• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hranidba stoke

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Da nastavimo u ovoj temi u sastav šrota ide kukuruz,kiseli šrot,ječam,kostovit,smjesa.

Šta je kiseli šrot? Dali je to siliran klip kukuruza ili samo zrno?
Kako god da je, obrok je bogat energijom a siromašan proteinima.
Energije imaš u silaži, zrno kukuruza je takođe bogato energijom kao i kiseli šrot, kako ga ti zoveš, ječam isto sadrži dosta energije.
Dok izvor proteina imaš tek u super koncentratu. Doduše ima proteina i u kukuruzu i u silaži ali je to mala količina i lošeg aminokiselinskog sastava.
Ječam je nešto bogatiji proteinima ali je to i dalje malo u odnosu na energiju.
U kom procentu dodaješ smjesu odnosno super koncentrat u ove žitarice (kukuruz, ječam, kis. šrot)?
Pogledaj kakav je sastav super koncentrata i dali su već dodani minerali i vitamini. Ako jesu onda ne trebaš dodavati premiks u smjesu, pod uslovom da super koristiš, odnosno stavljaš u smjesu prema uputstvu proizvođača.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Koliko je kila žita u tim kantama: 5, 8, 12? Trebao bi vagati sve žito isto kao i super koncentrat, tako ćeš imati uvid šta čega i koliko stavljaš u smjesu. Tako će ti smjesa uvijek biti istog sastava, što je za krave jako bitno.
Vidi u uputstvu tog supera koliko ga ide u smjesu. Obično je to 25 - 30 %.
Ako pretpostavimo da u kanti imaš 7 Kg žita, onda je tih 5 Kg supera na 4 kante, odnosno 28 Kg žita, otprilike 15 % supera, mislim da bi prema uputstvu trebalo da ga ide više.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
zasto mljeti na sto sitnije?? eto zato sto je veca iskoristivost hrane a s time i veca proizvodnja mlijeka,zato sto se prije rastereti burag tj smjesa(dio smjese) brze ode u crijeva sto oslobada burag za drugu hranu(silaze,sjenaze,sijeno) sto ponovo mozes pretvoriti u litre ili kvalitetu mlijeka...
 

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
bok.
ovako, imam normativ za smjesu za krave
Kukuruz 34 kg (34%)
Ječam 21 kg (21%)
Sojina sačma 25 kg (25%)
Posije 17 kg (17%)
Vitamini 3 kg (3%)

Sad me interesiraju ovi vitamini.
Da li bi bilo dobro da od tih vitamina dodam od Sana Kristall Hefe koji pojačava konzumaciju hrane, poboljšava mliječnost i kvalitetu mlijeka, ima bakterije za burag pa povećava biomasu u buragu i optimizira sastav mikroflore u buragu
i još bi dodao i Kostovit koji ima dosta vitamina i minerala i to tako da bi dodao Kristall Hefe 1% i Kostovita 2%.

Da li je itko imao s tim posla i što misli o tome?
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
zasto ti je takav normativ??
ako se nevaram kristall hefe ide 30g/kravi /dansto ispada manje od tih 1%,nemozes vitamine zamjeniti kvascem(sto je kristall hefe) tako da se drzi 3%,premixa tj ovisno o kojoj je proizvodnji rijec...
koja je cijena 1kg kristall hefea??
 

Kuba

Član
Tu od
8 Velj 2011
Poruka
175
bok.
ovako, imam normativ za smjesu za krave
Kukuruz 34 kg (34%)
Ječam 21 kg (21%)
Sojina sačma 25 kg (25%)
Posije 17 kg (17%)
Vitamini 3 kg (3%)


Na koliko krava to ide?
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
To ti je vrlo jednostavno. Koliko daješ dnevno po kravi takav postotak radi. Znači ako krava jede 6 kg/dan stavljaš na 6 kg 34% kukuruza, ječma 21% itd.
 

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
smjesa po tom normativu ima dobar i energetski i proteinski dio.
normativ je za 100 kila, ja imam mješaonu od 300kg pa samo brojke pomnožim sa 3.
Svaka krava dobi dnevno oko 16kg kukuruzne silaže, sjena po volji i te smjese oko 5,5-6kg.

kristall hefea ide dnevno po kravi oko 50grama, što na 5,5kila ispada 0.9%
kostovita se mješa max 2.5%

zanima me da li se mogu stavljati zajedno u smjesu kostovit i kristall hefe?
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Dnevna doza kostovita je od 75-125g,ovisno o tezini i stadija u kom je zivotinja...
Kostovit nestavljas u postotcima,osim ako bas tocno znas kolko dajes svakoj(kolicinu gotove smjese) pretpostavljam da svima nedajes jednaku kolicinu,jer nisu sve u istom stadiju...
Dosta je razlika u kolicini dnevne smjese,kao sto sam vidis po komentarima,a krece se najcesce od 5kg pa sve do 15kg,znaci nije ti isto 2.5% na 5kg ili isti taj postotak na 15kg...
A i ovi postotci u smijesi variraju,nepostoji univerzalan recept,sve ti ovisi o ostalim komponentama kojima dajes....
Npr.. ja svojima dajem sjenazu stocnog graska i sijeno djeteline,kad bi davao. 25% soje kolko je prethodno navedeno bilo bi i malo previse proteina,tako da ja taj postotak slobodno prepolovim,tj. uopce nedajem soju,jer nepada mi na pamet dat 5kn za kg soje, upitne kvalitete(vecinom kod nas Brazilska)...
 
Posljednje uređivanje:

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
ako stavim u smjesu kostovita 2% i ako kravi dajem 5,5kg smjese ispada 110grama kostovita po kravi dnevno. S obzirom da su krave težine oko 650 kila i hranim ih sa običnim sjenom i kukuruznom silažom ta količina vitamina im je i potrebna.

Istina za soju, skupa je ko vrag i upitne je kvalitete jer je sva kod nas GMO soja porijeklom iz Brazila.

Ja nemam mehanizacije da bi proizvodio visokokvalitetnu sjenažu žitarica tipa stočni grašak pa moram kupovati i dodavati soju zbog proteina.
Kilogram kvalitetne sjenaže stočnog graška ima 15% proteina, a sojina sačma oko 45% proteina, što ispada da mogu 3 kilograma sjenaže graška zamjeniti kilogram soje što je znatno jeftinije od soje.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
nisi u pravu,1kg sjenaze sadrzava toliko proteina u suhoj tvari a ne kilogramu sjenaze..tako da ako je potrebno 3kg sjenaze za tih 14-20%proteina(uzevsi u obzir da sjenaza sadrzava 33,3%suhe tvari a ostalo je voda)...tako da ti treba po toj tvojoj racunici 9 kg sjenaze za zamjenu 1kg soje...
ako ti trebaju samo proteini,onda dio soje mozes zamjeniti jeftinijom komponentom kao sto je stocni kvasac,on ti sadrzava nesto vise od 50% proteina a dosta je povoljniji od soje ili suncokretovom sacmom 30-33%,ali te komponente sadrzavoju manje energije a kvasac nista energije...
samo ti premixe mjesaj u postotku,to sto tamo pise do 125 ili koliko vec to nek okace macku o rep...
zivotinja kojoj dajes vise te smjese vjerojatno i ima vecu proizvodnju a sukladno s time i vece potrebe prema vitaminima i mineralima...ja trenutno dajem 4%premixa iako pise da ga ide 3%,a mozda budem jos povecao...+sto dajem protektirane masti i kvasce(tipa kristall hefe samo malo boljeg proizvodaca)...
gledaj da po proizvedenoj litri mlijeka dajes 10g premixa,to ti je neki optimum..
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Proizvodnja koja se bazira samo na smijesi,premiksima i raznoraznim dodatcima po meni nema racunice,ako ti ostala hrana nije ok nikad ju neces i nemozes nadoknadit smjesama bez obzira kog one sastava bile...
Zombi dal to znaci da ti kravi koja ti da dnevno 40l dajes 400g premiksa +protektirane masti,kvasce....
Jesi kad izracuno kolko te kg takve smijese izadje?
 

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
to je istina...smjesa je preskupa.....najbolje bi bilo kad bi imao balirku i omotač i kad bi mogao raditi još sjenažu, iz sjenaže žitarica i lucerne bi došao do proteina a sjenažom su-su i luljeva i kukuruznom silažom do energije i smjese bi trebao jako malo
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
kvasac koji dodajem nije nikakav trosak,tj m.m. mi je porasla za 10% a proteini za 4%,a utosak tog kvasca mi je trenutno 8g/kravi...cjena je malo paprena ali dobije se vise nego sto das...jos uz sve to dajem i fiksator mikotoksina,preventivno...
radim 2vrste smjese za laktaciju, jednu dobivaju u tmr 6kg a drugu dobivaju na transonder(krmnu stanicu)sto odredujem kompjuterom ovisno o dnevnoj proizvodnji...cijena ove druge smjese sam platio neki dan 3,13kn/kg sa 19% proteina i 3% protektirane masti,peletirana...
a ova prva je nesto povoljnija jer nije peletirana i sastoji se od vlastitih zitarica pa je i cijena nesto manja...rekao sam da bi bilo optimalno dati 10g/kravi da bi reprodukcija stimala za 5,ali trenutno dajem nekih 8-9g..

i ono najvaznije USPJESNA I JEFTINA PROIZVODNJA SE SASTOJI OD VISOKOKVALITETNE VOLUMINOZNE HRANE,a smjesa tu treba sluziti tek kao balans a ne obrnuto..odnosno sto vise mlijeka izvuci iz voluminoze i uciniti sve da krava konzumira sto vise hrane ali ne smjese...zato ove godine planiram posijati 4ha lucerne i svake godine povecavati povrsinu pod lucernom..
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
zasto mljeti na sto sitnije?? eto zato sto je veca iskoristivost hrane a s time i veca proizvodnja mlijeka, zato sto se prije rastereti burag tj smjesa(dio smjese) brze ode u crijeva sto oslobada burag za drugu hranu(silaze,sjenaze,sijeno) sto ponovo mozes pretvoriti u litre ili kvalitetu mlijeka...

Ovo što si napisao ima smisla ali kod monogastričnih životinja, odnosno životinja prostog želuca, kao što su svinje.
Međutim kod poligastričnih životinja, odnosno životinja složenog želuca, kao što su krave ili ovce, ovo je sasvim pogrešno.

Krave imaju složen digestivni trakt, odnosno želudac se sastoji iz predželudaca: buraga, mrežavca i listavca, i pravog želuca: sirišta.
Ovakva građa ima za cilj da što više uspori prolaz hrane kroz digestivni trakt i time omogući njeno bolje varenje.
Energija sadržana u zrnju žitarica je itekako potrebna bakterijama buraga. Stepen razgradivosti je direktno povezan sa brzinom prolaska hrane kroz burag.
Što znači, ako je brzina prolaska nekog hraniva (u ovom slučaju žita) kroz burag velika, bakterije neće stići u većoj mjeri kolonizirati i svojim enzimima razložiti te čestice hrane. Na taj način se gubi dio energije koja je dalje potrebna celulolitičkim bakterijama pa je zbog toga i varenje celuloze lošije. Ovo za posljedicu ima povećanje uree u mlijeku, manje mliječne masti i proteina a zbog manjka mikrobialnog proteina dolazi i do pada ukupne proizvodnje.

Burag ne treba da se rastereti već da se izabalansira obrok kako bi se omogućilo što bolje odnosno potpunije i brže varenje hrane.

Sitnije mljevenje je potrebno jedino kod TMR-a. Tu se sitnije mljevene žitarice bolje izmješaju i zalijepe za voluminozni dio hrane. Na taj način se omogućava ravnomjernije i bolje varenje žitarica ali i voluminoznog dijela obroka.

Sad me interesiraju ovi vitamini.
Da li bi bilo dobro da od tih vitamina dodam od Sana Kristall Hefe koji pojačava konzumaciju hrane, poboljšava mliječnost i kvalitetu mlijeka, ima bakterije za burag pa povećava biomasu u buragu i optimizira sastav mikroflore u buragu
i još bi dodao i Kostovit koji ima dosta vitamina i minerala i to tako da bi dodao Kristall Hefe 1% i Kostovita 2%.

Da li je itko imao s tim posla i što misli o tome?

Nema bakterije nego kvasce koji potpomažu bolji rast i razvoj populacije bakterija u buragu.
Koju proizvodnju imaš kad ti treba ovaj Kristall Hefe?
Radiš dobar koncentrat i mislim da ti Kristall Hefe nije neophodan, bolje je da uzmeš neki kvalitetniji premiks koji je namjenjen isključivo za muzne krave. Imaš od Sano dosta veliki izbor premiksa, kao i od Schauman-a Rindavit ASS-CO koji pored vitamina sadrži i kvasce i time pomaže bolje varenje hrane.

Univerzalni premiksi tipa Koštan, Kostovit, Vitaredin itd. nisu loši, ali svojim sastavom nemogu podmiriti potrebe muznih krava.
Nemože jedan premiks biti dobar za tovne svinje, koke nosilje i muzne krave.

Ja nisam koristio Kristall Hefe nego samo DextroFat i to jedino kod krava sa proizvodnjom većom od 40 lit.
 

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
Kupio bi od schaumanna Rindavit 41 Ass-co ATG, pitao sam u jednoj poljoprivrednoj apoteci u okolici, ali ne drže od schaumanna proizvode. Da li tko zna gdje ima schaumannovih proizvoda u okolici Zaboka/Krapine?
 

Najnoviji postovi

Na vrh