• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Frizijski konji

kebir

Član
Tu od
24 Kol 2011
Poruka
339
Nebi se baš složil sa tvrdnjom da su frizijci hladnokrvna pasmina jer je u 17 stolječu došlo do križanja sa andaluzerom.Toplokrvnjak sa nekim drugim toplokrvnjakom daje toplokrvnog konja.Dodajem prilog da su frizijci kao pasmina stari oko 3.000 godina.U HR.ih ima podosta,ali nijedan nema licencu za pripust pa mislim da se njihovi potomci budu registrirali kao HT.Znam oko 20-tak komada u okolici ZG samo kod nekoliko vlasnika.
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Prouci malo bolje povjest pasmine. Jedno je što je frizijac bio nekad a drugo je ovo što je frizijac sad. Uništili su pasminu samo tako. Frizijaca u HR ima ukupno 20 - 40 komada. U to ne ubrajam križance.

Veliki dio frizijaca koji je došo kod nas je došo iz Mađarske a to je u glavnom loše. Loše je ovo što dolazi iz Nizozemske a ovo iz Mađarske pogotovo.

Treba znati i to da su u uzgoju u Nizozemskoj također prisutne velike muljaže i da ima svega i svacega. Ljudi misle da je ovdje kod nas muljaža u uzgoju naših pasmina(HH, HP, Lipicanci) ali nije ni kod frizijaca puno bolje. Svašta se radi. Znam to iz prve ruke, ne iz nekakvih rekla kazala prica.

Od frizijca koji je nekad bio težak konj visine oko 150cm i nikad preko 160 cm se polako dobija paradni štrkljavac mahom i debelo preko 160 cm koji ako se tako nastavi nece biti za ništa drugo odim za paradu.

Frizijac je inace bio konj bujne grive, repa i kicica a sad se to pretvara u nešto drugo. Nerjetko je da su grive daleko od bujnih, da su repovi rijetki i nikakvi a kicica skoro da i nema.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Pozdrav...
Ne razumijem se baš u konje, ali znam da frizijaca ima u njemačkoj extra puno, čak sam i bio na jednoj farmi (uzgajivačnici) gdje drže samo frizijce i moram reći da su to predivne životinje! Pričao sam s vlasnikom farme i on sam kaže da su to tzv. barokni konji, koji imaju narav hladnokrvnjaka, ali su službeno uvršteni u toplokrvne rase kao i gippsy, Andalusia i sl.! Znači kažem ono kako sam čuo od gospodina koji ima svojih 30 konja i još 50-ak u pansionu!! Sve frizijci!! I svi isti, ja ne znam kako ih razlikuje!! U svakom slučaju predivne životinje!!!
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
A ne ne, držim se ja ovih raznih boja ali puno težih nego frizijci. Imao sam ih, vidio kako je to, nisu me se dojmili i to je to. Ja inace preferiram hladnokrvnjake(prave). Frizijce sam kupio više zbog žene jer je ona ludovala za njima. Važno mi je samo da uz Hladnokrvnjake imamo dva konja za jahanje a za to imam Lipicance i to je to.
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Ukupan dojam.... Jednostavno nije to to. Lijepi su(oni koji jesu) i sve ali ipak sam svatio da mi to nije to. Osim svega toga i s financijske strane je to malo problem...
 

kebir

Član
Tu od
24 Kol 2011
Poruka
339
ajde mi onda ti mladiču ispričaj povijest pasmine.navedi autore i knjige iz kojih crpiš znanje.seminare i predavače koje si poslušao.uzgajivače koje si posjetio i u kojim državama si sve to vreme bio.
jedna farma u nizozemskoj ima oko 300 frizijaca i ta farma se smatra manjom.pa si samo možemo zamisliti koliko konja imaju veče farme.inače poznajem čovjeka koji sam ima 16 frzijaca blizu zagreba,drugi ima 4 komada pa je to po tvom pisanju pola ukupne populacije kod nas.
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
malo je off, ali molim pojašnjenje jednom totalnom laiku: koja je razlika između hladnokrvnih i toplokrvnih konja?!
oprostite što spamam temu, ali nikada mi to nitko nije objasnio.
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Hladnokrvnjaci su teški radni konji, prilični mirnog karaktera, dok su toplokrvnjaci lakši, jahači konji, malo življeg karaktera.
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Pa more i hh bit solidan jahači konj.

Je u pravu si, može biti ako je nekakav "lakši tip" a s obzirom da pod HH ima svega i svacega.... Ali ako je pravi konj od 800 - 900 kg teško budeš baš nekakve maratone jahal s njim. Jednostavno nije stvoren za tu namjenu.

ajde mi onda ti mladiču ispričaj povijest pasmine.navedi autore i knjige iz kojih crpiš znanje.seminare i predavače koje si poslušao.uzgajivače koje si posjetio i u kojim državama si sve to vreme bio.
jedna farma u nizozemskoj ima oko 300 frizijaca i ta farma se smatra manjom.pa si samo možemo zamisliti koliko konja imaju veče farme.inače poznajem čovjeka koji sam ima 16 frzijaca blizu zagreba,drugi ima 4 komada pa je to po tvom pisanju pola ukupne populacije kod nas.

A daj ti meni reci ko to u okolici ZG ima 16 frizijaca i di se to može pogledati? Baš sam danas razgovaral s covjekom iz HPA i on ne zna za te konje.

S tobom sam izgubio volju za bilo kakvu raspravu još od one teme di si me uvjeraval da se ždrebadi DO 6 MJESECI vadi krv prije prodaje. E kad mi ti objasniš iz kojih si ti knjiga iscrpil to znanje i koji su autori toga onda ti mogu odgovoriti na ovo pitanje gore. A slobodno reci i koliko si ti imal/imaš frizijaca.
 
Posljednje uređivanje:

kebir

Član
Tu od
24 Kol 2011
Poruka
339
mladiču smiri se malkice i pitaj ako neznaš.stevo ima trenutno 16 komada,holbak 4,u leknenom čurak ima dva a sad nedavno su dovezeni 3 komada i prodaju se.da ne zaboravim ,andaluzeri su nastali tako da su još pomješali i berberskog konja.kako znamo(poneko) berber je punokrvna pasmina konja(jedna od 3 punokrvne pasmine)frizijca nebi imal nikad jer to su a mene samo obični konji i ništa više.je da su lepi i da lepo zgledaju ali nisu moj tip.moji prvi konji su bili englezi i to mi se nije svidelo pa sam ih maknul i kupil prave konje.mladi moj prijatelju ako nešto neznaš onda pitaj jer nije sramota pitati.ja imam 56 godina pa se još uvjek raspitujem i učim.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Smirite se obojica, odrasli ste ljudi i možete normalno komunicirat.
 

Najnoviji postovi

Na vrh