• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gdje je problem???

  • Temu pokrenuo Zena mafija
  • Datum prvog posta

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
neznam na sta si mislio kad kazes da menjam iskaz! sad sam sve pregledao i nista nisam razlicito napisao?? ma ti me zezas a ja imam problem:s:
a uredio sam post da bih dodao da ne pisem jedno za drugim! ako neznas nemoj da me zezas nije mi do sale stvarno sada!
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
neznam na sta si mislio kad kazes da menjam iskaz! sad sam sve pregledao i nista nisam razlicito napisao?? ma ti me zezas a ja imam problem:s:
a uredio sam post da bih dodao da ne pisem jedno za drugim! ako neznas nemoj da me zezas nije mi do sale stvarno sada!

jugi uopce mi nije namjera da te zezam i shvacam da ti nije lako,pogotovo kad vidim kolko se trudis oko svega a nakraju rezultat izostane...
Samo prvo si reko da su skroz obustavile mlijeko a poslje da su smanjile za par litara...velika je razlika izmedju par litara manje i da uopce nemaju nista....
Ja nisam nikakvi strucnjak samo ti pokusavam dat savijet ili odgovor na ono sta bi moglo bit na osnovu onog sto si napisao iz svog nekog skromnog iskustva...
Nakon sto sam ti odgovorio ti mjenjas i dopisujes naknadno i tu moj pokusaj pomoci postaje besmislen...
Nadam se da shvacas o cemu ja to???
:(think):
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
nesto sam razumeo,ali dobro sad ja sam pokusao da sto vise pojasnim a ispada da sam te lagao, no nema veze ajmo ispocetka. stavio sam ti ovde sta dobijaju,veceras za sat vremena ide muza otprilike,juce su imale ukupno 9litara, javicu ti koliko ce da ima veceras,al ajd ako mozes na osnovu ovoga sto sam ispodnapisao da li znas u cemu je problem, jer sad ako mi utanje sa mlekom a kupiosam detelinu ode mast u propast :)

. Od obroka ovako dobijaju ujutru muzemo pa onda zob (koncentrat+ psenica apach+jecam = 1kg+1kg+1kg),kad pojedu sledi detelina jedna bala od 16-17kg na njih 3 dve krave jedna junica, pa posle ide silaza oko 4kg po kravi,posto je ostavljaju u jaslama ne dajemo vise, onda ide pojenje krava(ove godine nismo uspeli da stignemo sledece uvodim vodu u stalu) pa posle toga ide 3 snopa taluzovine, pa oko pola dva muza, pa bala deteline pa oko pola cetiri silaza, pa pojenje opet, pa onda taluzovina 3 snopa isto,i onda muza oko pola deset uvece,dok nije stigla silaza isla taluzovina...!!! e sada recimi sta njima fali????imao sam za 40 litara mleka od njih dve, cim sa poceo sa silazom spadose na 30 litra jedna smanjila na 14litrra dnevno, a druga na 16litra! 3 mesec posle teljenja!!!
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Treba polako uvest silažu. Po ovome što si napisao da im daješ malo je na knap da bi imale 20 l. Pitanje od čega imaš silažu i kakve je kvalitete. Bar orjentaciono vidiš po izgledu i mirisu. 4 kg silaže je malo, ali je dobro da pomanje daješ na početku. Ako nije kvalitetna silaža može biti i lošija hrana od sijena. Da li si što izbacio ili smanjio kad si počeo davat silažu ? Ja svojoj dajem sijeno od eng. ljulja, 3 kg zobanja (kukur. ječam, zob, suncok. pogača, super, sol, kreda i vitamini) i onda ide na pašu. Ako nejde na pašu onda još lucernu. Popodne obično sijeno samo (ako nije na paši). Kad se vrati sa paše obično sijeno i 3 kg zobanja. Ako nije na paši još + lucerna. E sad da ti probam objasnit onakva travna silaža kakvu sam imao prošlu godinu bilo što da smanjim od ovog i uvedem tu silažu smanjilo bi mi se mljeko. Znači ovu god sam silirao lucernu i imam osječaj da bi mogla biti dobra, jer sam popravio greške od prošle godine. Kad ju budem uvodio u ishranu ona može mjenjat samo pašu. bilo što da smanjim pada mlijeko i ovak bu palo nešto nadam se ne puno.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
Od obroka ovako dobijaju ujutru muzemo pa onda zob (koncentrat+ psenica apach+jecam = 1kg+1kg+1kg),kad pojedu sledi detelina jedna bala od 16-17kg na njih 3 dve krave jedna junica, pa posle ide silaza oko 4kg po kravi,posto je ostavljaju u jaslama ne dajemo vise, onda ide pojenje krava(ove godine nismo uspeli da stignemo sledece uvodim vodu u stalu) pa posle toga ide 3 snopa taluzovine, pa oko pola dva muza, pa bala deteline pa oko pola cetiri silaza, pa pojenje opet, pa onda taluzovina 3 snopa isto,i onda muza oko pola deset uvece,dok nije stigla silaza isla taluzovina...!!! e sada recimi sta njima fali????imao sam za 40 litara mleka od njih dve, cim sa poceo sa silazom spadose na 30 litra jedna smanjila na 14litrra dnevno, a druga na 16litra! 3 mesec posle teljenja!!!


Pored dobro izračunatog obroka vrlo je značajna i 'tehnologija' davanja sve te robe kravama.
Ja vidim u tvom procesu dosta grešaka po tom pitanju.

Uvođenje vode je nešto što bi trebao pod hitno da izvedeš, jer ima golemi utecaj na produkciju.

Ja bi u tim uslovima radio ovako:
-Prvo ih ujutro bar malo napoji, sigurno su žedne od cele noči.
-Posle ide detelina i dok je jedu i muža.
-Posle muže dio koncentrata. Može i prije, a bitno je da pojedu po neku kilu sena/lucerke pre što dobiju koncentrat.
-Iza toga silaža.
-Kad malo pojedu na silažu opet dio koncentrata.
-Ponovo pojenje.
-ostaviš ih sa lucerkom ili taluz u jaslama/valu

I tako tri puta dnevno, ako može.
Vjerovatno bi kod muže u podne malo pojednostavio taj dio obroka.
Bitno je i da podijeliš koncentrat i davaš ga više puta po malo. Time i 'osladiš' druge komponente, da ih radije jedu.

Vrlo teško budu krave izdržale visoku proizvodnju, ako ne dobiju dovoljno vode i dobiju koncentrat jednom dnevno sav odjednom.

Buragu traba što manje promjena, pa mu odgovara, da dobiva cijeli dan sve komponente malo po malo. Na toj bazi i funkcioniraju TMR mikseri.

Još i to.
Kakav ti se vidi moj prilog po pitanju preglednosti u usporedbi s tvojim, kud je jedna rečenica preko deset redova?
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
kreso@ samo sam izbacio taluzovinu umesto dva obroka,ubacio dva obroka silazu..a silaza je po meni dobra, pored nase njive,uzeli smo od jednog coveka i isilirali njivu,i to nas izvadilo, e sada kukuruz nemam jecam imam apachi psenicu imam vitamine dajem kreda nema da se kupi pogaca do danas je nije bilo u prodaji,a videcu ovih dana mozda se smiluju pa je donesu...koncetrat dajem od hrana produkt,jer odustao sam i od jabuka pancevo i od farmcomerc cantavir... koliko sam na oko uspeo da vidim hrana produkt ima nesto kukuruza suncokreta i jos nekih sitnih dodataka koje nisam uspeo da razaznam u dzaku,ali uglavnom mislim da sto pise na papiru to imaju,.... koncetrat nije paletiran....a silazu ne mogu da dam vise jer im ostaje u jaslama ne pojedena....
Tine razumeo sam te u potpunosti pokusacu da primenim, mada ja krave dva puta dnevno pojim znaci oko 11 prepodne i oko 6uvece, piju oko 100 litara vode dnevno a junici nisam stvarno merio...
hvala obojici :)
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Malo po malo se budu privikle na silažu. Nemoj uzimat stvari za koncetrat koje ti ne budu uvek dostupne i nemoj stalno mjenjat. Bitno da dođeš do tog da ti ne padne puno mljeko po zimi. Ovo ostalo slušaj Tine, jer on puno bolje zna nek ja.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,432
@jugi
Kakva je ta silaža što daješ, mislim na boju i miris? Pazi da ne daješ tu ako negdje ima plijesni. Nebi bilo loše da im pomiješaš malo koncentrata u silažu, tako će je bolje jesti. Ako imaš dovoljno sijena onda smanji kukuruzovinu, daj je samo kasno za večeru. Ona ima malu hranljivu vrijednost i samo opterećuje burag, osim toga zauzima mjesto nekom drugom vrijednijem hranivu npr. silaži. Vodu im ponudi barem 3 - 4 puta, napajanje 2 puta je premalo! Ni tebi nije do jela ako si žedan, jel tako?
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
ma poceo sam da im nudim vodu kako rece Tine@,al dzabe kad nece vodu, navikle da pisu dva puta dnevno, na silu ne vredi da im dajem okupale me sa vodom..... sav sam bio mokar
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
Ti samo ponudi, nemoj da ulivaš u njih...
Ako nisu žedne, još bolje.
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
Ma kakvi zedne, samo traze daj puni stomacinu, kad sam ih u aprilu izvodio na pasu stomak kao fudbalska lopta, jedu jedu jedu jedu jedu kakva simentalka mogao bih 5 simentalke da cuvam od po 15litra mleka nego ove tri holstajn,ali ja volim holstajn em su pametne i lepe su :), tako da NEOdustajem :D
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
jugi
Najednostavniji i najjeftiniji moguci savjet za povecanje kolicine mljeka u tvom slucaju je kosnja trave, dijeteline....ili cega vec imas.
Vjerujem da se tamo kod tebe po onim brdima da nakosit dovoljno trave za tvoje 2-3 kravice.
Svaki dan 4-5 kolica trave i tvoje holstajnke moraju dat 25l svaka.

Garantirano ces dobit vise,a ustedit ces jos podosta hrane...
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
jugi
Najednostavniji i najjeftiniji moguci savjet za povecanje kolicine mljeka u tvom slucaju je kosnja trave, dijeteline....ili cega vec imas.
Vjerujem da se tamo kod tebe po onim brdima da nakosit dovoljno trave za tvoje 2-3 kravice.
Svaki dan 4-5 kolica trave i tvoje holstajnke moraju dat 25l svaka.

Garantirano ces dobit vise,a ustedit ces jos podosta hrane...
Eeee meni dok je bilo zelenog kukuruza jele su dnevno5 ari, kukuruz sejan na 15cm, visine 1metar i 30cm otpilike sejan radi davanja na zeleno....to nisu krave to su pecine bez dna,ali hvala ti na savetu, resio sam da ubacim malo vise suncokreta kog cu dakupim naravno.....ma ja sam mislio da nesto znam, a ono ispade da sam zeleniji od kupusa, inace zelene trave ima visine 5cm ili ti pola mobilnog telefona otprilike te visine,ako potraje ovo sunce mozda ih izvedem na pasu aala ce se obradovati....inace prosle godine covek zapalio strniste izgorela mi detelina visine 15cm otprilike nekih 50 ari,i na kraju nikom nista.... a da veceras sam primetio da mi se jedan deo silaze greje odmah sam ga izvadio ostavio u kolicima malo razbacao po njima i za nekih 4-5 minuta se ohladila, dao sam je junici, nisam smeo kravama neznam hoce li imati nekakvihlosih efekata na mleko, junica za zadovoljstvom pojela, a da kravama sam preko silaze sipao vitaminski dodatak selen brisu silazu kao mecava...ja prezadovoljan :icon_e_biggrin:
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
.To sto se grije silaza je dokaz da nesto nestima!!!
Takvu silazu nesmijes davat kravama jer ce ti se porazboljevat...
Taj dio di se grije odmah odbaci jer ce ti se nastavit daljee kvarit pa ces imat puno vise stete.
Jos je dosta toplo vrijeme a ti imas malo krava,tako da nisi jos trebo nacimat dok ne zahladi..Svaki dan bi trebo 10-15 cm ceonog dijela ukupne sirine potrosit da ti se u ovim uvijetima nekvari....
Toplu silazu nesmijes davat!!!
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
Ma nisam dao toplu, sacekao sam da se ohladi,taman posla da dajem toplu...
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Ma nisam dao toplu, sacekao sam da se ohladi,taman posla da dajem toplu...

Opet ti nekuzis o cemu ja to???
Silaza koja se pocela grijat nije vise za upotrebu!!!
Nema hladjenja jer je krenula u naknadnu fermentaciju sto se nesmije dogodit.
Ako si takvu silazu davao kravama evo ti odgovora zasto su smanjile s mljekom a budi sretan da se nisu porazboljevale....
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
e to nisam znao a silaza tek danas se grejala....ma ja sam lepo rekao mojima da mora vise da se gazi,oni jok dosta je ,dosta djavola.!!! ma za nekih 3 kg se grejala ostalo je hladno naravno
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
Imam problem...krava od juce(subote od 14h,da kazem) ne jede silazu, detelinu daj boze da pojede 4 kg al ne verujem, zob jede, bila se nadula leva stra gledano od pozadi krava je izbacila srednji deo kicme na gore,tj skvrcila se kako se kod mene kaze, mleko automatski prepolovila na pola ODJEDNOm, kao na traci, ustajanje otezano, silazu nece ni da pipne, Jutros prazan zeludac da tako kazem, dali smo joj jecam da prokuva zeludac umesto koncentrat koji sam pravim(50kg kukuruz 50kg apach, 40kg jecam 16kg suncokret, 3kg kreda, 1kg selen),ali i dalje traljavo, vodu je popila sve dvadeset litra mleko je izgubilo penu deluje kao dasam u 5 litra mleko sipao 10 litra vodu,...tesko ustaje....sta joj je???
PS: da napomenem ujutru je jela sve do nekih 10 sati sve ok, znaci od popdnevne muze oko pola dva sata OTPRILIKe mleko svega 2 litra, a obicno imala 7........bio sam u gradu pa nisam prisustvovao muzi...
 

Najnoviji postovi

Na vrh