• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pronalazak međa

TangoM

Član
Tu od
7 Lip 2020
Poruka
65
prvo geodet zove susjede na teren (barem tjedan dana unaprijed), ako poznaješ susjede i žive blizu možeš sam obavijestit i skratit vrijeme. izgubiš 10-ak dana
Ovo sa susjedima je problem.
Da li je ovo nužna procedura bez koje se ne može nastaviti ili dio administracijske procedure gdje nakon nekog vremena od slanja poziva stupa na snagu nastavak procedure neovisno o njima zbog neodazivanja?
Jer susjeda nema, to je pustinja od zemlje, gdje su starci pomrli ili su po domovima, a drugi vlasnici su po Zagrebu i inozemstvu, a ako i dođu, dolaze isključivo ljeti.
Što znači termin - "susjedi" i zašto je nužno da budu kao svjedoci mjerenjima?
Trebaju li biti vlasnici susjednih parcela ili samo ljudi koji žive u blizini (prvi susjedi tamo koji imaju trajno prebivalište su udaljeni oko 1km...).
Vezano za potpise.
Neke od susjeda bih mogao kontaktirati u ZG pa im poslati ili odnijeti elaborat ako je to moguće.

Hvala unaprijed za pomoć!
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,208
Parcela se mora sluzbeno omedit na terenu. Morali bi se pozvat vlasnici tih parcela. Ako ih nema tamo onda se ovaj dio moze odradit bez njih ako sve mede ostaju iste kako su i sad.
Medutim kad ti geodet odradi elaborat obavezno mora poslat poziv za predocenje elaborata svim osobama koje su upisane u parcelama koje granice sa vasom parcelom. Salje se osobama na adresu koja je upisana u katastru odnosno zemljisnoj knjigi.
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,305
Kad se radi o tim litanijama,imam pitanje za kolegu geodeta. Moja supruga je sad naslijedila česticu koja je od države izvlaštena jednim dijelom još prilikom gradnje autoceste. Presijekla ju je spojna cesta. Kako je moguće da je u gruntovnici još uvijek čestica kao cjelina,a u katastru su dvije čestice s onakom /1 i /2. U gruntovnici nije ni umanjena izvlaštena površina. Po mojim saznanjima ,gruntovnica prosljeđuje katastru,a ne obrnuto
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,208
Kad se radi cijepanje cestice onda se cijepa katastarska cestica u grafickom dijelu a povrsina se uskladuje sa gruntovnicom.
Tesko mi je.napamet reci zkj nisu proveli to do kraja ali pravilnici i zakon o drzavnoj izmjeri u to vrijeme nije bas davao puno mogucnoati geodetima. Dns je to u neku ruku lakse odraditi.
Mozda povrsine nisu bile jednakr u katastru i gruntovnici, mozda posjednik i vlasnik nisu bili isti...
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,171
Valjda smo jedina drzava s dvostrukim aparatom sta se tice toga...
A najgore nis s nicim...
Cak i tamo gdje su gruntovne knjige van snage nije jednostavno jer ti poneki masu s povijesnim izvadkom...
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,305
Mozda povrsine nisu bile jednakr u katastru i gruntovnici, mozda posjednik i vlasnik nisu bili isti...
Sve je bilo isto. Nije mi jasno kak su prije 25 let knjižili s tasta na punicu. V gruntovnici jedna čestica,v katastru druge 2. (Katastar je ispravni). U oba ureda knjiženo,ali različite čestice i površine. Ja sam to skužil sad kad je supruga naslijedila
 

MaliMravac

Aktivni član
Tu od
3 Lis 2023
Poruka
137
Mjerodavno je ono što je ucrtano u kat planu i piše u vlasničkom listu, može biti nekih odstupanja al sve je to zanemarivo.Kad geodeta to postavi na teren to je amen.
Nemoje pričati gluposti.Amen je jedino ako susjedi potpišu.
Kod sudskog utvrđivanja međe, geodetsko mjerenje je samo jedan od načina utvrđivanja međe.

Postupak uređenja međa – prema čemu se može urediti međa?

Međa se može utvrđivati na temelju:

1) katastarskog nacrta

2) sporazuma susjeda

3) posljednjeg mirnog posjeda

4) pravične ocjene suda.

Ovaj redoslijed ujedno i predstavlja redoslijed kojim će sud pokušati utvrditi međe. Dakle tek ako se međa ne može utvrditi na temelju katastarskog nacrta, sud će ju pokušati utvrditi na temelju sporazuma susjeda i tako nadalje
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,713
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,208
Sve je bilo isto. Nije mi jasno kak su prije 25 let knjižili s tasta na punicu. V gruntovnici jedna čestica,v katastru druge 2. (Katastar je ispravni). U oba ureda knjiženo,ali različite čestice i površine. Ja sam to skužil sad kad je supruga naslijedila
Zato jer nije identicno stanje katastar i gruntovnica. Postoje katastarske opcine gdje su isti brojevi a postoje i gdje su razliciti. Za takve opcine se prvo mora napraviti identifikacija. To se radi da se vidi koja gruntovna cestica odgovara katastarskoj. Tu ti nastane problem ako npr jedna katastarska odgovara vise gruntovnih ili obrnuto, jedna gruntovna a vise katastarskih. U tom slucaju se svakak mora stanje uskladiti.
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,305
Pa to i pitam. Rješenje ostavinske ide gruntovnici i ona prosljeđuje katastar. Gruntovnica knjiži jednu nepostojeću česticu,a katastar 2 stvarne. Na temelju čega?
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,208
Ako nije uskladeno nebre katastar provesti...moraju biti iste povrsine...mogu biti u gruntovnici u čhv a u katastru u m2 ali kad se pomnozi sa 3.6 mora odgovarati.
to sam vec pisal, za bilo kakav pravni promet je relevantna gruntovnica. Sva ostavina se radi po gruntovnim izvatcima koje doneses biljezniku.
u tvojem slucaju 1 gruntovna, 2 katastarske. Trebalo bi tu gruntovnu pocijepati, napraviti da imas 2 gruntovne 2 katastarskei uskladiti povrsinu po katastru...i onda bi se uskladilo sve da vlasnici u gruntovnici budu upisani u katastru.
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,305
Sve ja to kužim. Al trebal je katastar pitati gruntovnicu. Halo Bing,tu nekaj ne štima. Čestica iz gruntovnice ne postoji više u katastru,kao ni obrnuto
 
Na vrh