• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

banzek za piljenje drva

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Nisam ,ali evo danas sam pitao kolegu ..kaže da nije čuo za njega .
Gle ja nisam profić , ako ne uleti neka napaka imam ošrih pila za jedno 3-4 godine .

vaš vlč.
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
971
Covjek radio kod mlinara bio na primanju alata,Molvice.Burici7? Broj imas?
Tamo u molvicama di se bus okrece,ne ona ulica sto ide prema samoboru nego ljevo.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Za mene je mrkelin cikular ispred svakog banseka,čekam da me netko uvjeri u suprotno.Mislim i da bansek treba snažniji motor za razrez jednakih drva i da se puno snage izgubi na točkovima sa pilom,dok kod cikulara je snaga motora sa manje gubitka do samog reza.
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
971
Ovaj bensek ,par postova prije je prvu sezonu pilio sa motorom 1.1kw,1400ok/min,motor je jos u garazi,
Sto se tice mrkele...skidam kapu. Opet kakva su drva tvrda i puno tog utjece.
Imam dosta iskustva sa bansekom ,pa s nestrpljenjem cekam da proradi bratov cirkular(luma1908),onda cemo podjelit iskustva.Danas stigla remenica pa mozda sutra proba:icon_eek:
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Uuuuuh abarth alaj si zaglibio,,,
rezao sam sa cirkularom a sad profesionalno rezem sa banzekom, govorim o poprijecnom rezu,,,
neusporedivo je gotovo sve sto se tice rezanja,,,
snaga potrebna za rezanje drva putem banzeka je prekonekoliko puta manja nego je to za rezanje pilom cirkulara,,,
samo za primjer, ja banzek pogonim sa IMT 539 i radim na cca 750 obrtaja motora i ne osjeti opterecenje niti kod 35 cm. debljine trupca, da ne govorim da kod pile cirkulara to ni u kom slucaju nebi bilo moguc ispod 1500 obrtaja i da ne govorim koliko bi osjetio opterecenje,,,

zasto se to događa?

debljina pile na cirkularu kod fi 600 je obicno 3,5 mm, za razliku od te pile debljina iste na banzeku za poprijecni rez obicno iznosi 0,7 mm,,,
to znaci da je cca. 5 puta tanja pila na banzeku sto bi trebalo znaciti da je i otpor pri rezanju toliko puta manji,,,
da ne cjepidlacimo sad sa srenganjem jer tu moze dosta oscilirati,,,

sto se tice same brzine rezanja i nema bas neke razlike, mozda je cak cirkular nesto neznatno brzi jer se moze vise "ruknuti" u pilu dok kod tracne pile mora ici jednomjerniije,,,
moze se i na nju rukirati ali kod nje tad mnogo brze dolazi do zamora materijala a samim tim i do pucanja iste,,,

prednost banzeka je sto ti on nikad nece vratiti komad kao sto se to moze dogoditi kod cirkulara (govorim o onima koji imaju stol)

mnogo je sigurniji i ako dođe do pucanja pile jer kod banzeka se gotovo nista posebno ne događa, za cirkular ne zelim ni zamisljati,,,

brusenje pile ja vrsim obicno na svakih 10-15 ili 20 metara ovisno o drvima koja se rezu, dal su blatnjava, cista, suha, itd...
da ne brusim sam vjerujem da bi i ja tjerao i preko 30 metara ali, sve ima svoje ali,,,
ako se gura na tupu pilu prije dolazi i do zamora materijala,,,

bilo je pitanje ima li pila sa vidia zubima,,,

da na tracnu pilu postoji mogucnost ljepljenja stelitiranja ali se za poprijecni rez to ne koristi buduci da je jako puno zuba i da sve to skupa previse kosta,,,
stelitiranje se radi za pilane koje rade duzni rez,,,

evo kako izgleda neka prosjecna normalna brzina rezanje drva banzekom,,,
majstor Zvonko nastupa,,,:)

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=FfcoRWktV40[/YT]
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Po tom što si naveo treba bansek 5 puta manji motor od cikulara a ovaj na videu nema baš mali motor.Brzina i odbacivanje odrezanog sporo i puno posla sa rukama.Premalo metara od brušenja do brušenja pa i puno više posla sa zamjenom pile nego na cikularu jedina prednost je možda u sigurnosti.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ako se Bobićev video usporedi s ovim več viđenim...to je sve tu negdi, ovaj na cirkularu je brži samo zato kaj ima bočno izbacivanje, ali malo čovjek gubi na snazi od ovog silnog guranja kopanje s drvom na pilu, dok pak ovaj na banzeku mora svaki odrezani komad preivlačiti i bacati u stranu, ali velim, sve je to tu negdi...stvar ukusa ko više kaj voli :)

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=D7GP0WEgJYs[/YT]
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Da , ali ovaj ima daleko više od 60 metri u sekundi .
Ajde tko ima yutube akaunt nek kontaktira čovjeka ?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Moze koja slika,tvog banseka?prenos,omjer?

2dv1hkm.jpg


vx16oj.jpg


Po tom što si naveo treba bansek 5 puta manji motor od cikulara a ovaj na videu nema baš mali motor.Brzina i odbacivanje odrezanog sporo i puno posla sa rukama.Premalo metara od brušenja do brušenja pa i puno više posla sa zamjenom pile nego na cikularu jedina prednost je možda u sigurnosti.

Ja ti pisem iz realnog sektora iz onog sto je provjereno, isprobano,,,
sto se zamjene pile tice ona iznosi pola minute do minut, ne vjerujem da ti istu prije zamjenis,,,
stoji primjedba da je premalo metara od brusenja do brusenja,,,
:s:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Svaki je stroj opasan, na ovaj ili onaj način. Nažalost, tko radi taj i griješi, pa se i nesreće događaju.
Glavne prednosti banzeka pred cirkularom su:
- tanji rez i manje piljevine
- manja buka
- manja potrebna snaga pogona
- nema povratnog udarca

No, postoje i nedostaci:
- kompliciraniji i skuplji stroj
- velik i teži od cirkulara
- zahtjeva nekoliko pila na zalihi, čije brušenje nije jeftino (nije ni za cirkular, ali je listove jednostavnije doma brusiti)
- nepraktičan za rezanje na dugo (pol-metrice)
- nije univerzalan kao cirkular (paranje i poprečno piljenje)
- manja brzina rezanja (manje važno, ali je činjenica)

Nemre se generalno reći koji je bolji.
Svaki ima svoje prednosti i mane, kao i svoju namjenu i primjenu.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429



Ja ti pisem iz realnog sektora iz onog sto je provjereno, isprobano,,,
sto se zamjene pile tice ona iznosi pola minute do minut, ne vjerujem da ti istu prije zamjenis,,,
stoji primjedba da je premalo metara od brusenja do brusenja,,,


Ako ti vjeruješ tome što si napiso i čiju sliku si stavio u redu,ja ne vjerujem.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
jedina prednost na strani cirkulara je jeftinija izrada, sve ostalo na strani banseka, pa cak i brzina rezanja, a svi ste zaboravili istaknuti da su kruzne pile ogranicene promjerom drveta, a bansek ide i preko 50cm, sto je vrlo bitno, i jos da dodam potrebna sila guranja drveta po stolu je manja kod banseka nego kod cirkulara
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ako ti vjeruješ tome što si napiso i čiju sliku si stavio u redu,ja ne vjerujem.

Koji dio ti ne vjerujes?:icon_scratch:


Ja ti garantiram da je promjena pile ispod minute ako ne vjerujes snimim ti video cisto da se uvjeris,,,

Inace banzek koji se nalazi na slikama je moj vlastiti a slike iz moje arhive,,,
moze ga se naci i na linku ispod,,,
http://www.njuskalo.hr/strojevi-alati-ostalo/banzek-oglas-10177042

tko ne vjeruje i dalje moze nazvati javljam se na telefon,,,
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
bobić , još samo reci omjer na remenicama pa da se može izračunati brzina rezanja .

Moj banzek je spor , spor je zato jer se s nikim ne natječem niti utrkujem , naročito s prstima .
Spor je i iz razloga jer nisam mogao procjeniti potrebnu snagu motora ..
Ne želim sad napamet pisati omjere jer ih ne znam napamet pa da ne zajebem .

dakle brzina je mala(ali je sigurno preko 20 m/s) tj, manja nego sam u živo vidio rad na banzeku .čovjek ima banzek postavljen okrenuto za 90 stupnjava u odnosu na bobičev ..dakle pilar stoji s desne strane traktora i baca drva na ljevu stranu traktora .

Primio je šajku i takvom brzinom približio pili da je odrezan komad odletio dva metra od traktora ..znači od čiste inercije .
Eh , a vi sad probajte doma uzeti komad drva dužine 25 cm i odgurnite ga od sebe tako da ono odleti dva metra od stola .
To je brzina rezanja kakvu ne možete dobiti na cilkularu .

Još bi se jednom osvrnuo na video gdje majstor pili na crveni cilkular nevjerojatnom brzinom ...ja nemam ruke koje bi mogle posluživati takvi stroj , a vi?


vaš velečasni
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Svi odgovori su samo o što veči brzini pile,što više kubika u što kračem vremenu a za mene je važno da sa što manje napora i kolko tolko sigurno raspilim kvotu za kuču.Za pilenje bilo na bansek ili cikular debljina drva ili cepanica je 20-25 u vrh glave,deblje je za motorku ili cepač ja se sigurno ne bi mučio sa njima na cik. ili banseku.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Moj glas ide definitivno banzeku, tanji rez, manje piljevine, tiši rad .......a videl sam jednom kak lepo more krmiče narezati. Svi su bili debljine kao jedan :icon_eyes:
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,572
Ali su krmiči morali biti barem jedan dan u dubokom zamzavanju(osim ak nisu bili iz Ukrajinskih ratnih rezervi a piše" KUPUJMO HRVATSKO")
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Na vrh