• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorenje (Štruc) MUTA

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Shenatski prikaz jednog filtra zraka (con olio).
Ovaj je bez osica, štršljena i ostalih letećih objekata (kukaca).
IMG_20220608_160242[1].jpg
 
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
59
Nastavka LA300 dijagnostike. Čekao sam pomično mjerilo i kliješta za karike i uzeo sam usput i brus za honovanje cilindra. Mjerni alat za potrošenost cilindra je bio 400-500kn tako da sam to zaobišao.

Razmontirao sam motor i izmjerio karike, klip Slike u privitku.
Izgleda da je po klipnjači 2 specijala u pitanju (oznaka na klipnjaci 150.4065.09).
Karike su sudeci po mjerama sa jednog sajta koji ih prodaje (neznam jel smijem napisati ducan) izgleda potrošene barem po mjerenjima.

Karike od vrha klipa prema dole.
1. debljina 1.98mm,širina 3,10mm,promjer 7,58mm
2. debljina 2.00mm,širina 3,10mm,promjer75,30mm
3. uljna debljina 4,00mm,širina 2,58mm,promjer 75,50mm
Iako za radius karika nisam siguran kako god mjerio jako mi odstupa od mjera koje sam našao za drugu specijalu.
Leteci od klipnjace mi izgleda neostecen ili leteceg nema, skidao sam ih vec kod Punta ali ovdje(slika) bih rekao da ih nema da je klipnjaca potrosna.Nema lufta na klipnjaci/klipu ni malo.

Klip ima oznake K185L PDM i na čelu oznake PDM 185N 75,88 vidi se ostecenje od ovog sto je upalo.
Dimenzije klipa mi ni iz bliza nisu kao na sajtu.
Klip: visina 58,68. promjer na vrhu klipa 75,34mm na najsirem dijelu pri dnu 75,82mm.
Cini mi se po svemu da bi uz promjenu karika mogao i dalje raditi.. Ventilski dio još nisam raskopao, tu očekujem lom i naznaku odakle je dosao metalni dio.
Što mislite, kupiti karike i ventile ili novi motor ?
 

Prilozi

  • Karike_cilindar_mjere.jpg
    Karike_cilindar_mjere.jpg
    24.6 KB · Pregleda: 10
  • leteci_ili fale.JPG
    leteci_ili fale.JPG
    21.7 KB · Pregleda: 10
  • celo_klipa.JPG
    celo_klipa.JPG
    42.9 KB · Pregleda: 10

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,871
Karika mora biti jednako debela.
Koliki je ovo razmak kad samu kariku staviš u cilindar?
IMG_20220611_174604.jpg
 
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
59
Karika mora biti jednako debela.
Koliki je ovo razmak kad samu kariku staviš u cilindar?
View attachment 50575
Jedva nasao mjerne listice. 0,75mm je razmak. Mozda mrvicu vise jer na 0,75 ne zapinje bas jako.

Jedva nasao mjerne listice. 0,75mm je razmak. Mozda mrvicu vise jer na 0,75 ne zapinje bas jako.
I vidim da imam lapsus redius je 75,8mm ne 7,58mm..

I vidim da imam lapsus redius je 75,8mm ne 7,58mm..

Nasao sam workshop manual za LA300 pa usporedujem.

Izmjerio sam i zazor ventila. Usisni 0,1mm to je ok po manualu 0,1mm-0,15mm ispusni 0,25-0,3mm, to nije dobro.
Ispusni da kupujem ventil ili da ga poliram/brusim ventil/dosjed sa pastom i onim drvenim alatom sa gumog ? moram skinuti 0,15-0,2mm. Nema osjecaj koliko je to puno malo ?

Muci me što nakon raskapanja i dalje nisam detektirao kako je i gdje taj komadic metala uletio. Ne mogu vjerovati da je prosao kroz mrezicu od usisa, a opet na ventilima i dosjedima nis ne fali, svjecica je cijela, na glavi nema krhotinama, ne kuzim.

Po La300 manualu imam cudnovatog kljunasa od dijelova.
Cilindar 75,88mm po oznaci bi trebao biti standard.
Klipnjaca po kodu II specijala.
Po debljini karika I ili II specijala (1,98mm debljina karike). Po duljini karike 0 bodova s ničim se neda usporediti. Po širini bliže standardu 3,05mm ova moja je 3,10mm

Po razmaku koji ostaje kada su namontirane karike tolerancije je 0,25-0,4mm.
Ja imam na 1 0,75mm, na 2 0,7mm, na uljnoj 1,4mm, ne valja niti jedna.

Po zazoru namontirane karike i dosjedu gdje karika sjeda na klipu sa sadasnjim karikama zazor je 0.05-0,1mm na 1 , 0,05mm na drugoj, a na uljnoj ni 0,05mm.
Po tome bi i standardne karike sa debljinom 1,88mm išle jer je je toleracija za 1 kariku 0,2mm (a imam 0,05-0,1mm), za 2 kariku 0,15mm a imam sada 0.05mm, a za uljnu 0,1mm manje od 0,05mm jedva 0,05mm spijun ide.

Dok se nije dogodio kraval, motokultivator je radio ok, nije dimio, s ovakvim karikama bi ocekivao i dimljenje i da nikako ne radi i tesko pali, a sve je bilo ok...
Morati cu jos sve dva puta premjeriti i vjdjeti koja je opcija najbliza.

I jedno pitanje, gdje naci pipu goriva za la300 ? Ne želim onu na saraf nego na polugicu. Ova na šaraf mi je gotova, pa ne bi istu...
Hvala na pomoći.
 

Prilozi

  • zazor_karika.JPG
    zazor_karika.JPG
    49.6 KB · Pregleda: 17

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Špina je najmanji problem, nađeš je u svakoj trgovini sa djelovima za motokultivatore ili agrariji.
download.jpg
Sve si detaljno premjerio i mjere prezentirao (ištrošenih karika) i ostalo, sve j e to OK ali nema baš i nakoga smisla. Tražiš nove karike prema klipu i to ti je naj jednostavnij način da utvrdiš koliko je istrošen cilindar. Koliko sam vidio na slikama klipnjača je dobra, nove karike i to bi trebalo još voziti o ho ho ....
 
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
59
Špina je najmanji problem, nađeš je u svakoj trgovini sa djelovima za motokultivatore ili agrariji.
View attachment 50588
Sve si detaljno premjerio i mjere prezentirao (ištrošenih karika) i ostalo, sve j e to OK ali nema baš i nakoga smisla. Tražiš nove karike prema klipu i to ti je naj jednostavnij način da utvrdiš koliko je istrošen cilindar. Koliko sam vidio na slikama klipnjača je dobra, nove karike i to bi trebalo još voziti o ho ho ....
Budem uzeo standard i II specijalu pa valjda jedne budu pasale.

Pipu sam tražio ali jedino sam nasao ove na saraf, a jedinu koju sam nasao da odgovara navoj je 180kn sa postarinom, za pipu previse. Ima ih dosta koje imaju M10x1.25mm navoj, a ovaj moj je M10x1mm.

Ovo sa oringom informacija je rjesenje, nije mi uopce palo na pamet raskopati pipu...Oring je skoro pa nestao, prvo sam probao par iz seta gumica za vodu ali ne pase ni jedan. Onda opet mjerenje.
Pokretni dio (pipac tj saraf).Dosjed gumice je 5x2.4mm. Otvor u koji ide je 8mm. Znaci gumica bi trebala biti barem(unutrasnji fi, vanjski fi, debljina gumice) 4mmx2.5mm debljina 9mm, 4x2mm bi curilo po vanjskm rubu ? U ZG-u di to ići tražiti, za auto dijelove ?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Ovo sa O ringom , možeš je raskopati i naći odgovarajući O ring, možeš je opet jednom zašarafit i odšarafit i to to. Potom ćeš skužiti da ti je bilo uzalud. IMG_20220612_191942~2.jpg
 
Posljednje uređivanje:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Ovakvih kao na slici imam cijelu hrpu, pošaljem ti ih da bi ih mogao motati. :LOL:
 
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
59
Nastavak,
karike došle odgovaraju standard, izgleda da su krivo oznacene mjere na sajtu jer su ove 1.98mmx3.24mm. u Cilindru optimalnih 0.25-0.3mm 0.3 ide jedvice silu znaci da je negdje izmedu recimo 0.27mm. Nakon provjera sam to složio na klip.

Stavio sam nazad bočni poklopac motora da točno izmjerim zazor ventila. Ispusni 0.2mm usisni jedna 0.1mm. Trebati ce malo polirati dosjede i vrh ventila.

Pitanje.
Kada okrecem radilicu dosta mi kuckaju ventili, to mi se čini da nije normalno.
I radilicu mogu micati jedno pola cm lijevo desno. To mi se isto čini da nije dobro. Budem skroz rastepao da provjerim sve, i da mogu odnijeti na pranje. Rebra su skroz bila prljava...
Što misite ?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Motor ima automatski dekompresor, pa on škljocne dok se motor polako vrti. Ako ti je zračnost ispušnog ventila 0,2mm, nek ostane. Taj motor je predviđen za olovni benzin i ispušni su ventili skloniji nagorjevanju.
Bilo bi dobro da u benzin dodaš nadomjestak za olovo.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Taj motor nema dekopresor a kamoli automatski dekompresor? Ispušni ventil je podložan nagorijevanju isto kao i svaki ispušni ventil na bilo kojemu motoru.
A to ti dođe na isto da je taj motor bio predviđen da kao za pogonsko gorivo koristi benzin (koji sadržava olovo), kao i onaj koji nije bio predviđen za to nego je bio predviđen da stoji u vitrini!:hahah:

Ako radilica šeće za pola cm, onda tu nešto ne štima. Trebalo bi da malo detaljnije premjeriš to (kao što si mjerio potrošene karike).
 
Na vrh