• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Universal - ulja hidraulike, mjenjača i serva

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
koje ulje ide u universal 640 DTC mjenjać i hidrauliku? čul sam da ide super pet. kaj mislite da li bi transhidrol bil dobar? u servo gazda sipa super 5 ali mu servo je malo tvrd i ima puno krugova i curi malo na cilindar.
 

osekovo

Novi član
Tu od
26 Ožu 2023
Poruka
2
Zanima me koje ulje ide u mjenjač i hidraulika te za volan servo ,molio bih tko ima iskustvo dami objasni unaprijed hvala
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,933
Pozdrav.
Mjenjač i hidraulika ti koriste isto ulje. Staviš motorno, isto kak i u motor.
A u servo volan ti ide ATF u onu posudu naprijed kod motora
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,221
Zanima me koje ulje ide u mjenjač i hidraulika te za volan servo ,molio bih tko ima iskustvo dami objasni unaprijed hvala
Ma molim ako možeš slike kupljenog stroja,živo me zanima što je to
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Imaš li još kobi traktor ili ti je jedini?
Zgodno je u svima imati jednako ulje, radi zamjene priključaka koji koriste ulje preko kiper izvoda.
 

Popit

Član
Tu od
14 Velj 2023
Poruka
47
Ja koristim obavezno ulje transhydraol 85 jer je ono namijenjeno većim opterećenjima unutar zupčanika i bolje podmazuje! Današnja ulja su mnogo specifičnija nego što su bila nekada i motorna ne služe za štetu većih bočnih opterećenja zupčanika nego za druge specifične uslove. Korištenje motornog ulja ima smisla samo u slučaju da se vam slučajno ošteti semering na hidrauličnoj pumpi i malo ulja iscuri u karter motora... ali to se događa toliko rijetko da je bolje zaštititi mjenjač od habanja (smanjit će popravak troškovi) nego misliti na 1% mogučnosti štete semeringa hidraulčke pumpe :)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,979
Sviđa mi se tvoje razmišljanje i slažem se sa njim.
 

universal643

Član
Tu od
2 Lip 2011
Poruka
540
Gdje mogu staviti jos dva ili barem jedan izvoda na univerzalu 643 za hidrulicnu kocnicu za prikolicu hvala
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,979
Ja sam mislil da si ti dobil pomoč na pp od one dvojice (ili barem od jednog od njih) u drugoj temi.
Izgleda da ti linkovi na razvodnike baš i nisu bili od pomoči, više ko figa u žepu :unsure:

Koliko ja znam dogradnje na postoječi razvodnik nema več moraš ili sa postoječeg ukrasti ulje za novi kompletan razvodnik sa brojem ručica koji tebi odgovara ili napojiti novi razvodnik direkt iz pumpe a onda povrat koristiti za postojecu hidtauliku koju sad imaš.
 

universal643

Član
Tu od
2 Lip 2011
Poruka
540
Imas mozda kakvu sliku gdje potegnuti kakvu cijev iz postojeci hidraulike ako mislim glavna je ispod sjedaja
 

Popit

Član
Tu od
14 Velj 2023
Poruka
47
Gdje mogu staviti jos dva ili barem jedan izvoda na univerzalu 643 za hidrulicnu kocnicu za prikolicu hvala
ja sam stavil na mog ventil sa dva dodatna izlaza (40litara). Ulaz je spojen direktno na tlačnu cijev hidrauličke pumpe, izlaz ide dalje na originalni kiper ventil i od tamo na stražnju hidravliku... Samo sam prerezao metalnu cijev koja ide sa pumpe na originalni kuper ventil i između stavio blok ventil... Jednako možeš staviti kočni ventil između:
1682064258109.png
Budi pozoran na taj podatak: UTB pumpa ima 20l/min, ventil ne smije imati manje pretoka nego 20l/min...može više :)

Poznam ljude koji su stavljali na tlačnu cijev smerni ventil i povrat na čep za sipanje ulja, ali je ovako puno bolje :) ajde stražnja hidraulika bi radila sporije ako bi koristio i dodatan ventil u isto vrijeme, ali čovjek nema toliko ruka da bi to na kraju krajeva bio problem ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
@Popit , nemre taj kočni ventil; treba onakav kakvog sam napisal poviše.
 

Popit

Član
Tu od
14 Velj 2023
Poruka
47
ovaj je skup se slažem, ali bilokakav drug ventil on može da spoji na ovakav način koji sam napisao. Uvijek bu radil ako je zaporedno vezan in povrat na glavnu hidravliku ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Može. Uliješ ga kroz čep na poklopcu mjenjača ;)

Imamo slično ulje u getribi Štorea Akros Multi F 10W-30.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ajde da filozofiramo..tko na to može dati neki relani odgovor..Tko je u 30 godina promjenio ulje više od 2 x..Nakon prvog i drugog puta rastavio mjenjač i premjerio koliko je potrošen.
Sve je dobro samo da je novo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh