• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorenje (Štruc) MUTA

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,072
Nekaj se poderalo, to je definitivno problem.
Nije mi samo jasno kak se poderalo između risova od semeringa :unsure:

Narovaši ili nakirnaj tu osovinu, pošmirglaj malo utore koje je semering napravil, lupi gore novi lager i semering kojem možeš malo skratiti oprugu i gas dalje.
Kad opet uhvati neku travu i omota ju oko glavčine ionak bu završila pod semeringom i opet bu curelo.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,820
O hebemu 🥳🤓😂💥 sad si me podsjetil na uzrečicu jednog bivšeg kolege z posla. Dok je došel pred problem, glavna mu je izreka bila: negdje nutra je problem... I onda se diskretno maknul u stranu... Rješavajte, vi drugi 🤣
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,996
Imal sam jednog iznad sebe, koji je završio neku obuku za upravljački sistem vođenja procesa.
Kad mu objasniš što je problem i da dalje ne znaš, on:"Ispitajte ulaze i izlaze"!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,072
Neznam kak ti, ali ja sam naletel na poderani lager na osovinama napravljenim od materijala koji treba kak biti.
Naročito ovi današnji lageri kojeg tokariš ko repu
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,820
Pamtim da smo jednom davno morali na novu košuljicu ležaja iz hidraulične getribe utovarivača urezati šlic za seger. Bome smo jedva našli meštra i alat koji je to onda urezal. A danas su na našem tržištu jeftini ležajevi, kvalitete repe... Režeš ga s drškom kuhače...

Prošle sam godine kupio mlađem zetu, mali, mali ležaj za njihovu kosilicu za 75 kuna. Veli on deda pa ima taj broj ležaja i za 11 kn. Samo sam mu rekao da ovog ja častim i platim, jer be melim nakon 3 košnje i pranja kosilice s vodom ponovo ju rastepati, ne niti u ludilu.
PS
Ležaj za par okretaja osovine i ležaj za alternator benzinca, iako su isti broj nije isto, a niti cijena... Odoh ha u OFF
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,072
Djelom smo otišli u OF, slažem se, ali s druge strane u njemu nešto učimo ;)
Nekad nije bilo C2, C3, C4.... ležajeva i vrteli su se godinama. Večinom smo ugrađivali Z lagere, sa druge strane polopac ili eventualno 2RS lagere.
Možda je i bilo ali za nas smrtnike su bili najbolji i najdostupniji IKL. Ko se dokopal FAG-a ili SKF-a mislil je da je Boga za jajca primil.
Ne velim da danas nema kvalitetnih ležajeva, ali nije više pravilo da cijena određuje kvalitetu, a usudil bi se reči da FAG spada u rang kineskih ležajeva koji su po par kuna.

Stavil sam na svoj alternator FAG C3 2RS P6E i nije bilo sreče, kroz par tisuča se kavez raspal, ležaj zacvikal i ode rotor u vječna lovišta.... a paltil sam ga masno.
Ništ ti ja više danas njima ne vjerujem.
Žal mi je kaj sam pobacal lagere koji su se iznutra poderali tak da sam poderanost sa šublerom izmjeril, a osovini nije bilo skoro ništ.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
Evo čuli smo i to , natuci oso vinu bulinom i to će kao biti dobro!
Moreš si misliti kako će to vrijediti, pa oće dok se osovina okrene tri puta i biti će ko i prije.
Ustvari i neće dok stigne semering držati, a to je kratkog vijeka.

Takvo rješenje bi moglo malo pomoći kao na pr. Danas sam slagao jedan staretr za umo motor. U kućištu startera dođe uprešana čaura od brnce (u kojoj) je osovina excentra i koluta za špagu. Pošto se to rijetko kad podmazuje i nikako održava, čaura se okrene. Tu bi se eventualno moglo natuckati kućište (aluminijsko) i onda uprešati čauru.
To bi moglo upaliti jer se tu osovina okrene samo kad se pali i to tri do četiri okretaja.

Dok na frezi je malo druga situacija konsrantni okretaji i pod otporom noževa freze. To nikako ne bi riješilo problem. D bi se postiglo da ne pušta ulje treba dovesti osovinu u centar sa ležajem, a to može samo ako je osovina u minusu od 5 - 10 stotih , i ako se to postigne onda imamo još veći problem utori od semeringa? Jedino ako ima mogućnost da semering dođe na zdravo.....
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,820
Nema smisla ugraditi novi semering na tu dotrajalu osovinu.

IMG_20230208_172555.jpg

Polako mi i sve ovo kako to @vocarcg improvizira postaje besmisleno, ali svejedno budem napisao kako bi ja, da sam na nekadašnjem poslu riješio problem te osovine.

Prvo bi ju dao našpricati, metalizirati, a onda bi ju kolege u radionici održavanja obradili, imali smo zaista najbolje dečke za takve poslove. Bila bi iza toga kao nova, obrađena, brušena na ispravnu tolerancu i vozi dalje. Ovo sve što se oko te osovine i svega toga događa nije popravak, to je super teška improvizacija koja ne garantira u pogledu ispravnosti i pouzdanosti tog strojnog elementa "nakon balade" ništa, popravak je ozbiljan i znalački posao. I ne ne može se ama baš sve naučiti preko Interneta.

Gledam i taj ležaj, ako je u ulju, zašto je ZZ???
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,778
Nema potrebe vaditi poklopce ako je 2Z.
Da je 2RS, onda već ima smisla.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,072
Izbjegavaj moje savjete ako Boga znaš.
Po svemu sudeči kirnanje aluminija drži bolje od kirnanja željeza....

Počeli smo sa vađenjem ležaja, pa onda sa kupovinom i izradom radapcigera, na kraju je bilo dovoljno malo jače potuči sa čekičem.
Sad te več izgleda da treba nova osovina, najskuplji ležaj i kasetni semering....

Ja sam spreman besplatno se uhvatiti ovog zahvata i garantiram da ulje nebu curelo i dovoljno je staviti samo novi ležaj i novi semering na ovu osovinu kakva je

@plus nemoj mi zamjeriti, ali lako je bilo tebi na poslu dati nekome da ispuni svaku tvoju želju kad se to napravilo đabe.
Ne osporavam da je to riješenje kak treba biti ali mnogi od nas nisu u mogučnosti platiti takvu obradu.
Još malo doda i kupi novi stroj.
U krajnjoj linji ako baš i treba to se da popiksirati....
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
899
Ne improvizujem ja ništa. Po 10 put ponavljam da je frezu prvi put rastavljao "majstor". Očigledno je da je nešto zaj**. Imao sam iskustva sa nekim meh radnjama, neću ponavljati kao papagaj, frezu prvi put rastavljam. Kupio sam otvoreni lezaj, kao sto je prvi put bio /fabricki/, isčistio sam osovinu, nabavio sam semering drugaciji od onog koji je prethodno bio. Vidjecemo rezultate.
Sjemering je malo uži i skratio sam mu oprugu. Vidjecemo sto ce bit. Najlakše se posprdati i reći kako bi to uradio neko za koga bi cijeli tim radio.

PS. meni je otac radio u KAP-u , vjerovatno da nije u penziji da bi osovinu mogao iznova da napravi i eto bio bi rpoblem rijesen.
 

Prilozi

  • 1675980813968.png
    1675980813968.png
    21.3 KB · Pregleda: 2

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Rekao bi moj tokar,.sve je u tolerancijama.ali treba znati u kojima .

Osim toga ispitati ulaze i izlaze jer neki vrag unutra ne ština.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,820
@MUHA
Nemam ja tebi bilo što zamjeriti, kao ni ostalim forumašima koji se zaista trude dati koristan savjet.
Neobičan mi je začetnik teme koji se kao kuži nešto u mehaniku, ali prvi put ga je snašlo skinuti jednu prirubnicu.
Sad budem valjda umjesto dobro jutro jako nepristojan. Dok se mi ovdje dogovorimo, ja bi to prije pojeo, a ne složio.
Napisao sam kako bi to riješio "na poslu", nisam napisao kako bi riješio doma u garaži. U garaži bi i ja to sanirao, zmontirao i nastavio dalje, pa valjda za samo sat vremena.
Koliko smo dugo razrađivali ovdje samo "tehnologiju demontaže te prirubnice"? Ma dobro, veljača je ima se dana... Daleko je sunce.
Ponavljam za kraj, pa se izvolite ljutiti - ja bi to pojeo za sat vremena...
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
899
@MUHA
Nemam ja tebi bilo što zamjeriti, kao ni ostalim forumašima koji se zaista trude dati koristan savjet.
Neobičan mi je začetnik teme koji se kao kuži nešto u mehaniku, ali prvi put ga je snašlo skinuti jednu prirubnicu.
Sad budem valjda umjesto dobro jutro jako nepristojan. Dok se mi ovdje dogovorimo, ja bi to prije pojeo, a ne složio.
Napisao sam kako bi to riješio "na poslu", nisam napisao kako bi riješio doma u garaži. U garaži bi i ja to sanirao, zmontirao i nastavio dalje, pa valjda za samo sat vremena.
Koliko smo dugo razrađivali ovdje samo "tehnologiju demontaže te prirubnice"? Ma dobro, veljača je ima se dana... Daleko je sunce.
Ponavljam za kraj, pa se izvolite ljutiti - ja bi to pojeo za sat vremena...
Izvinjavam se na smetnji i sva ostala pitanja koja sam postavljao na ovaj forum 😊 Nikad sebe nijesam smatrao sveznalicom. Nijesam završio zanatsku školu. Sve što radim radim sam. Sve što znam naučio sam samouko. Glavčinu sam pokušao skinuti na moj način-nisam uspio. Pokušao sam kakao su mi sugerisači članovi foruma nisam uspio. Odnio sam kod mehaničara on ju je jedva skinuo radapcigerom. Sad , nisam stvarno snimao proces skidanja te famozne glavčine. Ako je to razlog omalovažavanja,posprdivanja člana foruma, onda stvarno ni ja, niti bilo koji drugo forumaš koji ima neka pitanja da bi otklonio neki problem nema što da traži na ovom forumu. Ja spada medju one ljude " čovjek se uči dok je živ".

Ponovo, izvinjavam se pojedinim članovima, a veliku zahvalnost dugujem @ZJ koji je od prva dana na sve što mi nije jasno bilo izašao u susret kao da se znamo 100 godina, a da pritom nijednom se nije narugao ili nešto slično. Živjeli mi 🍻
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587

# MUHA​

Samo sam naveo primjer gdje se može na taj način popraviti da to funkcionira, samo radi usporedbe.
Jedno je ovaj promjer kojeg sam naveo dok je nešto drugo pojedena osovina od freze, veći i konstantno okretaji i to pod opterećenjem i udarcima.

Tako da to nije usporedivo.:coffee: Dobro je da još nitko nije naveo da se to može sa nekim Lock tite riješiti , nadam se da ni neće.:unsure:
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,996

Dobro je da još nitko nije naveo da se to može sa nekim Lock tite riješiti , nadam se da ni neće.:unsure:

Evo ja ću!
Natucati osovinu kirnerom ili sjekačem, isto tako sa nečim unutarnji dio prirubnice.
Zmješati ljepilo sa metalnom strugotinom i ........ jer treba dalje? :unsure: 🤭
 

Najnoviji postovi

Na vrh