• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

uzgoj purica

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
To sa skraćivanjem kljuna je jedno vrijeme bilo jako popularno, pogotovo u kaveznom držanju, ali se već najmanje 10 godina ne prakticira, tj.zakonski je zabranjeno, jer na taj način samo mučiš životinje, tu su najosjetljivije pa može doći i do uginuća ako skratis previše....
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Opet ponavljam, pa se vi smijte, ali znam ponešto o prirodi. A što ako imaju previše minerala ? Što ako je zemlja nečime zatrovana ili je premalo nekih prirodnih minerala ?


Ja bih prvo dao zemlju na analizu, jer mi je tu nešto sumnjivo, jer tuka, kao i kokoš ruje i po zemlji i tamo uvijek nađe neki kamenčić, tak da to sa šljunkom jedino ako je neka stvarno čudna zemlja u kojoj nema niti komadić šljunka i pokoji kamnečić.

Samo pitanje da li je taj kamnečić nečime zatrovan(pesticidom, insekticidom, davno bačenim otopljenim mišomorom, prolivenim motornim uljem, polkloriranim bifeninilima koji mogu ostati u zemlji tisućljećima ako se samo, primjerice, na tom djelu nekad palila guma ili plastika....

Jbg. može tu biti milijun faktora plus naravno ova vlaga koja itekako utječe negativno na mnoge životinje, osim one vodene i patke.

Javljaju se stalno da im koke ne nesu jaja, da se kunići razboljevaju...Sve više mislim da je od pretjerane vlage već godinu i pol dana. Dakle, u zemlji ili hrani se mogla razviti i neka vrsta otrovne plijesni ili gljivica(uglavnom nekih bakterija)...
 

bonecrusher

Novi član
Tu od
20 Stu 2014
Poruka
23
bok, nisam bio prisutan jer imam posla preko glave + stalne neke inovacije sa puricama :)
uzeo sam domace bijele pure.
sada je kisovito pa ih uopce ne pustam van, tako da su stalno zatvorene.
rijesio sam problem kljucanja kljuna, stavio sam im boks za travu, nesto kao ovcama, da ne mogu gaziti po travi nego da si uzimaju kroz žicu...jer sam skuzio da problem nastaje kad jedna uzme travu s poda, druga si nece uzeti travu s poda vec uzimaju jedna drugoj iz usta.
no, sada imam novi problem, dobile su proljev.. sad ne znam jel to od trave ili vode?
izgledaju mi dosta zdrave,trckaraju, lete pomalo i tako..
stavio sam im posude s pijeskom i to dijeluje-hvala na savijetu :)
jedna sto joj je ostecen kljun mi je ogradena i sama, ide na bolje,za sad :)

evo video purica, kad sam im napravio za travu.. vidjeti cete tu kako se kljunovima tuku..
ps. to je samo privremeno rijesenje hh, kasnije malo modernizirati hehe

evo link:
https://www.youtube.com/watch?v=k6XKxm4lmv0&feature=youtu.be
 

bonecrusher

Novi član
Tu od
20 Stu 2014
Poruka
23
Kako god domacih ide razmnozavanje? Mislim nakon koliko starosti?dali ih treba odvajati?
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Najćešće sa 6 mjeseci,nakon što muški poćnu gazit potrebno je smanjit njihov broj .Idealan je omjer je 1:1-5
 

bonecrusher

Novi član
Tu od
20 Stu 2014
Poruka
23
aha, hvala.
znaci najbolje bibilo da odvojim 2-3 purice i jednog purana u poseban smjestaj :)
hvala bogu mjesta imam.

dali znate koliko dugo nose jaja,dali da ostavim da pura sjedi na jajima ili inkubator?
dali kad pura sjedi na jajima treba biti sama, tj odvojena od drugih.

Dali da dajem puricima koprive? davao sam im pa su dobili proljev, i sad sam davao neki lijek u vodu i stanje se poboljsalo, dali da dajem opet koprive ili ne? sad su stare 9,5 tjedana.
 

bonecrusher

Novi član
Tu od
20 Stu 2014
Poruka
23
i evo opet problema jooooj
imale su 15 min upaljeno svijetlo(75W žarulja) i tri kljuna krvava..
ne znam zasto se tako kljucaju i otimaju..

dali itko zna stao mlijeku u prahu.
googlao sam neke literature,i kažu da im fali "AGRININA" , a najvise ga ima u uljanim pogacama,krvnom,mesnom, ribljem brasnu i mlijeku u prahu-to mi je najdostupnije
i sad ne znam kako da to dam,u hranu kao brasno ili razmutim u vodu?
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Neznam šta bi rekao za raskrvavljene kljunove,vjerovatno može ići i pomješano s vodom i pomješano sa šrotom. Koprive bi bilo dobro davati jer ima nekih vitamina u njima koji su dobri za svu živad.Zagorke nesu 10-20 jaja i onda sjede no budući da vaše imaju krvi pazinki mogle bi i više.Ja sam pobornik prirodnog leženja no jaja mogu ići u inkubator.Kao i kod sve druge živadi najbolje je da pura bude odvojena dok sjedi iz dva jednostavna razloga:
1. da joj druge ne podnose u gnijezdo,
2.da je druge ne ometaju(može ostavit jaja).
 

bonecrusher

Novi član
Tu od
20 Stu 2014
Poruka
23
ok, hvala..

ma ne znam vise sta da radim,izluduju me, sve sta sam procitao u literaturama,forumima o purama sam primjenio, ma kako suvisla ideja bila samo da se sprijeci to kljucanje..
sad sam opet radio boksove, 4 su u jednom, 4 u drugom i jedna sama posebno..
ajde za sad je dobro samo su im krastice po kljunovima nema svjeze krvi.. promatram ih stalno, i nekada i nekada jedne druge hvataju za kljun, tako i dode do raskrvarenja, a zasto ne znam,imaju svega, i pjeska i šrota sa vita-redinom, vode, slame na podu.. temp im je od 17-24 stupnja stalno... ne znam vise sta bi napravio po pitanju kljucanja...
sad su presle 9 tjedana pa cemo vidjeti kako ce biti,nadam se boljem hh
 

bobe

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
312
Trebalo bi ići čerupanje samo možda ne toliko dobro kao pilići.
Gledao sam na jednoj klaonici peradi profi čerupalje a ona za purice ima veće i malo deblje gumene prste.
 

bonecrusher

Novi član
Tu od
20 Stu 2014
Poruka
23
Aha.zna i moze se,mislim nece se meso natuci,polomiti krila ili tako nesto, ipak imaju 10-tak kila... Dali dimenzije ostaku iste,samo jaci cepovi?
 

Armin

Novi član
Tu od
23 Lip 2015
Poruka
4
65e693218c2a4fa040f996539daee080.jpg

:) pazinske su super curke i veoma ukusne i zdrave ali glupe.ko.noc. Ja ih hranim gebi hranom tako da mi turnus traje 4 mjeseca 15 kilograma a sve preko nevalja jer jedu vise i deformisu se. Ograda je zamijenjena povecana na visinu od 2.40m tako da nemam problema sa "preletavanjem". Prije 5 dana sam.mjerio i izmjerio 7.8 kg a trebale imati 6.2 kg a nije ni treci mjesec tova zavrsen [emoji4]

Poslano sa mog GT-I9301I koristeći Tapatalk
 
Posljednje uređivanje:

propuh

Član
Tu od
14 Stu 2013
Poruka
284
evo moje 4 pure+ puran domaće zagorske pronijele prije 20 dana skupio sam 60 jaja i nasadio u inkubator svi se čude da su htjele pronijet ovako kasno ali one i dalje nose
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
he, he, moje samo sipaju jajca po njivi...navečer berem s baterijom...
jedino sad nema šanse da bi nasadil jajca, pa te male pure bude trebalo grijati do 4 mjeseca, inače...ge-crk...:icon_wink:
 

propuh

Član
Tu od
14 Stu 2013
Poruka
284
ma jok purice do cca 70 tog dana treba njegovati poslje im nemože biti ništa ako su vani
 

uzgojitelj

Član
Tu od
1 Ruj 2015
Poruka
195
Pozdrav ljudi koja pasmina pura ima izražen instinkt sjedeja na jajima i brzom tovu,velikoj kilaži.
 

propuh

Član
Tu od
14 Stu 2013
Poruka
284
evo samo da javim moje se purice izlegle 31.12 i zasad su super napreduju jako sam zadovoljan
Što se tiče jaja sad taman po susjedstvu počinju nositi pure ivane trebalo bi kroz koji dan ih biti svuda za prodaju
 

Gorski1

Član
Tu od
2 Stu 2013
Poruka
47
Pozdrav svima!

Prvi puta smo kupili pure, do sada nismo imali iskustva pa imamo nekoliko ozbiljnih nedoumica.
Naime, kupili smo ih 09.05. ove godine, imale su tada valjda 8-9 tjedana. Četiri ukupno, dvije bijele i dvije brončane.
Prvih mjesec i nešto više smo ih držali u gajbi a kasnije ih počeli puštati van, zajedno sa kokošima nesilicama.
No, kokoši su ih odmah počele tući. Pustili smo ih ipak zajedno u nadi da će se sprijateljiti, tj. da će se pure ohrabriti jer su prilično veće od kokošiju ali to se nije dogodilo. Naprotiv, jedna bijela, izgledalo je da je to pura, odjednom je pala na noge, nije više mogla sama hodati. Njegovali smo ju tako tjedan dana, odvojenu od ostale peradi i drugih pura no ona je samo kopnila, da bi ju na kraju zaklali i odnijeli u šumu lisicama.
Par tjedana nakon nje na noge je (tako smo mislili) pala i druga bijela tj. puran.
Njega sam isti dan pregledao i pošto smo ustanovili slične simptome kao i kod prethodne odlučili smo ga zaklati i očerupati.
I imali smo što vidjeti, imao je slomljenu jednu nogu, ona kost u zabatku mu je bila potpuno slomljena.
Zaključili smo da ju je slomio vjerojatno uslijed nekog skoka kada su ga potjerale kokoši ili pijetao.
Zaključili smo da ih nikako ne valja držati zajedno sa kokošima, baš zbog navedene netrpeljivosti od strane kokošiju.

Preostale dvije, brončane (pura i puran) su nešto odvažnije i ne boje se toliko koliko one dvije bijele, pa i napreduju za sada.

Intersira nas da li i drugi imaju sličnih iskustava.
Inače, imaju dosta otvorenog prostora i nije im tijesno. Po cijeli dan su vani. Hranimo ih smjesom koncentrata i šrota u omjeru 50/50. Koncetrat je s 24% proteina. Ostalo uzimaju u ispaši u ograđenom vrtu.

Da li im je to zadovoljavajuća ishrana?
 
Na vrh