• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ugradnja hidrauličnog volana T-25

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,078
Re: Vladimirec T-25

Evo da podnesem izvještaj povodom one moje boš pumpe koja nije mogla da ide iznad 1650 rpm
Danas sam je sredio , u pitanju je bila nategnutost opruge u regulatoru , nju sam vratio na odgovarajuću mjeru i dobio maksimum bez problema , sada sam stavio 1850 obrtaja

I još jedan izgještaj povodom kolege koji je ugradio ono hidraulučno kućište volana od mercedesa , danas sam navratio do njega , on je bio uradio tako da nije imao snaga sa smotati točkove u mjestu ali pri kretanju traktora volan je radio uredno
Imao je malo problema sa dužinama i hodovima poluga tako da je mnogo gubio na snazi , ja sam mu malo pomogao oko fizike (iako ni ja nisam bio dobar đak) i sada smo sredili da volan ide bez problema i bez greške
Volan je nevjerovatno precizan i stvarno je lagan
Problem pogrešnog smijera je riješen jednom klackalicom koja je ugrađena na spone i to radi sasvim uredno jer je okretište na dva konusno valjkasta ležaja
Ostalo mu je uradi sva ojačanja jer je ovo samo prototipska ugradnja


I ja sam danas započeo projekat hidrauličnog volana , sve su šanse da idem na orbitrol
 

cira92

Član
Tu od
11 Sij 2014
Poruka
368
Re: Vladimirec T-25

Savoris- Jer mozda imas neku sliku tog poduhvata ugradnje hidro volana???
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: Vladimirec T-25

BMV kuciste volana odgovara smer a po snazi je isto otprilike kao meckino ako je od putnickog auta. samo neznam koliko li ce izdrzati. nemoj ostanemo bez slika savorise .orbitol bi bio mama samo prilicno izadje novaca a neznam kakav li im je kvalitet. dal od T40 mozda se da nabudziti.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,078
Re: Vladimirec T-25

Slike nažalost sa masnim rukama mi nisu pale na pamet , slikat ću jer idem povremeno kod njega
Imam ova oba kućišta i od mečke i od bmw i u pravu je vica što kaže ovo za smijer ali ni ovo mečkino je jako dobro leglo , kolika je trajnost tog kućišta ? vidjećemo jer i on traktor kao i ja koristi u nehumanim uslovima

Ja idem na orbitrol , jeste skuplji ali već ga imam , danas sam odnio klip da se uradi po mjeri , bukvalno se klip pravi na novo (od starih komponenti)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,078
Re: Vladimirec T-25

Hah , evo ga frajer već izbacio na YT , ovo je snimak prije prepravki
Jeste da se malo vidi ali shvatit ćete bit

[YT]www.youtube.com/watch?v=xYIJzLS--I8[/YT]
 

cira92

Član
Tu od
11 Sij 2014
Poruka
368
Re: Vladimirec T-25

Uf bogami kad se sve ovo nabudji koliko posla i truda i prepravki izadje kao orbitrol i klip i pored toga mnogo bolje i jace resenje...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: Vladimirec T-25

a sta mislis savo zadnji klip od hidraulike dal bi mozda pasovao za volan. i on je dvostrani .neznam samo na kojim pritiscima radi orbitol.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,078
Re: Vladimirec T-25

Taj klip je OGROMAN za volan

Ja pravim klip po mjeri : 40mm unutrašnja cijev , dužina hoda 210mm i prečnik klipnjače 25mm (mada sam mislio staviti 20mm zbog manje razlike u zapremini na uvlačenje-izvlačenje)
Skoro iste ove mjere klipa su mi na rusu i njega mota skoro ovijek , osim kada su prednji točkovi previše ''zarezali'' onda nema snage

Orbitroli obično rade na 160 bara ali to je gornja granice , za normalan rad volana treba dosta manje (opet zavisno od veličine klipa i težine prednjeg dijela traktora i još nekih manje bitnih sitnica)
 

cira92

Član
Tu od
11 Sij 2014
Poruka
368
Re: Vladimirec T-25

Savoris ocekujem slike montaze... Ako je tako mozda lako da dobije i moj vlatko servo!!! Samo bi ja iskoristio njegovu pumpu a stavio prioritetni ventil ali neznam kako imate li slike gde ide taj ventil????
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,078
Re: Vladimirec T-25

Ja neću prioritetni ventil (iako ga imam) da stavljam nego samo poseban hidraulični sistem , slike će biti čim budem radio nešto konkretno
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
Re: Vladimirec T-25

ovakav sistem promjene smjera pomoću poluge ima japanski hinomoto, mislim da sam stavio sliku negdje na forum.......
mada mi ova poluga iz glave volana djeluje preduga
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,078
Re: Vladimirec T-25

Ta poluga je naknadno skraćena i oko tog dijela sam mu pomogao jer čovjek nije mogao da shvati odnose dužina i položaja pa je imao problema velikih
Sada je sve dobro a moglo bi biti i bolje ali on mi više neda prići traktoru sa brusilicom u rukama :icon_weed:
 

cira92

Član
Tu od
11 Sij 2014
Poruka
368
Re: Vladimirec T-25

Ja neću prioritetni ventil (iako ga imam) da stavljam nego samo poseban hidraulični sistem , slike će biti čim budem radio nešto konkretno



Mozes li molim te da mi na nekoj slici pokazes gde treba da se montira taj prioritetni ventil??? I od cega moze ventil da se stavi???? :confused:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,078
Re: Vladimirec T-25

Taj ventil se stavlja na cijev koja ide sa pumpe do razvonika , znači cijev se presijeca i ubacuje ventil , sa ventila treći izvod ide ka volanu
Može da se stavi recimo od nekih zmaj konbajna , takve sam nalazio u Rumi , neznam tačno od kojeg kombajna možda kombajneri mogu da pomognu
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Vladimirec T-25

Zmaj univerzal je imao takav prioritetni ventil dolje ispod kabine a mislim da i z 142 ima također,u biti svi koji imaju zajedničku pumpu bi ga morali imati.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: Vladimirec T-25

pitanje je dal ce moci vlatkova pumpa da tera dovoljno ulja za sve. ako se radi i sa hidraulikom i volanom bome tesko ce postici. mali protok ima spram ovih masina
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,078
Re: Vladimirec T-25

Vladimircova hidraulika je jedna od bržih u toj kategoriji traktora , dodavanjem prioritetnog ventila vjerujem da bi opet brzina poluga bila zadovoljavajuća
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,560
Re: Vladimirec T-25

vica, nismo svi hobotnice pa da možemo motat volan i dizat poluge istovremeno...jedno po jedno i trebalo bi sasvim lijepo funkcionirati
 

cira92

Član
Tu od
11 Sij 2014
Poruka
368
Re: Vladimirec T-25

Na dosta masina kad se mota volan hidraulika neradi tako da mi ne bi smetalo da neradi ni na vladimirca... Ali pricam samo daleko sam ja od ugradnje mozda kad se skupim od delova i imam viska vremena ali kad ce to biti...
 

Najnoviji postovi

Na vrh