• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Home made vitla za šumu

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,354
20240205_082521.jpg 20240205_082533.jpg
Ovako nekako izgleda.
Rezime vitla: prenosni odnos 7:1, lanac 16b, dupla lamela ili 3 vučne površine, koturača koja slaže sajlu, doboš sirina 25 cm, dva zaštitna prstena koji čuvaju lamelu da se ne zamasti, trenutno 110m 11mm sajle, I ima mogućnost još 40m da stane.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,680
@smilan, zakaj je tak visoko postavljeno ulazno vratilo? Čini mi se da se jako lomi kardan kad se podigne.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,354
@smilan, zakaj je tak visoko postavljeno ulazno vratilo? Čini mi se da se jako lomi kardan kad se podigne.

Zubčanik od 50 cm, pa dok se pogonski malo omakne, tako da je sve na knap. Da kad se podigne jest visoko ali tad ne vrti ili nema vučnu snagu pa mu neće škoditi. U radu kad potone vitlo 20cm u zemlju on je skoro u nivou, tad nije poželjno da se puno lomi.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Imao si mesta mozda jos 10cm da spustis veliki lancanik i dobos, a samim tim i mali. Nego sto kazes kad podigne onda i ne vitla, jedino da se ne desi da mu ispada kardan.
Kad ce proba da se vidi kako vuce?
 
  • Like
Reactions: ZJ

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,354
20240206_144517.jpg
Zašto bi ispadao kardan, ovako stoji. Još ga treba vratiti nazad, raspistiti. Nije to uopšte visoko, kad uđe u zemlju skoro ravan. 20240203_124059.jpg
A nema probe to je otišlo drugi će proubavati i raditi. Ja napravim i znam mogućnosti. Jednostavno tako kao i ove disk kočnice.
Igrom slučaja trebalo je nešto raditi na traktoru, pa sam probao dali ima greške, namotam sajlu i nateram do kraja i mora da gasi traktor u dobrom gasu.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Ovo sam ja pravio. Zanimljiva stvar da traktor sa preko 150ks oce da se zagusi, a daska izdrzava prava ko strela. Nigde nije pocela da se uvija.

Inace primecujem da si dodatno izbacio kacenje za poluge ka traktoru. Da to nisi uradio verujem da bi imao problema sa kardanom.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,354
U prošlom su stavio kako je pomotana, sad da je pravna ko strela. Meni su nebitne, zato ti nisam ništa rekao na prošlom komentaru. I na ovom vitlu će biti pravna ko strela nakon desetinu godina rada. Za par dana prolazim pored jednog koje je ovakvo rađeno pa će se vidjeti da izdržava.
Pa za onoliko koliko je kardanski produžetak "reduktor" uzeo na ovom traktoru. Taj produžedak za poluge je na bolcnu i prilikom kopčnja vitloa, može ga i dijete zakačiti priđeš traktorom u 10-15cm blizu, izvlačis produžetak koliko je potrebno, stavi se poluga u njega i bolcna, obe strane I samo traktorom nazad produžetak dodje do kraja I ubaciš bolcnu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Ta pomotana je fabricka za IGLAND vitla, a ovo sam ja pravio.
Bice prava ko strela kad si dodao ojacanja sa zadnje strane od profila i sa prednje strane sparing, inace bi je brzo pomotao ako je vitlo jako kao sto kazes.
Inace nema veze sto mu je prikljucak kardana izbacen, to si znao cim si poceo da pravis vitlo i trebao si da uzmes u obzir jer se vitla prave da budu sto blize traktoru. Ja sam nekima na 577 cak kratio poluge za 10cm.
Ne pisem ja ovo i ne postavljam slike da se pravim pametan nego zbog velikog iskustva koje imam da bi neko obratio paznju da se ne zezne.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Razlika je tih 10cm velika ako se nosi na vitlu . Ja na rusu imam dvoje produžetke poluga i kada radim sa frezom ili rd stavljam one kraće i razlika je osjetna.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,354
Zavisno od potreba. Ako je konbinacija onda nemože sve i velika snaga i dobro za odvoz, da traktor puno ne trpi itd.
Ali kad treba samo sajlanje što je osnovna namjena vitla, onda je po meni najbitnije da mali pokretač motor odrađuje velike poslove. Da bi to izvodio onda nemože vitlo biti blizu.
Evo jedno se takvo radilo i upravo 20240207_091623.jpg
Reduktor je 45:1, dva para planetara, od mikseri za beton. Stim što će se svesti na prenosni odnos ispod 20:1. Veoma moćno.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,680
Vidiš, vidiš... a planetara na bacanje...
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,354
Ovo je večno ja neznam šta ovo može polomiti. Ovo je gonio veliki hidromotor i okretao 5 kubika betona na prečniku 2 metra.
 
  • Like
Reactions: H&S

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,354
Ovo sam ja pravio. Zanimljiva stvar da traktor sa preko 150ks oce da se zagusi, a daska izdrzava prava ko strela. Nigde nije pocela da se uvija.

Inace primecujem da si dodatno izbacio kacenje za poluge ka traktoru. Da to nisi uradio verujem da bi imao problema sa kardanom.
Pa i niste izvukli puno snage onda. Takav traktor bi trebao mnogo više.
150 ks, vozi recimo 3kubika( realno nema više od 2)
Ovaj imt 539 recimo da je 3 puta nejači, vozi skoro isto ili približno, ali tako lako.
Da rećeš mnogo brže taj sajla, jest brže ali će tu brzinu skupo platiti zbog zaigravanja motora i trošenu kvačila i kardanske osovine, kao i opterećenje koje gume ( u sajlanju su dobro spljoštene) trpe.
Vitlo je mehanički sklop koji treba da rastereti motor a pritom prenese veliku snagu, i na sebe prenese sve negativne posledice i opterećenja nastala u toku rada.
 
Na vrh