• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorenje (Štruc) MUTA

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
@brgud, misliš da su ventili motora na bezolovni benzin isti kao na motorima za olovni benzin? Materijali su ipak malo napredovali tijekom toga vremena.
U vrijeme kad su ti motori nastali, nije se niti znalo za da bi tak nekaj (BMB) moglo postojati...
 
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
59
Kupio danas pastu za ventile i odmah i aditiv. Tražio sam ga prošle godine, ali tada ga nisam nigdje mogao dobiti i zaboravio sam na njega. Sada ga ima svugdje, to sam riješio.

Kupio sam novi ispušni ventil sa karikama, sa novim ispušnim je zazor 0.05mm. Ne mogu ostaviti to a da ne sredim kada već radim. Kako najbolje brusiti vrh ventila, da dobijem 0.1mm moram ventil skratiti za 0.05mm. Brus papir neke fine gradacije to nije problem, ali kako da ga ravno izbrusim ?

Rastepo sam sve do kraja, pregledao podizace ventila i bregastu i i izgledaju mi ok nema ostecenja, ali kada već imam mikrometar budem sve premjerio po manualu.

Ovo za lupanje obzirom da bregasta izgleda ok, sto bi mogao biti još uzrok lupanja osim ovih 0.2mm zazora ? Primijetio sam da se ventil malo zakrene pred gornju točku.
Da li je to normalno ?
Mislim još semeringe kupiti i zamijeniti preventivno.
Stavljam sliku semeringa da vidite jel treba ili ne.

Radilice je plesala jer sam zaboravio s jedne strane onaj prsten sa igicastim lezajevima i sajbicom. Sada mogu mrvicu mrdnuti, vidim da po manualu i to se može mjeriti, samo taj metar nemam. Nosim na pranje pa sam samo zasarafio minimalno da voda ne ude u motor, pa valjda zbog toga još ima to malo lufta, možda milimetar dva. Da li je to previše ?
Dok sam izvadio radilicu vidio sam da ima plitki rez (osjeti se na prstu, možda mm dubine) na osovini na dijelu gdje je semering prema dijelu gdje je zamašnjak/starter.
Mislim da je taman na postoru između semeringa i ležaja to oštećenje
Da li to ima utjcaja na rad, ležaj mi izgleda ok i semering isto nije zguljen, pa možda može tako ostati ? Prilažem isto sliku. Kao da je semering zarezao osovinu nekad prije.
Sve u svemu puno sitnica, danas mi kod sarafljenja izgubila jedna matica, tražio sam ju sat vremena i našao metar i pol od mjesta gdje mi je ispala posuda. Sve mogu podnijeti samo ne gubljenje dijelova :).
 

Prilozi

  • WhatsApp Image 2022-06-14 at 10.14.47 PM.jpeg
    WhatsApp Image 2022-06-14 at 10.14.47 PM.jpeg
    24.2 KB · Pregleda: 14
  • WhatsApp Image 2022-06-14 at 10.15.24 PM(5).jpeg
    WhatsApp Image 2022-06-14 at 10.15.24 PM(5).jpeg
    50.2 KB · Pregleda: 14

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,544
Koliko se sjećam kad sam slagao jedan takav sličan motor a radilo se o LA 250, u kompletu brtvi sam dobio četiri različite debljine brtvi (brtvi poklopca). Znači da sa tim brtvama se regulira aksijalni luft radilice. Najprije sam stavio najdeblju brtvu i provjeravao aksijalni pa dok nisam dobio zadovoljavajuću toleranciju. Bilo je to još u vrijeme kad se je po originalne Lombardini dijelove išlo u Trst. 🤩
Ne treba te brinuti što se ventil malo okreće kod podizanja.

Utor na radilici je od semeringa, ako je do 0,5 mm manji od promjera radilice, onda to i nije neki problem jer novi semering je 1 mm manji od promjera radilice . Ali bez obzira na to obavezno promijeniti semering i ležaj radilice. Kažeš ležaj je dobar ali ipak on ima određeni radijalni luft, i taj radijalni luft je razlog utoru na radilici.

Ako je do sada semering brtvio , onda bi se moglo zaključiti da nije potrebno mijenjati ležaj - semering. Ako pak mijenjaš ležaj a semering ne onda sigurno neće brtviti, novi ležaj ima manji radijalni luft + utor na radilici + potrošeni (i stvrdnuti semering).

Tako da mijenjati ležaj i semering.
 
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
59
Kada sam skinuo remenicu paljenja osovina je bila suha, tu nije curilo, za semering prema kvačilu nisam ni obratio pozornost, samo znam da je u "tunelu" od motora do getribe bilo malo ulja, ali mi se to čini da slini semering sa strane getribe.

Jedno pitanje, konsuna lamela mora biti suha, ne smije biti ulja/masti/prljavštine na njoj ?
Jučer kada sam gledao za nove motore došao i do kuplunga,a obzirom da sam sada obratio pozornost vidio sam da je dosta masan ima nakupime masti, prljavštine po rubu.
To vjerojatno ne smije biti tako ?

Brtvu mislis na ovo "PLOČICA AKSIJALNOG LEŽAJA IM-300" ?
Slažem drugu narudžbu,kada se mijenja bum to sve i ležaje radilice i akcijalne, pločica ima samo jedna debljina u ponudi, to bum premejerio. Skupilo se opet solidna hrpica. sve sitno ali brzo naraste do cijene motora, iako ovdje barem znam da je sve novo, to što se kupi je lutrija. Steceno znanje neprocjenjivo :).

Gledam malo to oštećenje na osovini radilice, ide u cik cak i nije mi jasno kako je to semering napravio kada samo gumeni dio dira osovinu.
Netko od prijašnjih vlasnika je gazio stroj do koske dok ulje nije pocelo spricati kroz poderani smemering, to se nije moglo ne vidjeti.

Povremeno luknem kakva je situacija s zamjenskim motorima jer uvijek postoji mala vjerojatnost da neću uspjeti u popravku. Recimo ako bi morao mijenjati radilicu, to mi je dovoljan razlog za novi motor. A i dalje me brine odakle je onaj komad došao, da ne dođe još neki...

Prošao sam prijašnje postove u vezi motora i po tome samo izdvojio one koji bi trebali imati konus osovinu koji se trenutačno prodaju. Zanima me da li pašu ovi motori na mutu kosor. Koji idu bez ikakvih modifikacija, a za druge koje su modifikacije potrebne ?
Vidio sam post gdje se kod ugradnje mijenjao i tip lamele, pa može link na taj dio koji bi trebalo isto mijenjati.
Kod ovih jačih motora da li je "getriba/pogon strojeva" dovoljno robusna ?

Motori :
KAMA RUČNI START KG-270 G
KAMA RUČNI START KG-390 G
KAMA ELEKTRO START KM178FE
Loncin G270F-A21
Loncin G390F-A15
CH395 LOMBARDINI c.23 S5
CH440 LOMBARDINI E12 C.23 S5

 

Prilozi

  • plocica_slash_brtva.png
    plocica_slash_brtva.png
    45.5 KB · Pregleda: 6
  • semering_presjek.png
    semering_presjek.png
    73.2 KB · Pregleda: 6

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,976
Jedno pitanje, konsuna lamela mora biti suha, ne smije biti ulja/masti/prljavštine na njoj ?
Masna nesmije biti.
Prašina je normalno da se nakupi a prije sastavljanja ju treba odstraniti.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,238
Mene izgleda hebe nest, jer mi iz getribe ocito dode ulje do lamele...i sad proklizavaju jer kad frezam ako stisnem malo jace frezu u zemlju hoce stat sve...niti idu kotaci niti freza...i onda se zna poceti dimiti van kraj rucice i bas smrdi po skurenoj lameli...moram opet sve rastaviti...

p.s. zamijenil sam.lamele prosle godine
 
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
59
To mi zvuči prije kao prezategnuta sajla kuplunga, kuplung ti je cijelo vrijeme malo stisnut/odvojen i pali lamelu. Ja bih prvo pregledao/podesio sajlu kuplunga.

Koliko samo jedna kriva sajla može napraviti problema,kupio nove sajle uz još neke stvari majstor sve namontirao, a meni ruka oce otpasti nakon 15 minuta, nisam mogao stisnuti kuplung, htio baciti motorkultivator od muke.
Malo usporedio sajle razmislio, zamijenio sajlom kočnice i sada ni ne osjetim kuplung kada mijenjam brzine, preporodio se.

Nastavak,
Da ti ulje zmasti kuplung mora ti opako curiti. Moj je bio mastan,ali mi se čini od ulja iz motora i iako je bio zamašćen svejedno nije bilo ovakvih simptoma kao kod tebe.

Nikada mi se nije dogodilo ovo što navodiš, a stiskao sam ga grdo, kotači proklizavali na mjestu ali nisu stali, a i noževi isto, motor radi bez štucanja.
Ako si gledao kaj sam mjerio karike potrošene skroz, znači jedva je radio po tome. Iako ne mogu s ničim usporediti jer mi je ovo prvi motokultivator.

Taj tunel pojede par litara ulja, što bi značilo da nemaš ulja u getribi, a i možeš vidjeti u tunel kroz onu gumu poluge gdje se šaraqfi kuplung sajla. A i još nešto, kada se freza ili bilo što radi, montira na motokultvator on jenagnut tako da ti ulje ide od kuplunga. A i osjetio bi puno prije miris spaljenog ulja.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
59
Novo pitanje. Spominje se da se treba očistiti uljni kanal na radlici, ali se spominje i expansion plug. Koji je smisao ovog čepa, s jedne strane ulazi ulje i da nije cepa bi izaslo na drugu sranu, ovako izbije pod pristiskom u rupicu na klipnjaci i tako bolje podmazuje ? Jedino sam u manualu vidio ovo, niti u jednom drugom videu jel za La300 ili motore za kosilice na youtube-u potpuno ista konstrukcija kao i la300.
Gdje to kupiti, to nisam vidio nigdje.
 

Prilozi

  • uljni_kanal_radilica.png
    uljni_kanal_radilica.png
    20.6 KB · Pregleda: 15
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
59
Taj čep služi za čišćenje uljnog kanala kroz radilicu.
Očistio sam kanal sa zicom kao na jednom videu gdje se kompletno reparirao LA300, isprao dizelom i benzinom s "diy pumpicom" od posudice ulja za mašine 0.1deci.
Sprica kroz rupu bez zastoja, rekao bih da je kanal čist, da li je to dovoljno ?
Ako ne kako čep izvaditi a da ga ne uništim čeprkanjem sa mini šarafcigerom ? Gdje ga kupiti ?
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,238
@pocetnik_freza_kosi hvala na savjetu...probao sam popustiti sajlu...možda je mrvicu bolje..ali nisam imao vremena isprobavati baš ju zakopati da duboko freza... kad smo mijenjali lamele bile su mrvicu masne.. mislio sam da je možda krivo to što sam naginjao dosta prema naprijed pa je možda malo iscurilo ulje iz getribe...motor je suh...sigurno nije od motora... to sa ručkom sam i ja imao problema...nisam više mogao stiskat nakon 15-20min frezanja...probali onda prvo sa sajlom ali nije išlo pa zato mijenjao lamele...sad je puno lakše...
 
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
59
Ajde super da je barem malo bolje.

Nastavak sastavljanja, rastegao se posao, novi semering me je izludio. Nakon par pokušaja vraćanja oprugice, odustao sam i bacio ga. (corteco crveni) premali mu je unutarnji rub i oprugica samo izlece.
Stari su ko novi. vratio jedan stari nazad drugi će biti za uzorak.

Vratio klip/klipnjaču s novim karikama, vratio poklopac novi dihtung i semering.
Karike su mi isto napravile probleme. 1 i 2 kompresijska imaju oznake top, uljna nema.
Valjda je svejedno...

Sve je išlo dobro do zamašnjaka, moment ključ ne radi za lijevi navoj, kombinirao polugu u ljevo a provjeravao s moment ključem u desno. U tom procesu sam strgao jednu peraju na zamašnjaku jer sam oslonio polugu na krivu peraju. Dotegao sam još malo polugom i stao da ne potrgam još nešto. Dok sam skidao zamašnjak išao je bez pol muke, rekao bih da nije ni na 50Nm bilo zategnuto. Mislim da bude ok.

Još sam stavio dihtung glave i to zategao do 30Nm, više se nisam usudio, samo sam čekao kada će puknuti šaraf ili će riknuti navoj. Po manual-u bi trebao 35Nm.
Bez malog moment ključa bi sve potrgao 100% ili bi sve bilo stegnuto na pola potrebnog.

Probao sam okretati zamašnjak, dosta teže nego prije, prije se okretao bez imalo otpora, ventili rade ok, iako se i dalje cuje da lupne, ako je dekompresor bude radio, vidjeti ćemo :). Inače po manual-u LA300 ima dekompresor, da to otklonimo.

Najgore sam mislim prošao, sutra kompletiranje.

Jedna dvojba, novo ulje koje sada stavim bacam van nakon 25 sati ?
Za vrijeme tog prvog ulja gas najviše do pola i bez prevelikog opterećenja ?
Još nešto ?
 
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
59
Motokultivator je proradio, malo je na početku dimio dok nije skurio ulje od montaže. U bengu sam mu dodao aditiv za ventile. Ograničio sam mu gas na pola do 3/4, da ga ne razvalim.

Testirao sam ga na travi, do 30-40 cm nema problema. Kada sam došao do 70-80cm dijela koji sam zapustio, prošao sam jednu prugu i to jedva, probao uzimati po pola širine (40cm) krene i zaguši i ugasi motokultivator. Ili je do toga što sam ga ograničio, ili trebam poštelati regulator. To bum morao malo bolje pogledati. Inace i prije je ovaj dio bio problem, prvi put kada sam kosio isto se gasio, tako da mu je ipak možda previše, a i nož nisam nabrusio, sigurno mu ne bi odmoglo :).

Uglavnom snašao sam se, malo nagnuo kosu i sredio travu u u dva puta, kada sam ju skresao onda sam spustio kosu na nize i usitnio do kraja, nije ni štucnuo. Napravio sam par pauzi u dva sata po par minuta na leru.

Kod monitranja sam uspio skršiti jednu peraju na zamašnjaku, poluga samo na ojačanu peraju zamašnjaka. Unatoč tome do 135 Nm nisam siguran da bi stegao bez da još nešto pukne. To nema velikog utjecaja, mrvicu slabije hladi, obzirom da je sada čist sigurno se bolje hladi nego prije :)
Druga greška, iz manuala sam krivo skužio da treba stegnuti na 25Nm šarafe na kuplungu. Budući da sam išao u koracima jedan je šaraf nadrapao, na drugima sam stao na vrijeme, na 15Nm.
Ovaj koji sam uništio sam uspio stegnuti s podloškama na 12.5Nm uz tread lock izgleda da drži.

Treće, iz manuala vanjski šaraf na bočnom poklopcu za regulator sam vjerojatno uzeo krivi kraći šaraf, definitivno treba sve slikati kada se raskapa, pogotovo kada se radi prvi put.

Hvala svima na pomoći i savjetima.
 
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
59
Zaboravio, sredio sam pipu. Uzeo sam zelenu gumicu za klime, dimenzija 6.0mmx1.78mm, taman je pipa se lagano steže gumica nije stisnuta, čini mi se da bi mogla trajati.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,875
..............
Treće, iz manuala vanjski šaraf na bočnom poklopcu za regulator sam vjerojatno uzeo krivi kraći šaraf, definitivno treba sve slikati kada se raskapa, pogotovo kada se radi prvi put.
............
Kad nešto takvo rastavljam, onda neke cjeline stavljam u kutije. Nađe se par kutija i kod sastavljanja znam što gdje pripada.

"Vozi Miško"!
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Pozdrav svima
Muta Gorenje motokultivator ( Specijal) kad koristi rotacionu kosu treba biti na na kotačima od 12 cola,koliko ja znam.
ali...u ovom oglasu tvrde da moraju biti 10cola kotači


e sad jel se ovaj prodavač zabunio jer ima i slika gdje je kosa prikopčana na staru Mutu sa 12 colskim kotačima,rekao bih sigurno 12 colskim po slici-pogledajte-procijenite i sami

ili se radi o novim gumama koje idu na novije Mute i koje su više(vidi se kad vozi sa ovim vozičekom,gdje sjedi čovjek) od starih-original mutinih guma 12 col,pa onda radi viših guma bolje pašu manje felge....dok na staru Mutu ipak radi nižih guma pašu 12 colski kotači.

Šta vi mislite ?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,544
Kad bi rekao ovi ili oni kotači, ali ne ću reći koji kotači idu kad ja priključena roto kosa, jer ne znam. Jedino mogu nagađati da idu oni kotači (kad ) su montirani , da roto kosa bude u ravnini sa zemljom, ili ti paralelna sa tlom. :rolleyes:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
10" kotači se odnose na Maestral/Kosor, ili ovi široki 8", koje vidiš na slici.
Na tom mjestu je napisana hrpa netočnosti, tak da se drži onoga kaj piše u uputama.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh