• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ekološka proizvodnja

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Hej ljudi, zašto u svemu tražimo prevaru. Ja sam samo pitala što sve moram pisati u dnevnik da ne ispustim nešto bitno. Vjerojatno eko stanica nema odgovornost za moje postupke, ali kad tad će doći eko kontrolor iz ministarstva, pa nebi htjela imati problema zbog glupe papirologije. Što se tiče kemije, ne bojim se, ne špricam pesticidima, uzgajam jednogodišnje kulture, osim šparoga, i jednostavno ako nešto ne uspije zaorem, tj. suprug , i idemo dalje. tko vara, njemu na dušu. Ja tu ne mogu ništa i ne želim trošiti energiju na takve.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nemojte se zamarat ministarstvima, ekološku kontrolu u RH obavljaju nadzorne stanice i tu je kraj priče. Sve šta te zanima pitaj i dogovori sa svojom nadzornom stanicom i ništa te drugo ne treba zanimat.
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Ok. Neću više pričati GLUPOSTI. To mi je ionako rekao jedan poznanik još prije pet godina, što nemora biti istina ili je"nadopunjena" istina, kak već ljudi to znaju. Ja se ne bavim eko proizvodnjom, pa nisam kompetentan. Ali...Znam ponešto o susutavu kontrole i raznim novitetima, pa tko želi riskirati neka riskira. To je to od mene na ovu temu.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Ja vodim dnevnik isto u rokovniku. Doduše malo mi je nespretno jer imam tri parcele i 7 plastenika pa pomozi bože. Svaku parcelu posebno, svaki plastenik posebno, a ja krenem u trojku pa završim u sedmici jer je tamo hitnije. Pa navečer sjeti se, sjeti se što si i gdje radio. Ali dobro, ne bilo većeg zla. Ako upišem zabunom da je utorkom plijevljena sedmica, srijedom četvorka a u petak jedinica, kad ono bilo obrnuto. Mislim da je bitno da je oplijevljeno. Za bilo kakve zaštite i prihrane nema zabune. A što se tiče ministarstva, ima eko kontrolor i ide u kontrolu uglavnom onima koji su ušli u eko proizvodnju, u prijelazni period ne ide. Kaže mi kolega pravi eko proizvođač da gleda svaku stavku dnevnika i traži račune za sve. Kaže drilala ga cijelo popodne, upozorila na sitne propuste i dala pozitivnu ocjenu.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ok. Neću više pričati GLUPOSTI. To mi je ionako rekao jedan poznanik još prije pet godina, što nemora biti istina ili je"nadopunjena" istina, kak već ljudi to znaju. Ja se ne bavim eko proizvodnjom, pa nisam kompetentan. Ali...Znam ponešto o susutavu kontrole i raznim novitetima, pa tko želi riskirati neka riskira. To je to od mene na ovu temu.

Kada god netko spomene eko proizvodnju odmah su prvi komentari da je to prevara.
Evo opet te prozivam da mi na PM pošalješ podatke tog eko prevaranta pa kad ga vi nećete prijavit ja ću, ako ne vara nikome šteta.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Evo, ja znam gdje jedna vodeća hrvatska voditeljica eko proizvodnje kupuje povrće od proizvođača koji istinabog većinu toga odradi ekološki iako nije u sustavu,ali kada vrag zeme šalu,prigrabi konvencionalne metode ak baš mora.Poznata hr certificirana marka,dugogodišnja tradicija,mislim čak da je u mome kraju pionir i začetnik takve proizvodnje.
Nešto konkretnije reći ne mogu,ne zato što imam rekla-kazala informacije,jer informacija mi je iz prve ruke,nego si ne želim dozvoliti pravne probleme.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Insekticidi i fungicidi za konvencionalnu proizvodnuju,ne bio.

O ovoj temi više ne želim, ima institucija koje su te koje moraju voditi računa o tome.
Predpostavlajm da takva roba ide u vrijeme i na mjesta gdje se zna da toga trenutka neće biti kontrole,a i renome koji osoba ima joj dozvoljava ležernost.Nažalost.
 

dingo

Član
Tu od
14 Lis 2010
Poruka
734
Kao što je Mavrović muljao sa žitaricama, tako i neki "renomirani brendovi" kod nas u ekološkoj proizvodnji imaju kapacitet proizvodnje za 20 tona, a plasiraju robe za 200 tona i moći će tako dok god u državi se zapošljava na lizing, na pušing i partijsko opredjeljenje, bez obzira što ima "diplomu" iz Žeravca i to više njih; dvije kupiš- treća je gratis.:mur::icon_axe:
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nije tu problem kamo i kada ide roba, ne mora se uzet uzorak robe već zemlje, jer čime god da se šprica završi i na zemlji te se na analizi vidi. Uzorak se uzima mislim najmanje jednom u 3 godine i ako itko radi svoj posao vidjet će se.
Zato ponavljam, nije bitno da li ti ljudi imaju sada robe i jesu li špricali ove ili prošle godine, pošaljite podatke pa neka se uzme uzorak zemlje.
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Da li netko ide u Sloveniju ili Mađarsku kupovati gnojiva i zaštitna sredstva za primjenu u ekološkoj proizvodnji? I ako može preporuka trgovina.
 

OmnisPower

Novi član
Tu od
29 Pro 2014
Poruka
23
Ma ima i kod nas povoljnih gnojiva i kvalitetnih, Slovenija baš i nema neku eko proizvodnju tako da imaju slab izbor gnojiva. A za Mađare nemam pojma.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Da li netko ide u Sloveniju ili Mađarsku kupovati gnojiva i zaštitna sredstva za primjenu u ekološkoj proizvodnji? I ako može preporuka trgovina.
Što se tiče gnojiva za ekološku proizvodnju, postoji problem oko upisa u očevidnik za ekološku proizvodnju. Za većinu zemalja EU (osim Hrvatske) za ekološka gnojiva vrijede dvije EC-norme; CE 834/2007 i CE 889/2008. I to je na razini EU u redu. Međutim, to ne znači automatizmom da vrijedi za Hrvatsku. U Hrvatskoj je potrebno dodatno napraviti registraciju pri nekoj od ovlaštenih ustanova, i tek onda se može korisitti u EKO proizvodnji.
Naravno, ukoliko ne vodiš očevidnik, onda je svejedno. A što se tiče zaštitinih sredstava, mislim da je procedura još stroža.
:(call):
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Znači ako želim izvoziti eko proizvod u EU i kupac zatraži da vidi s čime je tretiran, mogu se slikati jer u EU ne poznaju ta sredstva koja su kod nas dozvoljena u ekološkoj proizvodnji?
Znači morao bih voditi brigu da koristim sredstva koja imaju certifikate koji vrijedi u EU?
 
Posljednje uređivanje:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Upravo tako. Ukoliko misliš radi eko proizvod za izvoz, onda bi morao tretirati sa proizvodima, koji osim nacionalne (hrvatske) norme, zadovoljavaju i prije navedene EC norme. Uglavnom, većina sredstava koja se koriste u eko proizvodnji u Hrvatskoj imaju i EC normu, ali ne svi, pa treba provjeriti.
Sličan problem imaju eko proizvođači u Italiji. Osim EC norme, imaju i znatno manje strožu, nacionalnu normu iz 1998. Poljoprivredni proizvodi dobiveni sukladno (manje strožoj) nacionalnoj normi mogu se na nacionalnom tržištu prodavati kao EKO proizvodi, ali ne zadovoljavaju eko normu ukoliko su namjenjeni izvozu (primjerice u Austriju).
:icon_e_wink:
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Znači ako želim izvoziti eko proizvod u EU i kupac zatraži da vidi s čime je tretiran, mogu se slikati jer u EU ne poznaju ta sredstva koja su kod nas dozvoljena u ekološkoj proizvodnji?
Znači morao bih voditi brigu da koristim sredstva koja imaju certifikate koji vrijedi u EU?

Nece te stranac trazit nista da vidi cime si gnojio ili tretirao, papir svasta trpi. Doc ce i uzet uzorak zemlje a jos vjerojatnije dat proizvod na analizu. Bugari i Rumunji su im bili dobra skola.
 

OmnisPower

Novi član
Tu od
29 Pro 2014
Poruka
23
Evo primjer ja sam uvozio jedno ekološko gnojivo iz Austrije, u Austriji je priznato za ekološku proizvodnju i gore ima certifikat od ABG-a, srećom da ABG ima i u HR pa je priznat i certifikat i ovdje.No da je neko drugo kontrolno tjelo, morao bih ovdje dodatno certificirati kod neke naše kontrolne kuče. Ali je dobro i u tome ako koristiš takvo gnojivo lakše je izvesti eko proizvod koji je tretitan sa takvim. Tako da nije svako zlo za zlo.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ako više ne uvoziš zašto reklamiraš? Kasno si krenuo u ozbiljnu kampanju, trebao si krenut pred mjesec-dva, sad si fulao sezonu.
Uglavnom, tvoje gnojivo mi se čini dosta skupo za 5,5 : 2,5 : 1,5 i to 20kg za 80kn. A nemaš niti za ponudit nešto osim tog jednog gnojiva.
 

OmnisPower

Novi član
Tu od
29 Pro 2014
Poruka
23
Nema više uvoza od kako smo u EU, a prije ulaska je bio uvoz. A uključio sam se u temu oko kontrolnih tjela i različitosti direktiva itd. Nisam nikoga reklamirao. A svtako radi da svojim novcem što hoće.Tako da se plača i suha i orgasnka tvar.
 

Najnoviji postovi

Na vrh