• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bla bla svaštara

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Jo, zaboravila si mu objasniti repu...i obične tikvice, pa i butternut ako mu je dobar...a i patlidžan kad si već natuknula ajvar...i ljute i slatke feferončice...a o rotkvicama niti riječi... 🤭
ajde još malo zapni...:p
Eh, ja sam 38 godina bila bez povrtnjaka - dvadeset nisam imala vremena iz proizvodno - prodajnih razloga, a 18 je cijeli vrt bio pod plastenicima.
Prošle godine, kako je jedan plastenik na proljeće bio prodan i maknut, napravila sam si ga.
i sada sam oduševljena. Uživam.
Ne znam koliko ti sudjeluješ u prodaji presadnica, ali meni su zadnjih godina dolazili mladi ljudi koji su se o svemu raspitivali - blagog pojma nisu imali kako, koliko i čega saditi i više vremena sam potrošila na objašnjenja nego na prodaju. Mladi danas žele proizvesti svoju hranu a ne znaju osnove i pitaju.
Uvijek rado pomognem.
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
114
@johabica ne zazirem ja pred umjetnim gnojivom. Samo kak ljudi pricaju, đabe umjetno ako nije dobro pognojeno prirodnim. No danas ima svega u trgovinama pa i peleta pa mozda bude nešto. Sto se tiče malčiranja travom, cak sam i malo proucaval uzgoj pod slamom, no vele da samo trava nije dobra, a sad opet slame nema baš nešto tu.
Sto se tiće zimnice, radimo je već dvadesetak godina. Uglavnom sto se dobije pa se ne moze potrositi. Ima punica vrt i njivu pa se nađe ...nesto dokupi pa... uglavnom cikla, krastavci, nesto paprike, a zdnjih godina miješana salata. Od raznih ostataka paradajza, paprike ide nesto kao sataras..u biti nikad isto ali dobro dođe kao temelj varivu. Pekmez bas i nema veliku prođu. Tu i tamo maline, jabuke i tak. Uz nabrojeno, spremam jabuke u staklenke. Naribane, gotove za strudlu. Evo sad baš probal zadnju. Godinu i pol i sve ok. Malo se na povrsini napravi opna koja se baci i ostalo je ok. Staklenke: baš sam mijenjao kompletni asortiman jer mi je adekvatnije i lakse za slaganje na police. Bilo je svakakvih a to je dosta tesko sloziti. Tako mijesana i krastavci idu u 580 ml: ajvar i sataraš od 212-350 ml. Repa 720, a jabuke 850 do 1000 ml. To je nekakva realna isplativost da se ostatak ne poteze dugo u frizideru.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Zar nije šteta Darijus da ona džabe ovakve savjete ovdje dijeli a mogla bi biti influencerica sa vojskom pratitelja? :)

Evo moje trenutne situacije u jednom plasteniku:



Imao sam donedavno paprike, i mogla bi ona naravno u drugu godinu jer nemam negativnih temperatura u plasteniku nikad ali mi je u ovo doba napadne nešto sive plijesni i puno (bar mislim da je to) čađavice.
Rajčicu sam odustao imati u ovo doba, ne bude joj dobar okus ni tekstura pa je nitko neće mada ona bude zdrava svo vrijeme.
Što se paprika tiče, probaj ih obrezati u kasnu jesen ili početkom zime na tri koljena iznad prve donje račve. Tako ćeš potaknuti rast novih rodnih grana . Inače, paprika je višegodišnja biljka u podneblju gdje ne izmrzava.
Čađavice su crne, to znači da imaš ili uši ili bijelu mušicu na njima, vidi pa reagiraj.
Krumpiri, vidim, napreduju. Ja sam ih sadila bez malč folije obično oko Valentinovoga, i pokriveno je bilo agrilom direktno na zemlju.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
617
Čađavice su crne, to znači da imaš ili uši ili bijelu mušicu na njima, vidi pa reagiraj.
Možda onda nisam u pravu za naziv bolesti, na plodu budu smeđe pjege.

Sadim u ovom plasteniku sve iza Velike Gospe, (moram imati "prazan" plastenik od 15.05. do 15.08.), najčešće 01.09. pa tako i papriku, taman čini mi se u prosincu je i počnem brati a već u siječnju mi bude neiskoristiva.



Ali i botritisa bude definitivno. Na mahunama isto tako no za tu sivu plijesan doduše ne radim zaštitu pa je krivica moja.
No tikvicu recimo nema šanse da sačuvam od pepelnice a sadim je kod vrata da bude prozračnije i nju zaštićujem ali džaba.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
@johabica ne zazirem ja pred umjetnim gnojivom. Samo kak ljudi pricaju, đabe umjetno ako nije dobro pognojeno prirodnim. No danas ima svega u trgovinama pa i peleta pa mozda bude nešto. Sto se tiče malčiranja travom, cak sam i malo proucaval uzgoj pod slamom, no vele da samo trava nije dobra, a sad opet slame nema baš nešto tu.
Sto se tiće zimnice, radimo je već dvadesetak godina. Uglavnom sto se dobije pa se ne moze potrositi. Ima punica vrt i njivu pa se nađe ...nesto dokupi pa... uglavnom cikla, krastavci, nesto paprike, a zdnjih godina miješana salata. Od raznih ostataka paradajza, paprike ide nesto kao sataras..u biti nikad isto ali dobro dođe kao temelj varivu. Pekmez bas i nema veliku prođu. Tu i tamo maline, jabuke i tak. Uz nabrojeno, spremam jabuke u staklenke. Naribane, gotove za strudlu. Evo sad baš probal zadnju. Godinu i pol i sve ok. Malo se na povrsini napravi opna koja se baci i ostalo je ok. Staklenke: baš sam mijenjao kompletni asortiman jer mi je adekvatnije i lakse za slaganje na police. Bilo je svakakvih a to je dosta tesko sloziti. Tako mijesana i krastavci idu u 580 ml: ajvar i sataraš od 212-350 ml. Repa 720, a jabuke 850 do 1000 ml. To je nekakva realna isplativost da se ostatak ne poteze dugo u frizideru.
Ma pusti, tebi ne trebaju vrhunski prinosi niti predivni oblik plodova. Ufrezana trava, ostaci biljaka će održavati količinu humusa u tlu, malo NPK će to pospješiti, a kada smogneš besplatno organsko gnojivo kod punice npr od kokoši dok čisti kokošinjac, upotrijebiš ga.
Cilj povrtnjaka je da sa što manje uloženih novaca imaš svoju zdravu hranu. Ostavljaš neke biljke da procvatu i uzmeš im sjeme za sljedeću godinu - od jedne možeš dobiti sjeme za par godina. Nama nije bitno da sve bude jednako, lijepog oblika, dobro je i kvrgavo i svakakvo. Radiš si svoje presadnice, pogotovo one koje se sade u kasno proljeće, ljeti i na jesen. Nije to bauk, a ne košta ništa ili vrlo malo.
Staklenke nikada ne bacaj - nek budu u podrumu, šupi, na tavanu, nikada ne znaš kada će zatrebati, a jedna sa poklopcem od 700 grama sada košta preko 5 kuna. Poklopce kupuješ svakih 4 godine nove i to je to. Male od 220 oko 3,5 - 4 kn.
Spremaj sve "za drugi svjetski rat" :)
Moj pekmez zapravo nije pekmez - to je čisto koncentrirano ukuhano voće, lagano za želudac dok ga pojedeš.
Ja jabuke volim sirove, u staklenke ih nisam stavljala, budem probala par ove godine, a budem radila i sok.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Možda onda nisam u pravu za naziv bolesti, na plodu budu smeđe pjege.

Sadim u ovom plasteniku sve iza Velike Gospe, (moram imati "prazan" plastenik od 15.05. do 15.08.), najčešće 01.09. pa tako i papriku, taman čini mi se u prosincu je i počnem brati a već u siječnju mi bude neiskoristiva.



Ali i botritisa bude definitivno. Na mahunama isto tako no za tu sivu plijesan doduše ne radim zaštitu pa je krivica moja.
No tikvicu recimo nema šanse da sačuvam od pepelnice a sadim je kod vrata da bude prozračnije i nju zaštićujem ali džaba.
Da, vlaga tu radi svoje.
Ili provjetravanje ili kemijska zaštita.
Meni je preko zime bio u plasteniku uz parapete živ korov, ali neke vrste su bile pune pepelnice.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Mineralni gnoj uspoređujem s lijekovima. Aktivna tvar je korisna, ali vezivo je više ili manje štetno. Koristimo ga na njivama, ali u vrtu ga ne koristimo. Samo redovita gnojdba svinjskim gnojem s primjesama komposta. Naime pokošenu travu i sam organski odpad miješamo u gnoj. Kad je trave više pokošeno završi na hrpi pored gnojnice i svaki put kas svinjama skida (izbaci gnoj iz boksa), taj friški gnoj pokrijemo slojem trave s hrpe pored gnojnice. Time povećavamo količinu gnoja i sprečavamo širenje neugodnog mirisa.
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
114
Danas konačno vrijeme za radove vani pa počeo sa izradom terasi. Jedne ukopane, druge nasipavane. Ove ukopane su još u fazi razrade kako bi pratio teren i imao što ravniju terasi i što manju stepenicu. E sad. Planiram da bi gredice na toj terasi podignuo cca dvadesetak cm -jedna daska. Koliko mogu biti gredice široke da se mogu obrađivati sa strane. Vidio sam na netu onak odokativno od 100 do 140 cm. Naime o tome će ovisiti i sirina same terase jer bi gredice išle uzduž i odvojene na cca 2.5 m. Ili mozda neki drugi prijedlog
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
114
kamo misliš stazu staviti?
Sve ovisi o sirini gredica. Moja je nekakva ideja bila da ide uz unutarnju stranu terase. S obzirom da neće biti neka enormna visina bočne strane tj kosine, rubni dio bi se mogao s donje terase. Druga opcija je šira terasa ali stazica uz rub i s unutarnje strane.. ali ???
Screenshot_20230304_165337_Google.jpg

Evo recimo da svaki red idena svoju razinu
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
114
Kaže lik "ja bum stavil 15-15-15"a drugi mu veli " joj bolje ti je 8-15-15". Kupuju li se to mješavine gotove , msm ima li ta opcija ili se to doma miksa
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,661
Kaže lik "ja bum stavil 15-15-15"a drugi mu veli " joj bolje ti je 8-15-15". Kupuju li se to mješavine gotove , msm ima li ta opcija ili se to doma miksa
Pričaš o NPK gnojivu?
Ako da, onda su to dvije varijacije gnojiva s različitim omjerom komponenti.
Dušik(N), fosfor(P) i kalij(K) su ti komponente tog gnojiva, a ovaj broj predstavlja njihov postotak čistog elementa u odnosu na težinu pakiranja.
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
114
Pričaš o NPK gnojivu?
Ako da, onda su to dvije varijacije gnojiva s različitim omjerom komponenti.
Dušik(N), fosfor(P) i kalij(K) su ti komponente tog gnojiva, a ovaj broj predstavlja njihov postotak čistog elementa u odnosu na težinu pakiranja.
Znam, no pitanje je da li ima tih kombinacija jer cesto vidim na forumima kako ljudi barataju sa tim omjerima. Dakle ima li razl. kombinacije za kupiti ili ih doma slažu
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Koji su to raspršivači i koliki imaju zahvat?
water birt plavi...davno kupljeno kod Danona...u originalu se postavljaju na zemlju, ali kak sam ja naopak, postavim ih da vise odozgora...domet oko 8 metara sa 2 metra visine i radnim tlakom od 2 bara...
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
114
Vidio sam sad tu prek grane zanimljivih voćki -sadnica, ali nemam stajski gnoj. Valjaju li peleti konskog i goveđeg gnoja?
 

Najnoviji postovi

Na vrh