• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorenje (Štruc) MUTA

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,582
Ispravan test se provodi "u uređaju za održavanje i testiranje svjećica", u komori pod tlakom. Takav uređaj služi za pjeskarenje i ispitivanje ispravnosti svjećica.
Ovako, preko filma je teško dati ispravnu prosudbu...
 
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
53
Misliš na modul paljenja?
Ima u Agro-Domu. Košta(l) je 160kn bez gumba za gašenje ili oko 200kn z gumbom.
Poslao sam upit, i za modul i za bobine..pa ćemo vidjeti.
Da, jer elektronska bobina košta 203,00 kn.
Već odavno imamo valutu euro, jedino ako se čuvaju kunelići!🐰
Modul u Sloveniji cca 14 eura, elektronska bobina cca 60,00 eura.
Gdje je to 203kn, neka greška ? Kod nas je šaroliko od 380kn do 600kn-700kn plus dostava.
Slovenija, jedino ako je blizu granice. Usput šoping i nabava dijelova :) ...

Ispravan test se provodi "u uređaju za održavanje i testiranje svjećica", u komori pod tlakom. Takav uređaj služi za pjeskarenje i ispitivanje ispravnosti svjećica.
Ovako, preko filma je teško dati ispravnu prosudbu...
Takvo testiranje mogu zaboraviti..

Gledam i motore jer mi se sve više čini kao trajnija opcija.
Kakvi su KAMA dizel (18.5mm konus radilica) i benzinci (19.5mm).
Treba li kakva prilagodba za mutu ?
Druga opcija Loncin G390F-A15. Ovaj mi izgleda kao najbolja opcija.
Gledam ipak jači motor, manje opterećenje trebao bi duže trajati.
Treba li kakvih egzibicija s ovim, vidim da dolazi s prirubnicom za mutu ?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
U opisu piše da se spaja na bobinu????
I čemu onda služi?


Taj modul mjenja platine

Isprobao sam bobinu i modul. Rekao bih da radi. Baca iskru iako dosta slabu.
Svječica masa je na - akumulatora. Bobinu pikam sa + akumulatora. Spojen je modul na bobinu, i na masu nosač kao i kod motokultivatora.
Evo i linka na iskru.. JEl ovo slabo ili krivo testiram ? Ako je ovo ispravno što još može biti ?
https://youtube.com/shorts/_BSR8jcFa8A?feature=share
Nejde to samo tak..uvjeti preskakanja iskre u cilindru pod pritiskom i vani su nebo i zemlja..vrijedi za one granične slučajeve ali za svječicu jebačicu jok
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,717
......
Gledam i motore jer mi se sve više čini kao trajnija opcija.
Kakvi su KAMA dizel (18.5mm konus radilica) i benzinci (19.5mm).
Treba li kakva prilagodba za mutu ?
...............
Gledam ipak jači motor, manje opterećenje trebao bi duže trajati.
Treba li kakvih egzibicija s ovim, vidim da dolazi s prirubnicom za mutu ?
Nakalemio sam KAMAu na MUTU. IMG_20210915_155046.jpg
Za ove kotače trebalo je odrezati neki limić kod mehanike gasa jer smeta.
moram još spojiti sajle gasa i kvačila,
ali....
Taj motor je teži od benzinca, a steže se samo sa 4 vijka preko svog aluminijskog kučišta na MUTU.
To mi nije baš izgledalo pametno pa sam od donjeg dijela getribe "povukao" dva flaha na kojem je sada stegnut motor, a u budućnosti mislim postaviti i samookretni treći kotač.
Tu su skinute poluge mjenjača i kuplung je novi. Motor je radio samo za probu možda 5 minuta.
Materijal me došao 800 E (KAMA 500E+getriba 300E)!
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,496
Je da greška je u onih 3,00 kuna (0,398 eura), samo malo zaviri između redaka, pa budeš "možda" skužio poantu! :coffee:

Moj post stavi u korelaciju sa jednim svojim postom, pa ti to pomogne.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,582
Čitam sve ovo, ali ja se ne usuđujem baš ništa natipkati kao savjet. Dok je moja omladina posadila 1,1 hektar liješnjaka, otac od zeta je nabavio jednu takvu neispravnu kosilicu, nije ni palila, pa ako ju uspijem složiti dobro, ako ne budu razmišljali dalje.
Ja sam nju sredio za cca 2 dana, proradila je kao singerica. Dečki su ju ganjali 3 - 4 godine, bez da je stala. Samo su se događali kvarovi na kosi, ali motor i getriba više nikad.
Pokazao sam našim dečkima, poslušali su me i radili s njom, ma kao konji 🥂. Volim ih, naši su, a teško da na daleko ima boljih od tih naših dečki, zato ovo kao konji čitajte da je to opisno i od milja. Ta naša omladina ne da radi, oni i crnče.
Da se vratim na temu, niti ja nemam hrabrosti dati izravan savjet, jer je svaki taj stroj nova i posebna priča. Tamo gdje nema platina, je nevidljiva elektronika, nju i ja koji put "ne mogu" ispitati i defektirati, a imam s čime.
Pripasivanje drugih motora na getribu je u stilu "prilika čini lopova". Uzmeš drugi motor u ruke i analiziraš sličnosti i razlike, analiziraš što trebaš, a što imaš, tako nekako. Osnova je getriba, a na nju nakalemiš što imaš, možeš i znaš.
I da predznanje je jako bitno i potrebno, jer gotovih rješenja je malo.
 
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
53
Taj modul mjenja platine


Nejde to samo tak..uvjeti preskakanja iskre u cilindru pod pritiskom i vani su nebo i zemlja..vrijedi za one granične slučajeve ali za svječicu jebačicu jok
Danas jos jednom namontiram i podesim zazor na 0.5mm pa ćemo vidjeti.
Da probam rezimirati. Svječica je nova, i to sam možda zaribao što sam uzeo R(sa otporom) svječicu, jer daje slabiju iskru, a sada da li bi smetao nekome pitanje je.

Imam dva slučaja.

Kada izbacim modul i izlaznu plavu žicu spojim na masu i krešem sa plusa po limicima bobine (prvo da li je to primar). Tada je iskra na svječici baš jaka.

Kada spojim i modul iskra jako oslabi.
Mogu li barem zakljuciti da je bobina ispravna iz ovoga ?
Danas još isprobam ako ne radi ide elektronska bobina.
Ako to ne proradi novi motor je jedina opcija.
Još sam mislio da možda magnet nije dobar ali privlači bobinu jako, iako ne mogu izmjeriti rekao bih da magnet nije.. Hvala na savjetima.
 
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
53
Nakalemio sam KAMAu na MUTU. View attachment 59098
Za ove kotače trebalo je odrezati neki limić kod mehanike gasa jer smeta.
moram još spojiti sajle gasa i kvačila,
ali....
Taj motor je teži od benzinca, a steže se samo sa 4 vijka preko svog aluminijskog kučišta na MUTU.
To mi nije baš izgledalo pametno pa sam od donjeg dijela getribe "povukao" dva flaha na kojem je sada stegnut motor, a u budućnosti mislim postaviti i samookretni treći kotač.
Tu su skinute poluge mjenjača i kuplung je novi. Motor je radio samo za probu možda 5 minuta.
Materijal me došao 800 E (KAMA 500E+getriba 300E)!
To je KM-186F ? Getriba je muta univerzal ? Moja je Muta Kosor. Koji je razmak između kotača da usporedim sa svojom. Ako je isto ili šire znači da ne bi trebao imati problema s montažom. Nije bilo potrebno tokariti radilicu ? Da motor ima 52 kile, prema LA300 20kg. Treba dizalica za instalaciju :) ..

Je da greška je u onih 3,00 kuna (0,398 eura), samo malo zaviri između redaka, pa budeš "možda" skužio poantu! :coffee:

Moj post stavi u korelaciju sa jednim svojim postom, pa ti to pomogne.
Ako mozak radi ...400kn :) ?
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,717
To je KM-186F ? Getriba je muta univerzal ? Moja je Muta Kosor. Koji je razmak između kotača da usporedim sa svojom. Ako je isto ili šire znači da ne bi trebao imati problema s montažom. Nije bilo potrebno tokariti radilicu ? Da motor ima 52 kile, prema LA300 20kg. Treba dizalica za instalaciju :)
Unutarnje lice guma 35 cm. Promjer kotača/guma iliti visina 50 cm!
Konus radilice original na kvačilo!
 
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
53
Čitam sve ovo, ali ja se ne usuđujem baš ništa natipkati kao savjet. Dok je moja omladina posadila 1,1 hektar liješnjaka, otac od zeta je nabavio jednu takvu neispravnu kosilicu, nije ni palila, pa ako ju uspijem složiti dobro, ako ne budu razmišljali dalje.
Ja sam nju sredio za cca 2 dana, proradila je kao singerica. Dečki su ju ganjali 3 - 4 godine, bez da je stala. Samo su se događali kvarovi na kosi, ali motor i getriba više nikad.
Pokazao sam našim dečkima, poslušali su me i radili s njom, ma kao konji 🥂. Volim ih, naši su, a teško da na daleko ima boljih od tih naših dečki, zato ovo kao konji čitajte da je to opisno i od milja. Ta naša omladina ne da radi, oni i crnče.
Da se vratim na temu, niti ja nemam hrabrosti dati izravan savjet, jer je svaki taj stroj nova i posebna priča. Tamo gdje nema platina, je nevidljiva elektronika, nju i ja koji put "ne mogu" ispitati i defektirati, a imam s čime.
Pripasivanje drugih motora na getribu je u stilu "prilika čini lopova". Uzmeš drugi motor u ruke i analiziraš sličnosti i razlike, analiziraš što trebaš, a što imaš, tako nekako. Osnova je getriba, a na nju nakalemiš što imaš, možeš i znaš.
I da predznanje je jako bitno i potrebno, jer gotovih rješenja je malo.

Ma razmišljam, što mi je trebalo sve ovo. Mogao sam platiti frezanje, a ne se mučiti ovako Ali ne bih niš naučio, a mozak treba odmor od kompa. Uz to kada se neš složi i proradi sve se loše zaboravi. Ali da radim ovo za novce bio bih kruha gladan :)
Dobra je stvar što danas zbilja ima dokumentacije pa skoro za sve, ali ponekad i navodi krivo, (krivi momenti) pa treba razmišljati, a nekad se uči i na koži..(puknuti šarafi)...
Ali da iskustvo..Samo jedan primjer. Kod odšarafljivanja/montiranja zamašnjaka se mučim sa moment ključem i kontrom, i potrgam jedno pero na ventilatoru...Udarni odvijač i u sekundi odvio stegao...Ali sada znam :) ...
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,717
...
Taj motor je teži od benzinca, a steže se samo sa 4 vijka preko svog aluminijskog kučišta na MUTU.
To mi nije baš izgledalo pametno pa sam od donjeg dijela getribe "povukao" dva flaha na kojem je sada stegnut motor, a u budućnosti mislim postaviti i samookretni treći kotač.....
Ovako to izgleda
IMG_20230328_121749.jpg
IMG_20230328_121742.jpg
 
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
53

Jel može slika prema getribi...Koja je debljina željeza 10mm (ovo više nede pod lim). Zavijen je kao zaštita da ne zapinje ? A odozada je ako dobro pretpostavljam ploča na getribi sa još dva, više šarafa ? Aparat za varenje imam, ovo je izvedivo..samo savinuti željezo..e to je već problem, ok mogu variti ne moram savijati :) ....Vidjet ćemo opcije su na stolu sada samo eliminacija..
A vidim da je sada i neka akcija (ako netko gleda kao i ja)...Hvala na savjetima svima...

A što fali platinama?
Nijh sam zadnji put vidio na automatiku kao maloljetnik, sjećam se štelanja :)
Moja muta ih nema, neznam gdje bi ih namontirao, po manual-u mi fali dio gdje se montiraju.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,717
Malo mi je problem doći do stroja. Motor je normalno stegnut sa 4 vijka na getribu.
A taj lim/flah je od nogu jednog stola. 4 vijka na getribi!
 

Najnoviji postovi

Na vrh