• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljivarstvo

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,741
Ja samo uspoređujem negdašnju teoriju i novokomponiranu praksu. @tatkodvd me pogodio točno u žicu, baš kaj da sam iznova čitao svoje stare knjige... Baš mu fala.
@zoran89 meni je svejedno da li čovjek, osoba kupuje za hobi ili OPG važno je da zna, znanje je jedino oko ovoga bitno. "barkod" je dobio svaki onaj tko je bio na tečaju, makar to nije garancija znanja, ja sam svima oko sebe riješio testove i onda bio istjeran iz društvenog doma 😂😅🤣 oni su dobili potvrde, naravno i ja 😈😂
 
  • Like
Reactions: H&S

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
305
Iako nije registriran kod nas za moniliju, može li se i kako se pokazao fungicid na osnovu pirimetanil-a (Pyrus, Scala) u borbi protiv monilije laxe?
Pehar ima istu akt. tvar i navodi se da je protiv monilije laxe primjenom u cvatnji breskve i trešnje - link.

Kad je ovako kišovito i prohladno vrijeme, možda uz upotrijebljen Chorus i Signum (svakih 7 dana cvatnje + kiše) bi 3. x prskao sa fungicidom protiv monilije u cvatnji koštičavog voća, a Pyrus mi se čini OK....
Ili da ponavljam Chorus ili Signum?
 
Posljednje uređivanje:

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,998
Dodaj bolje uz signum neki kontakti i prskaj kombinaciju

Sygnum + kaptan/mankozeb
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,998
Kolega nije iz hrvatske zato sam i rekao. Ali da. Zabranjen je već 3 godine ako se ne varam. Tj. 2 ako se računa da se godinu dana smjelo zalihe trošiti.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Iako nije registriran kod nas za moniliju, može li se i kako se pokazao fungicid na osnovu pirimetanil-a (Pyrus, Scala) u borbi protiv monilije laxe?
Pehar ima istu akt. tvar i navodi se da je protiv monilije laxe primjenom u cvatnji breskve i trešnje - link.

Kad je ovako kišovito i prohladno vrijeme, možda uz upotrijebljen Chorus i Signum (svakih 7 dana cvatnje + kiše) bi 3. x prskao sa fungicidom protiv monilije u cvatnji koštičavog voća, a Pyrus mi se čini OK....
Ili da ponavljam Chorus ili Signum?
Pehar - odlično se pokazao, djeluje i na niskim temperaturama. Ja obično idem prvo prsaknje sa njim tj u balonu.
Takođe bi trebalo dodati neki kontakti fungicid. Mankozeb je izbačen. Jedina adekvatna zamjena je Poliram iz iste je grupe ditiokarbonata.
Kaptan nije nikako dobro rješenje u ovoj fazi, jer zna biti toksična spali vrhove mladih listića. On je više za ljetna tretiranja, kad list ostari i postane grub. Uglavnom ga izbjegavam.
Signum isto odlično rješenje.
Chorus katastrofa, ko god je kod mene prskao sa ovom aktivnom materijom monilija je probila. Meni se takođe pre 3 godine na jednom djelu loše pokazao. Tad sam koristio kubik plus i poprskao 80% voćnjaka, za ostatak nisam imao jer je bio izbačen (bila ostala stara zaliha). Ostatak poprskam Chorusom i katastrofa.
 
Posljednje uređivanje:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Dodaj bolje uz signum neki kontakti i prskaj kombinaciju

Sygnum + kaptan/mankozeb
Ne treba uz signum kontakti fungicid, jer on sadrže već u sebi dve komponente kontaktnu i sistemičnu.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,998
Oba spoja u signumu su sistemici. I kao takvi imaju sporije djelovanje od kontaktnih sredstava.

Mene su učili i to je praksa kod nas. Da se u periodu pojačanog napada gljivičnih bolesti ( kao sada temperatura + kiša) uvijek ide sistemik + kontaktni.

Brže djelovanja i manja šansa za pojavu rezistentnosti.

Baš sam pričao s kolegom koji ima 10 ha jabuke i 2 ha šljive i nije imao negativnih iskustava s kaptanom.


Ali da. Moja preporuka bi bila Sygnum + poliram u ovom periodu. Najbolji sinergijski učinak imaju.
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
305
Pehar - odlično se pokazao, djeluje i na niskim temperaturama. Ja obično idem prvo prsaknje sa njim tj u balonu.
Takođe bi trebalo dodati neki kontakti fungicid. Mankozeb je izbačen. Jedina adekvatna zamjena je Poliram iz iste je grupe ditiokarbonata.
Kaptan nije nikako dobro rješenje u ovoj fazi, jer zna biti toksična spali vrhove mladih listića. On je više za ljetna tretiranja, kad list ostari i postane grub. Uglavnom ga izbjegavam.
Signum isto odlično rješenje.
Chorus katastrofa, ko god je kod mene prskao sa ovom aktivnom materijom monilija je probila. Meni se takođe pre 3 godine na jednom djelu loše pokazao. Tad sam koristio kubik plus i poprskao 80% voćnjaka, za ostatak nisam imao jer je bio izbačen (bila ostala stara zaliha). Ostatak poprskam Chorusom i katastrofa.
Hvala ti za savjete i podijeljena iskustva!
Chorus (Neon) tj. ciprodinil je preporuka isto za hladnije dane, no kako kažeš i ne djeluje nešto...
Isprobao sam prijašnjih godina Bayer-ove Luna Exp. i Nativo kao i tebukonazol i sl. triazole, no oni su očito za više temperature tj. kasniju primjenu...
No Pehar/Pyrus/Scala tj. pirimetanil ima BASF u jednom proizvodu sa kontaktnim: Faban koji je samo za jabuke i kruške u fazi pred cvatnju / baloni (sada), no skupo mi je pakiranje litre... No sa Delan ili Delan pro bi se pirimetanil mogao miješati...

Osim bakterijskih pripravaka, talijani koriste i sumpor protiv monilije. Prošle godine sam za povrtnjak i jagode nabavio sumpor kao sistemik (S-System) i to je odličan pripravak (rajčicu je spasio kad je već propadala...).
No šteta što tog gnojiva više nema (nije fungicid)... ali kako mi ga je ostalo ide u probu protiv monilije jer uđe u biljku (običan S kao Chromosul je površinski i ne djeluje na niskim temperaturama).
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
305
Donedavno je bio rasprodan...
Odličan je - osnaži biljku, no ne ide zajedno u miješanju sa preparatima koji sadrže Cu i Ca.
Proizvođač ima i pripravke sa ekstraktom preslice i sa hitinom.
Za hobi priču (kad je bitno da ima što manje pesticida u plodovima)
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,998
Pozdrav kolege

Jel ide netko u zaštitu prije najavljenog 5 dana kiše i lošeg vremena i temperatura od 1 do 11...

Ja iskreno ne bi. Smatram da su mi šljive u pre dobroj kondiciji i da će vjetar to brzo osušiti i da neće pasti toliko kiše da bi nešto pretjerano napravilo.

Ali sam dobio poruku od savjetodavne da bi trebalo i proći insekticid + fungicid pa sam malo u premišljanju..

Šta vi kažete?

Možda bolje u četvrtak ići ako padne više od 10 litara kiše?

IMG_20240415_130559.jpg IMG_20240415_130546.jpg IMG_20240415_130140.jpg
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
305
Mislim da je šljivama (i ostalom koštičavom i jezgričastom voću) sada dobrodošla folijarna prihrana sa P i Ca, a kasnije i sa Mg, te na kraju kod dozrijevanja sa K. Još i mikro-nutrienti kao B, Mn i Mo...
Trebati će iznijeti ovaj rod :)
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,998
Onda mogu proletjeti s svojim organskim koktelom kojeg miksam pola sata dok sve ne umiješam 🤣
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
411
Mislim da bolesti bakterioze neće pojavljivati, jer će temperature zraka biti ispod 20 *C. Negdje sam pročitao da su uvjeti za nastanak bolesti , povećana vlaga zraka preko 70% uz temperaturu zraka veću od 20 *C.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,998
Monilija. Monilija prijeti...

A za nju su ovo idealni uvijeti...

Ali kako je krenulo neće biti toliko kiše
 

Najnoviji postovi

Na vrh