• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kućni bunar

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Pozdrav,
Imam pitanje vezano za moj kućni bunar, dubina je cca 6 metara, promjer cijevi cca 100 cm, voda je na nekih dva metra dubine pa na dalje, trenutno ga koristim na "sekundarnom" cjevovodu za navodnjavanje plastenika, vrta, pranje auti, za perilicu veša itd. no u dijelu kuće nemam dupli cjevovod pa u u kupaonama na kotlićima recimo, kuhinja suđerica itd. koristimo gradsku vodu. korstim hidropak koji sisa vodu iz cca 5,5 m dubine.

Da li ima netko od vas kolege kakav sustav filtriranja i kloriranja vode kako bi bila voda za piće pa da isključim gradski vodovod?

Nosio sam vodu na analizu u laboratorij Zabok, no nešto nije bilo s jednim parametrom pred 5 godina OK pa nismo htjeli to koristiti no zaboravio sam koji... moram naći tu analizu pa napravim scan i ovdje objavim...

Unaprijed zahvaljujem na prijedlozima.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,315
Pa tu vodu možeš koristiti, poslije filtriranja, za sve osim možda za kuhanje i piće, bez kojekakvih analiza!
Iako se može dogoditi da su kojekakve gluposti u vodi zbog plitkog bunara - površinske vode od susjeda!
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Nema susjeda koji bi zagađivali osim na cca 300 m od mene konji na ispaši, ali zbilja me interesira sustav filtracije i obrade vode da se isključim iz gradske jer imam vode ko u priči, nemoguće pocuclati, vatrogasci su punili kamione na požaru kod mene a za metar pal nivo...
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,315
I da ti pijesak škripi pod zubima ili da ti šmirgla jajcove kad se kupaš!
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
1,065
Voda iz bunara nije ispravna da se može prodavati voda iz vodovoda.
Napravi jedan jednostavan test: jedan dan pij samo vodu iz bunara

Najgore kaj ti može biti je proljev, a ja vjerujem da je voda ispravnija od ove iz vodovoda,
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,304
Ako ima pijeska ni pumpica nebu dugo pumpala.
 

domo1984

Dobro znana faca
Tu od
22 Srp 2014
Poruka
552
Mi smo davno stavljali kreč u bunar i to jednom godišnje kad smo koristili bunar i pili tu vodu i jbg.dosla gradska voda pa kud svi turci tu i mali mujo.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,059
Mi oduvijek koristimo vodu iz zdenca za sve...
Kad je nestane (događalo se zadnjih godina 2...3x godišnje), dopunim zdenac s cca 5m3 iz vodovoda i tjeraj dalje. Ova iz vodovoda previše smrdi po kloru i nismo navikli na nju (čak i susjedi nose našu za piće i kuhanje). Pretakanje u zdenac ju očisti, tak da ne smrdi više.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
I kak ta vaša naklapanja može pomoči mrgi?

Lee..ja sam razumio da predlažeš filter od pjeska..ups..

Konačno od kud pjesak u zagorju i tko ga je spomonjao?
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,315
Možda sam već pisao!
Kod mene, rub Odraslog polja, 4-5 m ilovača, zatim dolazi mulj oko 4-5 m, onda pijesak original za betoniranje - tu vodu upotrebljavam u kući, nakon toga plavozeleni lapor (kao ilovača), ispod ima vode ali je navodno smrdljiva.
Bušeni bunar sa cijevima 110mm dubok je oko 11,5m
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,059
@mrga, ovak izgleda naš sustav filtracije vode iza hidrofora, ta potrošnju u kući:
20230508_170808.jpg
Obična dva 10 μ-kronska filtera, od špage,koja mijenjam cca svake godine ili kad se jako zaprlja (ko sad na slici).

Radili smo samo kemijsku analizu vode u Vodovodu, jer za bakteriološku uzorci nisu smjeli biti stariji od nekoliko sati, a to nije bilo izvedivo.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
@mrga, ovak izgleda naš sustav filtracije vode iza hidrofora, ta potrošnju u kući:
View attachment 60381
Obična dva 10 μ-kronska filtera, od špage,koja mijenjam cca svake godine ili kad se jako zaprlja (ko sad na slici).

Radili smo samo kemijsku analizu vode u Vodovodu, jer za bakteriološku uzorci nisu smjeli biti stariji od nekoliko sati, a to nije bilo izvedivo.
Jel bi takav sistem bio izvediv za kišnicu?
Ne bi se koristila za piće, više za kupanje i eventualno u kuhinji za pranje suđa.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,059
Zakaj ne, kao finalni filteri.
Ali primarni moraju valjda biti oni s kamenjem?
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Da, tako je složeno sada to sa kamenjem.
Treba to najprije sve otvoriti i očistiti jer nije dirao zadnjih 20-tak god.
Uglavnom ovo sa hidropakom i tim filterima me zanima jer je problem dovesti vodovod do kuće a više mi se ne da čekat da se to realizira.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Kakvi filtri..to je ista priča kao maske za korone..ponekad treba popiti kojeg kmukača (poslje par gemišti ofkors)
 

Najnoviji postovi

Na vrh