• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kapije na šupama

Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Kao što naslov kaže trebao bih napraviti dvije kapije na šupama, kapije želim klizne (ne viseće) nego da po zemlji ide "tračnica" . Šupljine su 4x3 m i 3x3 metra. Prvo sto me zanima koliko da budu šire od šupljine? Drugo na ovoj većoj (4x3 ) kapiji trebaju biti vrata (2x1 m ) da li je dovoljno da izvana rub kapije bude 4x4 cm cijevi a one iznutra 4x2 cm? Jel dovoljno da cijevi budu varene iznutra u križ ili dijagonalu i koliko toga staviti? nadam se da ste shvatili šta želim
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
cijevi 40x40 križ nemoraš sravljati, ubaci samo ukrute u kuteve i po sredini okomito jednu cijev ubaci, i ispuni sa kime več misliš, drvo, panel i slično. Dovoljno ti je cca 10-15cm sa svake strane, dole imaš za kupiti kotače vodilice, a gore složiš kontra T komad i možeš za kotaće iskoristiti stare skejborde kao mi. Ako ti nije hića poslikam sutra popodne kod staroga kako smo mi na jednoj šupi izveli klizna vrata.
 

Toni_montana

Član
Tu od
11 Velj 2009
Poruka
90
Razmisli si o zp profilu ili kako se vec zove umjesto 40x40 cijevi i samo u supljinu ubaci sto vec planiras, dovoljno ti je jedno ukrucenje na sredini okomito ili si sam rasporedi ako ces ici sa nekom ispunom mozes ubaciti po volji!
Zp profil ti je □_ , a na sredini stavi ovaj profil _□_
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Cijev 40x40 je torzijski jača i lakša od ZP 35 profila.
Za vrata toga tipa napravi okvir od 40x40, a unutarnje prečke od 40x20.
Cijevi za okvir spajaj pod 45. Em je jače, em ne trebaš krpati čela cijevi. Dijagonale ti nisu potrebne.
A zakaj nećeš viseća vrata?
Ja trebam takva dvoja vrata 4x4m na jednom visećem glajzu.
 
Posljednje uređivanje:
E

el pibe

Guest
Dobra tema i sam trebam napraviti klizna vrata.Na pod ide vodilica L profil po kojem se budu vozili kotači.S time da se bude dala visina štimati a time se postiže i bolji dosjed zatvaranja.Sve je to na papiru.Nego kakvu ideju predlažete da ta vrata dihtaju.Znači na onu stranu prema kojoj se otvaraju(šibaju)ta strana je problematična.Mislio sam uzeti onu "metlu"koja se postavi uz luft između zida i vrata.Ili postoji kakva guma (brtva)?Sad koliko je to skupo i ak se isplati.Mogao bi riješiti i napraviti klasična dvokrilna vrata i to mi nije neko rješenje.Ali ovakva klizna stijena sa jednim ugrađenim standardnim 2x1m vratima mi više odgovara.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Za vrata od 4m če profil 4x4cm biti slab,ja bi sigurno išo na profil najmanje 5x5 jer na toj dužini biče uvijanja i unutra barem križ napravit i jednu diagonalu.El pibe dobi se guma na metar,može i sa platnom pa namontiraš da dihta i klizi.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
El pibe, mije problem zadihtati vertikale. proble, su horizontale. Na bje vertikale može doći gumena brtva, ali uz donju i gornju vodilicu, samo neke metlice. Ako ti je brtvljenje bitno i imaš kam otvarati vrata, onda je najbolje napraviti zaokretna krila.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Nebu slab, jer se napravi rešetka unutra, na koju se pričvrste limovi.
Ima pri nama dućan koji na hali ima takva vrata, negdje 6x4m.
Ima jednu horizontalnu pregradu po visini (dakle 2+2m) i vertikalne 40x20 na svaki metar (koliko su široki limovi).
 
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Ne želim viseću iz više razloga, stariji objekat pa ne želim praviti gredi teret, drugi je da je greda uvučena od ruba zida. Tj. zidovi su debeli pa do grede ima puno, bio bi problem i teže izvesti da vijesi nego da ide po zemlji. A što je najbolje dolje šina mi ne smeta.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Ne vidim zašto bi 40x40 cijev bila mala, ako će se vrata voziti po točkićima, neće visjeti na šarkama. To uopće neka nekih velikih opterečenja.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Evo slika kako je to kod staroga izvedeno. Sorry na kašnjenju nisam stignul prije otić do njega da poslikam.
6ed1dbace9c050ee20c519ee3d69201d.jpg

371cdc72d4f0620c012af0679729c357.jpg

a4a51ef4f0b59049ab23aef4e1eb78c8.jpg

c85bda736f369283ae006039ba076576.jpg

1297b82a8f0400efff4bf31cb390230e.jpg

14fa46dac48c18918b79d79ae5dba0c1.jpg
 

Hass

Aktivni član
Tu od
1 Srp 2019
Poruka
600
Evo da podignem temu iz mrtvih, poceo sam raditi klizna vrata na šupama za strojeve zanima me ako ima netko nekakvu sliku kako rijesiti vodilicu gore po kojoj idu kotaci, trebale bi biti dvije vodilice odmaknute jedna od druge da se mogu jedna vrata otvoriti dok su druga zatvorena, mozda ima netko kavu sliku
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Jel budu vrata visla ili bude glajz dolje?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Gore postaviš 2 C šine i na svaka vrsta po dva vagončića s po 4 kotača..
.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Gledaj, ak želiš vrata, da visijo pa da se srečavaju dvoje krila, puno je težje to napraviti, nego kad stojijo. JA imam napraveno takva kaka želiš ti napraviti stoječa varijanta.
Eto, duplo krilo, al još je u ljevom krilu mala vrata za otvaranje u radionu. Duple tračnice, kao za lokomotivo. MAlo je kompikovano odzgoraj, jer svaka vrata imadu 2 lagera koji ljete između dvih profila. Znači treba ti 3 profila odzoraj. Loša strana tog sistema je zahrđavanje tračnic odspodo i nakon več godina one odčupajo se iz betona zbog soli od kotača i hrđe. KAd je novo sve je kao bonbončič. A nakon 15 godina vidi vraga.
 
Na vrh