• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito o poticajima i potporama

Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
To sam i ja htel napisat al me bilo strah, postalo je jako osjetljivo.
Ali podržavam te svakak, meni se ljudi smiju kaj si kola slažem, mene to ne jebhe, da dobivam poticaja i neznam kaj baš bi se sa kolima zajebaval. Al pošto za bolje nemam moram se pokrit sa ovim kaj imam, ja to stalo tu trubim al sam u manjini i nemrem si pomoći, ostal bum babaroga i gotovo.
Ukratko sve kaj si napisal je 100% istina.
Meni bi bilo žal da se to nekom dogodi kaj si zi svojim novcima tak nekaj kupi, mada je malo takvih.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Teško je nekad nekima nekaj objasnit, pogotovo oko tih poticaja, naravno da je i meni žal kaj se to dogodilo, najlakše bit general nakon bitke. Vjerujem da je to osigurano i da se bu nekak vlasnik namiril, i da starta drugu godinu sa normalnim poslom u miru i bez straha. Ako ne već i ovu.
I mi kaj ne vidimo dalje od 539 nama je i on dobar jer za drugo nemamo.

Treba nekad i stojeve odmorit, a ne da se ne gasi po 10, 12 sati.
Nekima je to nepojmljivo al je to tak.
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,539
Pa jesi mi ti prošli put objasnil?
Slabo pratiš na nastavi. U kratkim crtama ću ti sad objasnit. Da bi dobio poticaj moraš i radit. I to krvavo radit. I komotno ti sa svojih 18 godina rećem da se jedan dan na poljoprivredi nagrbavim više nego ti cijelu godinu. I nemoj sad okrenut priću da te vređam da si ljenčina jer sam napisal na POLJOPRIVREDI. Ja se tebi ne mešam u kamione pa nemoj ni ti preveć pametovat o poljoprivredi i poticajima. Nemam niš protiv tebe, dobar si lik.
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,712
Pa jesi mi ti prošli put objasnil? Jesi rekel da dobiš poticaj i da si snjim plaću zaradiš? Kaj nisi tak rekel?
Daj ti nama odgovori zakaj jedno Belje bi moglo dobit poticaj a @martinv1, @Charlip ili ja nebi? Ipak su oni veći i razvijeniji a opet uzimaju a mišljenje takvih poput tebe na internetu je da su mali nesposobni i glupi i zato njima treba poticaj,nije to samo na ovom forumu neg općenito gdje se spominju poticaji.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,550
ko je kad čul da se motika zapalila?

...kad čitam komentare ove naše poljoprivredne mladosti, dođe mi da kupim veeeliki traktor...najveći u selu!!!....onda bum gazda i onda bum jako delal poljoprivredu...
odrasti treba, pa onda pametovati... 🤭
 

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,366
A što vam smetaju ti traktori veliki strasno 😁😁 najbolje da svi imaju jednog fergusona i samo po gasu, nemas ni klimu ni muziku, bar bi skuzio da ti se nesto zapalilo 😂
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,539
Mladi i neiskusni sjeli u traktore 100-200 ks i strojeve donirane preko eu fondova, pa ih teraju po polju ljudima preko tuđe zemlje radeći štetu, što u prosincu siječnju pa pojebu poljski put, pa po cesti 50-60 km/h sa prikolicama preko 10 t da nisu ni sami sigurni je li mogu sigurno stati na kakvih 20-30 m, i tak.
Ne razumijem što te mući. Ni u jednoj rečenici nisam nikoga uvrijedio niti gledao da ponizim, već sam jednostavno iznio činjenice. A ti iznosiš neistine.
Imam 18 godina, da vozim traktor 125ks, koji EU fondova nije vidio, štaviše to je polovan traktor iz 2002. godine, kupljen gotovim novcem. Ne razumijem potrebu za stereotipom da pojebem tuđi poljski put i vozim preko tuđe zemlje, u sijećnju me ni nema na polju jer su svi radovi odrađeni u prosincu i do druge polovice veljače mirujem. To ti je neistina br. 1
I ne jurim 50-60km/h sa 10t tereta. Jurim sa 25t tereta, ako koga smeta kupit ću Kikindu pa s njom izvažat žito i kukuruz.

I da, nema kruha bez motike, al eto ne nosim mobitel dok idem kopat pa da slikam 35 slika i objavim ih tu. Mislim si 'kome se ja pravdam' al nedam da me se tak direktno pljuje.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,550
ne smeta nikom veliki traktor, ali kad je to kod nas postalo uvriježeno da je veliki traktor = veliki i vrijedni poljoprivrednik, dat ću jedan primjer...
vi mladci radite 100 hektara ratarstva ili sijena, a ja "starac" ću raditi frtalj hektara plastenika...
na kraju, kad se sve zbroji i oduzme, tko se je više naradio, i tko ima veću zaradu?

osobno za mene, što veći traktor, to veća lenčina... 🤭 jer 90% je kupilo prekapacitiranu mehanizaciju (koju nebi moglo kupit bez 50-80% poticajnih sredstava) i imaju strašne probleme kad treba na traktoru ili mehanizaciji napraviti servis ili nedajbože gume mijenjat...
...preseravanje po selu bez ekonomski utemeljene računice...

i kad čitate moje postove, dragi mladci, pročitajte ih cijele, a ne komadajte ono di ste se našli uvrijeđeni...
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Slabo pratiš na nastavi. U kratkim crtama ću ti sad objasnit. Da bi dobio poticaj moraš i radit.
Kasnije bum našel taj post kak si rekel, tj napisal, ti dobiš poticaj i zaradiš plaću snjim? Jesi to rekel, jesi.
E a sad ti meni objasni ko meni daje poticaj da idem delat i za to primat plaću?
Ko me potiće i da idem radit i još mi mora plaću dat?
Ti to ne kužiš i živiš u nekom svojem filmu i zabludi, ne kužiš o čem ja pričam tu.
A jel si ljubomoran kaj ja imam 4 mobitela sa puno filma pa slikam ili kaj?
Slikaj i ti ko ti brani. Čim više slika tim je veća zarada 😉
Netrebaš se ti nikome pravdat, niko te to ni ne traži, al istina je tu i bolna je o poticajima stalno.
Nažalost ako kome ne sjedne lipa taj ne prima motiku u ruke kak vidim.
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
kod mene dva čoveka između 25ii 30 godina (oba dva su brata) imaju veliki traktor i zetora 4011 ili tako nešto. rade 50+ krava i 100 svinja bez poticaja. e ro velim nevezano za ništa.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Kasnije bum našel taj post kak si rekel, tj napisal, ti dobiš poticaj i zaradiš plaću snjim? Jesi to rekel, jesi.
E a sad ti meni objasni ko meni daje poticaj da idem delat i za to primat plaću?
Ko me potiće i da idem radit i još mi mora plaću dat?
Ti to ne kužiš i živiš u nekom svojem filmu i zabludi, ne kužiš o čem ja pričam tu.
A jel si ljubomoran kaj ja imam 4 mobitela sa puno filma pa slikam ili kaj?
Slikaj i ti ko ti brani. Čim više slika tim je veća zarada 😉
Netrebaš se ti nikome pravdat, niko te to ni ne traži, al istina je tu i bolna je o poticajima stalno.
Nažalost ako kome ne sjedne lipa taj ne prima motiku u ruke kak vidim.
Ali ti kriviš sve zbog poticaja i onog tko zasluži i onog tko ne zasluži i spočitavaš stalno nama koji ga primamo, a mi si ga sami čak ni ne dajemo, jednostavno je takav sistem u državi, na kraju krajeva i u europi jer dobijemo još i više njihovog novca, dok će biti drugačiji, budemo se prilagodili njemu, jednostavno ko pekmez... Zanimljiva je stvar kako se obično ljudi prime dok dobiješ poticaj, ali dok ti otkupljivač recimo ne plati, traktor koji naručim ne dođe, nepogode te pogode, to nitko ni ne spomene, a ako kažeš nekom, zaboravi se za minutu...
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Ma nikoga ja ne spočitavam, tj nikome, ali uvijek ali baš uvijek je to osjetljiva tema.
Nebumo spamali temu jer se uvijek vrtimo u krug.
Ali meni nije jasno kak onda ljudi rade bez poticaja, a ima takvih puno. Mene se uvijek tu proziva zbog toga i ispadam babaroga.
Puno toga mi nije jasno u vezi toga al nema veze.
Očito sam staromodan i ne kužim tu današnju poljoprivredu kak to funkcionira.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Mogu ja malo?

Jedno je biti zaposlen i baviti se hobi poljoprivredom, drugo je biti profi poljoprivrednik ako to tako mogu nazvati, imati primarne prihode samo i isključivo od poljoprivrede.

E sada da razdvojimo te dvije stvari, OPG je čudo i to kakvo, imaš svakakvih mogućnosti, imati ga i mimo primarnog zaposlenja, čitaj biti zaposlen u firmi, primati penziju itd, ali ok, nije to bit onoga što želim reći.

Želim reći da ti kao zaposleni pojedinac primaš bruto plaću na koju ti onda ode porez, prirez, kredit, *urac, palac pa dobiješ neto minimalac, 5, 7 tisuća, nije bitno.

Bitno je da je situacija takva da se potiče zaposlenje u svim sektorima, dakle budi 6 mjeseci na birou i vjerojatnost da ćeš se zaposliti je 95% veća. Zašto? Jer poslodavac dobija poticaj da zaposli TEBE koji si 180 dana bez posla. Dakle potiču se firme da zaposle radnike, tako reći subvencionira se svaki radnik.

E tako isto država subvencionira poljoprivrednike, pomaže u vidu subvencije za proizvodnju određene kulture. Ti nisi dobio poticaj da od njega živiš, nego kao povrat uloženog repromaterijala, jer budimo realni, otkupna cijena svake i pojedine kulture nije dovoljna da bi ti sa svim porezima, davanjima i ostalim stvarima imao održivo gospodaratvo ukoliko nemaš ekstra visoke prinose na nivou godine, a to je nerealno bez A) Teške mehanizacije kako ju nazivate, koja je sposobna u kratko i optimalnom roku napraviti posao - osnovna obrada, priprema, sjetva, njega usjeva, vršidba. B) Recimo 50 ha obradive površine traži stroj minimalno duple snage da se postigne optimalan uspjeh. Kvalitetna priprema se ne može odraditi sa IMT 539 i lakom drljačom ako zasuši, niti s mojim Zetorom koji nema dobro složene brzine pa je tvoja radna brzina 7.5km/h s kojom realno više busa pobjegne klinovima, valjcima i ostalom nego što on razbije. C) Potreba za servisom i rez. dijelovima nije ista na IMTu i nekoj renomiranoj marki traktora ili kombajna. Popravak može biti 20 tisuća kuna, toliko ne vrijedi jedan traktorić koji se navodi. Dakle puno je tu faktora, ima ih tu puno ali evo, ovo su neki.

I nismo mi ludi ako prijavljujemo i primamo poticaj, lud je onaj tko ga ne prijavljuje i ne uzima, tome je najlakše, da se ispričam na izrazu "srati" sa strane, lopov ovaj, lopov onaj, tako svijet funkcionira, nismo to mi poljoprivresnici izmislili da pogodujemo sami sebi.

I za kraj... Najlijeniji čovjek je onaj koji ulaže svoj, gotov novac. Pametan je onaj tko svoj gotov novac savlja sa strane, a ulaže tuđi novac, koji u ovom slučaju "leži po podu" u vidu poticaja, fondova i ostalih subvencija.

Zato, ne budite ogorčeni na one koji nešto isposluju takoreći u svoju korist, budite ogorčeni na sebe jer vi to niste u stanju. Tko želi, nađe riješenje, tko ne želi, nađe izgovor.

Cheers 🍻
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Da Kupljenec, nije ni meni jasno, ali to onda moraš pitati te ljude i državu koja provodi ovaj sistem, ne nas. Problem je kaj nemamo realne cijene, a globalno se počinje provoditi poticanje eko poljoprivrede i do 2050.te hoće 100 posto površine po eko. Kako ne znam, ali tu odlazi krvava lova, a od toga imamo čunu mlohavu, čast izuzecima koji stvarno to dižu na novu razinu i zapravo nešto proizvode...

Tak kak tebi to nije jasno, tak i meni nije jasno zašto su nama svi dobri pesticidi sada zabranjeni, a bez problema uvezemo povrce voce kaj spricano svacim...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,550
I za kraj... Najlijeniji čovjek je onaj koji ulaže svoj, gotov novac. Pametan je onaj tko svoj gotov novac savlja sa strane, a ulaže tuđi novac, koji u ovom slučaju "leži po podu" u vidu poticaja, fondova i ostalih subvencija.
Ajoooj...
kak različit pogled na svijet imamo...
o tom novcu koji "leži na podu" se baš može puno pričati...
sve fondove su smislili na način da samom obavezom ostanka u poljoprivrednoj proizvodnji vratiš u zadanom vremenu sve kaj su ti dali, čak i više...dakle, nakon svega ostane pozitvna nula, a nadelao si se kao konj...
jedino kaj nemaš osjećaj da si sve to vratio, jer to ide nazad kroz pdv i x ostalih nameta koji kao uopće nemaju veze s fondovima i poticajima...tu se koriste tvojim povećanjem opsega poljoprivredne proizvodnje (više pdv-a inpute i outpute), dok misliš da si gazda i obrćeš hrpu novaca...
čuvanje svojeg gotovog novca sa strane, a korištenje fondova (ja bih jednostavnije rekao kredita) je dobro za državu i nešto malo manje dobro za poljoprivrednika...
dobro je za poljoprivrednika početnika ili onog koji nije uspio akumulirati nikakav kapital od svoje proizvodnje...
druga stvar je samosvijest o tome kad je čovjeku dosta (ne rada, nego novaca), e to je stvar kapitalizma i neograničenog rasta i razvoja...
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh