• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SILIRANJE - sezona 2016.-2023.

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
Pretvaranje stočne hrane u gorivo pa u struju, a ne koristiti kukuruz za ishranu stoke (pa samim time i ljudi).
Da se razumijemo, ne osuđujem one koji imaju takve elektrane, nego vlast i zakonodavce koju takvu glupost potiču i subvencioniraju (našim novcima).
 
Posljednje uređivanje:

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Stvarno je grijeh u ovako lošoj godini kad će mnogi stočari morati rasprodati stoku utrošiti kukuruz u bioplin a moglo ga se dobiti i iz stajnjaka.Iz lanca je izbačena stoka jer se meso i mlijeko lako može uvesti(mogla bi i struja ali kako bi netko onda okrenuo milijune)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
hrana se pretvara u bio plin a sve ono zeleno kaj stvarno nije za uotrebu na farmama se melje mečerom i ostavlja truleži

da se razumijemo , ja ne osuđujem one koji to rade , biznis je to kao i svaki drugi ,a dobar biznis znači opstanak
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Čitao sam da Njemačka pomalo to uklanja po strani, znači sad su hit kod nas bioplinska postrojenja isto kak su bila u Njemačkoj prije 20-30 godina, a sad ih gase kad su uvidjeli kam sve to skupa vodi, znači kod nas će se povjest ponoviti za određeni dio godina.
Tko malo čita o tome sve mu bude postalo jasno.

Nego...

Jedan video siliranja za moje potrebe.

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=V7dsJrlKGUY[/YT]
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Još malo siliranja:

PRJwvZv.jpg

7GhMixD.jpg

Hl7PVsJ.jpg


Za ovu sezonu gotovo..
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Šanana, krivo si čitao. Njemačka ima preko 8000 bioplinskih postrojenja. 50% ukupne europske energije iz toga sektora dolazi upravo iz njemačke. Kad se kod nas pocelo ozbiljnije pričati o bioplinskim elektranama (2008.-2011. god) njemačka je gradila preko tisuću postrojenja godišnje . Kako hrvatska ima skoro preko 8 bioplinskih postrojenja, koja su izgrađena u deset godina, uopće je smiješno uspoređivati nas s njima. Sam broj izgrađenih elektrana kod nas govori koliki je to " hit" kod nas. Hit bi bio da SVAKI seljak koji ima farmu ima i malo bioplinsko postrojenje. Ne vidim razlog zasto ne bi i hrvatski seljak svoj otpad miješao sa kukuruzom silazom i prezivio tesku godinu kada je cijena mlijeka ili svinja katastrofalno niska. Feed-in tarife se sklapaju na 12 ili 14 godina i to je rok trajanja jedne elektrane.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Kod nas u Sloveniji nisu se baš proslavile. Dosta jih je propalo, one kaj su ostale mjenjaju vlasnike. Problem je sa odpadom- to je gnojivom kaj ostane i smradom iz same bioplinare.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
A neznam, u mojoj daljnoj okolici (30 km) su se proslu godinu otvorile dvije bioplinare, a sad kak im ide bas neznam, znam jedino da treba dosta silaže za to i da je bazen s otpadnom gnojovkom isto velik i pun stalno. Al kaze kolega koji si je vozio gnojovku od tamo da je super, pogotovo za livade

I ne razumijem se bas u funkcioniranje tog postrojenja ali kazu da se silaža mijesa sa gnojnicom pa neznam onda otkud bi se stvorili teski metali koji dospiju u digestat?
 
Posljednje uređivanje:

Driver

Član
Tu od
26 Srp 2013
Poruka
396
Do juce sam smatrao da su bioplinska postrojenja Grijeh Boziji, Ali juce sam igrom slucaja posjetio Benediktinsku opatiju St.Ottilien koji u sklopu samostana imaju skolu i veliku farmu krava sa lauf stalom i velikim postrojenjem na bio plin,Nedaleko toga imaju i velike silose za kukuruznu silazu.Ugodno sam se iznenadio da u sklopu lauf stale iznad krava imaju prostor za posjetioce sa kojeg se nesmetano promatra cijela stala sa kravama i rotaciono izmuziste sa 26 mjesta. Bas sam se zatekao u vrijeme muznje i bilo je super, moze ko god zeli uci sa ceste i posmatrati muznju i krave,samo imaju natpis za tisinu i skrabicu za milodare. Mislim da su Benediktinci dobro prostudirali jel to grijeh ili ne.
 
Posljednje uređivanje:

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
A neznam, u mojoj daljnoj okolici (30 km) su se proslu godinu otvorile dvije bioplinare, a sad kak im ide bas neznam, znam jedino da treba dosta silaže za to i da je bazen s otpadnom gnojovkom isto velik i pun stalno. Al kaze kolega koji si je vozio gnojovku od tamo da je super, pogotovo za livade

I ne razumijem se bas u funkcioniranje tog postrojenja ali kazu da se silaža mijesa sa gnojnicom pa neznam onda otkud bi se stvorili teski metali koji dospiju u digestat?

kod nas us 10+ godina i nisu baš popularne.


https://www.google.si/search?q=biop...fox-b&gws_rd=cr&dcr=0&ei=BV7aWaGXHMO5aqWOs7gC
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Kod nas u Sloveniji nisu se baš proslavile. Dosta jih je propalo, one kaj su ostale mjenjaju vlasnike. Problem je sa odpadom- to je gnojivom kaj ostane i smradom iz same bioplinare.

Neće se proslaviti ni kod nas, ali samo i iskljucivo iz razloga, jer su vlasnici veliki sistemi sa instaliranim velikim snagama koji troše velike količine sirovine i jedini im je cilj profit.
Ono kaj ostane nije otpad već čisto, visoko kvalitetno, organsko humusno gnojivo .
Problemi sa teškim metalima, prvenstveno bakar i zink, dolaze od gnojnice sa farmi koje koriste velike količine antibiotika i drugih "dodataka" koje umjesavaju u hranu za svinje.
Interesantno je to da ta ista gnojnica sa velikih farmi , prepuna teških metala, odlazi na polja bez ikakovih obaveza uzorkovanja iste na teške metale. Bioplinska postrojenja su obveznici uzorkovanja digestata dva puta godišnje prvenstveno zbog salmonele i escherichie coli ( mnoga velika postrojenja koriste klaonički i razni industrijski otpad koji bi trebao biti termički obrađen ).
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Svaka čast, vidi se da znaš problematiku.

Nego, ako se ne varam, vi u sklopu farme imate bioplinsko postrojenje?
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Ekipa jel zna netko koja je cijena tekuceg digestata?
Nije tema ali jedino tu se nesto spominje u vezi bioplinara i digestata..
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,517
Ova tema sa bioplinskim postrojenjima je opet postala aktualna zbog nedavnih tv reportaža o obradi bio-otpada u takvim postrojenjima. Sada u Hrvatskoj ima već popriličan broj bioplinskih postojenja i kao nusprodukt nastaje digestat. Da li ste ga koristili i kakva su vaša iskustva/mišljenja o tome?
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,869
Digestat jako vrijedno gnojivo.💩
Po mom skromnom mišljenju seljački rečeno najkorisnijii i najekološkiji industrijski otpad. 💩

(ak te zanima iz prve ruke, može ti puno reći @ karlo.božić)
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,517
Ja sam imal dosta dobar ucinak na prirodnim livadama, pšenici i ječmu. Na kukuruzi baš i nisam primjetil...
 

Najnoviji postovi

Na vrh