• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

MINI

Član
Tu od
20 Pro 2010
Poruka
53
Pozdrav svim sudionicima ovog foruma!
Potpuno sam novi u ovom poslu, ali želim se okušati da vidim da li ću uspjeti.
Čitajući Vaše postove vidim da ste stvarno vrhunski znalci u ugoju lješnjaka. Svaka Vam čast.
Posjedujem nekoliko parcela vlastite zemlje (cca 3 ha).
Na parceli površine 1,5 ha, koja je ocjedita, jugozapadne dispozicije, odradio sam analizu tla i nakon rezultata sa VGU Križevci, iskreno sotao sam razočaran i zabrinut. Za početak bih posadio površinu od 6000 m2. Kiselost je 5,15 ph, a napisali su mi da zemljište nije pogodno za ništa osim za borovnicu i brusnicu. Preporuka je kalciziranje istoga sa količinom od cca 5 t/ha.
Kako momentalno vremenske prilike ne dopuštaju bilo kakve radove odlučio sam odraditi kalcizaciju i gnojidbu stajnjakom tih 6000 m2 čim bude moguće i u proljeće izvršiti sadnju lješnjaka.
Kako nisam od onih sretnika koji su uspjeli uhvatiti kapitalna ulaganja za podizanje višegodišnjih nasada moram se zadovoljiti gradskom i županijskom subvencijom (koja je vrlo dobra) ali traje samo do 01.11.2011. godine (ako bude sredstava u gradskom proračunu do tada uopće) i dobio sam dobronamjerni savjet da izvršim sadnju lješnjaka u proljeće ako želim uhvatiti barem te subvencije.
Iskreno, zanima me Vaš mišljenje, kao osoba koje se bave već duže vrijeme ovim poslom,
da li je uopće dobra sadnja lješnjaka u proljeće prije kretanje vegetacijskog ciklusa ili ne? I da li je moguća sadnja lješnjaka nakon tako kratke pripreme tla?
Unaprijed se svima zahvaljujem na odgovoru i svima želim jako, jako puno uspjeha kako poslovnog tako i privatnog u Novoj 2011. godini i sretne božićne blagdane.
 
L

LJEŠKO

Guest
Pozdrav društvu!

Društvo, radio sam stroj za čišćenje lješnjaka nekoliko mjeseci i evo skoro gotov. Još zaštita za lanac, kotači sa kočnicom, malo šmirglanja, kitanja, špric kit, boja i gotovo. Jučer sam oljuštio dvije vreće cca 80 kg i ne da se hvalim, prezadovoljan sam. Trofazni elektromotor sa reduktorom i sa podešavanjem broja okretaja od jednog okretaja u sekundi do tristo. Kapacitet oko 1.2 t/h, sa kalibracijom bez loma jezgre. Odstranjivač ljuske je također u funkciji i nalik je na ovaj na priloženoj fotografiji. Tako da sam zaokružio i taj dio u preradi lješnjaka sa utrošenog dosta vremena, vrlo malo financijskih sredstava i puno umnog rada. Pgledajte fotografije na linku ispod.

http://img801.imageshack.us/gal.php?g=odstranjivac.jpg

Pozdrav Svima.
 
Posljednje uređivanje:
D

Deanzg

Guest
q

Izgleda neloše!!!! Jedno pitanje... Kapacitet je 2t/h, pa tko može 2 t nabacit u stroj kroz sat vremena... Treba nas 4-5 da služimo stroj... lol Jako učinkovita sprava, nema se kaj reć....
Svaka čast za ideju!!!
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
Pozdrav svim sudionicima ovog foruma!
Potpuno sam novi u ovom poslu, ali želim se okušati da vidim da li ću uspjeti.
Čitajući Vaše postove vidim da ste stvarno vrhunski znalci u ugoju lješnjaka. Svaka Vam čast.
Posjedujem nekoliko parcela vlastite zemlje (cca 3 ha).
Na parceli površine 1,5 ha, koja je ocjedita, jugozapadne dispozicije, odradio sam analizu tla i nakon rezultata sa VGU Križevci, iskreno sotao sam razočaran i zabrinut. Za početak bih posadio površinu od 6000 m2. Kiselost je 5,15 ph, a napisali su mi da zemljište nije pogodno za ništa osim za borovnicu i brusnicu. Preporuka je kalciziranje istoga sa količinom od cca 5 t/ha.
Kako momentalno vremenske prilike ne dopuštaju bilo kakve radove odlučio sam odraditi kalcizaciju i gnojidbu stajnjakom tih 6000 m2 čim bude moguće i u proljeće izvršiti sadnju lješnjaka.
Kako nisam od onih sretnika koji su uspjeli uhvatiti kapitalna ulaganja za podizanje višegodišnjih nasada moram se zadovoljiti gradskom i županijskom subvencijom (koja je vrlo dobra) ali traje samo do 01.11.2011. godine (ako bude sredstava u gradskom proračunu do tada uopće) i dobio sam dobronamjerni savjet da izvršim sadnju lješnjaka u proljeće ako želim uhvatiti barem te subvencije.
Iskreno, zanima me Vaš mišljenje, kao osoba koje se bave već duže vrijeme ovim poslom,
da li je uopće dobra sadnja lješnjaka u proljeće prije kretanje vegetacijskog ciklusa ili ne? I da li je moguća sadnja lješnjaka nakon tako kratke pripreme tla?
Unaprijed se svima zahvaljujem na odgovoru i svima želim jako, jako puno uspjeha kako poslovnog tako i privatnog u Novoj 2011. godini i sretne božićne blagdane.


pozdrav dobro dosel na forum


nemoj u proljece nista radit bolje sve pripremi za jesen kaj fali borovnicama i brusnicama

posadi ljesku na ovim drugim parcelama ako su bolje kolko te opce kosta ta kalcizacija

planiraj za sve kaj radis ti bu ograda trebala ako oces izbjeci tulum srnjaka i zeceva ja je nemam pa znam

pa vidi jel ti se uz ogradu sadnice navodnjavanje jos isplati ici popravljat kvalitetu tla



SVE NAJBOLJE ZA BOZIC I NOVU SVIMA NA FORUMU A NAJVISE LJESKOLJUPCIMA
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
Sretan Božič

evo društvu sa foruma želim Sretan i blagoslovljen Božič
te da nam lijeske lijepo napreduju i u sljedečoj godini!!!!!!!
 
N

nestorov

Guest
sretan bozic svim leskarima u hrvatsku i da vam zelim sve najbolje

p.s.posadio svoj ovostarnik za ljesnjakom na 1ha
pozz
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
svako dobro i čestit božić svima na forumu i oko njega i puno sreće i tona u idučoj godini!

p.s.cipiripi hvala na sadnicama! dečki jel vam vešmašina mogla očistiti ono blato s nogu! he,he.
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
da,da KOBAC mašina zaglavila od blata a i noge bole od prevelike šetnje po tvojoj plantaži,hehehe šala mala,pozdrav i neka u novoj sezoni naraste i oporavi se što prije....pooz
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
smiljane ti si nešto guglao o lješnjakovom ulju! kolko kg lješnjaka treba da bi se dobila 1l zejtina! :)

joj jesam, ali sam zaboravio a treba mi malo vremena da nadjem ako imam na negdje na prijenosnom disku. Nekako onako po sjecanju mi se cini da sam se vrlo ugodno iznenadio kad sma nasao neke podatke ... cini mi se da je bilo rijec o nekakvih 40% ulja u jezgri, znam da sam racunao nekih 15-20% ulja u cijelom lesnjaku. Ako se dobro sjecam, to mu onda dodje da za litru ulja treba 2.5 kg jezgre ili 5 do 6,7 kg sa ljuskom ... ponavljam to je samo po sjecanju, znam da sam negdje nasao bas tablicu sa konkretnim rezultatima testiranja ...
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
super strojček za nas koji se ne mislimo na veliko baviti drobljenjem lješnjaka.
Samo mislim da je cijena malo napuhana tj previsoka za te potrebe i materijal strojčeka,
10.ooo kuna???????

Inače danas je BOŽIČ pa nek je sretan svima koji ga slavimo !!!
pozdrav
 

MINI

Član
Tu od
20 Pro 2010
Poruka
53
pozdrav dobro dosel na forum


nemoj u proljece nista radit bolje sve pripremi za jesen kaj fali borovnicama i brusnicama

posadi ljesku na ovim drugim parcelama ako su bolje kolko te opce kosta ta kalcizacija

planiraj za sve kaj radis ti bu ograda trebala ako oces izbjeci tulum srnjaka i zeceva ja je nemam pa znam

pa vidi jel ti se uz ogradu sadnice navodnjavanje jos isplati ici popravljat kvalitetu tla



SVE NAJBOLJE ZA BOZIC I NOVU SVIMA NA FORUMU A NAJVISE LJESKOLJUPCIMA


Pozdrav Krki!
Hvala na savjetu.
Gle, kalcizacija tla košta oko 1000 kuna po ha, nije puno, a isplativo je.
Ja znam da je najbolje obaviti sadnju u jesen, ali to jednostavno nije bilo moguće jer je na toj parceli bio kukuruz do 01.12., tako da nije bilo izvedivo.
Sada u ovom periodu iza Nove godine mislim obaviti kalcizaciju, gnojidbu i oranje i pripremu, tako da u veljači mogu zasaditi svojih prvih 300-ak lijeskica.
Ogradu ću izraditi od drvenih stupova i žice tako da ne bude jako skupa, drvo ću sam pripremiti a žicu kupiti, znam da je to ubitačno ali nema druge.
Sadnju ću svakako obaviti u prolježe jer mi je to posljednja prilika da ulovim i neku lovu za sadnice od Grada i županije (cca 14 kuna po sadnici) tako da mi je to ipak isplativo. Na svu sreću imam potok sa čistom vodom u blizini pa ću moć zalijati te sadnice bez nekakve velike muke tako da se prime.
Mislim da je veljača najbolja za sadnju, šta ti misliš? Uglavnom prije kretanja vegetacije.
Imam i pitanje za tebe, da li si ti prilikom sadnje dovao stajnjak u rupe ispod sadnice?
Malo je problem kupiti pretruli stajnjak, nema ga niegdje u okolici za kupiti, a imam nekoliko prijatelja koji imaju bazene za te fekalije ispod tovilišta, da li bi to bilo dobro navesti na zemljište prije sadnje?
Oko borovnice i brusnice, ne bih to sadio (još za sada nemam u planu), a i ostale parcele su mi u sličnom stanju, prilično kisele, tako da moram obaviti kalcizaciju svakako.
Hvala unaprijed na odgovoru.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
Pozdrav Krki!
Hvala na savjetu.
Gle, kalcizacija tla košta oko 1000 kuna po ha, nije puno, a isplativo je.
Ja znam da je najbolje obaviti sadnju u jesen, ali to jednostavno nije bilo moguće jer je na toj parceli bio kukuruz do 01.12., tako da nije bilo izvedivo.
Sada u ovom periodu iza Nove godine mislim obaviti kalcizaciju, gnojidbu i oranje i pripremu, tako da u veljači mogu zasaditi svojih prvih 300-ak lijeskica.
Ogradu ću izraditi od drvenih stupova i žice tako da ne bude jako skupa, drvo ću sam pripremiti a žicu kupiti, znam da je to ubitačno ali nema druge.
Sadnju ću svakako obaviti u prolježe jer mi je to posljednja prilika da ulovim i neku lovu za sadnice od Grada i županije (cca 14 kuna po sadnici) tako da mi je to ipak isplativo. Na svu sreću imam potok sa čistom vodom u blizini pa ću moć zalijati te sadnice bez nekakve velike muke tako da se prime.
Mislim da je veljača najbolja za sadnju, šta ti misliš? Uglavnom prije kretanja vegetacije.
Imam i pitanje za tebe, da li si ti prilikom sadnje dovao stajnjak u rupe ispod sadnice?
Malo je problem kupiti pretruli stajnjak, nema ga niegdje u okolici za kupiti, a imam nekoliko prijatelja koji imaju bazene za te fekalije ispod tovilišta, da li bi to bilo dobro navesti na zemljište prije sadnje?
Oko borovnice i brusnice, ne bih to sadio (još za sada nemam u planu), a i ostale parcele su mi u sličnom stanju, prilično kisele, tako da moram obaviti kalcizaciju svakako.
Hvala unaprijed na odgovoru.


ja sam sve sadio u jesen 11mj ali ako je na tim parcelama bila predkultura kukuruz pšenica to je + ako bus sadil najkasnije 1.3 i ako bus to zaljeval obiulno ako je susa proljecu bude to valda ok ,,ogradu mozda mozes onda i poslije postavit jel bus valda izbego zimu i zecove

ja nisam stavljal stajnjak nego glistal ima ga po 30kn vreca 50 litara a dost ti je litra na malu sadnicu ima neka firma u bistri iza zapresica imaju i dostavu samo jel ti bude 2 mj blato jos u polju


sadnice sorte koje su sitne i okrugle za industriju talijanske sorte,, istarski ni slucajno ako se ne bude prodavalo industriji neznam kako bu se na malo prodalo vece kolicine
 

MINI

Član
Tu od
20 Pro 2010
Poruka
53
ja sam sve sadio u jesen 11mj ali ako je na tim parcelama bila predkultura kukuruz pšenica to je + ako bus sadil najkasnije 1.3 i ako bus to zaljeval obiulno ako je susa proljecu bude to valda ok ,,ogradu mozda mozes onda i poslije postavit jel bus valda izbego zimu i zecove

ja nisam stavljal stajnjak nego glistal ima ga po 30kn vreca 50 litara a dost ti je litra na malu sadnicu ima neka firma u bistri iza zapresica imaju i dostavu samo jel ti bude 2 mj blato jos u polju


sadnice sorte koje su sitne i okrugle za industriju talijanske sorte,, istarski ni slucajno ako se ne bude prodavalo industriji neznam kako bu se na malo prodalo vece kolicine


Nadam se da neće biti blato, a mislio sam izvršiti sadnju najkasnije u drugoj polovici veljače, jer drugi tjedan krećem sa pripremama naravno ako vrijeme dopusti, a ako ne bude dopustilo, morat ću odgoditi sve za jesen, a onda ništa od love.
Potok imam jako blizu, a na 300-ak sadnica ne treba ne znam kakava količina vode, pa ću relativno lako zalijati sadnice.
Ovaj glistal mi djeluje dosta dobro, vidjet ću, čisto malo za podizanje.
Koliko si umjetnog gnojiva stavljao i kojega?
 
R

reddog

Guest
pozdrav
ovo toplo vrijeme me izmamilo u moj nasad pa sam polako počeo rezati nove izboje i formirati moje 3 godišnje lijeske. da li je ko od vas počeo s kakvim radovima ili se još čeka?
 
D

Deanzg

Guest
q

Ja idem ovaj vikend vidjeti kako stvari stoje... Zanima me i da li je ograda na njivi kako je ostavljena... Baš me zanima kaj će me dočekat... Javim dojmove i impresije...
 

sliovic

Novi član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
15
pozdrav

jedam sam od početnika pa bi molio vaše mišljenje . .. kupio sam sadnice za posaditi ujesen ali kiša me nije pustila , pa šta mislite kada bi bilo najbolje da krenem sa sadnjom ovdje u Istri .....
 

Najnoviji postovi

Na vrh