• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vaše mišljenje o Cub Cadet traktorskim kosilicama i preporuka za kupovinu

milosh

Novi član
Tu od
15 Lip 2018
Poruka
2
Pozdrav svima,

novi sam ovdje, i kao što sam napisao pri predstavljanju, registrovao sam se na forum u nadi da ćete mi pomoći savjetima oko kupovine traktorske kosilice. Čitajući forum vidio sam da imate iskustva sa takvim kosilicama, pa reko' da vas zamolim za mišljenje.

Radi se o košenju seoskog imanja srednje veličine, jedan dio je pod manjim voćnjakom a ostatak je uglavnom čist, sa par većih stabala. Teren je ravan i nema strmina. Trava se kosi često i sakuplja za kompost.

Površina za košenje nije zapravo toliko velika da se mora kositi traktorskom kosilicom ali razmišljamo o kupovini takve zbog jednostavnosti upotrebe - jer se ne mora hodati za njom i jer se pokošena trava može jednostavno odvesti na mjesto za istresanje.

Trenutno sam pikirao jedan model od Cub Cadet-a koji mi najviše odgovara cijenom. U pitanju je LT1 NR92, evo ukratko značajki:

Širina košenja: 92 cm
Motor: Cub Cadet OHV, 1 cilindar, 420 cm3 - 7.8 kW
Prenos: Transmatic (varijator sa remenjem) sa 6 brzina
Predviđena površina: 3000 m2
Koš za travu: 240 l

Linkovi:
https://eu.cubcadet.com/uk/products/lawn-tractors/lt1-transmatic-drive/details/ean/4008423873788/
https://ivrt.hr/vrtni-strojevi/traktorske-kosilice/lt-serija/traktor-lt1-nr92.html

Zanima me više stvari:

1. Kakva su vaša iskustva sa kvalitetom Cub Cadet traktora? Znam da je to poznati američki brend, ali se nekako bojim podvala iz Kine. Kupio bih ga od poznate firme ovdje u BiH (link) i mislim da je to cijenom dobra ponuda. Kažu da imaju obezbijeđen servis i dijelove.

2. Koju vrstu pogona biste preporučili, Transmatik ili Hidrostatik? Koliko sam ja čitao, hidro pogon je precizniji i uglađeniji ali komplikovaniji i skuplji za održavanje (ulje i filteri). Takođe, traktor bi se vjerovatno ponekad koristio zimi za čišćenje snijega, pa ne znam kako se hidro pogon ponaša u zimskim uslovima (zbog veće gustine ulja).

3. Kakva su vaša iskustva sa trakt. kosilicama kad se treba kositi u voćnjaku oko voćaka, što se tiče praktičnosti i radijusa zaokreta. Ovaj traktor ima radijus zaokreta od 46 cm i to se čini dobro, ali ne znam koliko je to praktično. Jasno mi je da se na takvim manjim površinama sa puno prepreka i ćoškova ne može traktorom pokositi sve 100% precizno i da će uvijek trebati malo popraviti (tako je i sada nakon obične kosilice).

Znači, taj traktor bi kosio relativno malu površinu u odnosu na njegov kapacitet ali relativno često (jednom sedmično u sezoni), tako da trava skoro nikad ne bi bila prevelika.

Hvala svima unaprijed!
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
897
Istina da nemam iskustva, ali sam cuo da su TOP! Motorne kosilice su im takodje strasne, tako da mogu mislit sta je tek ova masina... ;)
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
imam taj traktorčić kosilicu, ubi me koji model, sad 4-tu sezonu odrađuje bez ikakvog ulaganja...mlati oko hektar travnjaka...naravno, ne odjednom, sinko vozi svaki dan dve ure kad je lijepo vrijeme...:(happy):
 

milosh

Novi član
Tu od
15 Lip 2018
Poruka
2
Ok, hvala vam.

ZJ, taj MTD jeste jači i veći ali kod nas je 500 KM (1900 kn) skuplji od Cub Cadet-a.

Jedini koji su kod nas jeftiniji od ovih Cub Cadet-a su Villager, a mislim da se to dvoje ne može porediti po kvaliteti.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
evo prilike za biznis , jedan kupuje ovdje prodaje dolje a drugi kontra
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,579
Villager ti je Stiga, odnosno GGP.
Za moj ukus taj model CC-a je za početni model preskup u odnosu na obične MTD traktorčiće.
I preslab jer još treba i nositi košaru.
Kod nas za 12t kn dobiješ model sa 107cm zahvata i 500cc 17ks motorom, doduše bez košare.
Pogledaj kod više trgovaca jer bi MTD trebal biti jeftiniji prema CC-u (recimo kao Dacia prema Renaultu).
 

Najnoviji postovi

Na vrh