• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kompost

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Pretraživao sam malo po forumu i nigdje nisam našao temu o kompostiranju točnije preradi organski otpadaka u odlično gnojivo.
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Zar nitko ne proizvodi kompost.Ja trenutno imam jednu hrpu koja sazrijeva i jednu u izradi.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja radim. Doduše ne baš onak po PS-u. :icon_scratch:
Koristim uglavnom pokošenu travu. Jučer sam dopremil iz voćnjaka s orasima oko 2 kubika provenule trave i to zajedno s nezrelim svinjskim gnojem i dodatkom zmiksanog sitnog granja i rojžja ot trsja složil u gnojnicu 3 x 3 m. Sloj trave, posipano s zmiksanim, tanki sloj gnoja (nemam ga dosta za debelo) i ponavljanje slojeva. gornji sloj je od trave. Noćašnja kišica i današnji pljusak su dobro došli da sve navlaže. Cijelu godinu vozim zelenu travu i miješam kak sam navel. Najesen izgleda kao gnoj, zaorem ga pod zimsku brazdu i u zemlji se proces dovrši. :icon_fU:
Možda bu nekome moj način smiješan, ali na taj način unašam u zemlju više bioloških tvari nego da stavljam samo gnoj kojega nemam dovoljno, a ujedno čistim zatravljene voćnjake. :icon_mrgreen:
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Moje dvije hrpe su nejednake, starija je većinom od gnoja od kokoši i pataka,a mlađa od slame i povrća.
 

Haskappu

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
Kompost je zakon, a kompostni čaj najbolja stvar za povrće i manje voćke. Za poboljšanje zemlje oko biljaka i folijarnu prihranu. Probajte i vi kad vam kompost sazrije, ja garantiram da je mrak.
Treba vam zračna pumpa, kanta, malo melase za hranu mikroorganizama, kompost i ostaviti da se bućka dan-dva na toplom. Od toga se dobije čudesan pripravak, biljke bujaju
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Da, gledala sam to na jednom jutubiču, taj čaj od komposta kako djeluje,
Da si to napravimo, nikakvi biostimulatori niti foljijarna prihrana ne treba. Nema troška, besplatno, samo malo truda. Povrće od toga naraste divovsko, neda mi se sada tražiti video, radilo se o jednom australskom amater povrčaru - ma imao je zelje i karfiol od desetak kila, luk, poriluk divovski, sve, baš sve nenormalno veliko.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Kod mene je na jednom komadu zemlje hrpa za dve prikolice ,od prije 3 godine kako sam počeo trpati na hrpu,granje,travu,lišće,ovog proljeća sam to prebacao utovarivačem za stajnjak i takvog je finog humusa bilo na dnu.Imače kod mene u selu se ljudi takmiče tko bude više stare pokošene trave i lišća spalio u jesen i tokom godine,to su toliki dimovi da bi im i indijanci zavidili:icon_hang::icon_hang:
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Zanima me da li netko koristi pepeo u voćarstvu? Mogu nabaviti veću količinu pepela od bukve pa sam mislio oko svake voćke staviti jednu lopatu. Ima li kakvih efekata ako netko ima iskustva iz prve ruke?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja sav pepel koji se napravi kroz zimu bacim po voćnjaku. Sigurno ne smeta, a u kojoj mjeri koristi, pojma nemam. Sigurno ga je dobro baciti pod orahe jer tada imaju tanju lupinu. Provjereno.
 

Haskappu

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
Jel postoji kakav poseban postupak za tu kompostnu juhu?

Da postupak je poseban. Kompost se stavlja u vodu i voda se ozračuje i u takvom okruženju rastu aerobni mikroorganizmi koji su pogodni za zemlju i biljke.
"Juha" se "kuha" od 24-48 sati i mora se iskoristiti odmah u roku od sat vremena dok je još "živa".
 

Najnoviji postovi

Na vrh