• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hranidba stoke

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Uz Rindavit ASS-CO će ti trebati i nešto iz palete Rindamin proizvoda, npr. Rindamin GM.
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Neznam kako prije nisam vidio temu
kako vi radite obroke konkretno zombi.. Imas program ili
kod nas na farmi se koriste šauman premiksi i njihov model hranidbe i rezultati su ok
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
imam i ja program za slaganje obroka,ali prije nekakve znacajnije promjene kontaktiram se s nutricionistom koji ima drugi program pa usporedimo:)...schaumann nije los,ali nije vise ono sto je nekad bio...radio sam s njima jako dugo tj od njihovog pocetka ali prosle godine je pukla ljubav...jos uvjek nesto odradujem ali to je zanemarivo...
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Dosta stručno pišeš

evo jedan tmr obrok za 40 l proizvodnju
nadam se da nije to sluzbena tajna
silaža kuk 28,2
sjenaža ljulj 5,5
vlazni repini rez 5,4
smjesa 19% 9
stočno 1,6
udp 2
sjeno lucerne 2,5
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
malo smo se razisli u misljenju,nije bas rentabilno davati 2,5kg soje i 1,5kg suncokreta...pogotovo ne u ono vrijeme skupe soje i jeftinog mlijeka...
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Gdje se to spominje receptura sa 2,5 Kg soje i 1,5 Kg suncokreta?
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
to je bila preporuka a oni bas preferiraju dosta soje u ishrani,rekoh ono vrijeme..znaci proslo vrijeme,trenutno nije lose ali moglo bi to biti bolje...
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Svi ti njihovi programi se temelje na sto vise smijese....sto vise smijese to vise i njihovih dodataka,tim vise posla(profita)za njih...
Sjecam se kraja90-ih kad je Sano bio u velikoj ekspanziji....a sad,hmm....pa kod mene u Osjecko-baranjskoj zupaniji koja bi trebala bit centar polj. proizvodnje,stocarstva gotovo da ih uopce i nema,mozda i to bar malo govori o tome...vrijeme je ponekad ipak najbolji pokazatelj...
Malo se vratite na pocetak teme i na postove kolege "bogeca",covijek ima i znanje(potvrdjeno diplomom)i praksu,a iako ga vise nema(neznam zasto,al steta).jos uv ijek je pridonjeo svojim konkretnim,jasnim i ponekad iscrpnim savjetima vise nego svi mu ostali zajedno!!!
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Nije istina svaki koncept se bazira na kvalitetnoj voluminozi po analizama te dodatci prema potrebi

u mojoj okolici stabilno posluju jedino oni farmeri koji su ostali vjerni struci i savjetima bilo to sana saumana nebitno

vjerujem da ima na ponudi puno premiksa i da je njima u interesu prodati što više ali tu treba naci neku ravnotežu
ali bez analize voluminoze i računanja obroka nema velike proizvodnje bar ne kod holsteina
jos mislim da je sve to teško izbalansirat ako obrok nije u tmr formi
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Svi ti njihovi programi se temelje na sto vise smijese....sto vise smijese to vise i njihovih dodataka,tim vise posla(profita)za njih...

Program samo nastoji kompletirati i izbalansirati obrok, koji će sadržavati dovoljno hranljivih tvari za uzdržne i proizvodne potrebe grla.
Problem je u tome što je često puta kabasti dio obroka "mršav". Tad program manjak hranljivih tvari u kabastom dijelu podmiruje iz koncentrata.

bez analize voluminoze i računanja obroka nema velike proizvodnje bar ne kod holsteina
jos mislim da je sve to teško izbalansirat ako obrok nije u tmr formi

TMR je način hranjenja a obrok se potpuno jednako računa bez obzira dali je TMR ili nije.
Razlika između običnog i TMR obroka je u stabilnijem pH buraga, boljem, odnosno ravnomjernijem varenju i boljem iskorištenju TMR obroka.
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Upravo sam to htio reci pod tim izbalazsirati
tj krava koliko god pojela uvjek uzima izbalansirani obrok sa 30 ili 50% koncentrata u st, 17%sv, 16%sp, nel itd sto naravno ovisi o proizvodnji
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
krava koliko god pojela uvjek uzima izbalansirani obrok sa 30 ili 50% koncentrata u st, 17%sv, 16%sp, nel itd sto naravno ovisi o proizvodnji

Drugim riječima, a nevezano za nutritivni sastav obroka:
svaki zalogaj koji krava pojede je potpuno isti po svom sastavu.

U tome zapravo i jest najveća prednost TMR-a. A da ne spominjemo mehanizovani način ishrane, odnosno smanjenje fizičkog rada, lakšu i bržu zamjenu pojedinih hraniva koji (zavisno o sezoni) ulaze u sastav TMR-a, korištenju nekih manje ukusnih hraniva (ostala hraniva u obroku maskiraju njegov lošiji miris ili ukus) i td.
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
+ vaga na mikser prikolici a ne računanje na kante navilke košare koje nitko nikad nije izvagao
uvjeren sam da nema maksimalnog iskorištavanja genetike bez tmr-a
 

Kuba

Član
Tu od
8 Velj 2011
Poruka
175
Samo što nije problem sama cijena mikser prikolice,već je kod nekih problem ulazak u objekte
 

Najnoviji postovi

Na vrh