• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Naslijeđena zemlja u Lici

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,582
jesi ti na placu ili ja?... ;)
Pa imam bratića malinara,prodaje i maline a ima nešto i kupina,zato znam što bolje prolazi i koje ima bolju cijenu😉
 

benjamin3

Član
Tu od
29 Lip 2020
Poruka
70
@samsung1488 Pozdrav, imam nešto malo iskustva sa malinama, sada će biti 3. godina kako imam iza kuće posađeno cca 500m2 malina. Pošto si 100km od nasada, mislim da ti one nisu baš najbolja opcija.

Iskreno,oko malina ima pun krc posla, nije to samo posadi i beri pare. Jbga, možda ja nešto krivo radim pa se naradim oko njih pošteno, ali da ima posla, ima. :D :D
 

Mirkec17

Novi član
Tu od
26 Stu 2023
Poruka
7
Pozz ljudi, novi sam u ovom svemu, dečko sam sa sela i mene privlači uzgoj divljeg šipka. Iz slavonije sam, a vjerujem da uzgoj ne bih trebao biti problem. Zanima me moze li se dobiti poticaj na divlji šipak. Volio bih se povezati sa ljudima ako ih ima i koji se bave njime. Znam da bi prvo trebalo pronaci trziste za njega u kojem god obliku bilo(cisti plod, osuseni, mljeveni, pasirani) al to bih se odlucio ovisno o trzistu.. i drugo sto bih gledao svakako jel se moze izvuci poticaj na njega s obzirom da nije toliko popularan.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,036
Treba te prvo zanimati 3 glavne stvari

Tko će to okopati? Orezati? Obrati?

Nakon toga šta s njim? Ako ovo prvo troje platiš onda se možeš komotno pokopati s njim ukoliko nećeš praviti pekmez.

A prije svega toga reci o kojoj površini zemlje se radi? Šta imaš od mehanizacije? Koliko se razumiješ u vocarstvo? IMG_20231012_171547.jpg
 

Mirkec17

Novi član
Tu od
26 Stu 2023
Poruka
7
U to bi usla dva sogora i ja koji imaju zene i imam svoju dustvenu ekipu za jednogodisnje orezivanje. Imam traktor, malcer za kosenje, jedino je problem berač jer je velika investicija, a usli bi u to sa cca 2.7h pa ne znam jel se rucno isplati pokidat ruke, a opet je mozda mala povrsina za isplativost da kupim berac. Zato me zanima jel se dobije poticaj na šipak i ja koji bih otvorio opg, mogao bih nesto dobiti za mladog poljoprivrednika. I da se razumijemo, ovo nije ništa konačno. Mene se sviđa sve to, al to je sve nakon procitanih 100 clanaka, al to i dalje nije stvarnost.. Zato zelim iz prve ruke čuti nešto o tome prije nego bih krenio u to. I prihvaćam svaki savjet i kritiku jer mi odmoć ne može.
 

Mirkec17

Novi član
Tu od
26 Stu 2023
Poruka
7
Cijeli zivot smo u poljoprivredi, mehanizaciju po pitanju pripreme zemlje imam svu pa mi to nije problem. Nisam nikada u vocarstvu bio, osim sto imam doma posadenog voca i sto isto jednom godisnje orezujem 🙈 i ovo sto ste pisali, "osim ako ne planiras praviti pekmez".. i to mi je dobar prijedlog ako je isplativost neka. Ako mi vi kazete ili netko od vas da na tu kolicinu zemlje je bolja isplativost nesto drugo, razmislit cu i o tome, vjerujem da znate vise od mene.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,036
Šljiva.

Lakše rezati, lakše brati, lakše prodati.


Šipak ti ide samo na loše zemlje gdje nešto drugo teško uspjeva.

A opet. Za nekog tko tek pučinje. I 2.7 ha šljive je puno.

2.7 ha gotovo nemoguća misija ručno pobrati. Pre mala površina za kupiti berač. Jedino ako netko u blizini ima pa radi usluge.

Poticaj dobiješ standard za vocarstvo. Ovisi o mjerama koje prijaviš.

Na eu mjere za male, mlade itd nemoj računati jer nemaš ekonomsku veličinu.


Moj prijedlog ako je ok zemlja.

Posadi 1/3 šljiva. 1/3 šipak 1/3 lješnjak.

To ti sve dozrijevanja u različito vrijeme. Šipak i lješnjak se dobro čuvaju i imaš šta raditi cijele zime. A šljiva za rakiju.
 

Mirkec17

Novi član
Tu od
26 Stu 2023
Poruka
7
Hvala Zorane na jako detaljnom obrazlozenju, sve stoji sto ste napisali i dalo mi je da malo drugacije razmislim o svemu. Jedino sto nisam napisao je da sam htio iskljucivo jednu sortu posadit necega, jer tri kulture, tri troska, posla za cijelu godinu imu, a ja sam htio nesto sto ima manje posla od nekih drugih kultura i da nije cijela godina u pitanju. Jer imam i posao stalan, ovo bi bilo između toga. I da se nadovezem, ne planiram se ni obogatit time ni nista nego eto da imamo jednu zanimaciju uz posao koji radimo, a da to nije od jutra do sutra svaki dan.
Darijus vjv sam ja krivo se izjasnio, nije mi cilj da je to samo zbog poticaja, nego ako imam prava na to, rado bih se prijavio i rado bih za te novce uzeo stroj ili stogod i unaprijedio se ako mogu. Imam sastrane jos 3h zemlje koje obradujem za drugu kulturu i ako bi se nesto pokazalo upjesno pa bih i sa time se prebacio na neku vocarsku kulturu. Al ovo je sad sve samo informiranje. Mozda u ovo danasnje vrijeme nista nije pametno, mozda treba pricekati godinu dana da se situacija na trzistu i u svijetu smiri pa svakako volim cuti misljenja svih vas :)
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,036
2.7 ha bilo koje kulture trajnog nasada nije posao koji se evo radi uz svoj posao....

Zato sam ti i napisao 3 kulture da se posao razvuče kroz godinu. Jel ti znaš da na hektar ide oko 1700-2500 komada šipka ovisno o zemlji, mehanizaciji itd?

Znači 6000 -7000 komada ? Na svakom 4-10 rezova minimalno... uzmi škare pa ih stisni 60 000 puta dok prelaziš pješke po hladnom po voćnjaku jedno 10 kilometara redova....

Razmisli kako je okopati 6000 komada nečega prvih godinu do dvije...

Nema oko šipka puno pameti ni zaštite... Ali ima puno fizičkog rada ili skupe mehanizacije.

Bez dobre freze pipalice i bočnog diska na tu površinu ni ne pomišljaj. A bilo bi lijepo kad bi netko blizu tebe imao i štucer za pripomoć . A o kombajnu da ne govorim.

Zamisli sad 5 kila po grmu rod....6000 komada ...50 kila dnevno jedan berač skine... 120 dana jedan čovjek treba da obere....skupi se vas 10....svi ti hoće pomoći za džabe. 12 dana berbe. Tko će ti moći pomoći 12 dana po 80-10 sati dnevno?

Kažem ti. Bolje 3 kulture pa se nekako taj mjesec kad je ta kultura aktualna to riješi. Nego se zatrpati monokulturom pa plakati.


Mehanizacija za sve 3 ti je jednaka. Malčer, bočna freza, bočni disk, atomizer, tanjurača, vibro kultivator, rasipač, podrivač.

A na 2.7 ha ti je i tako kupovina mehanizacije specifične za kulturu ne isplativa. Ima je za najam. Usisavač, drobilica, kombajn za šipak itd....

Sad. to je ono što ja mislim. Čak bi ti i rekao da posadiš jutro šipka, jutro šljive a ostalu zemlju daš u arendu nekome za dobru cijenu ako možeš . Dok se ne dignu voćnjaci, dok ne vidiš kako to sve ide. Naučiš se . Vidiš tržište...itd.

Znam . Mlad si . Hoćeš sve odjednom. I ja sam htjeo. Zato sad ni sam ne znam šta sve imam. A kad treba raditi onda ni familije ni nadničara pa ti budalo udri i nikad dobro..
 

Mirkec17

Novi član
Tu od
26 Stu 2023
Poruka
7
Skidam kapu na jako poučan i detaljan odgovor. Svakako mi je cilj se konzultirati sa nekim pravnim osobama da nas uvedu u cijeli svijet voćarstva i kod neke školovane pravne osobe koja bi nam mogla reći kakva prava imamo, koji postupkom bi sve trebali raditi, koji su prvi koraci i tako.. i definitivno bih se otišao konzultirati prvo sa par osoba uživo koji se bave tim kulturama pa da vidim. Al mislim da sam dobio jako dobre odgovore od Vas pa će mi uvelike pomoći dalje. I ovo što ste spomenuli, mlad sam, želim sve odjednom.. A ništa ne pada preko noći, treba zasukati rukave, pa vidjeti. Svakako mi je bolje krenuti u nešto donekle informiran i tako se nadati jednog dana uspjehu, nego čekati uspjeh iz fotelje ne radeći ništa.
Jedino da se nadovežem na mehanizaciju, mislim da bih sve mogao si priuštiti ono što mi treba, a to su atomizer, malčer s diskom ili bočna freza (ostalo imamo) i sadnice preko poticaja za mlade poljoprivrednike od 10-15.000e, jedino berač će kasnije biti problem ako do tada nešto ne bude se već riješilo. A prvi korak mi je svakako provjeriti i naći tržište za koju god kulturu odlučio. imam 6-10 ljudi iz obitelji koji će mi pomagati u tome pa neću biti sam, nešto barem ohrabrujuće :)
 

Mirkec17

Novi član
Tu od
26 Stu 2023
Poruka
7
U prijevodu to znaci tek kad budem plasirao plod u kojem god obliku i dobio kapital neki, tek onda cu se moci prijaviti za poticaj ili sam krivo razumio
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,036
Ti miješaj kruške i jabuke.

Poticaj ovaj što se svake godine dobije možeš dobiti odmah čim posadiš i prijaviš trajni nasad.

A mjere ovo što si mislio 15 000 eura to je totalno druga stvar.

Ali da bi se prijavio na mjeru moraš imati određenu veličinu gospodarstva. Znači prvo moraš posaditi nešto, da bi mogao ići na proširenje. Nema 0 pa da ti oni daju. Moraš imati svojeg već..
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,120
Kolega Mirkec, budući da si nov u tome predlažem ti da kreneš od početka kako bi pohvatao sve pojmove i zatim donio odluku što ti je najbolje za činiti. Predlažem ti da pročitaš pravilnik o mjerama/poticajima koji se objavljuje u NN svake godine krajem veljače. Tu sve piše o poticajima i uvjetima koje treba zadovoljiti. Nakon toga ti predlažem da na stranicama ruralnog razvoja ili agencije za plaćanja pročitaš koji su objavljeni natječaji i koji su u najavi. Zatim otvori jedan od natječaja na koji bi se ti javio i pročitaj uvjete koji su potrebni.
Ima tu dosta za čitati i proučavati, ali onda budeš informiran i vidjeti ćeš što ti je ostvarivo. Ovako sa pitanjima na forumu dobiti ćeš djelomičnu sliku, puno nejasnoća i otvorenih novih pitanja.
 

Mirkec17

Novi član
Tu od
26 Stu 2023
Poruka
7
Hvala Zorane i hvala Lijeskakc na odgovorima, sa ovim ce mi biti puno jasnije sve i proucit cu sve sto treba, al zato sam se i javio na forum da cujem misljenja i iskustva drugih ljudi :)
 

Turizam84

Novi član
Tu od
30 Lip 2023
Poruka
8
I ja razmišljam šta da radim sa zemljišem u Lici. Imam gospodarsko imanje sa kućom,10-ak hektara i namjeravam da kupim još 10 hektara zemlje koja graniči sa zemljom koju imam već.Sa tom zemljom koju ću kupiti dobijem i ruševnu kuću koju bih uklonio i počeo raditi kuću za odmor pa bih ju iznajmljivao turistima. Razmišljam kako bi bilo najbolje iskorisiti tih 20-ak hektara,da se dobro uklopi u turizam i da se ja bavim poljoprivredom ? :)
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,863
Moj san je nešto takvo;)
Što je najbolje teško je reći.
U kakvom je stanju zemljište?da li je šuma,šikara,ima kamenja,itd...
Šuma je potencijalni izvor građe za objekte i za grijanje.
Ako ima kamenja nije za oranje,ali za pašnjak bi bilo uredu.
E sad koliko čega ima?kad odgovoriš na to,onda možeš planirati što s time napraviti...
Što tebe interesira u svemu tome?
Turistu je svejedno jel imaš 300m2 dvorišta il 20ha...
Ali poprilično dobra podloga za start je tu..
 
Na vrh