• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gdje je problem???

  • Temu pokrenuo Zena mafija
  • Datum prvog posta

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
Evo da javim kravi je dat secer i izgleda bolje vise ne lezi na levu stranu vratila se u normalan polozaj, jede detelinu, ali mislim da mi silaza mirise na dzibru, ima miris kiseline,a i pocela se kvariti po celom delu, sto je najcudnije ostalim rkavama koje nisu od cistog holstajna ne smeta, jer ona mi je bas cist holstajn potomak iz pkb korporacije,a ovi ostali su osemenjavanji uprokuplju....verovatno je silaza u pitanju, za sada ide na bolje :) javljam do kraja nedelje kako je stanje :)
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
jugi samo procitaj na prethodnoj strani sta sam ti napisao za silazu, i sve ce ti bit jasno...
Jesi posluso moj savijet za kosenje ili pustanje van i jel bilo kakvog pomaka ako jesi???
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
To što silaža miriše na džibru znači da je u toku alkoholno vrenje. Počelo je zbog nedovoljno ugažene silaže i male dnevne potrošnje.
Dali ti je nečim pokriven silos, npr. zemljom, piljevinom isl.
Koliko otkrivaš silosa u dužinu kod izuzimanja silaže?
Gledaj da što manje silosa otkrivaš, takođe koristi nešto za sječenje silaže prilikom izuzimanja. Nikako nemoj silažu uzimati vilama ili lopatom, silažu sijeci, tako će ti čeoni sloj biti ravan i na taj način ćeš smanjiti površinu koja je izložena vazduhu a to će uticati na to da se smanji kvarenje.
Kod te krave je vjerovatno došlo do prežderavanja (naduvena lijeva strana, krava izgleda kao da je jako sita) pa je zato burag privremeno stao.
Nemoj kravama davati silažu koja je pokvarena bez obzira dali su Holštajn ili Simental.
Nebi bilo loše da u obrok uključiš nešto za eliminisanje mikotoksina u hrani, npr. "Min-a-zel plus" ili neko slično sredstvo. Na taj način ćeš izbjeći ili bar umanjiti probleme koji mogu nastati zbog prisustva plijesni i njenih toksina u hrani.
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
jugi samo procitaj na prethodnoj strani sta sam ti napisao za silazu, i sve ce ti bit jasno...
Jesi posluso moj savijet za kosenje ili pustanje van i jel bilo kakvog pomaka ako jesi???
Od kosenja nema nista jer su ovce uradile svoje a krave tu travu nece da pipnu sto se tice silaze pokrivena je zemljom kao i svake godine, ali ove godine izgleda da je krtica nazalost ucinila svoje, sledece godine beton i nema zime
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Danas mi dođe Dukatov terenac,uzimani su uzorci u petak za kontrolu aflatoksina,pljus prekomjerna količina ,0,15 je.o ga onaj tko je taj postotak od 0,05 izmislio,sad se prestaje mljet cijeli klip pa ćemo vidjeti u petak ponovo uzorci,općenito situacija na terenu je dosta kritična sa tim problemom
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
kod mene uzmu uzorak 22.10 i urea u mlijeku po toj analizi iznosi 6,8(grupni uzorak).. a 23.10 tj drugi dan imao kontrolu mljecnosti(HPA jednom mjesecno uzima svim kravama) a na njihovoj analizi samo jedna krava je imala ureu 10 a ostale su od 15-30...
pitanje je sad kako su oni uspjeli dan prije ispitati i dobiti prosjek od 6,8???
toliko o nasim famoznim krizevackim uzorcima,pa koja je poanta uzimanja uzoraka kad opet rade sta i kako hoce??
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
U kojim granicama bi trebala biti urea?
Kod nas još ne vrše kontrolu na ureu pa neznam koliko je mora biti ili koliko je dozvoljeno da je bude. :icon_scratch:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Urea bi trebala biti između 15-30 g u 100ml,meni juće stigne izvješće iz SLKM-a,za 10 mjesec,9.10.-somatske 499 000 a 19.10 -6000,ma tko tu koga je..,ajd uspio sam 1 razred izvući:icon_pray::icon_pray:
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
urea bi se trebala kretati od 15-30mg/dL,ispravak kolege ajkule jer po njegovom mlijeko sadrzi od 15-30%uree..nije definirano od otkupljivaca koliko mora biti..to ti je pokazatelj kako hranis(izbalansiran obrok),odnosno omjer proteina i energije...
problem je u tome sto isti labaratorij vrsi analizu na isto mlijeko i dogadaju se takva odstupanja...
i opet afere oko aflatoksina,navodno da se po terenu pocelo pojavljivati..
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Kod mene leukoza,kod ajkule aflatoksini,somatske,mikroorganizmi,kod Zombia neštima urea....hmmmm... uvijek oni nađu nešto.Mislim da netreba ništa više dodat ni oduzet,sve je jasno....
Moja baba prije 30-40 god. nosila u grad na prodaju mlijeko,sir,jaja,rakiju,piliće..... i niko ju ništ nije pito,a nosila i doktorima i profesorima,radnicima i niko se nije bunio ..... a sad ništa nevalja,sve kontroliraju 100 puta i uvijek nešto neštima.....a tuđe nam je uvijek sve ok,divno ,krasno
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
danas došao terenac da sutra ujutro donesem mlijeko ,bude ponovno uzimao uzorak za aflatoksine,ovih par dana sve mlijeko završilo u domaćim prerađevinama,nikom nisam nudio u susjedstvu,jer svi su fini i bolje im je ono iz papira a do prije nekoliko godina su i sami imali krave
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
jučer još bio veterinar dati telici inekcije,čopila ju neka viroza i lagani proljev,danas još malo medicine iz kućne radinosti u obliku prokuhane kore od mladog hrasta,uglavnom u razgovoru sa njime,krenulo se o svemu,uglavnom nikad gore nije bilo sa kravama ,ljudi masovno odustaju,ovi koji bi još mogli oni nemaju financija za napred,totalna banana,ali da kažem ono bitno,jako je puno bolesne stoke na terenu radi ovog lošeg vremena,proljevi,upale,viroze,ima uginuća i previše,barem kod nas je situacija blaga katastrofa,treba pokušati preživjeti ali pitanje je KAKO I ŠTO RADITI
 
J

jasarevic

Guest
postoji mogucnost da na to utice i cistoca stale,ja neznam na kakvom ti je sistemu napravljena stala,pa se nadam da ces razumjeti....bar je to kod mene bio najveci problem,dok mi veterinar nije rekao da krave izvedem napolje,ocistim balegu (izmet) i pobacam krec po podu,da ubije bakterije,takodjer mi je rekao da prvi mlazovi mlijeka nikad ne trebaju zavrsavati u kanti. Kod mene je bilo mlijeko 1 klasa,ali nikad nisam uspio napraviti da mlijeko bude extra klasa,sve dok nisam poslusao savjete veterinara. Iz bosne sam,i tek sam pokrenuo ovaj posao,ali zbog nedostatka finansijskih sredstava,nemogu da se razvijam,imam 2 krave i junicu,svaki dan u mljekaru nosim oko 40 l mlijeka,sto mi donese mjesecnu platu oko 400-500 KM. pozz
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Prve mlazeve izmuzi u posebnu posudu tzv. posudu sa crnim dnom. Na tom crnom dnu se najlakše vidi ako ima bilo kakvih promjena na mlijeku, koje bi upućivale npr. na mastitis.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
na mom gospodarstu je pala ukupna proizvodnja mlijeka prosle godine u odnosu na pretproslu za 22%,a ove godine se nadam povecanju za nekih 15-25%..
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Zanima me jel moguce da jedan uzorak za analizu kontrole mlijeka(5.2) bude 4.2mlijecna mast, a druga(11.2) 3.4m.m
Znaci razlika samo 6 dana,mlijeko od istih krava i sa istom ishranom,sve jednako radjeno,a tolika razlika???
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
moze biti tako velika razlika...a stvar ti je u uzimanju uzorka,jer ako mlijeko nije dobro promjesano a on ti uzme uzorak s dna onda ti se dogodi tvoja situacija...ili ako ti u kratkom vremenu ude veci udio mlijeka svjezeoteljenih krava...
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Pitanjce za bistre glave,ja sam sa početkom godine otkazao selekcijsku službu,kako sada naručiti markicu na odraslo govedo,tj.kravu ako se pogubi i kako sada ide sa markiranjem telaca
 

Najnoviji postovi

Na vrh