• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorenje (Štruc) MUTA

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Nekad se taj vrag zval Marfi... zajebano je gde to uđe
 
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
59
Poz, svima.
nakon zime problemi s mutom. Problemi s smećem već po defaultu to prvo sređeno. Novi problem je kada potegnem pod cokom, a ne upali curi mi gorivo kod polugice coka, svjećica skroz mokra, otvorim potegnem par puta bez svječice vidi se maglica...
Nakon toga je nekako upalila, pa malo radi pa se ugasi Uglavnom muka. Kada upali puca i dosta dimi. Pokušao sam štelati, jedino se pucanje smanjilo kada se zagrijala i tih par minuta je radilo skoro pa ok. Ali onda mi nestalo goriva i dok sam natočio upalio dva puta opet s pucanjem i otvaranjem svječice. Ali nakon ta dva puta dabe neće više... Otvorim svječicu stara ne daje više iskru ( i prije je bila jako slaba iskra) , probao drugu novu NGK opet nema iskre.
Testiram na motorki svječice nova radi trese naveliko, stara ne stara svječica završila u zidu :).

Sumnjam na bobinu ili modul paljenja. Preventivno sam maknuo žicu konektora za gašenje, da nije to negdje spojilo na masu...ali ništa i dalje isto.. Tada je ostalo samo provjeriti bobinu.

Izmjerio sam: primarni krug 0.9-1 ohm.
primarni krug žica koja je prije bila za bobinu sada na modulu. 2.5 ohma
sekundarni krug:9.45 Kohm. (lim-lula svječice).
Modul paljenja, to neznam kako provjeriti ako se može.

Prema servisnom manual-u za LA300 primarni krug treba imati 0.3 ohm, sekundarni 5Kohm..
Po ovome bi bobina bila za baciti ? Što bi još mogao probati.
Verglao sam bušilicom ( otvorena svječica ) tada imam 30 volti na luli svječice. Na kratko zna baciti preko 200-600V ali to jednom u 5 sekundi...
Probati ću još jednom vratiti bobinu, za slučaj da sam imao preveliki zazor između magneta i bobine i očistiti sve i pobrusiti dosjete šarafa za slučaj da nije bilo dobrog kontakta.
Mogu li još što napraviti... Razmišljam da li krenuti s novim motorom ili uložiti u elektronsku bobinu.
Hvala na pomoći.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,922
Spoji svijećicu preko bobine na masu (to je sekundar).
Spoji žicu na primar bobine i kreši na akumulator - nemoj držati zatvoreni krug - mora biti dobra iskra!
 
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
59
Samo da provjerim da ne napravim kuršlus. Nisam pametan, gledam bobinu i neznam gdje je primar. Kod klasičnih bobina se vidi ulaz, izlaz žica (prema platinama) ali gdje je primar kod ovakve bobina, imam samo plavu žicu kao kandidata (valjda izlaz koji je išao prije prema platinama) ili limiće kao masu. Trebam li i limiće spojiti na masu, gdje mi je tu zatvoren strujni krug za primar ( bez zatvorenog kruga nema struje a ni iskre kada se prekine). Šteta mi ju je skuriti ako neš krivo napravim a mogao sam pitati.

U međuvremenu,nakon čišćenja šmirglom dosjeda bobine i modula, namontirao sam bobinu i bacala je iskru kontinuirano samo kaj je bobina bila skroz na magnetu tj. udarala u njega pri prolazu. Koristio sam posjetnicu za razmak. Onda sam presavinuo posjetnicu i podesio ponovo da ne lupa i nakon toga od iskre ni i. Što sam mogao napraviti krivo kod drugog podešavanja, izgleda da ili negdje gubi kontakt ili je žica modula spojena na masu, pogledao i izmjerio ne bih rekao, ili je razmak između bobine i magneta sada prevelik.
Još jedno mjerenje da bude kompletno između ulaza modula paljenja (gdje se spaja plava i crna žica i njegove mase je 6K ohm-a. Sklopku za gašenje sam uklonio.
Hvala na pomoći.
 

Prilozi

  • 1wat_bobina_bez_elektronike_la-300_sr_1.jpg
    1wat_bobina_bez_elektronike_la-300_sr_1.jpg
    30.9 KB · Pregleda: 5
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
59
Ako ti na vizitku zapinje onda radilica ima lufta?
Probao micati, ni mrvicu da mrdne. Bum probao još jednom bez preklopa s novim vizitkom, možda sam krivo namjestio, nisam skidao zaštitu pa mi se možda pomaklo, a opet da je presavijena preveliki razmak. Prije je bio razmak dosta velik, možda i milimietar dva...šteta što nisam snimio, pa je radilo. Nakon popravka..Očito mu ne paše da je na otvorenom...iako je bio pokriven/zaštićen sa tri sloja najlona..Hvala na savjetu.
 
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
59
Ispod nalona se stvara kondezacija..to je losija opcija nego da je ispod nadstrhe.
Da skuzio sam kada sam ga otkrio nakon zime. Hrda na sve strane di god je bilo bez boje,a čak su i rebra na glavi motora pobijelila. Samo kaj je to bila jedina opcija, tj. nisam razmišlajo. Ove godine ide na polje u "tor" od paleta i neka cerada preko vrha..Bočno ima propuh pa ne bu ovakvih problema.

Ili vijci nisu stegnuti!
To sam siguran da nisam zaribao...pazio sam da ne pretegnem, na malu gedoru i inmbus i opet sa mjerom jer sam se navadio puknutih šarafa, mislio popustit će a popustila glava i onda samo problemi.. Probam danas opet uz lampu da budem siguran.

Samo montiraju novi modul paljenja.🤪
Imam VIC UV-1 modul po slici. Ali nisam našao to kod nas.
Koje su alternative, ovo što sam našao dođe skoro kao i bobina.
Možda krivo gledam ?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,560
Ma nema akumulator, barem ga ja nisam vidio! Ima starter, ali ne bilo kakav nego na povlačenje špaga, i baš treba malo više snage za ga zapalit.💥

Kako mi se čini da nema ni bombinu, samo ovaj čipić i vozi Miško na friško.😄
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,692
Misliš na modul paljenja?
Ima u Agro-Domu. Košta(l) je 160kn bez gumba za gašenje ili oko 200kn z gumbom.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,560
Da, jer elektronska bobina košta 203,00 kn.
Već odavno imamo valutu euro, jedino ako se čuvaju kunelići!🐰
Modul u Sloveniji cca 14 eura, elektronska bobina cca 60,00 eura.
 

Najnoviji postovi

Na vrh