• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vodilice

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,079
zakaj neki PAMETNI inžinjer nije to napravil?


pa vjerovatno i jeste ali nakon što je smotao vodilicu nije nikome smio niti reći da je pokušao :roll:

za ljubav od par grama oslabiti vodilicu :lol:
ja bih i lancu odmah skinuo pola zuba , valjda i to bude lakše
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Drugi put uzimam plazmu i izrezivam tratinčice

Dečki laka je ko perce

Tvoj šef mora da ima veelko srce...
Samo ne znam dal ne bude u nekim situacijama zapinjalo. Evo baš neki dan smo kod ujaka razrezivali stare borove trupce i u jutro kad je bilo -10°C bilo je sve u redu no prema popodnevu jednostavno pile više nisu htjele prerezivati. kao da je drvo u jednom trenutku pritisnulo vodilicu i nisi mogao ništa. Lanci su bili brušeni. Takvo iskustvo nisam nikad imal(kod nas baš nema crnogorice)...:scratch...jel je moguće da se drvo koje je bilo mokro i smrznutu u jutro je jednostavno od topline vodilice se raširilo i pritisnulo....?
O kvaliteti drva dovoljno govori činjenica da je cca 25metara platil 500kn....:roll:...al budu mu peć i dimnjak zahvalni:lol:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Za mokro drvo treba drugi kut brušenja a ne punu vodilicu ...:cc:..jači šreng ..kao i kod banzeka
Ak bu zajebavala ispunim ju nekim lakim kompozitom ...

Ak je to bilo ovih dana temperatura ni ppodne nije bila iber nule ?
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Bilo je to u ponedeljak, istina prema podnevu temp se digla do 0....velim, to su samo moja razmišljanja, jer takvo iskustvo nisam imal. Pila krene ko raketa do cca pola promjera i onda jednostavno ne želi dolje, ali niti van joj se baš neda. Drvo je već na nekim mjestima imalo već i "bjeline" i papalo je lance poprilično, ali su se i brusile, od ujaka 372 je čak išla i na strojno jer su kamena zadeli, ali opet isto.
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
Za mokro drvo treba drugi kut brušenja a ne punu vodilicu ...:cc:..jači šreng ..kao i kod banzeka ?
to je rješenje jer današnji lanci režu samo oko 1 mm šire od debljine vodilce, dok na starim je to skoro 2 mm i na njoj puno teže stisne vodilicu.
Samo da nadodam da imam na kontri orginal vodilicu, oko 40 godina stara, rađena generalka prije jedno 15 godina i još je orginal vodilica koja izgleda bolje nego na 026 koja ima 10 god i potrošila oko 4-5 lancaca.
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,003
dali je tko koristio ove neke nove što se nude na NJUškalu Winsdor, Codec, Wiltrek i sl.
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Windsor je ok. Ajmo reči semi profi.
CODEC je kina i po mom samo vrijedi za na vagu 8)
Ovo drugo nisam nikad čul.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Windsor-oregonov brend
Willtek-kineska ili tajvanska:?: firma koja objedinjava zamjenske dijelove za pile raznih proizvođaća. Uvaža ih Česi. Dobra iskustva sa 2 auspuha....
 
Posljednje uređivanje:

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,003
Stihl Duromatic, i INA Lancol.

Sve drugo je drž nedaj.

a čuj nebi se baš složio sa tim,

- prije godinu i pol kupio sam novu Josoredku 2165 sa vodilicom 45 (zvijezda na vrhu) redovno podmazujem i napravio sam sa njom i lancem oko 80 m do sada s tim da sam oko 20 m prerezivao na furke, lanac je malo od više potrošen ali vodilica u biti i nema neke velike tragove korištenja, a koristim ono neko Poljsko ulje mislim da je nešto (farm...) zeleni karnistri, litra oko 18 kn, lancol je po mni preskup i po zimi na -1 / -3 dosta gust,
- tast kupuje u Stihlu za svoju ms 390 i napravio je manje drva i ima već drugu vodilicu gore,

- ne govorim da je Stihl nekvalitetan već da je sve stvar u čovjeku koji radi sa tim, jer bi majstor kao što sam gore spomenuo na Husky ili Josoredu (koja je brža) bez obzira rezao 10 cm ili 40 cm odvali gasčinu do kraja i ne pazi na zemlju pa zatupi lanac i onda po gasu da motorka reže na principu trenja kao brusilica, e tu sve odlazi i puca i tu bi Husky još prije prdnuo,,

- tražim si vodilicu za Stihl ms260, stihlova vodilica mi se ne sviđa zbog onoga što nema podmazivanje zvijezde na vrhu a ako ne nađem ništa uzeti ću kod mene u servisu org. malu od 32 cm i org. lanac i mir, koristiti ču je kao nadopunu Jonsoredki, za granje i to će morati biti skroz OK
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
ma ne brini što zvjezda nema podmazivanja, meni na 026 več deset godina traje zijezda i nema nikakve tragove trošenja, ona je napravljena da izdrži koliko i vodilica, vodilica je več 2 puta brušena i uskoru če je trebat mjenjat, na njoj su još samo mali tragovi bijele boje, tako da se dosta naradila
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
a čuj nebi se baš složio sa tim,

- prije godinu i pol kupio sam novu Josoredku 2165 sa vodilicom 45 (zvijezda na vrhu) redovno podmazujem i napravio sam sa njom i lancem oko 80 m do sada s tim da sam oko 20 m prerezivao na furke, lanac je malo od više potrošen ali vodilica u biti i nema neke velike tragove korištenja, a koristim ono neko Poljsko ulje mislim da je nešto (farm...) zeleni karnistri, litra oko 18 kn, lancol je po mni preskup i po zimi na -1 / -3 dosta gust,
- tast kupuje u Stihlu za svoju ms 390 i napravio je manje drva i ima već drugu vodilicu gore,

- ne govorim da je Stihl nekvalitetan već da je sve stvar u čovjeku koji radi sa tim, jer bi majstor kao što sam gore spomenuo na Husky ili Josoredu (koja je brža) bez obzira rezao 10 cm ili 40 cm odvali gasčinu do kraja i ne pazi na zemlju pa zatupi lanac i onda po gasu da motorka reže na principu trenja kao brusilica, e tu sve odlazi i puca i tu bi Husky još prije prdnuo,,

- tražim si vodilicu za Stihl ms260, stihlova vodilica mi se ne sviđa zbog onoga što nema podmazivanje zvijezde na vrhu a ako ne nađem ništa uzeti ću kod mene u servisu org. malu od 32 cm i org. lanac i mir, koristiti ču je kao nadopunu Jonsoredki, za granje i to će morati biti skroz OK

Ima Stihl više vodilica, nisi naveo koja je kod tasta..no i nebitno.

Na 038ici, Stihl Duromatic od 2006 god. Potrošila je lanaca i lanaca. Ispilila preko 500m da ne zbrajam dalje, a godišnje cca 50m bukve/grab ispili, metricu na tri puta, dakle drva za peć, scena: u drvoredu 50m nasloženih metrica, dođeš na kraj s motorkom, zabiješ punu vodilicu u red i samo šnitaš.

I još joj nema kraja, stalno se vodi pod "staru", ali stalno radi, ide u drvo, nije raširena i ne koči lanac.

Moja preporuka Duromatic se odnosila na Stihl pile, a Josered, Huski, Alpina.... ne koristim, pa ne mogu preporučit vodilice.
 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
Evo jedna olaksana vodilica samo fali jos da se podmaze, mada i na suho radila bi bez problema
399698_2726799166411_1455792370_n.jpg
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,003
nemože raditi na suho a ima ona dobru uljnu pumpu i kvalitetno ulje pa dobro i podmazuje
 

PUNISHER

Član
Tu od
28 Svi 2011
Poruka
84
na 038-mici isto duromatic vodilica nekih 7god i ispilila je puno drva, godisnje oko 40m na furke i buraz je zrezal cijeli brijeg onih šlipera od tracnica(tvrda hrastovina) nekom kolegi ali jos nema nekih velikih tragova koristenja tak da je mogu i ja preporuciti iz iskustva, pozdrav!
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,003
325 nema Duromatic

kupljena je org. Stihl 32 dužine nalac 28 zuba i mala reže dobro, služiti će mi za granje i to mora biti dosta a za jače poslove imam Jonsoredku 2165 sa 45 vodilicom, trkovac kao trgovac čudio se kako netko traži kraću vodilicu, kao svi stavljaju tvorničke i čak za broj duže, a ja kao kraće, ma rekao ja njemu ljudi su ti ludi šta ima veze ovo od 30 cm sruši drvo od 60 cm i šta fali

evo slikice

 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
rollomatic ili duromatic?
na 064 do sad sam imao duromatic, nekako mi se cini da ce mu biti lakse s rollomatikom zbog zupcanika na vrhu :scratch
 
Posljednje uređivanje:

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
rollomatic ili duromatic?
na 064 do sad sam imao duromatic, nekako mi se lini da ce mu biti lakse s rollomatikom zbog zupcanika na vrhu :scratch

Duromatic vodilice oduzimaju nešto snage pili, i to je napomenuto. Dakle, ako se pita pilu, lakše joj je tjerati Rolomatic, no velim, sve ima prednosti i nedostatke, a sad ko kako treba i želi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh