• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Višnja

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Misel@ onda preko grane po srestvo. Ova srestva se ne koriste uglavnom zbog velike karence 28 dana. U višnji to nebi trebao biti problem, pošto se koristi posle berbe kad ova napast počinje da polaže jaja.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Nekako to mi se pokazalo najbolje, prvenstveno zbog visine stabala, a i roda ne manjka sigurno.
 
M

Misel

Guest
Ovaj link otvara Galenikin sajt sa detaljima o insekticidu "Kozak". Svakako planiram da odem do Novog Sada (valjda tamo nisu zabranjeni ovi preparati) i kupim "Dimilin" a verovatno cu potraziti i ovaj Galenikin preparat koji mi Vi preporucujete. NIsam siguran da sam Vas razumeo oko aplikacije insekticida. Da bih injektirao moram ogoliti (okopati) koren drveta, locirati larvu (sada su u fazi gusenice koje nagrizaju koren drveta) ako uspem da ga nadjem - i injektirati medicinskim shpricom insekticid u kanal?? Verujem da ce to ubiti (lokalno) lociranu gusenicu. Stvar je u tome da zenka polaze do hiljadu jaja koja mogu preziveti do dve godine. Kada su "tvrdokrilci" lako cemo, svaki jaci insekticid cescim prskanjem Juni-Juli ce ih verovatno usmrtiti i prekinuti lanac reprodukcije. Stvar je sta raditi sa vec "inficiranim" korenima i "posejanim" larvama. Kada se radi o vecem broju stabala to prerasta u Sizifov posao :(
 
C

crni leptir

Guest
Poštovani proizvođači višanja.Molim da mi odgovorite na pitanja koliko sadnica ide na ha koja je cijena sadnice,dali je proizvodnja isplativa te dali postoji poticaj.Unapred hvala.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Uh link ne otvara više ništa. Evo ovako...



Teško će biti ga kompletno ubiti, ali u pojedinim fazama mislim da se može ubiti bez problema. Da je nekako pratiti njegov let pa ga skinuti sa nadzorom, ubrizgati u slučaju ubušivanja u rupu nadzor, dok su jaja u zemlji e onda je već problem, ali ima insekticida koji se inkorporiraju u tlo. Jedna zanimljivost Galenikin Fobos je bivši Astro u hrvatskoj. E to je insekticid :) Tko je radio sa njim za što taj može ubiti. Eto zabranjen je, jer je litra koštala 120 kn i išla ga je neka smješna količina po ha. Srećom Fobos EC ima kupiti u Srbiji a za njega piše da se može primjeniti čak i preko zemljišta!!! Mislim da vam je on rješenje :) Djelatna tvar Bifentrin 100g / l. Također pogledati u katalogu i Galition G5 i pitaty sygentu jel force 1,5 g može ubiti jaja ili ličinke. Poz

http://www.youtube.com/watch?v=muTOzbhx7uc

Kaže može da djeluje na repinu pipu, Fobos ju skine kao iz šale :)
 
Posljednje uređivanje:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Misel@ što se ubušilo u stabla tome više nema spasa, čupaj i vadi ta stabla, pa spaljuj da se ne širi dalje. Suzbija se samo preventivno. Znači odrasli insekt i jaja.

Kontam@ to je jako zeznuta štetočina, kod nas u hercegovini paravi dar mar. To je štetočina mediteranske klime. Kažu valjda da ne napad šljivu na Džanarici, tako sam samo čuo. Povećanjem koncetracije neće se riješiti problem. Za to je bijo zakon Ultracid 40 WP. On je bio iz II grupe otrova i odavno je izbačen iz upotrebe.
 
M

Misel

Guest
Moje iskustvo je da se veoma tesko uoci da je stablo napadnuto i da je insekat vec u korenu. To se primeti kada je vec, verovatno, veci deo vocnjaka zarazen. Imeno, stabla su kod mene bila puna cveta, bilo je i lisca i plodova na njima ali boja lisca je znatno svetlije zelene boje a plodovi su zakrzljali i manji brojom. U pocetku nisam mogao da skontam sta je? Mislio sam, slaba godina, premrzlo mozda i sta ja znam. Desava se da jedne godine drvo "promasi" i ne da rod a da sledece da izdasno. I tako, guras dalje dok ne shvatis da si ozbiljno za,,,,n. E, kad sam poceo da kopam korenje i na najmanje sumnjivim stablima bio sam zaprepascen sta se sve naslo "dole". Lepo, komad po komad - kopaj i pali!! Kada ljudi mogu da se odricu ekstremiteta da bi ostali zivi, tako se moralo odluciiti i da i najmanje sumnjiva stabla idu na vatru! Sve do jednog su bili zarazeni....sada sledi cesto tretiranje insekticidom. U razgovoru sa strucnjacima, KAO, najnovija istrazivanja govore da djubrivo dobijeno od kalifornijskih crva razgradjuje jaja koja su vec polozena u zemlji (navodno enzimi koje sadrzi ovo djubrivo razlazu kore jaja i unistavaju ih pre nego sto se razviju) tako da sam ovih dana napravio dve tri improvizovane farme (kolonije) kaliforniskih crva pa da vidimo. Probacu da zakacim slike da se sve to vidi.
Inace ne udara samo na visnju!!!! Kod mene su stradale visnje, sljive i jedna tresnja. Ranije se tvrdilo da ide samo na visnju ali cuo sam i kod drugih da ulazi i u koren sljive (ukljucujuci i dzanariku)
 

Prilozi

  • Picture 117.jpg
    Picture 117.jpg
    82.6 KB · Pregleda: 248
  • Picture 125.jpg
    Picture 125.jpg
    80.8 KB · Pregleda: 221
  • Copy of Picture 049.jpg
    Copy of Picture 049.jpg
    81.1 KB · Pregleda: 194
  • Picture 113.jpg
    Picture 113.jpg
    80.4 KB · Pregleda: 198

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Misel@ lijepo obrađen voćnjak nema šta, ali veoma tužno šta čini ta napast.

Sretno u rešavanju problema. Pozz :)
 

nesdonal

Novi član
Tu od
2 Svi 2013
Poruka
9
evo mog višnjika mladi imalo stariji
 

Prilozi

  • 25062011037.jpg
    25062011037.jpg
    43.5 KB · Pregleda: 168
  • 25062011043.jpg
    25062011043.jpg
    76.9 KB · Pregleda: 177
  • 25062011036.jpg
    25062011036.jpg
    49.1 KB · Pregleda: 162

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Evo jedan novi prilog o suzbijanju žilogriza

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=HQJ52HBteaw[/YT]

nesdonal@ jako fin zasad.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Super je! Svaka čast. Poz
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
B

branko 1

Guest
Kod susjeda ima, ajd mo reći domača višnja.Neka stara sorta koju niti šprica niti obrezuje.
Radovno rađa, krupna je i slatka.

Zanima me kako da uzgojim istu.
Oko nje nema izdanaka.
Ukoliko posadim koštice bi li mladica imala iste karakteristike ili se mora ići u okulaciju i kalemljenje.
 

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
nisam stručnjak ali oko moijh višanja uvijek bi niknule mladice od koštica koje bih netko(uglavnom ja) pljuckao okolo.višnje bi rodile podjednako kao i glavna-matična !!
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
branko 1@ najsigurnije je kalemljenje, tako ćeš prenjeti osobine 100%.
 
B

branko 1

Guest
Koja je najbolja podloga za višnju ?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Uf jednostavno, a teško pitanje. U našim krajevima najčešća podloga je divlja trešnja i magriva. Treba uzeti o obzir da sadnice na divljoj trešnji su veoma bujne i visoka stabla. Dok na magrivi nisu toliko bujna stabla, ali ona voli pjeskovitija i propusnija zemljišta i ne podnosi ležanje vode. Postoji još i oblačinska višnja koja se razmnožava izdancima. Može se i na nju kalemiti, ali slabo se to radi. Koji je razlog ne znam. Postoje još i podloga colt.

Detaljnije o podlogama..........Link
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
B

branko 1

Guest
U principu pošto nemam podloga posadit ću koštice pa kako bude !
 
P

PintaM

Guest
Imam nekakova iskustva sa berbom višanja ! Pogledaj na "you tube" pod strojna berba višanja i vidječeš svega ! Ja vidio koko se ljudi snalaze i sam napravio "stroj" !Jednostavno ! Svaki malo spretniji majstor če ti to napraviti kad vidi ! Pozdrav ! Ako ne nadješ onda ču ti pokušati staviti link ! I ja sam novi ovdje pa se ne snalazim ! Pozdrav !
 

Najnoviji postovi

Na vrh