• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

"Discipliniranje" bezrožne stoke

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Kako sam krenuo u genetsko obezrožavanje svog stada, polako dolazi i vrijeme kada mi njihovo discipliniranje postaje važna tema. Tu prije svega mislim na prvotelke koje dok se ne naviknu na mužnju budu nemirne ili kada im se vadi krv ili daju injekcije, osjemenjivanje itd

Do sada smo nemirnija grla vezivali oko njuške i rogova te fiksirali čvrsto uz jasle. U tom položaju ne može micati ni tijelom ni nogama.

E sad kad krava nema rogove, očito moram pronaći neki način da dođem do sličnog stupnja sigurnosti pri mužnji i ostalom jer ne želim raditi korak unatrag i vratiti rogata grla, već smisliti rješenje ovog problema.

Ako netko od forumaša ima iskustva ili saznanja, volio bi da ih podijeli

(jedno sporedno ublažavanje problema je birati bikove za osjemenjivanje malog okvira, jer ipak je lakše na kraj sa životinjom od 500 nego od 700kg)
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Mala krava.....daje...malo tele...malo mlijeka...malo vaga pokaze
Malo jede mala korist
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
svatko ima pravo na svoje mišljenje, ali tema nije pokrenuta za raspravu o veličini stoke, već o ophođenju sa bezrožnom stokom :)
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Kolega, imam i sa rogovima i bez rogova, neke mirne, neke nisu, nema pravila.. Ali ne razumem te sta hoces? Tebi treba nacin vezivanja krave bez rogova, jel tako? Da li si probao sa nesto kao sto je ovo?
91377890d1ef28717466e48f5c9b7c3e.jpg

Ja to nemam, ali sa obicnim kanapom obmotam kravi glavu i dodju mu na isto kao i ovo..
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Da, ular imam, al nikad ne možeš toliko čvrsto fiksirati glavu kad Krava treba biti potpuno mirna, kao kad ima rogove.
Ima jedan sirar tu iz Ljubosine, kaže nikad više krave bez rogova jer ti njoj nisi gazda.

Razmišljam da nekako isprepletem strik oko ovog remenja na ularu pa tako probam.

Ugl. Kad je Krava plasljiva ili nemirna prilikom vađenja krvi npr, omotam strik oko rogova i par puta oko njuske, zatim strik provucem kroz rupu na jaslama i povučem do kraja tako da joj glava čvrsto stoji vezana uz jasle i ne može micati ni glavom, ali ni tijelom, ni nogama. Slično je i sa prvotelkama pri muznji. Budu mirne ko bubice, jedino trebaju 2 covjeka, al bolje i to nego da se mucim s njom
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Sve je to OK, ali kad je vežeš za rogove, ti znaš da nju to boli i zato ona ne pomera glavu, jer je svaki pokret bolan, a kad nema rogove i vežeš je ularom isto se glava lepo fiksira, ali nema bolova i onda može i dalje da se koncentriše na vime, npr pri muži, i onda nikakav efekat. Kad se oteli junica i bude nemirna, probaj svaki put kad hoće da podigne nogu da joj gurneš tu nogu prema vimenu, tako da sama se šutne, ali pre toga probaj da muzeš samo jednom muznom čašom i samo po jednu sisu, znači da ona dobije osećaj da tele doji i onda polako posle nekoliko dana, dve, pa tri i a kraja sve četri. A što se tiče vadjenja krvi, ja joj fiksiram glavu, ali su nasi veterinari toliko laki sa ubodom da krava i ne oseti, milina gledati, vadio sam i ja bezbroj puta, ali uvek je avantura i zato sam prepustio njima,.
 

Najnoviji postovi

Na vrh