• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kupovina krave

crvenkapaa

Novi član
Tu od
3 Velj 2024
Poruka
4
Lijep pozdrav svima.
U planu sam kupiti kravu.
Naime imala sam jednu,pa drugu,trecu na kraju odustala i sada opet zelim da kupim jednostavno navika da se ima🤣🤣🤣.
Ono sto zelim da pitam gdje kupiti a da te ne zajebu🤣🤣
Kupovali dosad svako nas izvarao ili se baca,neda pomusti ili nema mlijeka ili ne moze ostati steona.
Znaci dajte prijedlog ako znate neke farme da se moze kupiti,ako vec platim da platim ono sto valja.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,558
Pošto već imaš iskustva sa kravama i to sa nekoliko njih koje se nisu baš pokazale dobro . Znači znaš kako se ponašaju krave koje se ne daju pomusti. Sad samo nađeš jednu koja je suprotna od ovih dosadašnjih .🤔
Sad gdje to ne bih znao jer u mom okruženju na široko nema nijedne.
U prošlom svršenom vremenu bilo je puno lakše kupiti kravu iz svog okruženja . Sela su bila puna blaga i znalo se je kad je neko u selu imao mlado žensko tele i uzgojio ga u kravu , isto tako se je znalo kad sa je počela "gonit" ili "past" (koje je hr riječ za to?). Isto tako se je znalo kad je "brija" (stelna). Sve se je moglo isposlovati ako je bilo povjerenja između prodavatelja i kupca. Ali to je uvijek upitno! Tako da danas je malo teže naći dobru kravu da je mlada i stelna. E sad ako je stekne, kako će se ponašati nakon oteljenja i to je uvijek upitno ?🥴
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
Jel nije bolje steonu junicu kupiti,pa se stigne naučiti na vas do teljenja,pa i privikavati na dodir vimena,tj buduću mužnju...jer sve krave iz oglasa su "za domaćinstvo".
Ja dobru kravu nebi prodavao,sad ako se odustaje od stočarstva,ili je bolest u pitanju,tj nemogućnost držanja,možda bi se moglo naći krava koja vam odgovara.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,252
Kakvu kravu i za što točno trebate?
Ja imam bušu, mlijeko za vlastite potrebe. Najviše mi značilo kad mi je sin bio mali i pio je čisto domaće friško podojeno mlijeko...daje oko 4l mlijeka. nije uopće zahtjevna. u ljeti pase travu i sijeno dobiva. ne hrani se šrotom i smjesom jer se ne smije previše udebljat. kad dojim miješam joj pšenično posije i npr jabuke, kruške, tikve, tikvice, zelje, kelj..što god imam na vrtu
mi smo je uzeli sa godinu i 8 mj. bila je steona junica. kao junica je bila naučena na djecu jer su imali klince koji se igrali sa njima. kod nas smo ju još više razmazili. od početka ju navikavali na dodir vimena. sad imam mazu koju vodim na pašnjak a ona kraj mene ide polako. lanac visi kraj mene kojim ju vodim.

u slično vrijeme je jedna žena sa neke grupe na fb isto kupila bušu, samo je ona uzela kravu nekih 5g staru. ta krava je bila divlja. stalno je bila puštena. nije bila naučena na ljude, na dodir vimena na ništa. nije se moglo blizu k njoj a kamoli dojit. tako da definitivno preporučam steonu junicu. na sve ju naviknete.
a i preporuka bi bila za bušu jer žive preko 20g...
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,280
Ovo je veoma diskbatilna tema,
I sam sam u potrazi za kravom , mada ih imam par komada,, da se razumijemo ,,, danas je došlo vrijeme da je sramota živjeti na selu i držati kravu...
Ja sam ovih dana obilazio tih nekih prodavača (svercera) a nedo mi bog s njima trgovati...
Mogo bi ja tu još piskarat,, ali krava se kupuje na poznate atribute ,, ali ima još jedno...
Na dobru zenu i dobru kravu,, tesko se namiriti(usreciti)
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
585
Nemam nikakvog iskustva s kravama, pa da ovako amaterski pitam, kad je već preporuka da se kupi junica, može li se onda uzeti i tele tj telica, pa ju odmalena privikavati na novu sredinu i ljude? Postupak traje duže, ali je odmalena navikla na vlasnika.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,252
Ako uzmes tele jos bolje..razmazis ju od malena...
Kako sam napisao gore, mi uzeli junicu ali kad je bila mala se klinci stalno igrali s njom i bila je potpuno pitoma..
Istina, traje malo duze ali mislim da se u konacnici isplati...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
Od teleta do mlijeka imaš poprilično dugo..
Ako je pripustiš sa 13-14 mjeseci starosti,pa 9 mjeseci steonost,ode 2 godine...
Uzmete junicu steonu 5-6 mjeseci,brzo će i tele i mlijeko.je da je skuplje,ali izgubljeno vrijeme ako ne ostane steona od prve,pa policistični jajnici,pa ovo pa ono..ode vrijeme za bezveze.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,280
Dobro i to stoji,,
A ja bi prije uzeo žensko tele u situaciji kad licno znam da je od vrhunske krave,,, tad velika je vjerovatnoća da ću imati dobru kravu,,,
Ma genetika je čudo,,,
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Vrhunsku genetiku mora da prati vrhunska ishrana
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,280
Ovo je veoma diskbatilna tema,
I sam sam u potrazi za kravom , mada ih imam par komada,, da se razumijemo ,,, danas je došlo vrijeme da je sramota živjeti na selu i držati kravu...
Ja sam ovih dana obilazio tih nekih prodavača (svercera) a nedo mi bog s njima trgovati...
Mogo bi ja tu još piskarat,, ali krava se kupuje na poznate atribute ,, ali ima još jedno...
Na dobru zenu i dobru kravu,, tesko se namiriti(usreciti)
Ja kupio!!!!!
Pa ću vidjeti pa ću vidjeti hoculi tugovati il se radovati,,, bitno je da nije od svercera,,:ppozdrav:
 

crvenkapaa

Novi član
Tu od
3 Velj 2024
Poruka
4
Sretno od srca ako ima jos koja u tvojoj blizini javi da dodjem pogledati vidim pise ti zivinice imam tu famelije
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,280
Hvala!!! Ako se sta pojavi ja šaljem p.p.
A familija je u kojem mjestu??? Nisam valjda i taj srecnik da smo i rod.:)
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,280
Nismo rod,,, ja sam sa desne strane rijeke Sprece,,,
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Ja sam jesenas prodao tri steone junice...bile dobra roba..dve otišle u Travnik i otelile su se do sad a jedna otišla u zenicu..
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Nemam..držim deset krava i desetak bikova i nešto teladi..našo sam se u prodaji junica tako da neću više ni ženska kvalitetnija telad prodavati
 

Najnoviji postovi

Na vrh