• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zatvaranje zimske brazde

Ivan00

Član
Tu od
29 Stu 2020
Poruka
87
Zar se nije pisalo da je Ureu najbolje neposredno prije sjetve pobacati i unijeti u tlo?
To je uobicajena praksa. Ali isto tako znam da nekolicina ratara baca ureu prilikom zatvaranja brazde koje je obicno 4-6 tjedana prije sjetve. Bas zato sto toliko vremena treba dusiku iz uree da se pretvori iz amidnog u nitratni oblik (oblik dostupan biljci).
 

Hass

Aktivni član
Tu od
1 Srp 2019
Poruka
619
Tak i treba
Znači može se sada bacati 15-15-15 bez straha da če "propasti" određeni dio dušika, za fosfor i kalij znam da nema brige. Pitam zato što sam do sada plaćao sjetvu i u sijačicu je išla petnajstica, sada sam kupio svoju sijačicu bez depozitora pa me zato zanima
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,539
A pa ne znam, mi 15ticu stavljamo u sijačicu, ja prenosim ono što vidim a to je da su neki već bacili.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,458
To je uobicajena praksa. Ali isto tako znam da nekolicina ratara baca ureu prilikom zatvaranja brazde koje je obicno 4-6 tjedana prije sjetve. Bas zato sto toliko vremena treba dusiku iz uree da se pretvori iz amidnog u nitratni oblik (oblik dostupan biljci).
Po tome urea u prihrani psenice u cvatnji nebi imala nikakvog efekta, a ima...
A koji ce klinac dusik i ostala hranjiva biljcici od list, dva, tri...za to sluze zalihe ili ako vec cjepidlacimo startna gnojiva
 

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
A po cemu si zakljucio da ima efekta,dali si radio oglede sa I bez uree u cvetanju pa da uporedis
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,458
Da, 5 godina cca. U brojkama to je veci protein, na njvi to je zelenija slama.
Mislim da ima negdje par slika od prije godinu, dvije kakvu 'zelenu' psenicu vrsim, a zrno suho.
 

Ivan00

Član
Tu od
29 Stu 2020
Poruka
87
Po tome urea u prihrani psenice u cvatnji nebi imala nikakvog efekta, a ima...
A koji ce klinac dusik i ostala hranjiva biljcici od list, dva, tri...za to sluze zalihe ili ako vec cjepidlacimo startna gnojiva
Ako si ti uvjeren da radi,samo daj. Ionako je urea je jeftina pa nema veze koliko dušika ispari prije nego se unese i onda još izgubi 20% u procesu nitrifikacije..
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Rijetko koristim ureu, uglavnom kan zbog kisele zemlje. Ove godine bu urea jer sam je najesen uspel, koliko toliko povoljime kupiti. Za jedno i drugo gnojivo, a posebno za ureu, ako mogu prakticiram unos u zemlju ili barem bacanje neposredno pred kišu.
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,129
Brazda za ovu godinu zatvorena
 

Prilozi

  • IMG_20220305_161434.jpg
    IMG_20220305_161434.jpg
    45.2 KB · Pregleda: 66
  • IMG_20220305_161430.jpg
    IMG_20220305_161430.jpg
    63.8 KB · Pregleda: 66

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,705
Pa tanjurača izbaci donji sloj zemlje koji ima vlage van a ne ju zatvara. Bolje sa drljačom prijeći nego tanjuračom.
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,129
Ne može drljača to napraviti,kada malo osuši i padne kiša to će se rasuti,slikat ću kada budem pripremao pa Ce te vidjet
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,705
Ne može drljača to napraviti,kada malo osuši i padne kiša to će se rasuti,slikat ću kada budem pripremao pa Ce te vidjet
Baš suprotno, u odnosu na tanjuraču drljača to napravi sasvim dobro.
Ne izvlači donji sloj zemlje u kojemu ima vlage van a gornji relativno dobro usitni i zatvori.
Prave kiše nema već dosta dugo, pitanje je i kad će je biti. Na prognozi nema nikakvih oborina do daljnjega.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Kod nas se još stigne i zimska izorati kakvo je stanje. Najava za petak, kaže ide i do -4°C :cool:

Ali da, nije cilj pripremiti za sjetvu u jednom prohodu, cilj je zatvoriti kapilarno isparavanje vlage. Bitno je zaravnati površinu.

Neće kolega ne znam što sada izgubiti vlage, ali ako ne bude kiše, sjetveni sloj do 5cm će sigurno biti suh do Travnja i prve sjetve.
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,129
Znači kod nas svi rade krivo zato sto prvo prođu jednom tanjuracom,zemlja je takva da se mora jednom proći tanjuracom,da se prođe šinjom kao u Podravini napravio bi se beton
 

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,369
Da ne znam kakva je zemlja, uvijek ima boljeg izbora od tanjurače...al' svatko radi kako misli da je najbolje
 

domo1984

Dobro znana faca
Tu od
22 Srp 2014
Poruka
551
E da,zemlja ko glina je to,a brazde tvrde konkamen samo 1 cm.promrzloga-sitne zemlje odozgor.
 

Najnoviji postovi

Na vrh