• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

K

kinder

Guest
Evo slika koje sam obećao, s tim da je grah u prvom planu.
Pozdrav.
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    85.6 KB · Pregleda: 466
K

kinder

Guest
Još slika:
 

Prilozi

  • 2.jpg
    2.jpg
    85.7 KB · Pregleda: 1,836
  • 3.jpg
    3.jpg
    84.2 KB · Pregleda: 506
  • 4.jpg
    4.jpg
    85.7 KB · Pregleda: 543
  • 5.jpg
    5.jpg
    86.2 KB · Pregleda: 1,035

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Čestitam na trudu, doduše jest malo čudna kombinacija. :)
Mora da zemlja nije teška za obradu, djeluje nakako pjeskovito.
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Pozdrav svima lješkoljupcima!

evo što sam našao u jednom članku!

Analizom roda pojedinog uzgojnog oblika, dobijeni su podaci da je rod ploda lešnika na stablu po jednom hektaru bio 3,6 tona, u odnosu na grmoliki uzgojni oblik, pri rodu od 2,2 tone/ha

to je podatak sa jedne stranice u srbiji o uzgoju lješnjaka! znači živjeli stablaši!!! jedino mi vaza izgleda malo preslaba kao uzgojni oblik stabla ( bar prvih godina uzgoja, pogotovo kad je rodna godina - dosta grana mi se savilo od ploda ). mislim da bi nakakva palmetica bila bolja ( viša provodnica i više osnovnih grana od 3-4 ). ako ima neko nekakav komentar na ovo ( mislim na one koji su išli na stablašice )!

pitanje za vuka! kolika je cijena tvoje tucalice i gdje se može nabaviti! usput jel si prodao štogod!

pitanje za cipiripija! cipi kako ti rodi gifon i jel si zadovoljan sa sa njegovim prinosom!

usput kinder, ja sam imao velike štete od suše, a u nasadu je bila samo trava i mulč, ne znam kako bih prošao da sam imao još nekakvu drugu kulturu. mislim da to treba izbjegavati, jer ako ti se poklope 2-3 izrazito sušne godine kao u našem kraju, bit će cirkusa. pogotovo ako je mlad nasad! drugo, kod kolege su se toliko navukli miševi ( mislim da je isto grah bio u pitanju ) da su mu zbrijali 1/4 nasada ( isto su bile suhe godine ), a mislim i da je vuk imao nekakvih loših iskustava sa tikvicama ( ili nećim sličnim ) pa je odustao od međusadnje!!!

ako neko od vas bližih prolazi kroz đakovo slobodno može svratiti na kahvu!
 
N

nestorov

Guest
zdravo molio bih od iskusnih lesnikara d ami odgovore spremam se da sadim lesnjake na 1ha
ima ko iskustva sa kosfort,i crveni lambert,i a osnovna sorta istarski dugi ,rimski ,halski
ludolf , u osnovi to su 6 sorti pa ne mogu d aodaberm kominaciju
ja sam ovako samislio mislim saditi3.5x3 i to rimski 200 kom.halski 200 kom.istarski200.,ludolf50,lambert 50,kosfort 200,i jos istarski okrugli oko 70
ima ko iskustva sa kosfort mnogo slabo znam o toj sotri
samo da vreme postane bolje
pozdrav iz makedonije
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
pozdrav svima!!!!!!!!!!!!!!

za Kobca... Tonda di Giffone na mojoj plantaži ponaša se super,u ovom rodu (6.god.)
dobio sam nešto manje od 3 kg po stablu.Jednom ili više puta sam napisao da kada bih sada sadio plantažu obavezno bih sadio Giffone i Romanu u kombinaciji sa malo Nokionea.

za Nestorova...Cosford ti je lijepa sorta ima plodove malo manje od Istarskog dugog ali mu je jezgra lijepo ispunjena i ukusna,ja ga imam 180 stabala uz Istarski i Halski.

eto lijep pozdrav svima.....
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Pozdrav svima lješkoljupcima!

evo što sam našao u jednom članku!

Analizom roda pojedinog uzgojnog oblika, dobijeni su podaci da je rod ploda lešnika na stablu po jednom hektaru bio 3,6 tona, u odnosu na grmoliki uzgojni oblik, pri rodu od 2,2 tone/ha

to je podatak sa jedne stranice u srbiji o uzgoju lješnjaka! znači živjeli stablaši!!! jedino mi vaza izgleda malo preslaba kao uzgojni oblik stabla ( bar prvih godina uzgoja, pogotovo kad je rodna godina - dosta grana mi se savilo od ploda ). mislim da bi nakakva palmetica bila bolja ( viša provodnica i više osnovnih grana od 3-4 ). ako ima neko nekakav komentar na ovo ( mislim na one koji su išli na stablašice )!

Da, to je tocno, vidio sam u nekoj knjizi i crtez koji to teoretski pokazuje (mjeri se volumen zelen mase po Ha), ali je razlika da su u sistemu stabla sadjena u redu na svakih 3 m (cca 660 stabala/ha, 5m red) a grmovi na svakih 5 m (cca 400 stabala/ha, 5m red). I sad ako se podjele ovi prinosi ispadne da je po stablu prinos 5,45kg, a po grmu 5,5 kg, dakle gotovo isto. Po tome procjenjujem da su ljesnjaci iz tog pokusa stari 15 ili vise godina. Prethodnih 10 godina roda pretpostavljam da je grm dao bolji prinos, a posto lijeska i tako i tako relativno kasno dolazi do ekonomsiki prihvatljivog roda trebalo bi vidjeti dali se i koliko isplati stablo. A zanavljanje grma se radi gotovo bez gubitka rodnosti dok je to kod stabla malo dugorocniji proces.

usput kinder, ja sam imao velike štete od suše, a u nasadu je bila samo trava i mulč, ne znam kako bih prošao da sam imao još nekakvu drugu kulturu. mislim da to treba izbjegavati, jer ako ti se poklope 2-3 izrazito sušne godine kao u našem kraju, bit će cirkusa. pogotovo ako je mlad nasad! drugo, kod kolege su se toliko navukli miševi ( mislim da je isto grah bio u pitanju ) da su mu zbrijali 1/4 nasada ( isto su bile suhe godine ), a mislim i da je vuk imao nekakvih loših iskustava sa tikvicama ( ili nećim sličnim ) pa je odustao od međusadnje!!!

Mislim da kod ovako mladog nasada to nema veze jer korijenje nije ni blizu 2 m od stabla. Druga je stvar da je to vrlo nezgodno obradjivati.
 
Posljednje uređivanje:

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
cipiripi hvala na odgovoru! jel se kod tebe može nabaviti nokione sorta?

smiljane što se tiće međurednog uzgoja apsolutno sam protiv! to mora biti vrhunski obrađeno i odrađeno! a to da 2m nije bitno od voćke ni s tim se ne slažem. mislim da je sve bitno, pogotovo ako se pogode ekstremni vremenski uvjeti! ako imaš sreće i dobre godine ( vremenski uvjeti ) u prvih par godina sadnje, onda će ti se i kolac primiti!

mislim da nam lješnjak dolazi kasno na rod, jer sadimo smiješan sadni materijal! da je to kvalitetna, zalijevana dvogodišnja sadnica i sa već formiranim ramenim granama, jakim korjenom ( pogledajte sadnicu jabuke ili šljive ) rod bi došao već za 3-4g! ja sam napravio nešto sadnog materijala lane i ove godine ( a bit će i nagodinu - možda čak i za prodaju )koji je puno bolji od svega što sam kupio! ove godine sam sadnice ( jednogodišnje ) povadio iz škole i posadio u voćnjak jer smo se bojali da će ih biti teško izvaditi nagodinu koliki veliki korijen imaju i visoke su 1-1,5m!
ono što je dblaž posadio mi se čine najbolje sadnice! a napraviti pravu sadnicu od istarskog ili rimskog uopče nije lako i mislim da je to proces od minimum 2-3g. dblaž baci koju sliku d vidimo jel su šta narasli?
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
Nokionne

Za Kobca:
Što se tiče sadnica imam još nešto ostalo ,ali samo još 20-tak nokionea.
ako ti ti može pomoći nazovi me pa čemo to riješiti.
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Za Kobca:
Što se tiče sadnica imam još nešto ostalo ,ali samo još 20-tak nokionea.
ako ti ti može pomoći nazovi me pa čemo to riješiti.

ok cipiripi! ostavi mi bar 10kom zvrcnem te!

nije nitko komentirao uzgojni oblik! palmeta ili vaza!
 

palfinger

Član
Tu od
8 Lis 2009
Poruka
77
Kupujem istarski u ljusci ili očišćeni, prirodno sušeni i vršim uslugu čišćenja kao i prodaju strojeva za potpuno čišćenje lješnjaka!
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
Za Nestorova:
Kako, odnosno s čime ćeš obrađivati taj svoj nasad ako napraviš prored 3,5x3?
Ideja možda nije loša jer se manje parcele u tako gustom sklopu mogu obrađivati i nekim boljim motokultivatorom, prvih par godina kad počnu roditi imaš dupli prinos po jedinici površine, što je odlična stvar obzirom da lješnjak dosta kasno ulazi u rentabilan rod. Još ako uspiješ jeftino nabaviti sadnice (odnosno oni koji ih imaju iz vlastitog uzgoja) odlična stvar. Tamo negdje 8-9-10 godine kad se zbog gustoće zasjene i obrada bude znatnije otežana, jednostavno izvadiš svaki drugi red i dobiješ idealnih 500 kom na 1 Ha u proredu 3,5x6 metara. Do tada imaš dupli prinos, ne obrađuješ hrpu prazne zamlje što opet pojeftinjuje cjelokupni ciklus proizvodnje. Silne hektare sa po 300 sadnica je ionako sadila samo ekipa koja se pomamila na državne poticaje, što nema veze sa rentabilnom proizvodnjom čak ni s tim poticajnim sredstvima. Kad budeš vadio svaki drugi red, na otpiljenim stablima lješnjaka jednostavnim nagrtanjem zemlje možeš proizvesti gomilu sadnica i eto opet dodatnih prihoda...

Za Kobca:
Potpuno se slažem da sadnja kvalitetnog sadnog materijala može u startu donijeti velike prednosti. Ali ja moram reći i da sa sadnjom sadnica starijih od dvije godine i poprilično bujnom vegetacijom imam jako loša iskustva oko primanja, i unatoč drastičnoj redukciji grana ...

Za Palfingera:
Ja sam u subotu lupao Karline lješnjake, pa sam se eto za kolegicu s foruma malo više potrudio oko kalibriranja tako da na 200 kila valjda nije pukla niti jedna jezgra. Ne samo da nema loma nego nema niti nikakvog mehaničkog oštećenja jezgre, što nije presudno ali vizuelno je sigurno lijepše vidjeti potpuno cijelu jezgru. Eto i to se može postići...



Uploaded with ImageShack.us
 
Posljednje uređivanje:
N

nestorov

Guest
Za Nestorova:
Kako, odnosno s čime ćeš obrađivati taj svoj nasad ako napraviš prored 3,5x3?
Ideja možda nije loša jer se manje parcele u tako gustom sklopu mogu obrađivati i nekim boljim motokultivatorom, prvih par godina kad počnu roditi imaš dupli prinos po jedinici površine, što je odlična stvar obzirom da lješnjak dosta kasno ulazi u rentabilan rod. Još ako uspiješ jeftino nabaviti sadnice (odnosno oni koji ih imaju iz vlastitog uzgoja) odlična stvar. Tamo negdje 8-9-10 godine kad se zbog gustoće zasjene i obrada bude znatnije otežana, jednostavno izvadiš svaki drugi red i dobiješ idealnih 500 kom na 1 Ha u proredu 3,5x6 metara. Do tada imaš dupli prinos, ne obrađuješ hrpu prazne zamlje što opet pojeftinjuje cjelokupni ciklus proizvodnje. Silne hektare sa po 300 sadnica je ionako sadila samo ekipa koja se pomamila na državne poticaje, što nema veze sa rentabilnom proizvodnjom čak ni s tim poticajnim sredstvima. Kad budeš vadio svaki drugi red, na otpiljenim stablima lješnjaka jednostavnim nagrtanjem zemlje možeš proizvesti gomilu sadnica i eto opet dodatnih prihoda...

Za Kobca:
Potpuno se slažem da sadnja kvalitetnog sadnog materijala može u startu donijeti velike prednosti. Ali ja moram reći i da sa sadnjom sadnica starijih od dvije godine i poprilično bujnom vegetacijom imam jako loša iskustva oko primanja, i unatoč drastičnoj redukciji grana ...

Za Palfingera:
Ja sam u subotu lupao Karline lješnjake, pa sam se eto za kolegicu s foruma malo više potrudio oko kalibriranja tako da na 200 kila valjda nije pukla niti jedna jezgra. Ne samo da nema loma nego nema niti nikakvog mehaničkog oštećenja jezgre, što nije presudno ali vizuelno je sigurno lijepše vidjeti potpuno cijelu jezgru. Eto i to se može postići...



Uploaded with ImageShack.us

hvala na odgovoru iako sam neiskusan u ovome poslu dobro da ima ljudi poput vas
samo malo znam o sorti kosfort
ali treba da progju 10 godina
pozdrav iz veoma kisne makedonije kao da je amazonska prasuma pada kisa svaki dan
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
D

dare 88

Guest
Kolege ovako !

Karla dofuraj istarski kod mene da ti ga provučemo kroz stroj da skinemo komušinu bit češ prezadovoljna!
Pozdrav !

Ja se uključujem u raspravu evo ja ću doprinjeti sa svojim sistemima , pa ću otkriti nešto od sistema K-1 ,Ja sad već radim K-2 većeg kapaciteta , isto tako radim Ciklon sakupljač , Drobilice i Komušaljke ,Slike neke ću postaviti da probate nešto sami uraditi . Neću sve zato što sam pronašao da se moji strojevi kopiraju .Nazalost ja nemam Lješnjake ja sam Strojarski tehničar i bavim se izradom strojeva uskoro ću na Youtube-u postaviti video zapis kako stroj radi ! E sad da nađem da Up -Lo sliku i sve će biti uredu

Uploaded with ImageShack.us
Evo prvobitni sistem ,znači valjak sa navučenom Košuljicom , vodite računa da lim nije tanji od 2 mm i da mora biti izbijan dužina mu je 250 mm promjera 90 mm , ima na sebi 80 izbijenih rupa . Na dio ispred njega ide osilirajuča ploča sa izbijenim rupama , ploča je podesiva i na oprugama . I radi dečki čisti kao lud !
 

palfinger

Član
Tu od
8 Lis 2009
Poruka
77
Za Nestorova:
Kako, odnosno s čime ćeš obrađivati taj svoj nasad ako napraviš prored 3,5x3?
Ideja možda nije loša jer se manje parcele u tako gustom sklopu mogu obrađivati i nekim boljim motokultivatorom, prvih par godina kad počnu roditi imaš dupli prinos po jedinici površine, što je odlična stvar obzirom da lješnjak dosta kasno ulazi u rentabilan rod. Još ako uspiješ jeftino nabaviti sadnice (odnosno oni koji ih imaju iz vlastitog uzgoja) odlična stvar. Tamo negdje 8-9-10 godine kad se zbog gustoće zasjene i obrada bude znatnije otežana, jednostavno izvadiš svaki drugi red i dobiješ idealnih 500 kom na 1 Ha u proredu 3,5x6 metara. Do tada imaš dupli prinos, ne obrađuješ hrpu prazne zamlje što opet pojeftinjuje cjelokupni ciklus proizvodnje. Silne hektare sa po 300 sadnica je ionako sadila samo ekipa koja se pomamila na državne poticaje, što nema veze sa rentabilnom proizvodnjom čak ni s tim poticajnim sredstvima. Kad budeš vadio svaki drugi red, na otpiljenim stablima lješnjaka jednostavnim nagrtanjem zemlje možeš proizvesti gomilu sadnica i eto opet dodatnih prihoda...

Za Kobca:
Potpuno se slažem da sadnja kvalitetnog sadnog materijala može u startu donijeti velike prednosti. Ali ja moram reći i da sa sadnjom sadnica starijih od dvije godine i poprilično bujnom vegetacijom imam jako loša iskustva oko primanja, i unatoč drastičnoj redukciji grana ...

Za Palfingera:
Ja sam u subotu lupao Karline lješnjake, pa sam se eto za kolegicu s foruma malo više potrudio oko kalibriranja tako da na 200 kila valjda nije pukla niti jedna jezgra. Ne samo da nema loma nego nema niti nikakvog mehaničkog oštećenja jezgre, što nije presudno ali vizuelno je sigurno lijepše vidjeti potpuno cijelu jezgru. Eto i to se može postići...



Uploaded with ImageShack.us

Odlično ista stvar je i kod mene, kalibriranje i suhoća lješnjaka su najbitniji, slažeš se!?
 
K

kinder

Guest
Pozdrav kolege u muci i nauci.
Slažem se sa svim Vašim razmišljanjima oko međuredne sadnje i sa onim dobrim komentarima , a i sa pesimističkim.
Zakaj? Moram priznat da sam pogodil sa godinom, NISAM imal problema sa voluharicama,kiša je pala kad je trebalo, korjenu lijeske nisam naudio, a to su mi sve preporučili stručnjaci koje sam pital za savjet.
Jedina stvar u toj prići je bila obrada, zato sam i rekel da bi još ove godine posadil cijelu površinu da lakše obrađujem.
NIXA- zemlja je crnica i nažalost teška je za obradu, ali je kvalitetna.
Ja bum probal pa bum Vasm rekel svoje iskustvo.

Koliko znam ljudi u nasadim oraha sade borove, pa zakaj na bi i ja prve dvije godine iskoristil dobro pripremljenu zemju, to je bila moja osnovna ideja, a sve ostalo pokazat će vrijeme.
Pozdrav
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
šuma striborova

NESTOROV.

mislim da ti ovo sa sadnjom koliko si napisao oko 1ooo sadnica na 1 ha(3,5X3m) baš i neče biti pametno jer za koju godinu imati češ samo labirint iz kojega nečeš vidjeti izlaz sa plantaže
a i obrada bi ti mogla biti nemoguča radnja...
ali ti kako hočeš...
pozdrav........
 

Najnoviji postovi

Na vrh