• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Savjeti za izbor idealnog drveta za pošumljavanje :)

YouCanDoIt

Novi član
Tu od
5 Lis 2015
Poruka
3
Dragi forumaši,

nisam šumar, čak ni ne živim na selu. Ali naslijedio sam roditeljsku kuću, 30km zapadno od Osijeka (gdje živim), a koju polako sređujem.

Kao i mnoge seoske kuće, u nastavku dvorišta se nalazi poljoprivredno zemljište, oko 5000m2. Nekada sam razmišljao da se tu posvetim orahu ili lijeski, no uz posao na koji ode barem 50 sati tjedno i mladu obitelj, teško da je to realno.

Stoga sam razmišljao da jedan dio, od 1000-1500m2 pošumim, posebice s obzirom na razvoj situacije s energentima i neizvjesnosti dugoročne stabilne opskrbe plinom. Volio bih imati drva za vlastite potrebe, ali i za prodaju kroz 20-30 godina... ili kao poklon djeci, sigurno će im dobro doći kada dođe vrijeme da se osamostale :)

Kao netko tko je u potpunosti izvan teme, otvara mi se nekoliko pitanja:

1. Smijem li uopće saditi šumu na poljoprivredno zemljište?
2. Što izabrati? Bagrem mi je bio prvi izbor radi brzine rasta, a i jer mi je šogor planirao baviti se pčelama na mom placu, no svi mi kažu da se čuvam jer se nekontrolirano širi i da će me susjedi brzo psovati? Ima li nekih drugih alternativa?
3. Saditi jednu vrstu ili miksati?
4. Postoji li neko mjesto u istočnoj Slavoniji gdje preporučate da odem i pribavim informacije te angažiram eventualnu pomoć pri realizaciji?
5. Koliko je dovoljno za "penziju"? Da idem na više od 1500m2 ili je već i to dovoljno za lijepu zaradu?

Možda budem imao još pitanja, ali za sada sam izrazito zahvalan za sve ideje i informacije koje možete pružiti :)
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,208
mogu ti odgovoriti na neka pitanja...
1. formalno nebi smio saditi šumu na poljoprivrednom zemljištu. ako je ono upisano kao oranica. oranica je zemljište višeg reda od šume. znači šuma u oranicu može ali obrnuto ne...barem je tako bilo jedino ako se nešto zakonom nije mijenjalo...iako opet ovisi gdje se točno ta oranica nalazi i što je točno oko tvoje oranice...trebao bi se obratiti nadležnim institucijama iako često one same ne znaju što i kako se smije..(šumarija i urbanizam da vidiš što je tu prostornim planom predviđeno)
2. zbog rasta i pčela bagrem je jako dobar odabir. ako je okolo tebe obradiva površina jedina preporuka je da se dovoljno odmakneš od ruba parcele i paziti kasnije da ti grane ne prelaze na susjedovo. bagrem se lako širi, istina ali se mora održavati i čistiti šuma pa neće biti tako nekontroliranog širenja...duži rast imaju bukva i grab ali su i bolja drva za grijanje...
3. mislim da nije loša opcije i miksati...
4. nisam blizu pa nznm...
5. 1500m2 je premalo...2500-3000m2 bi bilo dovoljno za vlastite potrebe (npr do nekih 10-ak metara drva godišnje) da rušiš po redu i kad dođeš do kraja da na početku uspjeva narasti...al sumnjam da ćeš ti to uspjeti dočekati...bez obzira koliko mlad bio...a još i za zaradu je i 5000m2 premalo...
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,413
Šumsko zemljište u RH je ustavom zaštićeno i nije moguće takvo zemljište prenamijeniti u neku drugu vrstu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh