• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,255
Meni je najbolja uputa na preparatima kao sto mi je sad pisalo za akaracid ili sumpor...npr 750g na 100l...ja znam koliko potrosim vode za svojih 100trsova i vrlo lako slozim koliko mi treba...ove kolicine na ha su za vinograd po meni obicna glupost. Na oranici je hektar hektar ali u vinogradu nije...
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,362
Slažem se s tobom. Može biti red od reda 120 a i 200.,trs od trsa 80 do 150. Hektar je isti,ali broj čokoti drastično varira . Osim ak i zrak misliš špricati 🤔
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Evo kako je to nekad izgledalo (slika herbos 2011), uglavnom su sredstva išla u koncentraciji, a ne po hektaru. Trošlo se 1000 litra po hektaru vode i to je bio neki standard. E onda su došli savremeni atomizeri (mislim na traktorske) koji troše smanjenu zapreminu vode. Sad kad bi prskao sa ovom preporučenom koncetracijom, nebi bio pun efekat, pa onda proizvođač navodi da ide količna sredstva po Ha. Tipa prije je bilo mankozeba 2,5 Kg po hektaru sa 1000 litara vode, danas isto 2,5 Kg po hektaru tipa sa 600 litara vode po hektaru.
A za male korisnike koji koriste leđene i slične prskalice ako piše tipa 2 Kg/ha to se misli na 1000 litara vode odnosno to je koncetracija 0,2% ili 200g/100 l vode ili 20g/10l vode. Toga se držati i nema greške.
 

Prilozi

  • Herbos.jpg
    Herbos.jpg
    57.7 KB · Pregleda: 13

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Takođe bitna stvar kod aplikacije je da list mora komplet ostati vlažan, a ne samije kapati odnosno da curi, eventualno koja kapljica ponegdje.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,446
Sad kad bi prskao sa ovom preporučenom koncetracijom, nebi bio pun efekat, pa onda proizvođač navodi da ide količna sredstva po Ha. Tipa prije je bilo mankozeba 2,5 Kg po hektaru sa 1000 litara vode, danas isto 2,5 Kg po hektaru tipa sa 600 litara vode po hektaru.
Da ali je nekad uz tu recimo koncentraciju 0.2% na 1000l vode pisalo da koliko se smanji voda toliko se poveca koncentracija sredstva.
Tako da ostane ista kolicina sredstva ako se smanji voda upola.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,773
Kad i ja citam pitam se jel kod mene hektar isti kao kod vas.
Ako je nesto 3 kile na hektar onda je 3 kile na hektar. U ovim ranim fazama kad se ide recimo s 2 umjesto 4 dizne pa neki prepolove dozu obicno takvi ne beru nista.
Tko ima par trsova vec bi trebao znat nekakve koncentracije za leđnu prskalicu. Imaju uputstva, dozatori, mala pakiranja, agronomi koji rade u poljo ljekarnama, predstavnici zastitarskih kuca...
Ovako na pamet nekom nesto preporucat je nezahvalno.
Pozdrav, na mojem i na tvojem hektaru ne raste isti broj trsova, čokota. Ja štitim, "lakiram" trsove, a ne površinu zemljišta. Kraj priče o špricanju "po hektaru" .
Drugo,
u pravu si da bi netko tko radi par stotina trsova morao znati što i kako radi. Ne govorim za druge, pišem za sebe osobno, ja sam uvjeren da znam, zato me i užasavaju takve tuđe gluposti.
Ovi što "sada rade" 😈
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,446
Ni moj svaki hekar nije isti, nit ima isto cokoti. Ali jednako se drzim i prvog prskanja sa 110l/ha i zadnjih sa 440l/ha. Ako neko sredstvo ide xx kila po ha onda ide toliko.
Netko ko od jucer ima par cokoti bi si sam trebao otprilike preracunat, a tko ima goricu odavno vec bi sam trebao znat djelit navedene kolicine sredstava sa vlastitim potrebama.
Ne vidim zasto bi proizvođač trebao navodit povrsinu lista, broj čokoti, dužinu reda ili ne znam sto...
Ionako se 99% prodanih sredstava potrosi na plantaznim vinogradima a ne 'hobi'.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,773
U redu je @NEWHOLLAND, ne brini za mene, kako sam radio preko 35 godina, mogu ja nastaviti i narednih 35, pa onda kome obojci, a kome opanci.
Nemam pojma koliko u HR postoji plantažnih vinograda, a koliko malih obiteljskih od 300-400 čokota, po takvom stavu kako ti prezentiraš: "mi svi mali neka se nosimo u ..."

Evo nešto o tome:
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,044
Ali plus ja stvarno ne vidim u čemu je problem?

Imaš površinu vinograda. Znaš koliko vode potrošiš +-...

Rasporedis sredstvo na tu vodu i gotovo.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,773
Problem je u Vašem pristupu, jer u vinogradu ne špricate zemlju, pšenicu, kuruzu, nego čokote. (I voćnjak računate na hektare, a ne na broj i veličinu stabala?) Jasno je meni da ja Vas ne mogu razuvjeriti, a ti dokaži da je ista količina sredstva potrebna na 300 čokota i na 400 čokota, dok su na istoj površini, "hektaru ili dijelu hektara".
Imate malo probleme s matematikom. Probaj to vidjeti ovako, nešto kao primjer: 1 decilitar na jedan čokot, onda je na 300 čokota 300 dcl, a na 400 je 400, pa ti broji hektare koliko ti paše, ja i dalje idem ovakvim putem.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,044
Sve je meni jasno šta ti pričaš. Ali ako proizvođač nije testirao sredstvo i napisao koncentraciju onda idi njegovom metodom kako je rekao
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,773
Gledaj, dao sam si ja truda prema njima i odradio nekoliko dobro obrazloženih prepiski. Oni su mudraci pod paskom fiškala, naša vam je toleranca primjer od 1,5 - 3 kg na hektar a vi dozirajte, da mi ne budemo ništa krivi ako bolest nadvlada.
Itekako su me razumjeli i nisu željeli reći dozu na 100 lit vode, za rad atomizerom. Eto sad znaš i to.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,446
@plus Ne znam zasto se osjecas prozvanim, pa ne govorim o tebi.
Nemam ja takav stav o malima nego proizvođač, koji vjerovatno uputu napise kako mu zakon dozvoljava.
Ova statistika govori svasta i nista. Ima puno malih koji rade malo i dosta velikih koji rade 100x vise povrsina. Pa sad vidi na koga otpada najveci broj hektara i utrosenih sredstava.
Ja nemam problem s vinogradom, prinosi stoje iza mene
 

Najnoviji postovi

Na vrh