• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktor se gasi i lose prima gas, sta sad?

Napoleon

Novi član
Tu od
1 Sij 2019
Poruka
6
Dakle radi se o malom deutzu f2l612, 24 ks, kod nas je vec 15-ak godina i sluzi odlicno. Predproslo ljeto je 3 dana zaredom radio bez prestanka, bio bi ugasen samo po noci a po danu pun gas jer smo imali puno drva za izvuc. I radio je najnormalnije 2 dana i treci se par puta ugasio od pregrijavanja. Zalio sam se ocu da ga ipak malo pustimo da se hladi ali je ispalo kako je ispalo. U zadnjoj turi smo se jedva dovukli kuci, a on je crko tocno pred garazom. Poslje toga nije palio tjedan dana. I kad je napokon upalio, radio je opet najnormalnije samo je pusto dosta ulja, malo bi se vise zagrijavao i svaka eksplozija u motoru bi se dosta jace cula, kao lupanje zeljeza u zeljezo. Ali tako je on opet dobro radio, iako bi imao dosta manje snage, par godina i evo ga jucer cupajuci panjeve na 60° C : das mu gas, samo dimi crni i bijeli dim naizmjenicno i ne dize okretaje, a i kada nekako digne samo od jednom ih naglo spusti kao da nestane goriva i tako par puta crkne. Ponasao bi se kao da je pregrijan ali ipak, 60 STUPNJEVAA:icon_exclaim:. I nista, parkiramo ga, pregledamo naftu. Izgledala je kao da je u njoj dosta vode pa mi naravno ispustimo i nalijemo novu. Upalimo ga sljedeci dan i prvih 2 min radi najnormalnije, pa onda slijedi repriza. Nadam se da ce neko ipak procitat ovu poodugacku pricu te odgovorit jer mi je stvarno hitno. Hvala
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
pa bar na njemu lako skineš glavu i vidiš kaj se događa...

ustvari, pojel je karike, a možda i bolcn od klipnjače riba kad se malo ugrije...neće dok je mrzal.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ja nisam mehaničar i pojma nemam.

Ali me sjetilo što sam imala sa Ursusom pred tridesetak godina - u vožnji je počeo gubiti snagu, brzinu, gas, a iz auspuha je išao gusti crni dim. I stao je i krepavao.
Ima on onaj crni odušnik sa kapom, i ja kakva jesam gledam okolo njega šta napraviti - pješačiti mi se nije doma dalo - pa sam tu kapu malo podigla više - više slučajno nego što sam znala šta radim - i dalje je bilo sve ok.
To se ponovilo još jednom nakon nekog vremena , pa sam uzela ključ i nakon što sam kapu podigla šaraf zategnula tako da više nije mogla sama spustiti na niže, a muž mi je rekao da tuda dobiva zrak i da nije imao dovoljno zraka. Nakon toga se to više nije dugo događalo dok šafaf nije opet popustio, onda ga je stegnuo muž i nije više nikada bilo tog problema.

Slučaj forumaša vjerojatno nije takav obzirom da spominje i curenje ulja, ali ako nekome pomogne moj slučaj u sličnom problemu, bude ovo koristan upis.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jako mi je drago kad netko ovako nesebično podijeli svoje iskustvo s ostalim forumašima.
Bravo Jo. :icon_super: :drink:
 

Napoleon

Novi član
Tu od
1 Sij 2019
Poruka
6
pa bar na njemu lako skineš glavu i vidiš kaj se događa...

ustvari, pojel je karike, a možda i bolcn od klipnjače riba kad se malo ugrije...neće dok je mrzal.

a probat cu mu skinut glavu i vidjet stanje, gore mu nemoze bit, vjerojatno u tome i je problem jer ono kad se po ljeti pregrijao, karike i klipovi su mu se prosirili i nije mogao radit duze od 5 sec tkd mozda je nesto povukao od toga
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Po ovome sto je gore napisano, moje skromno misljenje je da je taj motor zaklan... Cim je on par puta pregrijan i samo gas, gas, tu su stradale karike, moguce i cilindar plus jos pokoja stvar. Zveckanje je lako moguce od letecih kad je silovan negdje je nesto najvjerojatnije popustilo pod opterecenje. Koliko vidim po navedenom i uljne i konpresijske karike su bacile kasiku, mozda ne toliko uljne koliko kopresijske, jer nema snage, dimi bijelo, a to je pokazatelj da dizel samo izlazi kroz auspuh jer se ne uspjeva upaliti, a tu opet dolazimo i do zveckanja jer motor nema dovoljnu kompresiju da upali ubrizgano gorivo na vrijeme pa dolazi do detonacija unutar cilindra jer nema pravovremene reakcije, nadalje zveckati mogu i karike koje su se potrosile, lezajevi, svasta nesto.

Ali pregrijavanje, dimljenje bijelo, nema snage, klokoce - zaklan motor i samo rastavljanjem mozes utvrditi sto je.

Johabica je dala dobar savjet u svezi koliko vidim oduska, to moze malo pripomoci da rastereti motor, ali nece taj jos dugo ni paliti, a kamoli raditi bez ruke mehanicara, ali ne nekog dripca kojem je sav alat cekic i sarafciger... Toliko od mene.

EDIT: Ako zelis vise znati, zovi nekoga tko ti moze obaviti test konpresije za pocetak. To ce ti dati vise nego dobar temelj za kud dalje.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Meni nije jasno dali te prve dvije minute radi potpuno normalno i koliko tad puše na iber .
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
Potrošene karike, i pitanje kolika je istrošenost cilindara, a i ventili (moguće je da se vođica pomiče sa ventilom ?). Skinuti glavu i cilindre i to pregledati. Ako nema lufta radilica na bankima i klipnjača (u što sumljam), onda bi moglo proći sa preslagivanjem karika, glave i naravno kontrola pumpe i dizna. To je najvjerojatnije najmanje što bi se moglo napraviti da ga se osposobi.
 

Napoleon

Novi član
Tu od
1 Sij 2019
Poruka
6
Taj traktor nakon sto je izgorio u ratu (naravno imao je mali remont) radi bez prestanka, kadkad bi se malo promjenilo ulje, cistio motor itd.. ali sad je vec cijeli dotrajao, kocnice, motor, struja, mjenjac, lamela, hidraulika.. Dogovorili smo se da ga cijelig sredimo tkd. motor ide cijeli kod majstora na generalku. Uvjek kada bi bio neki problen oko njega, evo neki dan lajtung, ja bi malo cacko oko njega, skrpario i ajmo dalje.. Sad mu je vec vrijeme za veliku generalku. Samo me cudi kako je danas, malo je teze upalio, ali pustio sam ga pola sata na ler gasu i poslje toga nit se ugasio nit pregrijao, malo je lupkao ali je normalno primao gas i imao je snage. Ne sjecam se ko je gore pretpostavio da ima lufta na radilici, nebitno, to je istina. Zbog toga vjv lupka a i otisla su mu oba semeringa. Tako da ova tema zavrsava kompletnom generalkom. :(wait): druge mu pomoci nema

evo i video od danas___https://streamable.com/08pwa
 
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
ma isti je ko moj, zato nemoj reć da si getribu poderao, jer nisi...možda moraš koji ležaj promjenit, ali sve ostalo je nepoderivo...
motor buš složio i vozi dalje...

vidim da imaš brze i spore, jesi odblokirao 5 brzu?
 

Napoleon

Novi član
Tu od
1 Sij 2019
Poruka
6
ma isti je ko moj, zato nemoj reć da si getribu poderao, jer nisi...možda moraš koji ležaj promjenit, ali sve ostalo je nepoderivo...
motor buš složio i vozi dalje...

vidim da imaš brze i spore, jesi odblokirao 5 brzu?

Tvoj je vjerojatno f2l612/4n, na njima je blokirana 5 brza jer bi isli vise od 27 kmh, a to je tad za tu kategoriju bilo '' ilegalno'', vec na 5n i 6n su to sredili. Tako da oni idu max. 20 kmh i 5 brza im je onda odblokirana. A to sto si reko da se treba motor slozit i koji lezaj promjenit je istina, nisam ja mislio da cu ga cijelog rasturat:eek::. Takvi deurzevi i fentovi su nepoderivi
 

Najnoviji postovi

Na vrh