• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Naslijeđena zemlja u Lici

Turizam84

Novi član
Tu od
30 Lip 2023
Poruka
8
10 hektara koje već imam je košeno svake godine,a od toga ima 7 hektara koje je za oranje i to je dosta kvalitetna zemlja.Ovaj drugi dio koji namjeravam kupiti je dosta zapušten jer se nije obrađivalo 25 godina pa je poprilično zaraslo,ali i tu je pola toga oranice jer graniči sa mojom zemljom koju već imam.Kod mene je malo "specifična" situacija, zato jer ja već 10-ak godina živim u inozemstvu ali često idem u Liku i kada vidim koji sve potencijal imam tamo svake godine mi se sve teže i teže vraćati nazad.
Namjeravam se vratiti nazad za 3-4-5 godina i do tada bi htio rarkrčiti taj dio zapuštenog zemljišta i nadam se da bih bio pri kraju sa dovršetkom kuće za turiste.
Prvi cilj bi mi to bilo,da imam "siguran"prihod mjesecno od iznajmljivanja,onda bih imao vremena da se bavim i poljoprivredom,a da ne ovisim toliko o finacijama.
Ne znam kako bih krenuo i sa fondovima kada nemam adresu u Hrvatskoj tj šta bi bilo najbolje napraviti da se pripremim pa kada se vratim za stalno u Hrvatsku da imam neku podlogu :)
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,863
Nisam pametan.
Znaš koliko ti treba mjesečno za život.
Neznam da će ti turisti to omogućiti,mislim želim ti svu sreću da uspiješ,samo nisi na moru,pa ne vjerujem da bi mogao biti popunjen od Uskrsa do Nove godine,ali ne znači da tebi nebi uspjelo...
Znam da je Lika i Gorski kotar hit destinacija za doček Nove godine..
Svi fondovi uglavnom traže registriran OPG barem godinu dana od dana prijave na natječaj.
Ali to se može i promijeniti jer oni to mogu.
Ja bih kupovao zemlju koliko god mogu,može se prodati drvo,pa opet neku lovu vratiti..i sve ostalo usput sređivati-objekt,zemlju,itd...
 

TangoM

Član
Tu od
7 Lip 2020
Poruka
75
I ja razmišljam šta da radim sa zemljištem u Lici. Imam gospodarsko imanje sa kućom,10-ak hektara i namjeravam da kupim još 10 hektara zemlje koja graniči sa zemljom koju imam već. Sa tom zemljom koju ću kupiti dobijem i ruševnu kuću koju bih uklonio i počeo raditi kuću za odmor pa bih ju iznajmljivao turistima. Razmišljam kako bi bilo najbolje iskoristiti tih 20-ak hektara, da se dobro uklopi u turizam i da se ja bavim poljoprivredom ? :)
Sa 20 ha zemlje se mogu dobiti jako solidni poticaji za OPG.
Šta se tiče korištenja zemlje, ako ništa za početak pretvoriti sve u livade za košnju trave i travu baliranu prodavati ljudima kojima treba ili koji se bave otkupom pa preprodaju dalje.
A turizam, ne znam nemam iskustva, jedino krenuti savjetima iskusnih i graditi da kuća/apartman diže sama slijedeću svojom zaradom.
U suštini kad kreneš i kotač se pokrene onda će ti ideje sijevati iovako na dnevnoj bazi, samo će dan od 24h biti uvijek prekratak. ;)
U kojem dijelu Like si?
 

Turizam84

Novi član
Tu od
30 Lip 2023
Poruka
8
Koliko se uopće dobije poticaj po hektaru zemlje ?
Namjeravam i jedan dio zemljišta odraditi koje je tik uz moju kuću i kupiti par životinja,u početku bih uzeo ovce, možda koju kravu, a kako bih počeo raditi kuću za iznajmljivanje razmišljam i o tome koje bi žitvotinje bile zanimljive turistima. Razmišljam da probam sa jelenima, za sada je sve to u fazi ideje :)
Područje općine Plaški
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,200
Koliko se uopće dobije poticaj po hektaru zemlje ?
Namjeravam i jedan dio zemljišta odraditi koje je tik uz moju kuću i kupiti par životinja,u početku bih uzeo ovce, možda koju kravu, a kako bih počeo raditi kuću za iznajmljivanje razmišljam i o tome koje bi žitvotinje bile zanimljive turistima. Razmišljam da probam sa jelenima, za sada je sve to u fazi ideje :)
Područje općine Plaški
Kaj prema Saborskom ili tu odmah kod Plakog - Janja gora ili ???
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,200
Poznajem malo taj kraj i nesto ljudi tamo....a i sam živim blizu...
 

Turizam84

Novi član
Tu od
30 Lip 2023
Poruka
8
Kako ide turizam u tom kraju ?
Šta ti misliš o toj ideji o spajanju kuće za odmor/poljoprivreda(prodaja Hrane gostima) i stočarstvo za vlastite potrebe ? Primarna grana bi mi bio turizam
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,200
Kako ide turizam u tom kraju ?
Šta ti misliš o toj ideji o spajanju kuće za odmor/poljoprivreda(prodaja Hrane gostima) i stočarstvo za vlastite potrebe ? Primarna grana bi mi bio turizam
Koliko cujem turizam cvjeta ali ponuda mora biti top....bazen, saune i sl. stvari pod obvezno...a poljoprivredu moras voljeti a onda ce ona sigurno naci put do kupca...
 

Perko

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2020
Poruka
400
.
 

Prilozi

  • Screenshot_20231226-101124_Gallery.jpg
    Screenshot_20231226-101124_Gallery.jpg
    33 KB · Pregleda: 38

Galda

Iskusan lik
Premium
Tu od
11 Ruj 2022
Poruka
457
Imam sad jedno pitanje, nit sam iz Like nit iz G. Kotara ali koja je sad bitna razlika jeli mjesto u Lici ili u gorskom kotaru? Jeli mijenja lokaciju, izgled, kvalitetu života, ljude koji tamo žive ili nešto drugo? Toliko je podjela da je to nevjerojatno. Zagorje Prigorje Banija banovina Podravina Medimurje Dalmacija Slavonija Srijem…. Jeli nas to čini boljima ili ne?
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,200
Imam sad jedno pitanje, nit sam iz Like nit iz G. Kotara ali koja je sad bitna razlika jeli mjesto u Lici ili u gorskom kotaru? Jeli mijenja lokaciju, izgled, kvalitetu života, ljude koji tamo žive ili nešto drugo? Toliko je podjela da je to nevjerojatno. Zagorje Prigorje Banija banovina Podravina Medimurje Dalmacija Slavonija Srijem…. Jeli nas to čini boljima ili ne?
Ne cini nas biti boljima niti losijima vec daje ljudima pripadnost necem...stadu svome...

Još fali Novalja
Mi Ogulinci kažemo da je stari most u Ostarijama granica Like i GK!
 

Galda

Iskusan lik
Premium
Tu od
11 Ruj 2022
Poruka
457
Ne cini nas biti boljima niti losijima vec daje ljudima pripadnost necem...stadu svome...
To mi i nije jasno, pripadnost stadu svome… zato u ranijim postovima imamo dokazivanje gdje je Kotar, a gdje Lika. Jer ovi iz Kotara nisu “moji” nego njihovi. I obratno. Isto je i sa drugim regijama. Reci onima u Varaždinu da su Međimurci ili onima u M. Bistrici da su prigorci… odma neka buna
 

Najnoviji postovi

Na vrh