• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Voćna vina

perun

Novi član
Tu od
4 Svi 2012
Poruka
12
Odlučujem se na otvaranje ove teme kako bi razmijenili iskustva u izradi voćnih vina kao što je vino od kupina, višanja, jabuka, jagoda, borovnica...
Molim vas da napišete koja voćna vina radite, i kojom tehnologijom.

Ja sam dosad više puta radio kupinovo, i to od divljih kupina, a ove godine prvi put radim vino od trnine.
Nemam instrumenata za mjerenje šećera i alkohola pa sve radim po receptu.

Ovo je moj postupak za kupine:
Kupinama dodam 30% šećera(što se ove godine pokazalo previše jer su imale više sladora) i i pokrivene krpom ih držim u podrumu na nekih 20 stupnjeva 7-10 dana. Idealna temp. bi bila 13-15 stupnjeva da vrenje ide polaganije. Nakon toga ih cijedim i mošt opet držim u podrumu samo u demižonki na koju priključim sifon koji igra ulogu bućkalice. To tako stoji 3-4 tjedna i kada okus postane zadovoljavajuć, dodam vinobran i pretačem u boce.

Od trnina nisam planirao raditi vino, naime pokušao sam napraviti džem ali je ispao tako gorak da ga nitko nije mogao jesti, a bilo mi ga je žao baciti pa reko neka bude vino. Dodao sam ukupno 20% šećera ali vrenje nije htjelo početi, valjda zato što su trnine kuhane oko 3 sata. Sada sam im ubacio pola kile naribanih jabuka koje su započele vriti pa čekam rezultat.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Ovo je moj postupak za kupine:
Kupinama dodam 30% šećera(što se ove godine pokazalo previše jer su imale više sladora) i i pokrivene krpom ih držim u podrumu na nekih 20 stupnjeva 7-10 dana. Idealna temp. bi bila 13-15 stupnjeva da vrenje ide polaganije. Nakon toga ih cijedim i mošt opet držim u podrumu samo u demižonki na koju priključim sifon koji igra ulogu bućkalice. To tako stoji 3-4 tjedna i kada okus postane zadovoljavajuć, dodam vinobran i pretačem u boce.


perun@ moram te razočarati sa odgovorom, vino u koje se doda 30% šećera nije više voćno vino, prije da nosi naziv vino od šećerne repe sa kupinama. Šećer se dodaje samo kada se mora popraviti slader, naravno uz mjerenje, sve ostalo je nagađanje.

Drugo ne postoji kvasac koji će preraditi toliki šećer, odnosno fermntaciju izgurati do kraja.

Nemam instrumenata za mjerenje šećera i alkohola pa sve radim po receptu.

Instrument nije skup i vrlo je jednostavan, takođe košta svega 5 eura, zove se Babov širomer i ima ga kupiti skoro u svim poljo. apotekama.

Evo ovde imaš malo o proizvodnji voćnih vina .......Link
 

Najnoviji postovi

Na vrh