• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

prikolica za imt 509

mija_lazic

Novi član
Tu od
19 Velj 2013
Poruka
22
Nesto me net zeza pa ne znam da li sam poslao vec poruku..
Ukratko.. Sada me zanima koje gume i felne? Citao sam da si pisao 145/13, ali da li imas iskustva sa nekim kojima je sara kao na kultivatoru.
Jos sam pisao da postoje dve vrste diferencijala od Lade Nive. Za Ladu Nivu 1,6 ide diferencijal od Lade specijal 1,5 koji ima odnos konusni/tanjirasti 10/41, dok Lada Niva 1,7 ima diferencijal kao Lada Specijal 1,6 i odnos konusni/tanjirasti iznosi 11/42
Moze nekom biti korisno..
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Ako je samo ivanjicki reduktor isle su obimom gume ko na mkt.A kod fakove gde ide cizma i odozdo reduktor ispod sedista idi 16col gume. Nisam siguran tacno ali mislim da su 5.00-16.Znam da su kramponi ko traktorski. Trebalo bi da su na njoj od nive diferencijali ali tacno koji neznam jer niko ih nije otvarao. Ali tu malu razliku ce kompenzirati prenos koliko mislim. Ionako je najbolje samo razblokirati mkt dok neustreba negde na klizavici i usponima vecim. To za nivu sam cuo da ima drugaciji prenos ali nisam ni sam znao koji tip nive. Dobro je i to da se zna
 

mija_lazic

Novi član
Tu od
19 Velj 2013
Poruka
22
Ja sam cizmu dobio uz mtk, tako da cu raditi sa reduktorom ispod sedista..
a gume i felne bih i stavio 16-ce originalne jer mi se i cine najbolje..
jedino kacenje felni na ovaj diferencijal nece biti isto pa cu morati verovatno da menjam srce felne.
Taj problem sa Nivinim diferencijalom ne bih imao...
 

mataz.17

Član
Tu od
29 Sij 2009
Poruka
183
Pozdrav nedavno sam kupio imt 509,i sad sam poceo izradu prikolicu,nabavio sam diferencijal od pezejca sa diskovima,problem je sto nema kljesta sam nosaci pa sad me zanima jel pasu od necega dugoga kljesta ili jel postoji mogucnost ugradnje dobosa sa nekog auta?I trebo bi dobit diferencijal od lade,tamo znam da postoje dobosi i sve,ali je jos upitno ocu ga uspit dobit,e sada posto nije neka financiska situacija necu bit u mogucnosti kupit reduktor sto ide na prikolicu,cizmu cu sam napravit,znam da treba i diferencijal okrenit.Zanima me koje gume iza stavit koju colazu guma na diferencijal od pezejca a koje na ladin posto su mi napred 4.5-14.I ako netko zna dimenzije sanduka za imt prikolicu,i kolika je visina izmedu sanduka i sasije,vidim da je malo drukcija ruda od labinove prikolice pa me zanima kolika je duzina te cjevi na rudi jos? .Hvala lijepo i lijep pozdrav ;)
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Pre svega treba otvori diferencijal i videti odgovara li za prikolicu,tanjirasti treba biti41zub a konusni10,ako nije tako icice prebrzo ili presporo u odnosu na mtk.Od lade 1200(ziguli)i tristaca sigurno odgovara,dok kod novijih lada diferencijal ima redukciju1/2.
Medjureduktor se moze izbeci,tako sto se prevrce diferencijal ali moras onda prebaciti oduske i cepove za ulje,a moze se i samo srce okrenuti za 180stepeni.Na fabrickoj prikolici su gume 6,00 16,ali ako ces bez medjureuktora onda moras staviti iste kao i na mtk,tj da je obim isti(+-2cm),mozes i 13ali da je vislja guma.Sanduk na fabrickoj je 2*1,5m.
Ako ti je stari tip mtk(pre1992)napravi neke kajle da obezbedis da blokade nepopuste,jer mtk je uvek razblokiran a prikolica vuce,osim kada je potrebno4*4,a rucice blokada na starom tipu znaju popustiti i cim se blokira jedan tocak,a to obicno biva u cetvrtoj(45km/h)povrede su neizbezne,tako da i to nije lose obezbediti.
 

mataz.17

Član
Tu od
29 Sij 2009
Poruka
183
E puno hvala na odgovoru,stavio sam diferencijal od pezejca,pa polako radim,bice slika kasnije i sve,nisam bas sa vremenom najbolji i financiski pa polako napreduje ali bice uskoro gotovo :eek::
 

vladapucko

Novi član
Tu od
9 Srp 2016
Poruka
2
Pozdrav svima.... Evo malo da se i ja ukljucim u ovu temu... Ja imam IMT509 sa originalnom kardanskom prikolicom... ja sam svoju prepravio skinuo sam originalni diferencijal sa mehanickim kocnicama koji je bio fabricki od FIAT 1300 i stavio sam LADA 1200 koji ima isti odnos 41/10...i hidraulicnim kocnicama...od kad sam stavio hidro kocnice mogu sam 2m3 drva da sidjem bilo gde i da izadjem...koliko od prilike uvek i tovarim... Sto se tice blokada na kulltivatoru one sluze uglavnom kad se radi sa njim u freziranju ili tako nesto... inace u transportu umeju da budu jako nezgodne ako nemate iskustva sa njima... nemoj te se zavaravati sa blokadom istih i koriscenje samo vuce prikolice jer se ona koristi uglavnom samo u prvom i drugom stepenu prenosa kako fabrika preporucuje, jer ako je ukljucite u trecem i cetvrtom moze doci do lomljave menjaca.... ja koristim uvek vucu motokultivatora a po potrebi ukljucujem prikolicu kako je i predvidjeno u prospehtu od strane fabrike IMT- Knjazevac koja je jedino i proizvodila originalne kardanske prikolice bas za IMT 509... ja sam inace svoju skoro restaurirao komplet bas detaljno i sad je bas kao nova da je iz fabrike izasla.... ako vas nesto jos zanima u vezi iste mogu da vam dam svaki odgovor ...
 

mataz.17

Član
Tu od
29 Sij 2009
Poruka
183
Evo nekih mojih slika,prikolica rucni rad,jos nekih sitnica ima za zavrsit,kao prednja stranica i zadnja stranica lim treba stavit,i kocnice treba jos napravit,koci ona na kardanu sada,ali neznam kako ceseponasat puna,pa bih ipak napravio kocnice,trebam kljesta nabavit i sve ostalo posto je diferencijal od pezejca.















 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ljepo , koliko ti je ovaj doboš niži od najniže točke diferencijala ?
Kaj imaš diskove ?

u teoriji , omjer je 4:1 , znači da bi na kardanu bilo dosta 1/2 doboša
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,623
Puno je to truda, ali lijepo izgleda.
Nemoj zaboraviti da ovakvo kočenje (preko kardana) nije baš pravo, jer na skliskom ko da ga i nemaš (jedan kotač se okrene na drugu stranu i prikolica ko da ne koči.
 
Posljednje uređivanje:

mataz.17

Član
Tu od
29 Sij 2009
Poruka
183
Puknuti nisam mjerio to,mogu izmjerit pa ti javim.Ima diferencijal diskove,takav sam uzeo na otpadu i to slucajno komplet sa kardanom 200 kuna me je kostao.
ZJ u pravu si sto se tice kocenja,isprobano je vec zato sam i naveo da cu napravit jos kocnice na diskove,ovo je sada privremeno.I moze se rec da je puno truda ulozeno,posto radim u firmi po 10 sati nekad i vise super sam i stigao sve ovo napravit..
 

mataz.17

Član
Tu od
29 Sij 2009
Poruka
183
Sto se mene tice nemoraju,jel isprobo sam dve solucije,prvo sam napravio obicno kopcanje na motokultivator odma kod volana gore,kao i original prikolica sto ima,sa time nisam bio nikako zadovoljan,pa sam napravio kardan od homokinetickog zgloba,i radilo je to ali opet nije zadovoljavalo.Druga solucija je ova sada sa kojom sam rjesio sve sto se tice skretanja,komotno mogu imat obicni kardan i radi super,stim da cu prepravit jos karadn sa homokinetickim zglobom i njega stavit nazad da bude sve kako treba.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Puknuti nisam mjerio to,mogu izmjerit pa ti javim.Ima diferencijal diskove,takav sam uzeo na otpadu i to slucajno komplet sa kardanom .
nije to meni bitno na cm , lako ja to izračunam , nema potrebe da ideš na kljena radi toga

Ja sam na mjestu hidrauličnih klješta napravio mehanička , , to radim na rezervnom diferencijalu . tako da se ne žurim , xd

volio bi da to mogu to završiti i testirati kako bi ponudio "svijetu" kakvo takvo rješenje u tom smjeru..ali vremena je malo i sve manje ( a bome i potrebe)

Znači da nemoraju klin na kuki za vuču i križ kardana biti u istoj osi.
naravno da ne trebaju , ali u ovakvoj situaciji kardan mora pod veči kut ( kaj je nepovoljno, ne radi kardana nego smanjuje radijus)) i treba zadovoljiti barem malo uzdužnog pomaka , dilatacije
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

maremunja

Novi član
Tu od
9 Stu 2017
Poruka
1
Zdravo svima, imam pitanje u vezi kardanske prikolice za IMT 509. Skoro sam kupio pomenuti motokoltivator, čizmu i fabričku kardansku prikolicu za Labin Proges (bila je jako povoljna) misleći da mi je potreban samo međureduktor koji ide ispod sedišta i točkovi šesnaestice. Malo sam zbunjen čitajući neke odgovore sa početka ove teme. Nije mi jasno da li je odnos zupčanika u diferencijalu Labinove kardanske prikolice isti kao kod fabričke prikolice za IMT 509. Da li je neko imao iskustva sa ovakvom prepravkom, kakva je procedura i kako je to najbolje izvesti?
 

vladapucko

Novi član
Tu od
9 Srp 2016
Poruka
2
Druze ako je to Ivanjicka prikolica za labina sa gumama 14" na prikolici onda ti je potreban reduktor zvani ,, kocka,, koji ide na samom kultivatoru umesto cizme i na njemu se kaci direktno kardan.. Ako je taj sto ti je prodao koristio na 509 cudi me da ti nije i to dao...
 

Bogi

Novi član
Tu od
2 Svi 2021
Poruka
1
Pozdrav, imam isto IMT 509 pa me zanima kako da izracunam obim zadnjih guma na prikolici ako su mi napred 12-ke sa tim da imam reduktor ispod sjedista i omjer u diferencijalu mi je 10/43.
 

Najnoviji postovi

Na vrh