• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Muzne krave

Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
I ja skidam tim ljudima kapu kaj tak puno krava imaju, i stvarno kad vidiš kak se muče sa svojim radom onda da bi im neko mlijeko otkupil za par kuna i više duplo zaradil na tom mlijeku. Pa to je baš žalosno. Niko nezna, tj malo ljudi zna kaje stim posla, kolko to traži odricanja i svega. Kod mene imaju 2 malo veće farme, ja kod njih sve kupujem, a najviše sirotku po ljetu, jer nema mi bolje pijače nek mrzla sirutka. Ti ljudi nemaju dana odmora, nema svetka ni petka, a kad vidim kak prek ljeta kosiju, spremaju sijeno, koje su to površine za obrađivati, mislim si kaj ti je život. Nemaš 5 min za popit kavu u miru, al zato gospoda bi sve zabadavo, svakome sve skupo, a niko nebi delal tak nekaj. Neznaju kakva je to muka. Dan i noć si u štali,o moru da ni ne govorim, to je nemoguća mislija. Stvarno takvim ljudima treba dići spomenik. I sad po novome na mljakomate moraju imat fiskalizaciju. Katastrofa.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,290
Taj problem se samo javlja kod stocara, tj. ovih kaj drze muzne krave.
Jedino oni od svih poljoprivrednika nemaju normalan zivot.
Sve druge grane poljoprivrede se ne mogu ni usporediti sa stocarstvom, po pitanju kolicine posla.
Evo primjer, moj jedan prijatelj koji se bavi povrcem, vec tri mjeseca ne radi skoro nista, kak bi se reklo, uziva.
Sad pocetkom 3 mj mu budu poceli ti nekakvi poslovi sto se tice sijanja povrca i ostalog.
O cistom ratarstvu da ni ne pricam, tu imas svega 2-3 mj u godini efektivnog posla.
A muzne krave, em ustaj svako jutro u 6 (subota, nedjelja, Bozic, Uskrs, svatovi), em odi navecer opet u 17 h u stalu.

Zato, svakom ko se u tome vidi i ko to radi i kani raditi u buduce, skidam kapu i klanjam se do poda i ti ljudi su za m
Baš tako,,, istinu zboriš Ivane,,,
kapa do poda,,, taj hljeb jedem,, al zbog godina nemam izbora,,,
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Ovi se ne dižu u 6 nego u 5 svako jutro

v02.jpg


v03.jpg
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Zašto držite krave, kad vama sva ropstvo i muka?
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
E Branko, znam ja to.
A ne znam zašto ti, što ne pate od tog poremećaja, imaju krave?
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,147
Jako skupo, da.
I tu se jos javlja problem kud sa tom svom folijom dok se bale potrose.
Mi ne znamo doma kud bi sa folijama na kojima sadimo povrce, a ne tolika gomila folije koja mora ici nekud u otpad.
Mislim da je ekonomicnije i manje posla i potrosene energije da se silaza gazi normalno u silose, pogotovo sad dok postoje izuzimaci i mikserice.
Nekad smo svu silazu uzimali rucno, sa krampovima i vilama i stavljali u kosare i tacke i tako nosili pred stoku.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,878
Pošto je tamo sve organizirano, vjerujem da je i otpad riješen.
Mnogo se toga već zna unaprijed.

Tamo je čak priroda i okoliš možda i previše sterilna, sve čisto, pokošeno i malčirano. Kod njih se javlja problem da pojedini kukci, ptice... nemaju svoje prirodno nedirnuto stanište-jer malo je zapuštenim grmova ili šumaraka...
 

DeutzFahr69

Aktivni član
Tu od
4 Svi 2017
Poruka
154
Lijepo je ovo za vidjet.

Trosim polako zadnje zalihe sjenaže i sad vidim da su mi miševi probušili bale, oko 7-8 komada, do ceg bi moglo biti, ranije nisam imao problema sa time, i prijašnjih godna su bile na zemlji, folija ista kao i svake godine..

Sto radite sa tim bala jel cjelu bacate za gnoj ili?
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,147
Pa jel pokvarena bala ili nije?
Tj jel pocela pljesniviti tu gdje je otvorena?
Ja sam znal baciti to malo sto je bilo pljesnivo oko te rupe, a ovo sve drugo pohraniti, nekad su bolje jele malo pljesnivo i mokro nego koje je bilo skroz ispravno.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,165
Lijepo je ovo za vidjet.

Trosim polako zadnje zalihe sjenaže i sad vidim da su mi miševi probušili bale, oko 7-8 komada, do ceg bi moglo biti, ranije nisam imao problema sa time, i prijašnjih godna su bile na zemlji, folija ista kao i svake godine..

Sto radite sa tim bala jel cjelu bacate za gnoj ili?
Ovisi koliko su izbušili. S tim smo imali problema dok su bale bile ostavljane na polju kroz zimu. Poželjno bi bilo da je neka šljunčana ili pjeskovita podloga ispod bala, onda nema problema s miševima.
 

fila55

Član
Tu od
2 Stu 2016
Poruka
82
Jel ima tko Kravu..krizanku Belegijka i simentalac, trebao bi uzet stelnu junicu pa pitam
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Krava u sedmom mjesecu i taman da ju zasušimo jedna četvrt nateče...mlijeko normalno...veterinar je nakljuka antibioticima..mastitis....al..odkud joj sad edem na toj četvrti i kako ga se riješiti
 

gromil

Aktivni član
Tu od
19 Ožu 2013
Poruka
245
Antibiotik intramuskularno i injektor u oboljelu cetvrt. Ako je vec bio veterinar onda je to sigurno i uradio.
 
Na vrh