• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Kaj mislite oce ovi prijevremeni opali plodovi kad se posuse biti upotrebljivi bar za vlastitu potrosnju ako je neko imal iskustva

Jedino za ljesnjakovac
samo je pitanje tko ima toliko komovice rakije,,,
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Kod mene nije bilo nikakve stete od vjetroloma a niti kisnih kapi,,,
prije nekih dva tjedna pusten u pogon sustav primitivnog navodnjavanja, al' zaista primitivnog jer za glavni projekat nedostaje sredstava ili neki dobro raspolozen sponzor

evo kako to za sad izgleda,,,

 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
hmmm,,,,
sad me puno pitas, ali pokusat cu objasniti svojim rijecima pa mozda shvatis,,,
dakle radi se o sistemu kopanja buckanjem, kolona koja se pusta u zemlju je naftaska cijev nutarnjeg promjera oko 75mm,,,
cijev (plasticna koja se polaze u tu kolonu je fi 60/63mm
dubina kopanja je 14 metara od toga 11,5 - 12 je vode, da kod mene voda je na nekih 2 da 2,5 metra, od povrsine (naravno ovisno o konfiguraciji),,,
za sad nema nikakvih problema sto se tice navodnjavanja, vode ima koliko hoces,,,
 

Žarko

Član
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
50
neki lik u Istri prosdaje usisavaće lješnjaka. Može se pogledati na Njuškalo, berač lješnjaka.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
ovaj za 4000 je super ako nije neka zabuna od tog sam kupil frezu na ticalo i ispalo je super
rabljeno je uvjek lutrija
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Da li imate kakvog iskustva sa uređajima koji proizvode zvukove za odbijanje vjeverica i puhova od lješnjaka na plantaži?
Kakvu zaštitu imate od krađe plodova od strane "ljudi"?
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
kod mene na nekim stablima lisce pogorilo bojim se da ce nastetiti i plodovima pa ka nisu rekli da lješnak voli sunce odkud onda ove ožegotine ,, jel se to kod koga isto desava
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Sve voli sunce, pa tako i lješnjak, samo ne ovakvo abnormalno kakvo je bilo i opet dolazi. Može se desiti ako si špricao i u škropivo stavljao okvašivač tu kad prigrije jako sunce stvaraju se paleži na lišću. Teško je to komentirati kad nema slike.
Sreća je što stabla imaju jako puno zelene mase pa se stvorila i neka hladovina ispod krošnje i izdržalo je sve ove vrućine oko 40 stupnjeva. Pa valjda će izdržati još malo do berbe. Kod mene je za sada sve u normali ali me plaše vjeverice, puhovi i oni "treći" . Kako izlazite s time na kraj i koje mjere poduzimate?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
kod mene na nekim stablima lisce pogorilo bojim se da ce nastetiti i plodovima pa ka nisu rekli da lješnak voli sunce odkud onda ove ožegotine ,, jel se to kod koga isto desava

Ja bih rekao da se radi o bakterijskoj palezi,,,
malo sam razmisljao o onoj izjavi gospona Šubića koju je Karla kopirala, nakon dva tjedna bio sam i sam prisiljen prskati bakrom,,,:icon_scratch:
cini se da on nije kao neki iz savjetodavne sluzbe,,,, :icon_scratch:

Kako izlazite s time na kraj i koje mjere poduzimate?

Hvala Bogu za sad jos uvijek nemam problema sa bilo kojom vrstom stetocina,,,
bilo je nesto djetlica prije (kad sam poceo sa navodnjavanjem) ali sad ni njih vise ne primjecujem,,,
nema ni bilo kakvih znakova kidanja plodova,,,
ne promjenilo se,,, :eek::
 
B

brzi1

Guest
kod mene na nekim stablima lisce pogorilo bojim se da ce nastetiti i plodovima pa ka nisu rekli da lješnak voli sunce odkud onda ove ožegotine ,, jel se to kod koga isto desava

Ista situacija sa pogorenim lišćem je također i kod mene.To je uzrokovalo abnormalno visoke temperature proteklih dana.Što se tiče zaštite recimo od puhova ako ih ima postoje male lovke za njih i dosta su djelotvorne imam ih i ja nekoliko. Isprobao sam ih ali ovdje ih nema,a sumnjao sam na puhove.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Kak funkcioniraju te lovke na puhove? Postaviš ih i u njih uđe puh/vjeverica i ne može van i kaj onda s njim. Gdje ima tih lovki za nabaviti ili je to kućna izrada. Ili to radi po principu da se jedan ulovi pa drugima da znak da bježe i ne dolaze više. Kod nas ima i vjeverica i puhova jer ima okolo zapuštenih vinograda sa kučicama gdje su stacionirani i nose hranu koliko stignu.
Inače je teško reči koliko mogu iznjeti lješnjaka iz nasada, ali pisalo je na nekom srpskom portalu da je pronađena jedna duplja u drvetu u koju su vjeverice donjele oko 193 kg lješnjaka. Djetlić je također ove godine bio vrlo aktivan. Svatko je bori za opstanak i uzima što mu treba, zakon prirode.
Ja sam ostavila par starih grmova nekog crvenog lješnjaka samo za njih, a uz plantažu je i nekoliko grmova divljeg koji isto ima roda ali oni sve to zaobilaze i baš na moj istarski.
 
B

brzi1

Guest
Lovke su drvene malene sa malim federom.Unutra staviš najbolje nešto od voća npr.komad jabuke umočen u malo ruma ili sirupa soka.To im je najjače.Zategneš feder i objesiš na bilo koju granu.Možeš ih staviti koliko želiš jer puh ne kuži kad se lovka aktivira niti odbija ostale.Ovo ti je provjereno iz razgovora sa ljudima iz Gorskog kotara koji generacijama organiziraju lovove na njih (kod njih i kupljene moje lovke).
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Svega se namnožilo u ovih par godina od kad lijeska rodi. E sad do G. kotara sam predaleko jedino ako imaš koji kontakt da to pošalju poštom. Naručit ću i još neke uređaje iz ZG na drugom principu rada pa nek svako malo doprinese dok ne prođe berba.
Posebno se spremamo i za lopove.....
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Kak funkcioniraju te lovke na puhove? Postaviš ih i u njih uđe puh/vjeverica i ne može van i kaj onda s njim.
Vadiš im mast, i to doslovno (naravno ne na živo :icon_cry:); treba ih omamiti, oderati i skupiti mast. Možda zvuči brutalno, ali glavni produkt u lovu na puhove je njihova mast. A mogu se i jesti... (link1; link2)

Gdje ima tih lovki za nabaviti ili je to kućna izrada.
Po lovke u Gorski kotar (kao što je Brzi i napisao).
:8):
 
B

brzi1

Guest
Svega se namnožilo u ovih par godina od kad lijeska rodi. E sad do G. kotara sam predaleko jedino ako imaš koji kontakt da to pošalju poštom. Naručit ću i još neke uređaje iz ZG na drugom principu rada pa nek svako malo doprinese dok ne prođe berba.
Posebno se spremamo i za lopove.....

Telefon ti nemam,našao sam lovke preko njuškala prije par godina.Čovjek ima nekakvu familiju u Zg na Trešnjevci pa je po njima poslao lovke.Jedna ti je koštala čini mi se 27,00 kn.Probaj na njuškalo ili na google upisati lovke za puhove ili samo puhovi.
Kod mene večeras opet olujni vjetar. Išli sada po nasadu i šteta nešto malo manja nego prvi puta.Katastrofa.Najviše ponovo nastradali Rimski!
 

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
Da, baš sada dolazi do izražaja ta negativnost kako rimski lako ispada iz košuljice omotača pod naletom jakog vjetra mislim da je to jedna od mana rimskog.... zato istarski drži jače jer ga košuljica omotač dobro zatvara i čvrsto drži za bazu (dozrijevanje)... ali opet to ispadanje rimskog je i prednost u odnosu na istarski prilikom čišćenja jer nema komušanja i skidanja omotača eventualno mali postotak (skupljanje i krckanje), dok kod istarskog dupli posao (skupljanje, komušanje pa tek onda krckanje)... nemojte sada ovo shvatiti kao nešto loše za rimski, imam i ja rimski u nasadu... pozdrav
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
Da, baš sada dolazi do izražaja ta negativnost kako rimski lako ispada iz košuljice omotača pod naletom jakog vjetra mislim da je to jedna od mana rimskog.... zato istarski drži jače jer ga košuljica omotač dobro zatvara i čvrsto drži za bazu (dozrijevanje)... ali opet to ispadanje rimskog je i prednost u odnosu na istarski prilikom čišćenja jer nema komušanja i skidanja omotača eventualno mali postotak (skupljanje i krckanje), dok kod istarskog dupli posao (skupljanje, komušanje pa tek onda krckanje)... nemojte sada ovo shvatiti kao nešto loše za rimski, imam i ja rimski u nasadu... pozdrav


ali rimski nije ispadao iz košuljice nego s istom zajjedno,,,a plodovi nakon nekog vremena se unutra smežurau i nis od njih,,

ako neko treba uslugu strojne berbe i ciscenja slobodno se javi na pp ili 0977826184
 

Najnoviji postovi

Na vrh