• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
Pozdrav, zanima me koje klopke stavljate za iaks mjere u vinogradu, jesu dovoljne žute ploče ili ima šta drugo.
U maslinama stavljam lovke za maslinovu muhu karate trap i žute ploče.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,743
@Deda Marek ja ti nisam mjerodavan. Sad sam u goricama imam ga u rukama i čitam.
Apache se koristi od 0,25 lit - do 1 lit na hektar. OK, koliko ja imam čokota po hektaru, koliko on, koliko ti? Ja imam sađeno na razmaku 120 cm, redove 160 cm, moj susjed je posadio na 80 cm, redovi su mu 120 cm itd. Hebu nas ko največe majmune s tim.
Na Cabrio Top piše dozira se 0,2%, a ti odredi koliko litara ti treba. To cijenim.
Ja budem miješao Cabrio Top i Apache.
Doma imam Polyram za voćke.
Jučer nisam uspio kupiti NIKAKAV akaricid jer "prodali su", ovo sam danas kupio uz put u Prvči...
Da sam donio od kuće Polyram miješao bi ga, kud puklo da puklo ionak drugo nemaju.
Ponavljam za kraj za druge nisam mjerodavan samo sebi probam pucati u koljeno. Hebale ih njihove upute i oni koji ih odobravaju.
(Velite da nas možda čitaju, pa ako čitaju neka se jave i obrazlože, a ne da nam bacaju pijesak u oči...)
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,585
Ko zna🤔. Jel se može miješati poliram i akaracid apache ?
Insekticidi i akaricidi ti je najbolje posebno. Isto kao i bakar od ostalih fungicida. Nisam neka struka al na 6 h nasada loze svasta sam naucio nazalost na moju stetu. Eto znam da se signum i cytrin max mjesaju. E sad ako neko voli dodat i folijarna gnojiva e to onda nema srece.
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,355
Evo,ovo je scren uputa vertimeca,koji je po sastavu isti ko i apache. Piše sa ničim miješati Screenshot_20240409-170324.png
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,743
Ja ga budem pomiješao pa neka i ne koristi, ne budem hodao s 3 preparata - 3 put s vodom na leđima, po goricama, a onda se oni ionak na trsu dočekaju, pozdrave i sljube međusobno...
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,241
Ekipa pomoc. Moram u tretiranje protiv grinja. Ima ih na.listovima.
Za Vertimec pise da je protiv
žuti lozin pauk, crveni voćni pauk, koprivina grinja
A Chromosul protiv
lozinih grinja šiškarica (akarinoza, erinoza)
Ja bih kombinirao ova dva. Za Vertimec pise 0,075 % 0,75 lit./ha
A za Chromosul 1 % ili 3-8 kg/ha
Ako ja ovo kombiniram i stavim npr 10l vode. Trebam li svaki staviti u toj koncentraciji na 10l vode ili moram podijeliti kao da npr svaki ide u 5l vode?
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,743
Koncentracija zaštitnog sredstva se razijeli na jedinicu površine lista, da ga dobro prekrije. Pola količine je na pola pofarbani list, tako ja na to gledam.
Ako bi želio imati punu učinkovitost trebao bi jedan i drugi iči na propisanu koncentraciju, ali ima li to smisla, ja nisam siguran, ja to ne znam.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,000
Ekipa pomoc. Moram u tretiranje protiv grinja. Ima ih na.listovima.
Za Vertimec pise da je protiv
žuti lozin pauk, crveni voćni pauk, koprivina grinja
A Chromosul protiv
lozinih grinja šiškarica (akarinoza, erinoza)
Ja bih kombinirao ova dva. Za Vertimec pise 0,075 % 0,75 lit./ha
A za Chromosul 1 % ili 3-8 kg/ha
Ako ja ovo kombiniram i stavim npr 10l vode. Trebam li svaki staviti u toj koncentraciji na 10l vode ili moram podijeliti kao da npr svaki ide u 5l vode?

Uvijek svaki preparat ide u propisanoj dozi/koncentraciji. Svaka aktivna tvar ima svoj način djelovanja za koji je potreba propisana doza/koncentracija.


Npr piješ antibiotik i lijek za temperaturu. Ako uzimaš zajedno opet piješ propisani dozu, ne smanjuješ. Isto kao i ako piješ 2 različita antibiotika. Svaki popiješ koliko piše jer svaki djeluje na drugi tip bakterija.

Područje preklapanja je neizbježno, ali opet ideš propisanu dozu/koncentracija.


Ima par sredstava koja imaju sinergijski učinak, ali to mora biti ispitano i s tim se nije za igrati.

Smanjivanjem propisane doze/koncentracije samo riskiraš pojavu rezistentnosti
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,241
Samo da hoce malo vjetar smirit da to rijesim dns...ali izgleda da nista od toga...puse ko blesav...
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,241
vinove loze
— pepelnice količini od 10 – 20 g na 10 l vode u fazi kada su izboji dugi 10 cm.
U periodu od cvatnje do sazrijevanja bobica sredstvo se koristi u količini od 20 – 40 g na 10 l vode. Najveća dopuštena količina sredstva je 6 kg/ha uz utrošak vode 500 – 1500 l / ha.

— akarinoze i erinoze za smanjenje napada grinja u količini od 100 g na 10 l vode.

Kopirano sa stranice proizvodaca...e sad onda ti budi pametan...
Jer ja imam napad grinja...
Imam razlicite sorte i neke vec dobro potjerale...na listovima se vec vide one ko bobice...

Kaj onda kolicina koja pise za pepelnicu? S timea da su izboji razliciti...
 
Na vrh