• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ekološka proizvodnja

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Bog drustvo,evo citam o raketnim pecima koji je to vrag,nemam pojma i ni me sram priznat fala bogu sam prebrodil taj stadij.:icon_idea:
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Upiši raketne peći u google, pa ćeš se malo nasmijati :) Nekada su to zvali i bubnjara, ali onda smo počeli čitati američke forume o samodostnosti, preživljavanju u divljini i teorijama zavjera :D:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
raketna peć je peć ko i svaka druga...
mene više fascinira woodgas sistem...to je bolja stvar...:icon_weed:
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Vidim, gospodine inžinjeru koji je bio u Iranu i još mnogim zemljama pa očito sve o svemu zna, da ti je ostalo u glavi moje zalaganje za samodostatnost.

To nisu američke serije, forumi i slično, nego je to nešto što je, kao što je netko ovdje na forumu već napisao, relativno donedavno bilo. Tako se živjelo. Znali su i mogli su.

A nas su uvjerili da ne znamo.

Ne znam, možda si i ti među onima koji je zadužen za uvjeravanje da je to nemoguće, ili su te vjerojatnije uspjeli uvjeriti.

A i kada si se već dotaknuo teorije zavjere, našao sam možda najbolju definiciju teorije zavjere:

"Teorija zavjere je izraz koji su vladajući preko medija smislili radi manipuliranje idiotima. Teoretičar zavjere je svatko onaj tko na temelju činjenica napravi objektivnu sliku nečega, a ista se ne poklapa sa onim što vladajući žele. Najnepoželjniji svakom sistemu su oni koji upotrebljavaju organ koji se zove mozak".

Svaka daljnja konverzacija na ovu temu je s tobom, izgleda, suvišna i potpuno gubljenje vremena.

Ovo sam napisao samo zato što mi se ne sviđa što se rugaš nekim starim i malo moderniziranim izumima, koji su danas uslijed sve skuplje i teže dostupne energije ponovno počinjali ulaziti u modu.

Možda ti imaš para pa ti je svejedno, ali vidiš, ima ljudi koji će sve napraviti da uštede koju kunu na energiji i ja ih podržavam.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Opet ti ne razumiješ što se piše. Ili prebrzo čitaš ili slabo pališ. Jbg, zima je i moj landinac slabije pali. Ovo moje se odnosilo na nazive. Koristite nazive koji su tipični za američke forume s navedenim temama. Zašto ne kažete peć bubnjara, pa bi čovjeku bilo jasnije. Nije to ništa novo niti nemoguće. Ili Darijus sa woodgasom. Kod nas se kaže upojni plin i to je OLT proizvodio, i turbine i motore, još prije drugog rata. Čak su radili i kamione u nas. Sve su to stvari koje su odavno izmišljene. Uključujući i pelete, kojih se Darijus grozi :D: Nisam protiv uštede, nego sam samo rekao čovjeku kako se ta peć kod nas zove, da ne bi čovjek mislio da je riječ o nekom projektu iz NASA-e ili nečeg drugog, jerbo svi naši novokomponovani alternativci obožavaju koristiti američke termine za nešto što smo mi koristili dok su se oni još s Inidijancima tukli u prašini. Dakle, komentar je išao u smjeru da čovjek lakše shvati o čemu se radi, a ne da se svađam s tobom. Nije mi jasno zašto za sve što ne shvatiš kako treba odmah eksplodiraš, a još više da ne shvaćaš zajebanciju.

I, ne, nisam bio u Iranu, ali nadam se da hoću u skorašnje vrijeme.

@DARIJUS, ugradi benzinca na onog vladimirca što ne koristiš i probaj, ni prvi ni zadnji. Nije to komplicirano za napraviti. Čak mislim da je prije bilo i kod nas tih traktora na upojni plin, ili saugas. Ima neki vremenski period kad ga naložiš prije početka rada, dok se pokrene uplinjavanje i to ide. Jedino bi bilo dobro smisliti sustav za unutarnje podmazivanje, jer je plin dosta suh, pa se povećava učinak trenja u motoru.
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
E pa ti bi još i hrvatske nazive da danas ljudi pišu. Svašta.

Pa u NATO-u smo, moramo mrzit muslimane i Ruse, a ti se još usudiš reći da smo mi to prije izmislili od gazda Amera.

Ne ja s tobom više nemogu komunicirati. Oprosti, ali ne usudim se.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
@ itp, drvni plin može pokretati i dizel motor bez ikakvih preinaka...radi se o vodiku, metanu i ugljik monoksidu koji idu u omjeru 1:1 s običnim zrakom u komore...

imam dajca jednoklipca koji je ušao u program prerade na ovo što pričam...al sporo mi ide...:icon_e_sad:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,757
Dečki, toliko ste skrenuli s teme, da bi zadnjih nekoliko stranica trebalo obrisati.
Kak ima vrijednog teksta, recite u koju temu želite da ovo preselim.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Aj otvori neku temu o ovom upojnom plinu, možda je malo neozbiljno, ali je jako interesantna stvar.

@Darijus, ne znam koliko si tražio po netu, a vjerujem da jesi, bio je priručnik od te zločaste američke vlade kako preurediti traktor na upojni plin uz pomoć kante za smeće, izmjenjivača od frižidera i sličnih stvari.
Benzinac ima manju iskoristivot, ali je problem što to nije stacionarno postrojenje u kontroliranim uvjetima, pa nećeš imati konstantnu dobavu, ondnosno, neće biti kvalitetne konstante dobave. Tu je benzinac u prednosti zbog svjećica. A taj traktor bi progutao i da sipaš mazut u njega, to je MAH motor, to sve jede. Bio je i TAM traktor, ja sam ga samo jednom u životu vidio, kopija tog Deutza. Ugl, jedan trgovac antikvitetima iz Osijeka je prije godinu-dvije prodao turbinu na upojni plin nekome, samo treba isčačkati kome, pa pregledat malo, a mislim da u Brođancima kod Osijeka ima još jedan traktor, mislim da ga izlažu na onoj seoskoj olimpijadi.
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Jedno praktično pitanje za one u ekološkom uzgoju. Možda malo smiješno ali eto moram pitati. Ima li ikakvih ograničenja za postavljanje poljskog wc-a na parcelu na kojoj se misli registrirati eko proizvodnja? I da li postoje kakvi uvjeti i pravila vezano za to? Parcela je od 7000m2 i nem baš mogućnosti da se to stavi "tamo gdje se ne vidi" :)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Neznam za eko uvjete,ali za građevinske odi pitaj Fabijaniča na štefanjskoj cesti,onoj od Čakovca prema Štefancu. On ga ima, a jel mu bila potrebna kakva dozvola neznam,ali za onih par kvadrata kučice i štanda je platio ko za vilu.

Kad saznaš za wc, raspitaj se odmah jel moraš i zečevima nametati pelene, a i jel moraš pišati na susjedovoj parceli ako nesmiješ imati wc na svojoj.:icon_scratch:
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Pitanje je na mjestu, ali pojma nemam. Pretpostavljam da su naši i tu uveli stroga pravila tipa pročiščivaća, filtera i tko zna čega sve ne pa bi poljski wc koštao kao kupaona od 50 kvadrata. Ajde ne budi ti teško pa postavi to pitanje nekoj od ekoloških stanica. Oni moraju znati. Inače nije uvjet da na parceli moraš imati wc. Mi ga nismo stavljali, a oni nisu uvjetovali. Ako je skupo i komplicirano, a imaš peh da nema šume u blizini posadi par brzorastučih grmova. Samo moraš voditi evidenciju iza kojeg grma ideš koji dan.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ne moras za 0.7ha stavljat wc. Sta nije bilo od 2 ha? Sta se tice eko i wc, nazovi i pitaj. Inace ako sve napravis po ps-u ne vidim zasto ga nebi stavio kamo god zelis.
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Pitao sam u ABG i doslovno su me ismijali... Kao da je zabranjeno koristenje fekalija u eko proizvodnji bla bla bla... A ja nisam niti mislio to koristiti u proizvodnji. Prema njenom tumacenju, ne smije se... Tako ispada...
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Imam molbu. Bi li netko htio u kratkim crtama napisati kako treba voditi dnevnik proizvodnje u eko proizvodnji. Što je bitno za upisivanje?
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Uzgajam povrće, prvenstveno chili papriku, a uz nju i paradajz. luk češnjak, mrkvu i neke začine koji mi trebaju za preradu.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Imam voćnjak i dnevnik vodim u rokovniku. Upisujem datum i što sam radio taj dan. Npr. 14.12.22014. sadio xy, količina sadnica...
16.12.2014. frezao xy redova
17.12. ... špricao protiv xy, utrošak vode i preparata za špricanje
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Ovisi o kulturi koju sadiš, a najviše eko stanici, odnosno kontrolorima koje si odabrao.

Ak si dobar s njim i daš šuške, moš skoro sve. I imati wc(al, da ne gnojiš ljudskim izemtom) i pisati dnevnik kada ti dođe i ofrlje. Ali rizik !

Ako dođe kontrola ministarstva(to je rijetko pa se nemoraš brinuti, ali...ipak, sve se mjenja), onda ćeš izgubiti dozvolu za eko proizvodnju ili u najbolju ruku krenuti ispočetka, dakle sve one kontrole, provjere itd,(za njih treba malo više šuške, ali kako su sada svi u strahu to će teško proći). A najbolje je što će se eko kontrolor, odnosno stanica, izvući na svoj način, da krivicu svale na proizvođača.

Oni bi te po pravilu trebali prijaviti, ali znaju srediti papire kao da si savršen eko poljoprivrednik. Pričao mi je lik da jedan da njegov poznanik samo ispriča u kratkim crticama, ovi zapišu i to nakite, a zatim si popiju, pojedi i to je to. A tzv eko jabuke i drugo da na kontrolu samo nešpricane, ostalo po potrebi šprica i s onim što ne bi trebao. Jave mu unaprijed da će mu doći u nenajavljnu kontrolu.
Istina, to je bilo prije pet godina. Od tada je sve postrožilo, uvukao se strah, pa ne bih rekao da više tako lako taj način funkcionira.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kome on daje jabuke na kontrolu? Nemojte pričat gluposti, ako si je tako dobar sa kontrolom i podmazuje, onda neće niti davat jabuke na kontrolu niti će ovi dolazit u kontrolu. Zašto bi on davao jabuke na kontrolu?

Jave mu unaprijed da će mu doći u nenajavljnu kontrolu.

Šta ima itko od toga? Moraju ionako javit par dana ranije. Svejedno je da li mi došli u kontrolu danas a ja špricao danas ili pred 2 tjedna sa herbicidom/insekticidom....
 

Najnoviji postovi

Na vrh