor o davanju zemlje na korištenje

  • Temu pokrenuo dinko
  • Datum prvog posta

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,872
Kako je u ugovoru definirano u slučaju raskida ili prodaje?
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,139
U slučaju prodaje više ne vrijedi ugovor o zakupu.
Pa meni su sami raskinuli ugovor o zakupu i dali drugom vlasniku.
Tako da ti ugovori ništa ne znače samo da dobiješ poticaj.
I država da uzme porez
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
Da li je ugovor o zakupu bio upisan u zemljišne knjige? (Zato se ugovori upisuju u zemljišne knjige da bi to bilo javno i da svi znaju stvarno stanje).

Po meni si ti i dalje zakupnik, a novi vlasnik je novi zakupodavac (koji ako stari već nije, a očito nije, novi vlasnik može raskinuti ugovor o zakupu ili nastaviti zakup). Naravno, ako ide raskid novi vlasnik je preuzeo sva prava i obveze iz tog ugovora koji imaš sa starim vlasnikom, a ako ga stari vlasnik nije upoznao s time znači da ga je prevario (znaš ono, prodavatelj prodaje, a kupac kupuje nekretninu, slobodnu od osoba i stvari koju ima u posjedu bla bla... e pa ako si nešto dao u zakup onda nemaš to u posjedu i nije slobodno).

Iskreno, najbolje bi bilo ako možeš stupiti u kontakt s novim vlasnikom pa vidjeti kako on diše i da li će tu biti stvar dogovora ili stvar tjeranja prava.
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,139
Čisto sumnjam da to ide tako referent mi susjed u agenciji.
I čim neko donese da je kupio parcelu sve se briše i upisuje novi vlasnik a ugovor poništavaju
I ugovor sam vlasnik raskine.
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,365
Zato treba formulirati u ugovoru na koji način dolazi do raskida prije vremena. Onda ja tabi dam u zakup šikaru na 5 g, ti je urediš i pognojiš i ja ti druge godine velim ajde bok. Neće moći
 

MeđiMurec

Član
Tu od
13 Sij 2021
Poruka
76
Nazalost u ugovoru nije nista konkretno definirano u slucaju prodaje... stoji da ce se u slucaju neslaganja zatraziti nadleznost opcinskog suda.
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,139
Pa to su meni napravili očistio šikaru malčirao samo.
I na kraju razvrgnuo ugovor i gotovo.
A ugovor sz mi dali u agenciji za plaćanja drukčiji nisu htjeli prihvatiti.
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
Uvijek možeš tužiti vlasnika za naknadu štete zbog ulaganja koje si proveo,a ugovor nije izvršen kako je predviđeno.
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,139
Možeš da u među vremenu su promjenili broj čestica i na dva vlasnika.
I ugovor je bio bez naknade.
Tako da jednostavno nek si uzmu.
 

MeđiMurec

Član
Tu od
13 Sij 2021
Poruka
76
To svakako zelim izbjeci... u utorak idem do biljeznika da vidim kaj o kaze, i onda budem odlucil kaj dalje napraviti
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
Pitanje je da li ti je ugovor bio upisan u zemljišne knjige. Pogledaj Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima čl. 34
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Poznanik je kupil zemljište i bilježnik mu je ponudil da se može pobrinuti za upis u zemljišnim knjigama, ili može i on (novi vlasnik) sam nositi ovjereni ugovor u gruntovnicu. Naravno, bilježnik svoju uslugu naplaćuje, a dužnost mu je dostaviti ugovor u poreznu. Dakle ako je kod bilježnika plaćena samo ovjera potpisa, onda on nije slao u gruntovnicu. Prijašnji vlasnik sigurno nije jer mu to nije u interesu plaćati. Ako ipak postoje neke nedoumice, podaci u zemljišnim knjigama su javni i nije problem na netu provjeriti povijesni prikaz u gruntovnici.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,727
Zanima me tko bi dal upisati teret na zemlju u najmu?
Ja prvi nikad ne bi to dozvolil.

Pri promjeni vlasništva (kupoprodaji), ovjerava se potpis prodavatelja i bilježnik može, prema želji, upisati zahtjev za promjenom vlasništva, kaj je jeftinije nego ako se to kasnije samostalno rješava u gruntovnici.
Ako se to ne obavi u (mislim) 15dana, slijedi kazna od oko 1000kn za ne prijenos vlasništva (ukoliko se ne navede točka s razlogom ne-prenašanja u Ugovoru).
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
Ha s druge strane onaj tko uzima zemlju u zakup ne bi trebao pristati bez upisa ako planira neka ulaganja koja su često potrebna.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,554
Međimurec najbolje ti je sa sadašnljim vlasnikom popit kavu i razjasnit stvar ak buš i dalje radil parcelu dobro a ako ne ona je njegova i točka. U agenciji ju oni automacki upisuju na njega ako on to traži ali ti možeš zadržati svoje pravo.
 

TangoM

Član
Tu od
7 Lip 2020
Poruka
75
Šta je sa zemljom koja je ranije bez znanja (su)vlasnika upisana u registar poticaja od određenog OPG-a? Da li inspektori prilikom godišnjeg pregleda stanja zemljišta traže ugovor o plodouživanju/najmu/dozvoli vlasnika bez koje je danas nemoguće upisati nove parcele?
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
Ne, ali ako vlasnik prijavi da se zemljište koristi bez osnove takva parcela se odmah briše.
 

TangoM

Član
Tu od
7 Lip 2020
Poruka
75
Ukoliko je više suvlasnika koji su u istoj razdiobi vlasništva, koliko ih je potrebno sabrati da se pošalje zahtjev prema Agenciji? I da li je potrebno fizički to odrađivati ili je moguće samo slanje dokumenata sa zahtjevom prema Agenciji?
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,273
Ha s druge strane onaj tko uzima zemlju u zakup ne bi trebao pristati bez upisa ako planira neka ulaganja koja su često potrebna.
Ne mora biti upis, samo se sve stavke moraju definirati u ugovoru o najmu...sve sto nije definirano ugovorom vlasnik radi sto hoce...
Napise se lijepo, sto se dogada u slucaju prodaje, sto se dogada u slucaju prijevremenog raskida, ukljucujuci obje strane itd....nije ugovor samo neka formalnost...
 

Najnoviji postovi

Na vrh